Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Arkeoloji Müzesi - Burdur

Burdur Müzesi binası, müzenin bahçesinde bulunan medreseden geri kalan Osmanlı Pirkulzade Kütüphanesi’nin mimarisinden esinlenerek yapılmıştır.
1956 yılında kurulan ve 2001 yılında yeniden düzenlenen Burdur Müzesi, Hacılar, Kuruçay, Höyücek Höyükleri, Boubon, Kibyra ve Sagalassos kazılarından çıkarılan, müsadere ve satın alma yoluyla kazandırılanlar ile birlikte 60 binden fazla kültür varlığına sahip, Türkiye’nin en zengin müzelerindendir.
Burdur Müzesi 2008 yılında “Gezilip Görülmeye Değer Müze” ödülünü almıştır. Neolitik Çağ'dan günümüze kadar eşsiz örnekleri görmek mümkündür.
Müze üç kısımdan oluşmaktadır. Üst katta Neolitik ile Erken Kalkolitik Çağlara ait buluntular ile Eski Tunç Çağı buluntuları bulunmaktadır. İkinci kısım olan giriş katı üç bölüm olarak düzenlenmiştir. Birinci bölümde Sagalassos Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan buluntular yer almaktadır. Roma’nın en iyi imparatorlarından olan İmparator Hadriani ve Marcus Auralius’a ait dev heykeller burada sergilenmektedir.
İkinci bölümde Kibyra Antik Kenti kazılarında çıkarılan, av sahnesinin canlandırıldığı frizler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Kremna Antik Kenti kazısında çıkarılan dokuz adet birinci sınıf mermer heykeller bulunmaktadır.

Pirkulzade Kütüphanesi
Osmanlı mimarisinin güzel bir örneğidir. Müzenin bahçesinde bulunan binanın kitabesi yoksa da kitaplardaki mühürlerde 1239 (1823) tarihi vardır. 1240 tarihli vakfiyeye göre, Burdur Müftüsü Küçük Şeyh Mustafa Efendi tarafından yaptırılmıştır.

Eki Görüntüle 3077912

Dans Eden Kızlar Frizi
Sagalassos Antik Kenti’nde, Kuzeybatı Heroon’un orta kısmında neredeyse bire bir ölçekte yontulmuş “dans eden kızlar frizi” yer alır. Bu friz Heroon’un etrafını çevreler. Kızlardan birisi zither ( kanuna benzeyen bir çalgı) çalar ve on üç adet dans eden kız bir halay oluşturur.

Bugün Burdur Müzesinde sergilenen bu friz, MÖ 10 – MS 10 yıllarına tarihlendirilir.
Eki Görüntüle 3077913

Güneş Saati
Sagalassos’da Heroon önünde yapılan kazılarda bulunan güneş saati MS 2. yüzyıla tarihlendirilir. Güneş saati; aslan ayağı formunda bir kaide üzerinde 60 derecelik açıda bir halka şeklindedir.
Saat halkasının kenarında bu saati yaptıran kişinin adı yazmaktadır. Saat içinde bulunan sabit gösterge çubuğu noksandır.

Eki Görüntüle 3077914

Satyr ve Apollo Heykelleri
Sagalassos Hadrian Çeşmesi’nin üst katında sağ nişte yer aldığı tahmin edilen mermer Satyr heykeli ve çeşmenin alt katındaki merkez nişte Apollo Klarios kült heykelinin benzeri dört buçuk ton ağırlığındaki heykel müzede sergilenmektedir.
Dionysos ve Satyr Heykel Grubu: Sagalassos Antoninler Çeşmesi’nde yapılan kazılar sonrası ortaya çıkarılan bu heykel grupları, anıtın iki yanındaki büyük edikulalarda yer alır ve çeşmenin en özgün heykelleridir. MS 2.yüzyıla tarihlendirilir.

Eki Görüntüle 3077915

Antoninler Çeşmesi Heykelleri
İki adet Dionysos ve Satyr heykel grubu dışında, anıtın ortasındaki nişlerde Nemesis, Asklepios ve ona çok benzeyen başka bir heykel, Koronis, Apollo ve Hygieia heykelleri yer alır.
Bugün bu heykeller, Burdur Müzesi alt kat seksiyonunda sergilenmektedir.

