IKIGAI(Hep meşgul kalarak mutlu olma)

Verimli birgün olmuş
Ellerine sağlık yine şahane olmuş

Dün sağlık sorunu nedeniyle girip bir şeyler yazamadım, bugün şükür daha iyiyim
Bugüne geçecek olursak
Sabah canlı ders, öğleden sonra eşimle biraz temiz hava aldık parkta yürüyüş yaptık sonra da market ve pazar alışverişi yaptık
Akşam yemeği faslından önce mutfak karışıktı baya, aldıklarımızı yerleştirdik sonra mutfağı topladım, bulaşık mak.doldurup çalıştırdım.
Akşam yemeğinden sonra kitap okudum, örgü ördüm bugün de böyle geçti bakalım
Parkta makrome için ağaç dalları topladım örgü bitince makroma duvar süsü yapmayı düşünüyorum bakalım
Yarın ola hayrolaaa

Geçmiş olsun.
Ben de iki gündür başağrısından iptal durumdayım.
İki günde iki çocukla ev evlikten çıkıyor.
Böyle olunca bütün herşey aksıyor.
Yaptıklarım yarim yarım kalıyor.
Oturup kitap okuyayım diyemiyorum böyle olunca ya da hobimi yapayım olmuyor.
Ev işi yemeği dururken onlari yapamiyorum yani.
Ne diyelim sağlık olsun.

Size de geçmiş olsun sağlık her şeyi etkiliyor.
Olsun en azından kendinize vakit ayırmaya çabanız var bu bile güzel bir şey. Yoğun olduğunuzdan vakit kalmıyor

Bugün sabah okulda idim, öğleden sonra canlı ders vardı, ders sonrası video çektim yine katılamayanlar için
Sonra çamaşır katla, çamaşır at, Bulaşık mak.boşalt, yemek hazırla, mutfak topla, örgü ör, kitap oku hooooop bu saat oldu işte
Yarın ola hayrola

Dün ev komple süpürüp silindi.
Antre, mutfak halıları yıkandı kurutuldu.
Bugün de salon halısını yıkadım.
Biraz yürüyüş yapabilirsem iyi olur hava çok güzel.
Dün de yürüdüm hava güzeldi iyi geldi.
Perdeler yıkanacak, camlar silinecek bunları eşimle yapabilirim ancak.
Haftasonu hallederiz belki..

Camlar kaldı.
Perdeler de kaldı.
Olsun canımız sağolsun.
Bugün biraz yürüdüm marketlere de bakındım.
Aslında aktüel urunlerden ebru seti gelecekti onu da alırım diye çıktım ama yarınmis meğer.
Kitabimdan okudum.
Gerisi ev işi, yemek derken gece oldu.
Çocuklar uyunca da resim yapsam diyorum ama olmuyor.
Gündüz zaten vakit olmuyor.
Gece olunca da hiç hevesim kalmıyor artık.
Herkes nerede?

Kendime not:
Hayat hızla dönen bir çark ve ben yetişemiyorum gibi hissettiğim bir dönemdeyim. Yapılacak çok şey var hepsini listeliyor ama bir adım atmıyorum. Bilinçli tembellik gibi, kitap okuyor örgü örüyor rutin ev işleri yapıyorum(bulaşık, çamaşır, yemek, temizlik vs.) Ama bu yeterli değil daha verimli daha güzel geçirmek istiyorum günleri, inşallah yapabilirim. Bu konuyu açtıysam, yine yapabilirim

WunderLost Uzun zamandır Ikigai kitabını okumayı ben de istiyorum. Binlerce kez kitabevlerinde gördüm ama almadım, evde boş boş otururken aklıma geldi birden, merak etmiştim içeriğini. Bu arada ilk mesajını okudum planlarına bayıldım, ben de defalarca bu tarz planlar yaptım ama erken kalkamadığım için hep erteledim neredeyse bir yıldır keyfe keder plansız yaşıyorum.

