İkili Tarama Testi / Yüksek Risk

İkili testte papp-a mom değeri

• Ankete Katılan
    73

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Ense kalınlığı çok iyi. Ama kan değerlerim çok kötü...

Şekerinizi kontrol etmelisiniz
Yükleme testi yaptırmasanız bile ölçüm yaptırın
Açlık tokluk
Kendinizde ölçebilirsiniz
O çok önemli
Anne karnında aylarca sürekli yüksek şekere maruz kalan bebeklerin iç organları sağlıklı gelişemez

Cnm organlarında bi gerilik yoksa bi sorun olacağını düşünmüyorum ense kalınlığın iyi bu arada aynı gününüz ben se kan verdim yedi gün sonra çıkacak tarama sonuçum ama doktorum gelişim de sorun yok her ihtimale karşı yapalım dedi hakkımız da hayırlısı olsun sağlıkla gelsin bebişler

Bi saglikci olarak hicbi sekilde onaylamiyorum bu testleri 2hamileligimde de yaptirmadm.Dogruluk olasiligi yuzde 70 bildigim kadari ile.3lu 4luyu hic yaptirmayn gittikce yuzdesi dusuyo cunki.Kendi yakin arkadasimin bebegine de ayni sekilde down sendromlu dediler zehir oldu hamileligi.Cocuk smdi 5yasinda zehir gibi masallah.

Ben hic bi gebeligimde yaptirmadim.

Irside olabiliyo ense kalinligi vs.

Cok fazla test yaptirmakta iyi degil bence boyle icin icini yiyo ki buyuk ihtimal bebegin cok sagliklidir.

Nette cok okudum bu sekilde olupta bevegi cok saglikli olanlari..

S Sinem989 a katılıyorum. Sonuçta şeker ile ilgili bir sıkıntı varsa güzel bir diyet ile kontrol altında tutulabilir. Şeker yüklemesini bazı doktorlar tavsiye ediyor bazıları da etmiyor. Yükleme testi yapılmasa bile düzenli olarak açlık / tokluk değerleri ölçülebilir. Tansiyon da aynı şekilde. Gebelik tansiyonu olması durumunda gebelikte sıkıntı yaratmayacak ilaçlar ile kontrol altında tutulabiliyor.

İnşallah. Şimdiye kadar rutin kontrollerde hiç bir problem çıkmadı. Hatta crl ölçümleri sat ile uyumlu, kimi zaman da sata göre birkaç gün önde çıkıyor.

Umarım siz de bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız.

Bir bilgi daha
Sonuclar olumsuz olursa dr.lar durumu degerlendirip ciddi anomalilerde 16. Haftaya kadar sonlandirmayida oneriyorlar.duymustum.
Kaldiki saglikli dogan cok bebiste yine problem yasayabiliyor.bunlar hayatin gercekleri.ve her ne sonuc olursa bir roldur,karar veren kisi kendi rolunu yasar.anne buyutur bakar,yazgi geldiginde,ne cok anneler aci yasiyor ki.serviste unutulan mi,v.s
İnsulin kullandim evde gebeliksuredince,yine de yuksekti,dusmuyordu.dogum sonrasi bitti.
Dogumda kanim pihtilasti,sonrasinda kan sulandirici igne kullandim bir sure(emzirmedim o donem yinede az da olsa gobeginde kan oldu.) o da duzeldi cok sukur.
Bence insulinden daha cok tansiyona dikkat edin.haa troidim de yukseldi tabi.simdi iyi ama
İlk aylarda troidinizi kontrolettirin.birden yukselebiliyor,bebek gelisimi icin onemli.benim son uc ayda yukseldi daha az riskliydi onun icin.

Günde bir kere tansiyonumu ölçüyorum. Parmaktan alınan kan ile şeker ölçümü yapan şeker aletimiz var. Haftada bir kere de şeker ölçümü yapıyorum. 9. Haftada rutin kan tahlilleri yaptırdım, tiroidlerde sıkıntı yoktu.

Herşey Allah'tan ama tedavi sürecinde çok sıkıntı yaşadım, çok yıprandım. Ben elimden geleni yapayım, buna rağmen yüzümüz gülmezse takdiri ilahi, nasip kısmet derim. Şunu da yapsaydım, bunu da yapsaydım diye düşünmek istemiyorum.

