İmam hatiplere Arapça zil geliyor

zille - mille uğraşacaklarına keşke ana dili İngilizce / Arapça olan öğretmenler koysalar okullara.. Zira Arapça öğretmenleri altı Türkçe yazılı yardımcı kitaplardan faydalanırken bizleri yazılı yaparlardı evet zil Arapça çaldığında millet şakıyacak bu dili, evet evet öyle..

Arapça konuşulan bir ülkede doğmuş büyümüş üniversiteye Türkiyeye gelmiş bir arkadaşım var. Kuranı anlıyor musun dedim Hayır sen divan şiirlerini anlıyor musun, aynı şey Kuranın Arapçası güncel Arapçadan çok farklı anlamak zor diye cevap verdi. Şimdi anadili gibi konuşabilen biri bunu söylerken çocukların okullarda kuranı anlayacaklarını düşünemeyiz bence, bu yanlış bir tez.
Ingilizce için de söyledim ayrıca, eğitimi tamamen ingilizce olan okullar hiç bir şekilde sistem tarafından doğrudan atama yapılan okullar değil, veli isteyerek çocuğunu götürüyor. İmam hatipler için durum farklı, açıkta kalan öğrenci normal bir okulmuş gibi imam hatipe gönderilebiliyor örneğini kendim gördüm. He farklı yapıda yeni okul türleri oluşturulsun ona isteğe bağlı gidilsin tamamen de arapça olsun derseniz kanunen uygunsa -uygun gibi görünüyor- açılır çocuklar da gider. Zaten de varmış azınlık okulu statüsünde, çok isteyen oraya da gidebilir.

Çocuğunu oraya gönderip henüz kendi iradesini kullanmadan başını kapattırıyorsa, alacağı eğitime karar veriyorsa Arapça zilden de rahatsız olmaz ki.

Araplar dünya üstünde en itici bulunan milletlerden biri. Bizim turiste aç ülkemiz bile Arap turist istemiyor. Adamlar diyor ki” bağıra bağıra konuşuyorlar, çocukları kırıp döküyor, başkalarını rahatsız ediyorlar vs vs vs vs.” Eğitim Arapça anladık da çalınan zilden ne istiyorsunuz? Yani çok istiyorsanız gidin yaşayın Arabistan’da. Kim tutuyor sizi? Siz çocuklarınızı Amerikalarda orada burada okutun, garibanın çocuğunu da denek yapın.

Cok haklisin canim, bende yillarca zorunlu matematik, kimya, bioloji gibi sacma sapan dersler gördüm. Dedigin gibi en zoruma gidenide inigilizceydi. Hatta zorunlu alfabeyi ögrendim, 6 yasimdan beri zorunlu okula gönderdiler beni.
Biyolojiye saçma sapan deme zoruma gider Yıllarımı verıyorum
Hadi, dersler ille bir yerde lazım oluyor diyelim
Benim söylemek istediğim şu baya normal dersleri ingilizce aldım ve bu zorunluydu yani
Buna tepki verilmiyorda imam hatip lisesindeki zilin arapça olmasına büyük bir şaşkınlık
Hayır olamazlarla tepki veriyorlar
Ülkemin garip insanları

-Mavi kusura bakma cevabini anlayamadim, neye tepki veriyorsun ? rica etsem bir daha degisik cümlelerle ne demek istedigini merak ettim

-Mavi kusura bakma cevabini anlayamadim, neye tepki veriyorsun ? rica etsem bir daha degisik cümlelerle ne demek istedigini merak ettim
Açıklayayım canım biyolojiyle ilgili kısmı şu lisansım biyoloji araştırma projesinde çalışıyorum biyolojının bır alanı yuksek lısans yapıyorum oda bıyolojının başka bir alanı ondan oyle dedim
Bıyolojı matematik fen gibi dersler hadi bir şekilde hayatımızın bir döneminde işe yarıyor diyelim
Ama ben bu ana dersleri türkçe değilde ingilizce aldım ki böyle birçok okul var
Bu gayet normal karşılanıyor hani ingilizce dünya dili ya malum
Alsın tabi ingilizce daha iyi gibi bir bakış var
Ama imam hatip lisesinde arapça zile tepki veriliyor
Çalabilir bence gayet normal yani

