İkili Tarama Testi / Yüksek Risk

İkili testte papp-a mom değeri

• Ankete Katılan
    73

Tekrar çok çok teşekkür ederim. Herşeyi ayrıntısı ile anlatmışsınız.

Siz yazdıktan sonra plasenta ayrılmasına baktım biraz İnternetten. Kanama plasentanın arkasında ise ultrasonda farkedilmeyebiliyormuş. Belki sizin de öyle olmuştur.

Perinatolog için epey araştırdım. Haftanın bir günü bulunduğumuz şehre gelen bir profesör buldum. Çarşamba günü ona gideceğiz. Umarım ihtiyacımız olmaz ama sizin doktorunuzun ismini de öğrenmek isterim.

Tekrar çok teşekkür ediyorum.

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Hamilelik çok keyifli, tadını çıkar diyor arkadaşlarım ama benim hep bir telaş içinde geçiyor. Normalde zaten kaygılı bir insanım, şimdi ise kaygılarım 10 kat arttı.

Evet benim görünürde bir kanamam yoktu ama şiddetli ağrı ve sancım oluyordu,plesantamin da yapı olarak cokda iyi olmadığı heterojen bir yapıda oldugu görünüyordu bu sancı olduğu dönemlerde ayrılma oluyormuş meğerse.
Sizde inşallah hic böyle bir sorun yoktur hiçbir sorun çıkmayacaktır belki de(inşallah) ama papa değerinin dusmesinin plesanta kaynaklı olabileceği de aklinizda olsun,hiç bebeğinizle de plesantayla ilgisi de olmayabilir. Gonlunuzu ferah tutmanız için söylüyorum çünkü ben de aylar önce bunun için çok uzulmustum..
Ben Ankaradayim ,özel etimed Hastanesi'nde Doç Dr yüksek Arıkan onaran a gitmiştim canım. Senin bulduğun hoca profmus,O daha tecrübelidir bir şey varsa farkeder öyle tek bir noktadan bakmaz o da bu duruma .

Endisenizi anliyorum ama neden kendinizi ve bebeginizi uzuyorsunuz.. down sendromluda olsa , down sendromlu olmasada o sizin bebeginiz kaniniz caniniz...

Kan degerinizden bahsetmissiniz. Erken dogum , ölüm vs...

Bu dediginiz sey her dogumda var her hamilelik bir risk tasir zaten. Yengemin cok iyi giden bir hamileligi vardi hersey cok guzel hersey hazir doguma 1 hafta vardi... son kontolunu olldu gün aldı...

3-4 gun sonra bebegim eskisi kadar kipirdamiyo diye hastaneye gitti.. bebegi ölmüş karninda.

Siz kendi icinizi ferah tutun bu saydiginiz seyler hep var olan bir risk...

Ayrica arkadasimin da sonuclari kotu cikti canindan can gitti agladi uzuldu amniyosentez yaptirdi o da riskli cikti ama cok saglikli bir bebek dunyaya getirdi...

Siz dua edin gerisini rabbime birakin..

Çok teşekkür ederim yorumunuz için fakat şekerimi her tiroid değerlerimi ölçtürdüğümde onu ve tahlillerimi (vitamin, kansızlık vs...)ölçtürüyorum bu değerlerim iyi sadece vitaminsizlik var biraz onun için de vitamin ilacını alıyorum meyve yemeye özen gösteriyorum, eltime de aynı şeyi söylediler hatta çok yakın arkadaşıma bu bebeğin mongol bebek bunu vakit geçirmeden hemen aldır demişlerdi ama ikisinin de dünyalar tatlısı bebişleri oldu çevremde bikaç örnek daha var bende her ultrasona girdiğimde bebeğimin keyfi boyu kilosu herşeyi yerinde hatta çok kıpır kıpır bir bebek,onun karnımda sürekli hareket halinde oynaması muhteşem,artık rabbime tevekkül edip bekleyeceğim inşaallah rabbim her bebek bekleyenin kucağına bebişini sağlıklı sıhhatli almayı nasip etsin

canım benim hiç üzülme bol bol dua et...bizde aynı şeyleri yaşadık tekrar hatırlamak bile istemiyorum kabus gibiydi o günler...şu an 32. haftama girdim.senin gibi araştırmaktan helak olmuştum bende sonrasında kan testi yaptırmaya karar verdi m sonucu beklemek tam bir işkenceydi.sonuç temiz çıktı Allahıma bin şükür.inşallah hayırlısı ile sağlıklı bir şekilde bebeğimizi kucağımıza alacağımız günü bekliyoruz...umarım en kısa sürede bu günleri atlatırsın.biliyorum çok zor ama sakin olmaya metanetini korumaya çalış.Allahtan ümit kesilmez ve gerçekten O ne derse o olur.biz ne kadar testte yaptırsak araştırsakta O'na sığınmaktan başka çaremiz yok...