Eki Görüntüle 3077916

Günaydın, Hayırlı Cumalar🦋🦋
Kimler neler okuyor bir fotoğraf ile akşam paylaşmasını rica ediyorum ❤️

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
@Life light
Eleadora Eleadora
@Levaiz
C Capanin Gururu Teyom
@Ziya
Bonus Bonus
@WOMAN
@Kukrim
@JES
@Ysf42
@Nosking
@Oriana
@Natsume
@dgdln
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@astrojurnal
@firdefs
@mimesis
ummhnisa ummhnisa
sudem34 sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
@Arrietty_
Aspasiaa Aspasiaa
Black Light Black Light
Mrsay Mrsay
L LADY VEGA
@D u t
@HAbibte
@fesang
@Aylakkadin
@ssevilll
@Boncoboorkodos
Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin
@AnnE Shirley
@Emine1990
@Atalanteda
@Gelincik78
berresuu berresuu
yet07 yet07
mmelisaa mmelisaa
Tünaydın 🌺

Emeğine sağlık kuin 🤪
Dereceye giren arkadaşları tebrik ediyorum 👏🏼
Mrsay Mrsay L LADY VEGA berresuu berresuu mmelisaa mmelisaa Aspasiaa Aspasiaa 💜💜

Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin sana özel tebrik vallahi helal olsun 👏🏼💜

Listeyi düzenledim. eksik ya da yanlış olan varsa bildirebilir mi?

C Calcifer 2 - 572 syf
@kk birinci noteri
@Life light 2- 708 syf
Eleadora Eleadora 3 - 911 syf
@Levaiz 1 - 140 syf
C Capanin Gururu Teyom 1 - 857 syf
@Ziya
Bonus Bonus 3 - 500 syf
@WOMAN
@Kukrim 1 - 261 syf
@Ysf42 2 - 368 syf
@Nosking nerdesin nerdeeee
@Oriana 0
@Natsume 1 - 408 syf
@dgdln ???
@Limonsuzzcay 1 - 479 syf
@-nemesis- 3 - 1110 syf
@dayler dayler 1 -382 syf
@Keira- 1 - 99 Syf
@firdefs nerdesin nerdeee
@mimesis 1 - 412 syf
ummhnisa ummhnisa 0
sudem34 sudem34 1 - 480 syf
@Nikinik 2 - 766 syf
@_BuRc_ 3 - 590 syf
@Amanita ??
@Arrietty_ 0
Aspasiaa Aspasiaa 5 - 1400 syf
Black Light Black Light 3 - 447 Syf
Mrsay Mrsay 7 - 2440 Syf
L LADY VEGA 7 - 2095 syf
@D u t 2 - 717 syf
@HAbibte 0
@fesang 1 - 439 syf
@Aylakkadin ???
@ssevilll Listeden çıkarılacak
@Boncoboorkodos ??
Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin 7 - 1897 syf
@AnnE Shirley 1 - 284 syf
@Emine1990 2 - 680 syf
@Atalanteda 0
@Gelincik78 ??
berresuu berresuu 6 - 1841 Syf
yet07 yet07 3 - 684 Syf

mmelisaa mmelisaa 5 - 800 syf
Benimkini hesaplarken çok yorulmamışsındır canım 🙈🙈
Emeğine sağlık canım
Tebrik ederim kızlar

Selamm hepinize 🤗 Momo okuyorum, 95 sayfayla başlangıç yaptım hazirana. İyi okumalar dilerimm.Eki Görüntüle 3078088

Hoşgeldiniz😊 keyifli okumalar

Dereceye giren tüm arkadaşları canı gönülden tebrik ediyorum😊 bir miktar da kınıyorum🤣
Sanırım monte kristo 1.cilt bugün bitecek :confused:
O kadar çok övüldü ki öbür ayın listesine alacağım ben de. Soluksuz okunan bir kitap en ihtiyacım olan😍

Hoşgeldiniz😊 keyifli okumalar

Dereceye giren tüm arkadaşları canı gönülden tebrik ediyorum😊 bir miktar da kınıyorum🤣

O kadar çok övüldü ki öbür ayın listesine alacağım ben de. Soluksuz okunan bir kitap en ihtiyacım olan😍
Övgüleri kesinlikle hak ediyor, soluksuz cidden. 2 gün de 500 sayfa okudum bugün bitireceğim inşallah. 760 sayfa 3 gün de bitecek 😅 sürekli okumak istiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X