Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Zaten ortak okuma :KK47: ve çok güzel

Nooo kendimi buna hazır hissetmiyorum 🙊
Torunlarımla belki 😅
Bakıyordum almak için kapağını görünce farkettim bende zaten varmış o kitap😅
Kitap alma hızım ile okuma hızım arasındaki fark o kadar fazla ki artık elimdeki okumadığım kitaplardan bihaberim 🤦🏻‍♀️

Eki Görüntüle 3158558

Eki Görüntüle 3158559

Eki Görüntüle 3158560

Oylum Höyük - Kilis​

Oylum Höyük boyutları itibariyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük höyüklerinden biridir. Oylum Höyük taban boyutları itibariyle 460x320 metre boyutlarındadır. Kuzeyde 22 metrelik; güneyde ise 37 metrelik iki yükselti ile bunları birbirine bağlayan bir boyundan oluşur. Yerleşme ilk olarak Adana Koruma Kurulu 29-1,2001/4041 kararı ile tescil edilmiştir.
Oylum Höyük;doğu-batı yönünde Fırat Vadisi ile Amik Ovası; kuzey-güney yönünde ise Kuzey Suriye ile Anadolu Platosu arasındaki kesişme noktasında yer alır. Tarih öncesi dönemlerde Kilis Ovası'nın ılıman iklimi ve verimi Tunç Çağı'nda coğrafik konumu nedeniyle Oylum Höyük ‘ün de yer aldığı bu bölge; merkez konumundadır. Höyüğün batısında; bugün kurumuş durumda ancak yağışlı mevsimlerde çok düşük su seviyesine sahip Akpınar Deresi bulunmaktadır. Höyüğün güney yükseltisi üzerinde Hz Muhammedin katibi olduğu söylenen Yusuf İzzeddin'in özellikle Nisan- Mayıs aylarında kurban kesilerek ziyaret edilen bir yatırı bulunmaktadır.
Oylum Höyük Türkiye-Suriye arasındaki sınıra hakim bir konumda bulunmaktadır. Günümüzdeki bu siyasi sınır aynı zamanda kuzeydeki Anadolu sıradağları ile güneydeki Suriye ovalarını ayıran doğal bir coğrafi hattır.Höyük’ün hemen yakınından geçen Akpınar Deresi, Akdeniz’e dökülen Asi Nehri'nin bir kolu olup bu nehir ile Basra Körfezi'ne dökülen Fırat Nehri arasında akmaktadır. Burası aynı zamanda Mezopotamya ve Akdeniz’deki eski uygarlıkların toplandığı kültürel bir bölgedir.

Günaydınlar Kitap Kulübü Sakinleri ❤️

Kimler neler okuyor bir yoklama alalım
👀

@Tosun Pasa
kk birinci noteri kk birinci noteri
@Life light
Eleadora Eleadora
Levaiz Levaiz
C Capanin Gururu Teyom
@UcanSupurge
@Bonus
Kukrim Kukrim