Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
BÜYÜLÜ BAHÇE
Eki Görüntüle 3004067

MAVİ DAĞLAR
Eki Görüntüle 3004068

REGGAE BECH
Eki Görüntüle 3004069

GREEN GROTTO MAĞARALARI
Eki Görüntüle 3004071

JAMAİKA

Kendisi Orta Amerika’nın meşhur denizi Karayip Denizi’nin tam ortasında bulunur. Karayip Denizi, kuzeyden Küba, Dominik ve Porto Riko’nun, batıdan Guatemala, Nikaragua ve Kostarika’nın, güneydense Panama, Kolombiya ve Venezuela’nın çevrelediği bir deniz. Bütün bu ülkeler de Jamaika’nın komşusu zaten. Hepsi de burada kendi hallerinde takılmaktalar.,
Ada, Avrupalı sömürgeciler tarafından keşfedilene kadar kendi halinde yaşayıp gidiyordu. 1494’te Kristof Kolomb adaya geldiğinde burası için “gözlerin gördüğü en güzel ada,” demişti. Yerliler adaya Xaymaca diyordu o yüzden adı da Jamaica kaldı. Bu keşifle birlikte İspanyol sömürgeciler adaya geldi ve yerli halkın neredeyse tamamını katletti. Daha sonra 1655’te İngilizler adayı ele geçirdiler ve bu sefer de onlar hem kaynakları hem de insanları sömürmeye başladılar. Jamaika’nın sömürgeliği 1962’de bağımsızlığını kazanana kadar devam etti. Ancak ada şu anda hala İngiliz Milletler Cemiyeti’nin bir üyesi.
Jamaika oldukça küçük bir ada ülkesi. Yaklaşık olarak 11 bin kilometrekare. Ankara’nın 25 bin kilometrekare olduğu düşünülürse ne kadar küçük olduğu daha iyi anlaşılabilir. Adanın nüfusu ise sadece 3 milyon civarında.
Jamaika tropikal iklime sahiptir. Yılın çoğunluğu sıcak geçer. Yazlar ise nemli olur. Güney kıyılarına giderseniz, oralar kuzey esintilerini engelleyen dağlar yüzünden daha da kurudur. Aynı zamanda kendileri kasırga bölgesinin içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı zaman zaman oldukça kuvvetli kasırgalar görülebilir.

Ziyaret etmek için en güzel zaman ise kasım ve nisan arasındaki aylardır. Zira bu aylarda hem sıcaklık gayet gezilebilir bir seviyede olur hem de ülke çok kalabalık olmaz. Ayrıca seyahatinizi şubat ayına denk getirirseniz, sizi oldukça renkli görüntüler bekliyor olacaktır. Zira bu ay Bob Marley’in doğumgünü olduğu için müzik festivalleriyle geçer ve Jamaikalılar müzik yapmayı çok iyi biliyorlar!

Jamaika’da sinek çok yaygın olduğu için sıtma da sık görülen bir hastalık. O yüzden gitmeden önce mutlaka aşı olunuz. Ayrıca eylül, ekim ve kasım ayları şiddetli fırtınaların görüldüğü aylar olduğu için de bu aylarda oraya gidecekseniz dikkat edin. Aynı zamanda bu aylarda turist yoğunluğu da çok az oluyor ve bu yüzden hırsızlık oranları da artış gösteriyor.

Günaydınlar Herkese ❤️

Nietzsche Ağladığında yorumlaması bu akşam saat 20.30'a alınmıştır. Sonra vay efendim ben duymadım var görmedim olmasın :KK70:

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
@Life light
@Eleadora
Levaiz Levaiz
@Mehfam
C Capanin Gururu Teyom
@UcanSupurge
@Bonus
@WOMAN
Kukrim Kukrim
@JES
@Ysf42
@Nosking
@Otrera
@Oriana
@Natsume
@dgdln
Limonsuzzcay Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@astrojurnal
@firdefs
@mimesis
@ummhnisa
sudem34 sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
@Arrietty_
@Aspasiaa
@Balkiz94
Black Light Black Light
Mrsay Mrsay
@LADY VEGA
@ASSOSyal
@Buralardutluuugdu
HAbibte HAbibte
@fesang
@Cordelia
@Less-is-More
@Aylakkadin
@ssevilll
@Brahma90
@Cledyana
@Bencebuarkadas
İyi günler dileyeyim herkese🥰
Bugün dışarda işlerim vardı günaydına yetişemedim 😌

Sürükleyici oluşunu ve olay kurgusunu sevdim. Onun dışında klasik bir seri katil romanı, çok fazla bir şey beklememek lazım bence. Cinayet işleyerek tatmin olan psikopatlar, olayı çözmeye çalışan dedektifler ve hepsinde de genel olarak kadın kurbanlar... Edebî beklenti olmadan, ağır kitapların arasında çerez niyetine okunur.
Bu tarz kitaplarda benim en beğendiklerimden biri Jean Christophe Grange'in Siyah Kan. Okumadiysan tavsiye ederim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X