iki ev arasında kaldım

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
11.010
19.188
gene ben ve taşınma temalı bir konu :KK70: Muğla'ya yerleşme planımız suya düştü maalesef kaldık gene İstanbul'da..kiralık ev arayışımıza devam ediyoruz. bir sürü ev baktık, bulunduğumuz semt kiralık ev açısından oldukça sorunlu, bina yaşları büyük ve kiralar uçuk. içi yenilenmiş dairelerin kiraları daha da uçuk. ancak oğlumun ve benim okullarımız (öğretmenim) burda olduğu için şimdilik gene bu semtten tutmak zorundayız...iki tane daire var düşündüğümüz, biri merkezi konumda, şu anda oturduğum eve yakın. çok sevdiğim bir lokasyon. ev ferah, ara kat, katta tek daire. manzarası güzel, önü açık. lakin her odasında klima var ve bu da yazın bunaltıcı derecede sıcak olduğunu düşündürüyor. ben eve ısındım aslında ama kirası bütçemizin üzerinde biraz. ve ev sahibi çift depozito istiyor. tek depozito için zorlayabiliriz belki. diğer ev de bu eve çok uzak sayılmaz, o da geniş ferah bir daire ancak biraz yokuşu var. her cephesinde başka apartmanlar var. dairelerin içi birbirinden çok farklı değil. ama kiraları arasında 10 bine yakın fark var. eşim ilk daire için evet güzel ama o kadar farka değmez, 2.yi tutalım ama son kararı sen ver diyor. ben kesinlikle ilk eve ısındım ama sonuçta satın almıyorum, her ay ekstradan 10 bin kenara atsam birikim yapsam mantıklı diyorum. siz olsanız hangisini seçerdiniz?

gene ben ve taşınma temalı bir konu :KK70: Muğla'ya yerleşme planımız suya düştü maalesef kaldık gene İstanbul'da..kiralık ev arayışımıza devam ediyoruz. bir sürü ev baktık, bulunduğumuz semt kiralık ev açısından oldukça sorunlu, bina yaşları büyük ve kiralar uçuk. içi yenilenmiş dairelerin kiraları daha da uçuk. ancak oğlumun ve benim okullarımız (öğretmenim) burda olduğu için şimdilik gene bu semtten tutmak zorundayız...iki tane daire var düşündüğümüz, biri merkezi konumda, şu anda oturduğum eve yakın. çok sevdiğim bir lokasyon. ev ferah, ara kat, katta tek daire. manzarası güzel, önü açık. lakin her odasında klima var ve bu da yazın bunaltıcı derecede sıcak olduğunu düşündürüyor. ben eve ısındım aslında ama kirası bütçemizin üzerinde biraz. ve ev sahibi çift depozito istiyor. tek depozito için zorlayabiliriz belki. diğer ev de bu eve çok uzak sayılmaz, o da geniş ferah bir daire ancak biraz yokuşu var. her cephesinde başka apartmanlar var. dairelerin içi birbirinden çok farklı değil. ama kiraları arasında 10 bine yakın fark var. eşim ilk daire için evet güzel ama o kadar farka değmez, 2.yi tutalım ama son kararı sen ver diyor. ben kesinlikle ilk eve ısındım ama sonuçta satın almıyorum, her ay ekstradan 10 bin kenara atsam birikim yapsam mantıklı diyorum. siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Uygun fiyatlı olanı seçerim.

Siz hala ev tutamadiniz mi yahu, istanbul'da manzarasi guzel deyince aklima sadece bogaz manzarasi geliyor ki aksi durumda hicbir manzarayi guzel bulamam. Manzaraniz bogazsa 10 bin fark verilir, yok degilse neden 10 bin fark veresiniz.

Oyum 2.evden yana, yalnız yokusu cok ise cekilmeyebilir bilemedim.

Ben daha pahalı olsa bile içime sinen evi tercih ederim.
İnsanın yaşadığı yeri sevmesi, evin enerjisi hayat enerjimizi de olumlu yönde etkiliyor.
Evet cebimden belki daha fazla para çıkacak ama başka kazançlarım olur diye düşünüyorum.

