Ilk bulusmadaki davranis - fikirlerinize ihtiyacim var

TheIntrovert

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2023
305
336
Sevgili hanimlar,

ben yeni bir beyfendiyle tanistim. Bir kac haftadir telefonla hos sohbetimiz vardi ve bulusmayi teklif etti. Bende kabul ettim ve dün yemege gittik. Sohbetimiz oradada gayet güzeldi. Hatta bana bir incelik yapip cicek getirmisti (bende ona cikolata almistim). Neyse ki hesap geldi ve tabi ki garson sordu beraber mi ayri mi diye. Bana döndü ve nasil yapalim diye sordu. Ben ikileme düsdüm. Ilk bulusmada erkegin hesap ödemesi bir nevi sosyal bir kod olarak anlasildigi icin, "bilemedim ki..." diye ona soru isareti gibi baktim. O da o zaman, "ben ödeyeyim, kahvelerde senden olur dedi" gülümseyerek. Böylece ciktik, sohbetimiz gayet normal devam etti ve dedigi gibi kahveleride o gün ben ödedim.

Herhangi bir sekilde ona bu konuya takildigimi belli etmedim. Tahmin dahi etmiyor cünkü hala diyalogumuz devam ediyor ve hatta yeniden bulusmaya karar verdik. Benden hoslandigini da cok acik bir sekilde belirtti.

Sizce hesap geldigi zaman neden o sekil sordu bana? Sonucta, bir hanfedi ilk bulusmada hesabi ödüyorsa zaten görüsmek istemiyordur bir daha. Acaba bunu mu farkinda degil dicem ama mümkün degil. Biliyordur (üstelik ayni yastayiz ve ikimizde calisiyoruz).

Tabiki gelecek bulusmalarda bende zaten öderim hesaplari. Konu bile degil. Tamam yine o ödedi yemegi ama bana bu ilk bulusmadaki tavir bir nebze garip geldi. Simdi size soruyorum: Acaba ben mi fazla ince düsünüyorum yoksa gayet normal mi gelismis her sey? Bana yapici fikirler verirseniz cok mutlu olurum. Cünkü aslinda böyle seylere takilip diyalogumuz bozulsun istemiyorum. Sizlerin bu konuda tecrübesi ne?:)

Dipnot: "Sosyal kod" olarak sunu biliyorum; erkekler genelde ilk bulusmada pek hos karsilamiyor hesabi paylasalim yada ayri ödeyelim dendigi zaman. Ben öyle biliyordum o yüzden bende biraz bos bulunup tam dogru davranamadim o an. Bunu eklemek istedim. :)

Güncelleme:

bu konun güncellemesi oldugu icin ve aranizda merak edenler oldugu icin, buraya yaziyorum: Anlattigim kisiyle bir kac haftadir gayet güzel oldugunu düsündügüm bir sekilde ilerliyorduk. O birinci bulusmada yaptigi hesap ödeme sacmaligindan sonra hic bir zaman öyle davranmadi: Cok nazikti, bütün hesaplari ödedi ve bir cok konuda ortak noktamiz oldugunu düsünüyorduk. Hatta belkide sevgili olabilirdik. O derecede ilerledi her sey.

O her zaman benden daha cabuktu hisleri hakkinda; bense yasadigim tecrübelerden dolayi daha dikkatli davraniyordum. Tabi flört ettik. Bende istiyordum olmasini ama zaman ilerledikce, onun bazi sorunlari oldugunu fark ettim (yani güncel hayatini etkileyecek sekilde; detaylar önemli degil bu konu icin). Mesela bir kac sefer bu sorunlari yüzünden bulusmalarimiz iptal oldu. Özür diledi her seferinde. Biliyordum bilerek yapmadigini ama yinede bunaliyordum icten ice daha flört ettigim bir dönemde bile böyle olmasina (cünkü aksamlari telefondada onun dertlerini dinliyordum; anlatiyordu cünkü). Anlayisla karsiladim ilk basta ama bana eski iliskimi cok hatirlatti. Hep anlayisli olup, kendi isteklerimi ve duygularimi arka plana atmaya basladim. Ve biz daha sevgili bile degildik ne kadar disariya öyle bir görüntü vermeye baslamis olsaydik bile (bu arada hic kimse bilmiyordu; ne onun ailesi/arkadaslari ne benim). Bir kac sefer gezdik tozduk, eglendik. Telefondada baya sohbetimiz vardi gün boyu firsat buldukca.

Yine dün ayni durum oldu: her sey güzelmis gibi giderken, yine bulusmamizi iptal etmek zorunda kaldi. Ben telefonda ilisiki sürdürmek istemiyorum artik (son iliskim zaten hep öyleydi nerdeyse; o Türkiye'de ben Avrupa'daydik). Bu kisileyede öyle olmaya basladiydi ayni cevrede olmamiza ragmen. Ben bitirdim bu tanismayi. O saskindi ve niye böyle oldugunu sordu ve uyumlu olmadigimizi düsündügümü söyledim (anlamak istemedi; o bizim sevgili oldugumuzu düsünüyormus; ama ben ona her zaman dedim sen cok hizlisin diye); ben ileriye dönük bir iliski istiyorum ve gercekten kimsenin sorunlarini kaldiracak bir enerjim kalmadi. Arkadasca kibarca bitirdim. Beni anladigini sanmiyorum ama böyle olmak zorunda oldugunu his ettim. Bu hikayemde böyle sonlandi ve yine kücükte olsa bir nevi hayal kirikligim oldu. Sanirim dogru insani bulmak gercekten büyük bir sanat :). Sizlerede tesekkür ediyorum. Bana gayet yardimci oldunuz ve oluyorsunuz her zaman.

