İkili Tarama Testi / Yüksek Risk

İkili testte papp-a mom değeri

• Ankete Katılan
    73
Bu çok kişisel bir tercih .Kimseye yaptır ya da yaptırma deyebilecegimi düşünmüyorum.Bu konuda tek doğru yok.İlk gebeligimde down sonucu çıkarsa gebeliği sonlandırma kararındaydım çünkü down çocukların yaşadığı sıkıntıyı yakinen gormekteydim.Down bir kromozon bozukluğu olduğu için tek sıkıntı zihinsel gerilik değil.8 yaşında kalbinden omurgasina ağır ameliyatlar geçiren çocuklarla beraberdim.Ebeveyinlerinin tukenmisligini ,engelli çocuklarına ilerde bakması için başka çocuk sahibi oluslarini gördüm ve direk amniyosentez yaptırdım.İkimcide 500/1 di değerim.Doktorum yasimdan dolayı kantesti yaptirmami önerdi ama istemedim

Merhaba canım bende ikili test yaptırdığımda 1/50 çıkmıştı doktorum beni amniyosentez e ve nifty testine yönlendirdi sonra eve geldim çok araştırma yaptım makaleler hikayeler okudum çok düşündüm ya bebeğim sağlıklı ise diye tabiki tersini de düşündüm ama sonuçta o benim kabulümdür diyerek bu testleri ve bundan sonraki diğer testleri hatta gebelik şekeri testini bile geri çevirdim bu gibi testleri böyle riskli çıkıp çok sağlıklı doğum yapan arkadaşlarım da var çünkü bunlar kesin sonuç değil sadece olasılık amniyosentez ve diğer nifty testlerde de yanılma olasılığını bile duydum inşaallah rabbime tevekkül edip sağlıklı sıhhatli doğumlarımız olur inşaallah bence kendini çok üzme belkide boşyere üzüleceksin bebişini ve seni rabbime emanet ediyorum inşaallah güzel haberler vereceksiniz

Canım senin için hayirlisi olsun.Ama 22/1 1

Başka bişey yazıyordum yanlışlık olduEğer ailenle durumu paylasmadiysan paylasmamani tavsiye ederim canım.Herkese laf anlatmak çok çok zordu benim için.

Adı üstünde tarama testi. Yani bir tanı koymuyor. Benim ikili tarama testim de 1/50 çıkmıştı. Sağlıklı bir bebeğim var çok şükür. Emre kalınlığı çok iyi çıkmış, burun kemiği de varsa sıkıntı yoktur inşallah.

Bir de amniyosentez biraz riskli bir işlem. Eğer illa öğrenmek istiyorsaniz harmony ya da nifty test adıyla yapılan sadece sizden kan alarak gerçekleşen bir test var. Doktorunuzla konuşabilirsiniz. Bu test genelde yurtdışında ya da İstanbul'da birkaç laboratuarda yapılıyor yani özel hastaneler filan bundan doğru düzgün bir gelir elde edemiyor o yüzden sizi amniyosenteze yönlendirmek isteyebilirler.

Ben hiçbirini yaptırmadim. Ne olursa kabulüm dedim ama hamileliğimin de tadını çıkaramadım.
Endişe etmemeye çalışın lütfen. İnşallah her şey güzel olur sizin için.

Detaylıda kalpte ve bağırsakta parlaklık olması down sendromu riski demek oluyor. Ama sanki sizin detaylı biraz erken olmuş gibi. Bu haftalarda ne kadar net bilgi alınır bilemedim.

Kizlar ben bebegim ne olursa olsun dogurcam bunlari okuyunca hic yaptirip hamileligimi kotu gecirmeyeyim diyorum napayim bana da bi akil verin yaptirmali miyim
Aslında sadece detaylı ultrason yetiyor. Eğer down vs bir çocuğum olmasın diye aldıracaksan yaptır. AldırmayacakSan kafanı hiç yorma daha iyi.

Degerlerimi bilmiyorum ama 2 li testim iyi 3lu testim riskli cikmisti
Ayrintili ultrason a girdim dr cok iyi saglikli dedi baska birsey yaptirmadim
Kizim saglikli dogdu
Riskli cikip saglikli dogan cok bebek var
Saglikla gelsin insallah

Inşallah endiseleriniz bosa çıkar ve sağlıklı sihatli bir bebeginiz olur ve sağlıklı bir şekilde kucaginiza alırsınız.

Yeğenime down sendromlu olacak dediler. Kafası koni şekline benziyor normal bir insan kafasından farklı dediler çocuk nur topu gibi sapasağlam doğdu çok şükür. Böyle yanlışlıklar çok oluyor, korkmayın dua edin. İnşallah siz de bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız.

Bebeginizi ssglikla kucaginiza almaniz dilegiyle
44 yasida oldugum icin ayni riskler vardi bende de.
Amniyosentez sivisi alinacakti.cok ta korkuyordum.ama igne karindan girdigi halde,koldan kan alinirken hissettigim kadar bile hissetmedim iğneyi.
Sonuc olarak obez oldugum icin karin bolgem cok yagliydi ve prof.keseye ulasamadi 3-4 kez denedi vazgecti.
Kan testi yurtdisinda bakiliyor,isterseniz baktirin,oneriyorum dedi.kan verdik,ilgili merkeze giderek.
Sonuc 8. Gun cebime mail olarak geldi.telden de konustuk.sorun yoktu cok sukur.simdi kizim7,5 aylik.
Sonuc erken geldi,cunku kani alan kisi ertesi gun gidecekti yurtdisina.ve kendim bakiyorum demisti.yine kendisi verdi cevabi.

Haa risk orani 22 de 1 yada 2 de 1 yada bin de bir.bence bu oranlar ( matematigim iyidir ama) ne olursa olsun ya yazidir ya turadir.milyonda da olsa 1 ihtimal varsa yine risktir.22 de olsa aynidir.

O testler 100 de 100 dogru degilki niye uzuluyorsun ben cok insan duydum down sendromu teshisi koyupta saglikli dogan

Ense kalınlığı iyi ise stres yapmayın.inanın her on kadından 3 üne down sendromu olabilir diyorlar özellikle yaşı 35 in üstünde olan hanımlara.Hepsine amniyon sentez testi yapıyorlar temiz çıkıyor.Kadınlar strese girip göz yaşı döktükleri ile kalıyorlar.Gönlünüzü ferah tutun.Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın inşallah.

Zaten kendi doktorum da direk amniyosentez yapmak yerine kanda bakılan genetik testini önerdi.

Hangi şehirleşiniz acaba

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…