Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Eki Görüntüle 3079774

Eki Görüntüle 3079775

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı

Çanakkale gezilecek yerler ilk sırasında elbette ki Çanakkale Şehitliği geliyor. 1960 yılında açılan Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı, 1915 yılında Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden Mehmetçikler adına yapılmıştır. Gelibolu Yarımadası Milli Parkı içinde bulunan anıt, bölgenin en önemli ziyaret noktalarının başında gelmektedir.

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Abidesi, Türk milletinin aziz tarihini anlamak ve şehitlerimizin her birini yad etmek için her vatandaş tarafından mutlaka ziyaret edilmelidir. Çanakkale Boğazı’nın ucunda, Morto Koyu-Hisarlık Tepe üzerinde yer alan Şehitler Anıtı, Feridun Kip, İsmail Utkular ve Doğan Erginbaş tarafından tasarlanmış, 17 Nisan 1954 yılında ise temeli atılmıştır. Dört ayak ve bir kubbeden oluşan 41,7 metre yüksekliğindeki anıtın ziyarete açılışı ise 21 Ağustos 1960 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Devasa bir yapı olan Şehitler Anıtı’nın yanında ayrıca; Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı, Türk Bahçesi, Mehmetçik Anıtı, Meçhul Asker Kabri, Yaralı Asker Anıtı ve Türk Şehitliği yer almaktadır.

Tarihteki en kanlı savaşlardan birine sahne olan Çanakkale’de 213.882’den fazla şehidin var olduğu bilinmektedir. Anıtın denize bakan ayaklarında deniz savaşları; karaya bakan ayaklarında ise karada verilen mücadele yazılı bir şekilde anlatılmaktadır. Tavanında mozaikle işlenmiş bir Türk bayrağı yer almaktadır. Şeref Holü’nde ise Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine ithafen yazdığı şiirinden bir dörtlüğün yer aldığı lahit taşı ziyaretçileri karşılamaktadır. Şehitliğin giriş kapısının hemen sağında Mustafa Kemal tarafından 1934 yılında yabancı askerlere hitaben yazılan ünlü sözleri yer almaktadır.

Türkiye’nin ve Türk milletinin sağlam temellere dayandığı ve yıkılmaz olduğu anlamını taşıyan Şehitler Abidesi’nin yanında bulunan Türk Bahçesi’nde lale motifi oldukça dikkat çekicidir. Lale, Orta Asya’dan Anadolu’ya getirilen Türklere özgü bir çiçektir. Bunun yanı sıra bahçe içerisinde bulunan 8 siyah Türk Bayrağı, Çanakkale Cephesi haricinde Osmanlı’nın katılıp kaybettiği 8 ayrı cepheyi simgeler.

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı, Türkiye’nin dört bir köşesinde kutlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilir. Hatta bunun için ülke çapında Çanakkale Turları düzenlenir. Şehitlikte İngiltere, Fransa ve Anzaklara ait anıtlar da bulunup; her biri kendi ülkesinin vatandaşları tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Günaydınlar Kitap Kurtları
:kahve:

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
@Life light
@Eleadora
Levaiz Levaiz
@Teyocan
UcanSupurge UcanSupurge
@Bonus
@WOMAN
Kukrim Kukrim
@JES
K Kitapkontesi
@Nosking
@Oriana
@Natsume
@dgdln
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@astrojurnal
@firdefs
@mimesis
@ummhnisa
sudem34 sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
@Arrietty_
@Aspasiaa
@Black Light
@Mrsay
@LADY VEGA
@D u t
@HAbibte
@fesang
@Aylakkadin
@ssevilll
@Boncoboorkodos
Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin
@AnnE Shirley
@Emine1990
@Atalanteda
@Gelincik78
berresuu berresuu
@yet07
@mmelisaa
Selam canlar 🍀

Merhabalar bana da bildirim gelmiş. Açıklamayı okudum ama çok anlayamadım. Katılmak isterim böyle bir etkinliğe. Okumayı seviyorum ama yavaş okuyorum biraz sindire sindire. Yani katılmak istesem ayda şu kadar kitap okuma zorunluluğu var mı? Nasıl yapıyoruz? 😇

Herkese merhaba, bildirim gelince böyle bir oluşumdan haberim oldu. Ne kadar güzelmiş!🎈Ben de katılım sağlamak isterim ancak daha şartlar nelerdir? Daha detaylı bir açıklama yapabilirseniz çok sevinirim.❤️

Merhaba, cok severim kitap okumayı bende katılmak isterim 😍 ne güzel bir etkinlik olmus 💛

Merhabalar ben de katilmak isterim bu etkinlige. Forumda yeniyim nasil yapabilirim bilemiyorum 😅

Topiğinizi yeni keşfettim. Herkese iyi okumalar. Ben de elimdeki kitapları bitirdim. Yenileri sipariş edeceğim. Aşk hikayesi üzerine kurulu olan hiç bir kitabı sevmiyorum. Onun dışında her tarz okurum. Listemi oluşturmama yardımcı olursanız sevinirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum 🌸
Hoş geldiniz 🌸🌸

Sizleri topik sahibine emanet ediyorum 🤩. C Calcifer

Kim bilir nasıl bir sey merak ettim bak keşke geri vermeseydim🤓😂 gerçi şu sıralar zaten çok duygusalım simdi de okusam sıkıntı olurdu sanırım☺️
Evet canım biraz ertele:)
Ben duygusal ağlak bir yengeç olduğum için etkilenmiştim:)

Cok guzel kitaplar seçmişsin birbirinden guzel 3 u de. Baslamadiysan birine siyah laleden basla derim:super:
Bildirim icin de cok tesekkur ederiz topigimiz buyuyor 🤗
🤩
Gazap üzümlerini bırakınca bugun Hata neredeydi kitabına başladım aslında ama duruma göre araya alabilirim, bu kitap araştırma inceleme çünkü
Bir yandan da geceleri Ortak okuma kitabını okuyorum
Ne olacak benim bu maymun iştahım 😂

Iyi diyelim iyi olalim 😋🤣 firsat buldukca okumaya devam. Algernona çiçekler kitabini okuyorum, kitap guzel ilerliyor,sende durumlar ne :KK19:
Bir iki gündür çok iyi değil ama ben de biraz yoğundum. Şimdi devam ederim yine güzelce öyle umuyorum:KK74:

Merhabalar bana da bildirim gelmiş. Açıklamayı okudum ama çok anlayamadım. Katılmak isterim böyle bir etkinliğe. Okumayı seviyorum ama yavaş okuyorum biraz sindire sindire. Yani katılmak istesem ayda şu kadar kitap okuma zorunluluğu var mı? Nasıl yapıyoruz? 😇

Herkese merhaba, bildirim gelince böyle bir oluşumdan haberim oldu. Ne kadar güzelmiş!🎈Ben de katılım sağlamak isterim ancak daha şartlar nelerdir? Daha detaylı bir açıklama yapabilirseniz çok sevinirim.❤️

Merhaba, cok severim kitap okumayı bende katılmak isterim 😍 ne güzel bir etkinlik olmus 💛

Merhabalar ben de katilmak isterim bu etkinlige. Forumda yeniyim nasil yapabilirim bilemiyorum 😅
Merhaba

Bir iki saate açıklama yapacağım evde değilim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X