Son düzenleme:
Sonucta, bir hanfedi ilk bulusmada hesabi ödüyorsa zaten görüsmek istemiyordur bir daha
Bu nerenin sosyal kodu?

Neyse, ben ilk buluşmada erkeğin ödemesi taraftarıyım, incelik gibi geliyor bana. Sonrasında eşit ya da kim davet ediyorsa o ödesin şeklinde ilerleyebilir. Ama neden böyle yaptı bilemeyiz şimdi belki siz kötü hissedersiniz diye düşündü belki düşünemedi belki cimri, kim bilebilir

Kişiye göre değişir, sizin için bu bir kriter ise adam böyle düşünmüyor alman usulü ödeyelim diyebilir. Ben bir bakardım ne yapacak evet ayrı ayrı dese idiniz. sizin menü 500 onunki 600 olsa

İşin esprisi bir yana ben de hoşlanmam cimri erkek de sevmem. Ya ben çalışan kadınım parasını öderim olayını ben sevmiyorum ödesin çaba göstersin felsefesi var bende. Ha ödenir dışarı çıktığında ama ilişki başında değil

Görüştüğünüz adamı da dışarıda böyle böyle tanırsınız. Size hitap etmiyorsa böyle şeyler yolun başında güle güle diyin adama , adamın normali size uymayabilir

bana öyle sorulsa bilmem ki falan bakışı atmam ayrı ayrı ödeyelim derim.
o yazdığınız kadın ödüyorsa görüşmek istemiyordur bir kural mı? ilk defa duydum.
Gercekten öyle. Ben öyle biliyorum. Görüsmek istemedigin adama ödetmiyorsun :). Tabi bazi insanlar icin farklidir. Bilmem ki dememin sebebi, ben tüm hesabi mi ödeyeyim yoksa ayri ödeyelim misaliydi.

Olabilir tabi. Ama ben dikkat ederim zaten hele ki daha yeni tanisiyorsak öyle hesabin cok gelmemesine .

Genel olarak öyle bir tutum oldugunu düsünüyordum. Ama yanilabilirim tabi. Bu yüzden buraya soruyorum :).

Bence kafanızda gerçekçi olmayan sosyal kodlar belirleyip bunlara takılmak yerine başka şeylere odaklanın. Adam sizi eziyor gibi olmamak adına nasıl ödeyelim diye sormuş olabilir. Mesela ben iyi vakit geçirdiysem hesabın tamamını ödemeyi de teklif edebilirim. Karşı taraf ödediyse de mutlaka bir sonraki harcamayı ben yaparım. Çünkü genel olarak kimse kimseye yıkılmamalı bu hayatta diye düşünüyorum.

Bir de bu "sosyal kod" mantığını herkes kendi çıkarına göre yorumluyor. Erkeğin ilk buluşmada hesabı ödemesi ne kadar geçerli bir sosyal kodsa, gelinin bayram önce kayınvalidesinin evini temizlemesi de o kadar geçerli bir sosyal koddur bana göre. İlkini kabul ediyorsanız, ikinciye "ama zaman değişti, artık böyle şeyler yok" diyemezsiniz.

Olabilir tabi. Ama ben dikkat ederim zaten hele ki daha yeni tanisiyorsak öyle hesabin cok gelmemesine .
Ya bazen de lüks yere gitmek lazım et menüsü alıp gidiyor başını dediğim gibi cimri erkek sevmem para gidince tuhaflaşıyorlar

Tesekkür ederim fikriniz icin. Size hak veriyorum. Aslinda buraya yazmamin sebebide bu zaten. Niye aklima takildi acaba diye kendime sordum. Sonucta onu yeniden görmeyide kabul ettim ve ona bir sey dahi belli etmedim. Gayet güzel devam etti görüsmemiz. Bende herkesin hep "erkek öder" sözlerine maruz kaldigim icin, burada fikir duymaya geldim :). Bende tek kisinin her zaman ödemesine karsiyim zaten. Hayat müsterektir deyip, hep karsidan beklemek zaten olamaz.

Yani ne yenirse nasıl bir ortamda yenirse yensin o hesap geldiğinde ayrı ayrı olacak derim ben karşımdaki kişi hayır tabi ki der. Heep böyle oldu. İlla ki kadın kişisi de ödeyim demeli bence bilemedim demek yapılmış en kaba ve saçma hallerden biri olmuş. Siz asıl orda yarı yarıya deseydiniz bence ben ödeyim diyecekti. Hiç karşıma ben ödeyim dedikten sonra tamam hadi öde diyen çıkmamıştı benim. Oldu ki demedi zaten kendi parasını kazanan kadınlarız ihtiyacımız yok ödemesine hesabımı öder çıkarım güzel de bir gün geçirmiş olurum. Sadece ilk buluşmada ben ödeyeceğim demeleri artık bir kibarlık ve gelenek haline gelmiş o kadar.

Ahahaha sen öyle istersin diye sormuştur diyenler varda bana hiç öyle gelmedi,, hep erkek öder diye bi kaide yok ama ilk bulusma da da teklif etmezsin üstüne kahveyi kitlemezsin, sen zaten kendin kahveyi öderdin ama söylenince cirkin oluyor belli ki ince düşünceli biri değil cimri birkac görüşmeden sonra anlarsın,

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…