Benim planlarım genellikle sevdiğim şeyleri yapma üzerine kurulu, içinde biraz sağlıklı yaşam, biraz spor aktivitesi vs vardı. Mesela sabah çok çok erken kalkıp düzenli yaşamak, gün içerisinde çok su içmek, az sigara tüketmek, izlemek ve okumak istediğim dizi ve kitapları bitirmek, spor aktivitesi, sosyal medya detoksu gibi. Bu arada sosyal medyayı gereksiz kullandığımı fark ettim, biraz daha yararlı kısımlarına odaklanıyorum artık. Mesela Instagramda arkadaşlarımdan haberdar oluyorum, artık motivasyon hesaplarını takip ediyorum, magazinsel olaylara hiç dalmıyorum çünkü oralarda günlerimi harcadığımı biliyorum :) Böyle yani, ben de başlığına dahil olmak isterim, ama önce Ikigai kitabını da okunacaklar listeme almam lazım sanırım.

Merhaba hoş geldin
Erken kalkmayı alışkanlık haline getirmek çok büyük bir avantaj sağlıyor bence verimlilik açısından. Ama bazen rehavet kapılıyor insan. Yine de bunu istemek bile güzel bir başlangıç.
Sosyal medya detoksu da aslında zaman kazandırıyor baya insana gün içerisinde. Bazen instagram keşfetine dalıp gittiğmde anlıyorum bunu, dikkat etmeye çalışıyorum bende faydasız sayfalara vakit harcamamaya çalışarak
Motive olmak için yapmak istediklerini/yaptıklarını yazabilirsin buraya her zaman

Çok teşekkür ederim Wunderlostum Seve seve yazacağıma emin olabilirsin.

Bence uyku konusunda bir çözüm bulabiliriz. Örneğin haftaiçi erken uyanmak ama haftasonu sadece 1 gün keyif yapmak açısından uyku olabilir. Sosyal medya konusunda kesinlikle katılıyorum mesela ben baktığımda hep 3 saat harcıyormuşum Instagram öyle diyor. O 3 saattin değerini geceleri anlıyorum. Zaman çok önemli. Twitter'da da gündem takip etmek için zaman harcıyorum, zaten bana Twitter çok depresif geliyor, çok umutsuz insanlar var gibi, kaçıyorum son zamanlarda. Umarım aldığımız kararlar kalıcı olur. Motive ederiz birbirimizi.

Hayırlı sabahlar Normalde aylik plan yapıyordum hep bu sefer haftalik yapayim dedim. Boyle de bir derli toplu oldu sanki hoşuma gitti bakalim uygulamak nasip olur insallah

Evet erken kalkmak konusunda daha dikkat edeceğim inşallah ben uygulamalara da kısıtlama koymuştum belli saati aşınca erişimi engelliyordu ona yeniden dönmem gerek. İnşallah motive ederiz dediğin gibi

Merhaba, başlığa bu caps ile giriş yapmak istedim. Bu gün yeni hayat düzenimin ilk günü, dün gece Ikigai kitabımın siparişini vererek işe başladım. 31 Ekim Izmir depremini yaşadıktan sonra her an taşınabiliriz umuduyla yıkanmış halıları seremiyoruz, bu yüzden kalkar kalkmaz işim hemen süpürge tutmak oluyor. Sabah kahvaltısından önce bolca su içiyorum ve kahvaltıda abartmıyorum. Gün içerisinde bir sürahi su bitiriyorum ve içim dışım temizlenmiş gibi hissediyorum. (Psikolojikman galiba) daha sonra 25 sayfa kitap okudum, odamın raflarını temizledim ve fazlalık olan eşyaları kaldırdım (Minimalist yaşam ve gerekli şeylerin hemen elimin altında olması için) muhtemelen 1 saat sonra kahve içerim ve akşama doğru spor yaparım diyorum. Özellikle son 2 yıldır basen ve alt karından fazlalıklarım var. Bir de stressiz bir hayat için tavsiye alınan 109 yaşındaki teyze "Yulaf yedim, erkeklerden uzak durdum" demiş. Ben yulaf'a gelemem, ama erkek detoksu yapıyorum, herkese de tavsiye ediyorum.

Eklentiler

• 20210120_141728.jpg
    116,5 KB · Görüntüleme: 28
Gerçekten bilmiyorlar katılıyorum
Deprem bittikten sonra bile uzun süre insanın üzerinde etkilerini sürdürüyor Allah yardımcınız olsun

Ben de bugün Nihan Kaya İyi Toplum Yoktur u bitirdim,tavsiye ederim okumak isterseniz

Ne zaman kendimi saldığımı hissetsem İkigai'yi okuyorum. O kadar güzel ki, çok farkındalık oluştu kitaptan sonra bende. Size de bu konuyu açtığınız için teşekkür ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…