Merhaba, doktora gittiniz mi ne dedi bilmiyorum ama detaylı ultrasona girmeden veya perinataloga görünmeden üzmeyin kendinizi lütfen. Benimde tüp bebekti ve ikilide trizomi 13/18 yüksek çıkmıştı. Yaşadığım şehir küçük ve maalesef Dr bir taneydi. Her gitmemde aldırmamı söyledi düşünün. Başka Dr a git detaylı ultrasona gir falan demedi direk aldır ölür bu dedi sonra şehir dışında başka bir Dr a gittim detaylı bakıldı ve şükür hiçbir şeyi yok oğlumun. Şuan iki yaşında. Lütfen detaylı öğrenmeden üznmeyin kendinizi de bebeğinizi de. İnşallah test hatasıdır. Hamileliğinizin tadını çıkarın.

Kizlar ben bebegim ne olursa olsun dogurcam bunlari okuyunca hic yaptirip hamileligimi kotu gecirmeyeyim diyorum napayim bana da bi akil verin yaptirmali miyim

Bence yaptırmalısınız. Hatta bunlarla kafa yormak yerine direk harmony test (anne kanından bebeğe ait hücreler bulunarak dna analizi yapılıyor) yaptırın.

Geçen sene down sendromu ile ilgili bir seminere katılmıştım. Down sendromlu çocuklarda zeka geriliğinin yanı sıra hayatlarını tehdit eden pek çok kalp, bağırsak vb hastalıklar olabiliyor. Bazı bebeklerin yaşayabilmesi için doğdukları gibi ameliyat edilmeleri gerekiyor. Özel durumlarda doğuma kalp doktoru da eşlik ediyor. O yüzden önceden tedbir almak lazım diye düşünüyorum. Sonuçta bir sıkıntı varsa kimse kimsenin başına silah dayamıyor aldıracaksın diye. Umarım bebeğiniz çok iyi ve sağlıklıdır ama şayet bir sıkıntı varsa ne olursa olsun doğuracağım derken bebeğinizin yaşama şansını elinden alabilirsiniz.

merhaba, 12+5 gunluk hamileyim.bebegimin ense kalinligi 2.4 cikti. Periantaloga yonlendirdi doktor.Ikili test yaptirdim ultrasyonda yine 2.4 mm cikti. Doktor bu sayi yuksek dedi.Kan tahlili istedi.Sonuc pazartesi cikacak.Ama ben birhaftadir o kadar uzuldum ve agladim ki esim bugun gen testi yapmami istedi ve telefon actik eve gelip kanimi aldilar.iki hafta da bunu beklemem gerekiyor. Cok uzgunum, cunku engelli bir abim vardi ve hamileligimin ilk gununden beri hep korktum engelli bir cocugum olursa ne yaparim diye. Sanirim hep kotu dusundugum icin bunlar basima geldi

Aslında 2,4 çok yüksek değil bildiğim kadarıyla. Biraz sınırda. Söylemesi kolay ama yapması zor, yine de içinizi ferah tutun..hangi şehirdesiniz ? Eğer istanbuldaysanız iyi bir perinatoloji uzmanı önerebilirim.

evet istanbul'dayim. Pazartesi kan testimin sonuclari cikacak. Bezmi alemde yaptirdim.Doktor Pakize Banu hanim. O da sinirda oldugumu soyledi.Ama bu bile yetti. Sonucu beklemeden Nifty test yaptirdim. Ama bugun kadin dogumda calisan bir arkadasim bu testin cok guvenli olmadigini soyledi,offf basimdan kaynar sular dokuldu Testi yptirdigim yer o kadar kesin konustu ki neye inanacagimi sasirdim

Benim de bebegimde pap a degerim cok .dusuktu. doktorum bebegin dusuk agirlikli.olabilir dedi ve bildi. 37 haftam doldu ve suyum geldi.bebegim 2190 gr dogdu ama gerekli gelisim haftasini doldurdugu icin.kuveze girmedi.

Merhaba arkadaşlar ben de size birşey danışmak istiyorum foruma geçen gün denk geldim bende 13+3 günlük hamileyim ikili test sonucumu 2 gün önce aldım kombine risk im 1:1214 çıktı ama ikili test değerim 1:212 çıktı serbest bhcg 107 düzeltilmiş mom 3,09 çıktı papp-a 3.51 düzeltilmiş mom 0,92 çıktı bunların haricinde ense kalınlığı hem ikili testte hem de ultrason da çok iyi çıktı ama doktorum bana ben olsam bu durumda herhangi bir test yaptırmaz dm dedi ama ikili test cut off değerinin üzerinde yazdığı için ben kafama taktım doktor corasprin başladı ileride gebelik tansiyonu ve ya bebekte gelişim geriliği olmadın diye.. Simdi sorma istediğim şu İnternete yaptığım araştırmalar da düzeltilmiş mom değerinin yüksek olmasının sorun olduğu yazıyor sizce de öyle mi size göre sonuçlar nasıl arkadaşlar bildiklerimizi paylaşırsanız sevinrm

Benim de papp a mom değerim 3 ün üzerinde. Çok araştırdım bi sonuca ulaşamadım. Bir bilgisi olan var mı acaba ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…