Bende bir elimde şeker ölçüm aleti diğerinde tansiyon aletiyle yaşıyorum resmen
Ayda bir kan tahlili yaptırıyorum
Dr şeker tansiyon ve strese dikkat edecek hamileler diyor
Hadi ikisini geçtik stres nasıl olmayacak anlamıyorum
Her gidişimde kalbim deli gibi atıyor
Bütün ihtimaller beynimde dönüp duruyor

İyi geceler söyleyeceklerim biraz olsun sizi rahatlatır insallah,aynı şeyi yaşadım ikili tarama sonucum da papa değerim 0.40 in altında çıktı. Ve doktorumun ilk yorumu bebeğin down sendromlu olabilir genetik test isteyelim oldu ama ben yaptırmadim.uclu testi de yaptırıp, Bir perinatologa gittim ve bebegimde hiçbir problem olmadigini papa değerinin her zaman down sendromuna işaret olmadığını söyledi. Problemin plesantamda olduğunu, iki üç yerden ayrılmaya başladığını, kan sulandırıcı iğne ve bol istirahat halinde en fazla bu plesantayla bebeği 37.haftaya kadar getirebiliriz dedi ve ben 36 hafta 6 günlükken normal doğum yaptım şimdi yavrum kucağımda 16 günlük ve hiçbir problemi yok .bu şekilde plesanta yani bebeğin eşinde problem olduğu zamanlarda da bu papa değeri olması gerekenden az salgilanabiliyormus, Zorlu bir hamilelik sizi bekliyor olabilir ama Allah'ın izniyle yavrunuz sağlıklıdır inşallah . Bu arada ben de kan pıhtılaşması ve gebelik şekeri de vardı bunlar için Doguma kadar iğne kullandim ve sık sık kontrole gittim bir süre sonra plesanta büyüdü ve o ayrilmalarin kanama riski taşıyan yerlerin kuculdugunu gördük. Siz de de aynı durum vardır belki de. Uzmeyin kendinizi ,Rabbim saglikli bir evlat nasip etsin size inşallah.

Benimde tam tersiydi ense kalınlığı yüksek ,kan normal . Korktum ağladım çok zordu
Maşallah hiç sorun yok ama 6 aylık oldu :)

Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim. Sizin papp a değeriniz kaçtı, hatırlıyor musunuz?

Yazdıklarınız beni hem rahatlattı hem de biraz korkuttu.

Korkma sebebim; tüp bebek ile hamile kaldığım için gebeliğimin başından beri kan sulandırıcı iğne kullanıyordum ( her gün göbekten bir doz). Geçen hafta salı günü, doktorum iğneyi bırakıp onun yerine 5 günde bir coraspin hap kullanmamı söyledi. Yani son bir haftadır kan sulandırıcı iğne kullanmadım. Umarım bu süreçte bir sıkıntı olmamıştır.

Buarada bebeğinizin iyi olmasına çok çok sevindim.

Rica ederim,
Benim papa değerim 0.29 çıkmisti. Ben perinatologa 20. Haftamda gittim,o zaman bana söylediği daha erken gelmiş olsaydın hemen aspirin başlardık bu sorunu hiç yasamayabilirdin plesanta da bu ayrılmalar kanama alanları olusmayabilirdi, doktorun bunu nasıl dusunemedi dedi sonrasında da iğnelere başladık ama daha erken gitsem sizin gibi aspriinle devam edebilecektim.sizin haftaniz erken daha bir sorun yoktur inşallah ama olursa da erkenden farkedilebilir , bir sorun olmamıştır bir haftada ki yine coraspirinde kullanmışsınız bu sürede. Doktorunuz size en doğru qciklamayi yapacaktir eminim ama ense kalınlığı normal bebeğinizin,en önemli bulgu zaten down sendromunda bu oluyor. Siz de de plesantayla ilgili bir problem vardır belki ,bunu farkeden doktora gidip ultrasonda bakana kadar iki farkli doktora daha gitmiştim ama hiçbiri plesantayla bu kadar ilgilenmemişti ve ordaki problemi farkedememisti. bebeğin yüksek ihtimalle down sendromlu demek en kolayı sanırım bu gibi durumlarda . Siz de gonlunuzu ferah tutun ,bu değerin düşüklüğü illa bu anlama gelmiyor . Çok dua edin ben çok dua etmiştim ve içimden bir ses de yavrumun hicbiseyi olmadığını söylüyordu zaten.

Tam da anlatmak istedigim buydu.Allah gonlunuze gore versin inş.

Merhaba meleğiniz hayırlı olsun sağlıcakla yavrucağınız doğsun inşallah

Bu tür sonuçların yanılma payıda var unutmayın ve üzülmeyin.

Abimin hanımına 2 gebeliğinde bu aylarda yapılmış test ve aynısını kendisine söylemişler down sendromlu diye hatta bir bacağı bir bacağından kısa demişler hamile bir anneye sallamışlarda sallamışlar doğuma kadar iki gözü iki çeşme ağlattılar kızı Rabbimden bulsunlar cezaları o doktor müsveddeleri yiğenim doğdu ve abisini suya götürür sussuz getirir hiç bir problemi yok

Sizde üzülmeyin lütfen hamileliğinizin tadını çıkarın Rabbim size yavrunuzu eli ayağı düzgün olarak ilk temennimiz o olaraktan yavrucağınızı kucağınızı almayı nasip etsin inşallah,

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…