Alışverişte de buna dikkat ederim.
Ucuz, indirimli bile olsa içime sinmeyen hiç bir şeyi almam.
Kalite, imaj, konfor benim için önemli.

Hangisini tercih ederseniz, Allah içinize sindirsin, eve taşındığınızda huzurunuzu artarak devam ettirsin.
Aminn.

Son düzenleme:
Ben pahali evi seçerdim yani sevdigimi secerdim susnda da benzer durumdayim13 bin daha pahali olanla anlastim. Seneye yasayacagimin garantisi yok o yuzden bugune odaklanirimbu tamamen hayat tarzi mesela esim tam tersi. Bu secenek beni mutlu ederken onu etmez. Birikim yapmak beni o kdr motive etmiyor mesela

Ben evlenirken nasılsa ev alacağız, burada fazla oturmayız deyip iki tercih arasından beğendiğimi değil de daha uygun ama 2+1, önü kapalı, evlere dönük olanı seçtim. Binadan başka bir şey gördüğümüz yok senelerdir. En üst kat, alt daireyi de bir Almancı aldı bizden hemen sonra. Kışın donuyoruz kombinin ayarını artırsak bile. Diğer beğendiğim ev ara kattı, 3+1 ve önü açık, ağaçlı, yürüyüş parkına bakıyordu. He bu arada ev mev de almadık, yedi senedir kaldık burada. Keşke o evi tutsaydık diyoruz bazen eşimle. Böyle olacağını bilemedik. En azından hayat kalitemiz düşmezdi bu kadar. 😒

İcinize sinen ilki gibi geldi bana anlatisinizdan.
Sanki ikinci icin kendinizi ikna etmeye calisiyor ve destek bekliyor gibisiniz.
Evi cok ozel buluyorum ben ,evde huzurlu olmak icinize sinmesi cok onemli.10k buyuk para gibi olsa da gunumuz sartlarinda cok da buyuk para degil.Muhtemelen bir kira zamminda artacak miktar.Her ay 10k biriktirseniz de cok buyuk bi fark yaratmaz acikcasi.Baska seylerden kisarim icime sinen evde otururum ben

İki daire arasında özellik olarak fazla bir fark yok anladığım kadarıyla, birinci ev dediğiniz gibi sıcaksa kirasının üzerine bir de elektrik paraları eklenecek yazın şu an ciddi bir rakam günde 4-5 saat klima çalıştırıyorum cihazım inverter olmasına rağmen elektrik faturam iki bine yakın geldi. Yerinizde olsam fiyatı uygun olan evi tutarım ayda on bin az bir rakam değil

İnsanın yaşam alanı konforu önemlidir. İçinize sinen yeri tutun derim.
Ayrıca 10 bin lira kenara koyarak hiçbir şey yapılmaz bu devirde, aileden vs ek destek yoksa. Bizim eşimle gelirimiz yüksek, biz bile ev alamayız düşüncesi ile yaşıyoruz.

Klimalı ve yokuşsunuz olanı

İnsanın yaşam alanı konforu önemlidir. İçinize sinen yeri tutun derim.
Ayrıca 10 bin lira kenara koyarak hiçbir şey yapılmaz bu devirde, aileden vs ek destek yoksa. Bizim eşimle gelirimiz yüksek, biz bile ev alamayız düşüncesi ile yaşıyoruz.
aynı durumdayız. annem kiraları duyunca şok oluyor mesela o kadar kazanıp nasıl ev alamıyorsunuz deyip duruyor. ev kredisi gibi kiralar ama kredi çıkmıyor zaten. mevcut malın mülkün toplu paran yoksa bu koşullarda ev almak hayal.

oturacağımız evi almamız bu şartlarda zor ama yatırımlık ev almayı düşünüyoruz 1+1 başka bir semtten.
O zaman istediğiniz yerde oturun, sonuçta yaşayacaksınız senelerce ev çok önemli bence. Zaten istanbulda her yer apartman mıh gibi. Evide alabilirseniz onu kiraya verirsiniz ek geliriz olur en azından.

X