HPV sonucum ve süreç içerisinde yaşadıklarım

hangi tipler var sizde, ne zamandır var, bu süreçte neler yapıyorsunuz?
Ben henüz sonuçlarımı bekliyorum.Şu konu hakkında bilgi sahibiyseniz beni bilgilendirir misiniz hiçbir yerde bulamıyorum..Hpv testi şüpheli birliktelikten ne kadar süre sonra yapılmalı ne zaman doğru sonuç elde edilir biliyorsan cevaplar mısn lütfen

Bende hiçbir belirti göstermedi korkutma amaçlı değil ama tedbirli olun diye söylüyorum kasım 2022 kolposkopi biyopsi temiz hpv 16 pozitif devam çıktı benim 2023 ağustosa geldiğimizde kolposkopi cın2/3 biyopsi kanser çıktı. Ve rahmime de sıçramıştı. Lütfen ihmal etmeyin. Kontrole gittiğiniz sürece kanser bile olsa cerrahi müdahale ile atlatırsınız ama ihmal ederseniz maalesef kemoterapi ışında almak zorunda kalırsınız. Kötü değil elbette ama ben hırpalanmadan atlattım.

Kendimden örnek vereyim,

Bakire bir kadındım, mart 2023 ilk cinsel birliktelik ve 1 kez oldu, sonra 5 ay kimseyle olmadım, ağustos 2023 de 2 ayrı partnerim oldu onlarla da sadece 1’ er kez cinsel ilişkide bulunmuştum, eylül / ekim ayında akıntılarım yoğunlaşınca kasım ayında doktora gittim smear ve hpv testi istedim ve hpv pozitif geldim. Ağustos ayında birliktelik yaşadığım iki partnerin birinden ya da ikisinden birinden geldi hpv, artık orası şüpheli.

cin 2-3 kanser olduğunuz anlamına gelmez sadece kanserden önceki evre olarak adlandırılır bu yüzden kanser oldum demeniz yanlış olur

kişiden kişiye değişiyor bu durum. bazen 1 2 yıl gibi süre alabilir bazen 6 ay gibi. genelde bağışıklığınız ne zaman düşerse ve siğil yapan tiplerden birine sahipseniz o zaman reaksiyon veriyor vücudunuzda. siz yinede cinsel birliktelikten 6 ay sonra smear testi yaptırın sadece smearla kalmayın tarama testi de olun çünkü smear testinde yanılma payı var ben mesela 2023 yılın da 2 kere smear oldum ikiside negatif çıktı 2024 yılında smear ve hpv tarama testi oldum pozitif olduğumu öğrendim, ya 1 yıldan fazladan bu virüs vücudumda vardı ama smear testindeki yanılma payından dolayı yanlış çıkmış olabilir ya da yeni kaptım :/

Smearler temizsse zaten hpv pozirtfse bile, hücrede henüz bir bozulma yoktur.
2024’ de aldırdığınız smear sonucu nasıl geldi peki?

Ben şüpheli birliktelikten 3 ay sonra test yaptırdım hpv için ve smear testi de yaptırdım negatif geldi her ikisi de bundan sonrasında test yapmam gerekir mi yoksa bu süre yeterli olur mu

Ben şüpheli birliktelikten 3 ay sonra test yaptırdım hpv için ve smear testi de yaptırdım negatif geldi her ikisi de bundan sonrasında test yapmam gerekir mi yoksa bu süre yeterli olur mu
5-6 ay sonra her ikisini tekrar bir daha yaptırın, içiniz rahat etsin.

Doktorum böyle bir şeyi gerekli bulmadığını söyledi sizce ne yapmalıyım ;(
Ben ilk hpv olayımdan sonra bir ara doktor değiştirmiştim, o yeni doktor da zaten 5-6 ay önce testlerini vermişsin gerek şuan için teste gerek yok artık 1 yıl sonra görüşelim dedi, ilk testim de tip 53 gelmişti.
Bende ısrar ettim siz yine de testleri yapın dedim, inatlaştık hatta, sonra tamam dedi yaptı, 20 martta da tip 18 geldi, sonra hemen prof dr a gittim, yeni bir tip daha çıktığı için hemen kolposkopi yaptı ve ilk testte bu tip çubuğa gelmemiş olabilir, aferim iyi ki test yaptırmışsın dedi. O sebeple içinizden geleni yapın, imkan varsa gidip tekrar özel hastanede yaptırabilirsiniz.

Evet ben özel hastanede yaptırıyorum zaten ancak 3 ay sonrasında herhangi bir şey çıkmaması ilerde de çıkmayacak mı çıkacak mı diye düşündürtüyor yani bu virüs kaç hafta sonra testte belli oluyor bilinmiyor bence internette 2 ay sonrasında eğer varsa ortaya çıkar diyor siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

En önemli hocalar yıllarca uyumadığını bulaştan kısa bir süre sonra aktif olduğunu paylaşıyor.
Yukarda da bahsettiğim gibi bende 1-2 ay içinde çıktı zaten.
Özele gidiyorsanız 5-6 ay sonra farklı bir hastane ve doktora da gidip test yenileyebilirsiniz.

Öyle yapacağım teşekkür ederim inşallah her şey gönlümüzce olur

smear sonucum LSIL çıktı
Tamam canım doğru konun da bahsetmiştin Lsıl geldiğini
.
Kolposkopi sonucun için araya bayram tatili de girmeden istersen hastaneye git, belki raporun yazılmıştır ve elden verirler.

Tamam canım doğru konun da bahsetmiştin Lsıl geldiğini
.
Kolposkopi sonucun için araya bayram tatili de girmeden istersen hastaneye git, belki raporun yazılmıştır ve elden verirler.
yarın gitmeyi düşünüyorum da hastaneler açık olur mu bilmiyorum

cinsel ilişkim olmasa ve yediklerime içtiklerime dikkat etsem iyileşebilir miyim acaba gibi düşünüyorum sürekli durup dururken ilerlemesinden korkuyorum

cinsel ilişkim olmasa ve yediklerime içtiklerime dikkat etsem iyileşebilir miyim acaba gibi düşünüyorum sürekli durup dururken ilerlemesinden korkuyorum
Cinsel ilişkin olmayınca pinpon etkisi de olmayacak bu da virüsü daha hızlı kolaylaştıracak, bir de senin yaşındakinler daha hızlı atıyor o sebeple şanslın canım benim.

Cinsel ilişkin olmayınca pinpon etkisi de olmayacak bu da virüsü daha hızlı kolaylaştıracak, bir de senin yaşındakinler daha hızlı atıyor o sebeple şanslın canım benim.
şu konuda bilgim yok eğer bilginiz varsa beni aydınlatın lütfen diyelim ki negatife döndü testlerim fakat vücudumda %15 civarı bu virüs duruyor bağışıklığım düştüğü takdirde meydana tekrardan çıkıyor diye biliyorum ve aynı zamanda negatifken cinsel ilişkim olsa karşımdakinde bu virüs yok varsayalım vücudumda %15 bulunan bu virüs pinpon etkisiyle tekrardan aktifleşebilir mi ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…