İkili Tarama Testi / Yüksek Risk

İkili testte papp-a mom değeri

• Ankete Katılan
    73

Evcilkaktus67

Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2018
432
712
Merhaba Arkadaşlar,
2 yılın sonunda tüp bebek ile hamile kaldım. Şuanda 13+4 haftalık hamileyim. Cumartesi günü ikili tarama testinin sonucunu aldım.

Papp-a mom : 0,15 ( olması gereken değerin %15 i kadar )
B Hcg mom : 2,40 ( olması gereken değerin yaklaşık 2,5 katı)
NT (ense kalınlığı) : 1,30 mom : 0,89

Sonuç olarak down sendromu için risk oranı : 1:22

Sonucu cumartesi günü aldığım için ve araya yılbaşı tatili girdiği için doktorum ile yarın sabah görüşeceğim. Çarşamba günü için de çok iyi bir perinatologtan randevu aldık.

Genetik test yapılması için yarın sabah kan örneği vereceğim. Ancak sonuçlar en erken 2 haftada çıkıyor.

3 gündür gece gündüz internette araştırıyorum. Ense kalınlığı iyi olmasına rağmen kan değerlerim kötü olduğu için risk yüksek ( papp-a değeri çok düşük)

Sizlere sorum şu :
Papp-a mom değeri 0,40 altında olmasına rağmen gebeliği sıkıntısız ilerleyen arkadaşlar varsa yazabilir mi lütfen? Belki biraz olsun içim rahatlar.

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Güncelleme 1: Bugün kendi kadın doğum doktoruma gittik. Ultrason ile tekrar baktı. Ense kalınlığını tekrar ölçtü. Burun kemiğine, açısına, uzunluğuna (4 mm) baktı. Fiziksel olarak iyi görünüyor dedi. Harmony test için kan verdim. En geç haftaya cuma çıkar dediler. Kan testini görmeden doktorun da net birşey söylemesi mümkün değil tabi.

Normalde yarın perinatoloji doktorunda randevum vardı ama hastane randevuda karışıklık yapmış. Perşembe günü ona gideceğim. Onunla ilgili bilgileri de güncelleme olarak paylaşacağım.

Son düzenleme:

Sakin kalmaya çalışıyorum ama yarım saat iyiyim, yarım saat sonra ağlamaya başlıyorum.

Aslında 1:22 çok çok kötü değil. Yüzde 5'e tekabül ediyor. Ama beni asıl endişelendiren papp-a değerinin çok düşük olması. Papp-a düşük olduğunda erken doğum, anne karnında ölüm, gebelik diyabeti, gebelik tansiyonu, bebekte gelişim geriliği riskleri artıyormuş

Insallah hic birisi olmaz.Saglikli bir bebeginiz olur.

ense kalinligi burun kemigi bunlara bakildi mi

Ense kalınlığı : 1,30

İnternetten araştırdığım kadarı ile ense kalınlığı iyi.

Burun kemiği ile ilgili doktorum bir şey söylemedi. Test kağıdında da göremedim. Down sendromu değerlendirmesinde önemli olduğunu ben de daha çok yeni öğrendim.

Canım kan değerlerini hatırlamıyorum ama büyük kızımın 63/1 di. Hemen Ege üniversitesine sevk edildim(bulunduğum şehirde ünv.hastanesi yoktu) önce kadın doğum,ordan genetik 2 hafta içinde de amniyosentez oldum.Kromozom sayimi 1 haftada ,tum sonuçlar 1 ayda çıktı.Cok şükür cin gibi bir kızım var

Kim ne derse desin en iyi sonucu amniyosentez verir.Hatta durumunuz varsa harmony test yaptırın içiniz rahatlar.Bu tarama testleri hiç güvenilir değil.

burun kemigine direk bakmiyorlar eger kemigi belirgin ise olma olasiligi dusuk diyorlar

İnşallah. Genetik testi çıkmadan onun da net bir şey söylemesi imkansız ama belki ultrason bulgularına göre herşey normal vs diyebilir... Benim de en azından bu iki hafta biraz da olsa içim rahatlar.
Benim içimi bal gibi de rahatlatti aminiyosenteze gerek duymadim cogunlukla ense ve burun yapisindan anlasiliyor hatta ben jinekologlarinda aslinda yuzde 90 anlayabildigini düşunuyorum. Kabus gibi günlerdi gecti gitti,sizinde gecip gider korktugunuzla stresle kalirsiniz,Allah saglikli bir sekilde kucaginiza almayi nasip etsin insallah

Yarın sabah harmony test için kan vereceğim. Amniyosentezde çok az da olsa risk olduğu için harmony testte problem varsa, amniyosentez yapılıyor sanırım.

O zaman araştırmayı bırakın harmony test kesin sonuç verir.Hiç bunlarla boşa kafanızı doldurmayın derim.

Ulturason bulguları normal ıse hiç endişelenme zira onlar tanı değil tarama testi kesın sonç vermiyor aynı risk bende de çıktı neler yaşadım uyku girmedi gözüme ama rabbıme hamd olsun bebişm çok sağlıklı doğdu içini ferah tut dua et bol bol

Yasinizi yazarmisiniz ayrica, detayli ultrasona ne zaman gireceksiniz belli mi?

30 yaşındayım. Normalde detaylı ultrasona Şubat ayının ortasında gireceğim. Ama ikili test riskli çıkınca perinatoloji uzmanından Çarşamba günü için randevu aldım. Şuan 14. Haftanın içindeyim, neyi ne kadar görebilir bilemedim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…