Sanırım bu bilinçaltına etki etsin kulakları aşina olsun diye yapılıyor
Yabancı dilde eğitim veren okullardada ingilizce kullanılıyor
Çaresiz öğrenilmişlik mi oluyor acaba böyle bişey vardı sanki

Dalga geçiyorsunuz diye algılanıyor, bir arkadaşımız daha yazmış, tepki geliyor
ayy özürrr dalga mahiyetinde yazmadım.. zil sesi denilince aklıma o geldi..ama mezdekede candır yani çok güzel kilo veriliyor. ben denedim zamanında 30 kilo verdim..hay ALLAH şimdide konu dışı bir yorum oldu tamam ben kaçıyorum sustumm..

Panik yapma, birşey yok heeee bak kilo için iyi oluyor, biliyorum, annemle yengemi az oynatmazdım azıcık etlerden gitsin diye

Panik yapma, birşey yok heeee bak kilo için iyi oluyor, biliyorum, annemle yengemi az oynatmazdım azıcık etlerden gitsin diye
tamam geldim o zaman bi dönem 84 de çıktım deride çalışıyorum o zaman zeytinburnunda müdürüm.. patron seslendi merdivenleri çıkarken çıkamadım tıkandım. bekarım o zaman tabi o zaman karar verdim ilk bir buçuk ayda 12 kilo verdim tamamen kestim yemeyi salata ve meyve ile besleniyorum ve eve geliyordum takıyordum mezdekeyi en az 40 dakika bir öte ,bir bu tarafa ne güzel kilo verdim zaten o kiloyu verdim tee şimdiki evlendiğim adamı buldum . sonra spor girdi hayatıma aikidoyla tanıştım ,yüzme filan derken tam 30 kilo verdim. hamile kalıncada tekrar aldım tabi.. aynı kiloyu hemde kuzum 5 yaşını doldurmuş bendeki kilo 68..

ingilizce veya başka bir dil olsaydı modern olurdu sonradan sözde çağdaşlar için ,ammaa imam hatiplisesinde arapça olunca sorun oluyor bi karikatür vardı arkası dönükken çarşaflı sanılan bayana adamın biri irtica diye parmak gösterisi ile eleştirell tavır segiliyor ,bayan önünü döndüğünde rahibe olduğu görülüyor ve sonradan aydın beyfendi hoşgeldiniz efendim diye ellerini ovuşturuyor bizim kendini aydın sanan insanlarımız nufüs cüzdanında müslüman fakat bir müslüman gibi fikir içinde değiller . hristyan desen değil yahudi desen değil araya sıkışıp kalmış annanemin deyişiyle gavurları özenen ama hiç onlar gibi olamayan insancıklar bunlar

Bi defasinda biri dedi ki; yabanci muzik severim ama enstrumental olacak...

Bu arapca zil de ona mi benzeyecek anlamadim ben olayi... Okul zilleri sadece muzik degil mi, soz de mi var okul zillerinde?

Yoksa baya baya sozleri olan Arapca sarki mi calacak? Mezdeke mi calacak yeal yelil fln?

Bizim geçen seneki zil sesimiz tarkandan dudu ydu...

Ne mantıksa artık

Hayır yani zırrrrrrrr diye çalsın heryerde o zaman

Çalabilir talep varsa ,bunda bir şey yok.Ama ingilizceyle neden karşılaştırılıyor anlamadım .Bence ingilizce almanca olmalı bütün okullarda.Artık lazım çünkü,en gerekli şeylerden biri bence dil öğrenmek.Ama arapça öğrensem bana ne katkısı olacak ki?Eğer ingilizce böyle olsaydı aynısını söylerdim.Sana mesleki ve ulusal anlamda katkı sağlamayan bir dili öğrenmek gereksiz bence.Ben öyle düşünüyorum .

Zil melodi değil mi ya. Sözleri yokki öyle olsa nolcak böyle olsa ne olacak. İnanın o okullarda okuyanlar memnundur bundan ee alan memnun Satan memnun..

Sözlü okul zilleri de var, benim denk geldiğim özellikle ilk ve ortaokullarda teneffüs zili diye Tarkan'dan Mustafa Ceceli'den şarkılar oluyor.

En temizi eski sistem, zrrrrrrrr zrrrr çalsın dursun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…