Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ama topluma tavır alırken kendi hayatı kaybolmuyor mu ?

Kesinlikle oyle.usengecligin dibine vurup hayati kaciran oblomov,birilerinin yardimiyla,destegiyle yasam surdurmeye calisan oblomov.... kaybolan hayat..

Oblomov un yetiştirilme tarzı bence çok yanlıştı. Bir çocuğu hayata hazırlamazsan, kendi kanatlarıyla uçmasına izin vermezsen sonrasan bunu yapması çok zor ne yapması gerektiğini bildiği halde harekete geçmedi geçemedi. İçindeki tembellik her şeyden ağır bastı. Tek tek sevdiklerini kaybetti. Ona yardım etmek isteyenleri de elinin tersiyle itti.
Bir insan kurtulmayı istemiyorsa kimse onu kurtaramaz. Ştoltz ne kadar uğraşsa da yapmadı.

Oblomovlugun sebebini çok iyi açıklamışsınız değinmek istediğim tam da buydu. Yetiştirilme tarzı. Ayakkabılarını dahi Zahar giydiriyor.Hayata dair herhangi bir sorumluluk yada misyon yüklenmemiş ki başlarken bu şekilde başlamış. Bence bu bizlere de çok iyi ders olmalı.kimi anne baba helikopter ebeveyn oluyor çocuğun her isini yapıyor çocuğa hiçbir sorumluluk kalmıyor herşey ayağında ve dolayısıyla büyüyünce oblomovluk kaçınılmaz oluyor
Günümüzde aileler de maalesef çocuklarını Oblomov yapmak için özel çaba harcıyor

İş yerinde yanlış yapma düşüncesiyle devamlı hastalanması. Evden dışarı çıkmaması yeni insanlarla tanışmak istememesi örnekleri. Olga kısımları kitabın mucizesiydi
Olga onu değiştirecek sanmistim. Ama Olgaya yazdığı ayrılık mektubu resmen kitabın özeti gibiydi. 3 kez okudum mektubu.

Sonlara doğru Stolz Olga'ya Oblomov'u çok güzel anlatıyor bence tam ifadelerini hatırlamıyorum ama dürüstlüğünun hiç değişmediğinden masumiyetinden bahsediyordu
Çocuk gibiydi hep, nazlı bir çocuk gibi zararı sadece kendineydi

Aşk insan hayatında köklü değişikliklere sebebiyet verebilcek bir olgu. Ama atalet Oblomuvun ruhunu öyle bir esir almış ki aşk bile onun üzerindeki hırkadan ve uzandığı koltuktan kurtulmasini sağlayamadı. Bir insanin hayati boyunca mutluluğu için dahi iyi kötü hiç bir eylemde bulunmaması ve bir ömrü böyle tüketmesi çok üzücü .

oblomov için şunu söyleyebilirim ki biraz uçta bir karakter olsa da aslında üst tabakayi ve Doğu insanını betimlemis bir kitap.
ben kendi ülkemizden kendi insanımızdan ve kendimden çok şey buldum kitapta. bitirmemis olsam da tespitlerimi kısaca yazmak istiyorum:)

oblomov zengin ve soylu bir Rus olarak doğduğu için onlarda ölçüt herseyinin bir başkası tarafından yapılması. Yani bir nevi güzel bakılan bi heykelcik oblomov. kolunu kaldırması bile gerekmemisken biseyler için uğraşması bekleniyor çevresinde. Bu da oblomovu üzüyor kırıyor genelde. kimsenin onu anlamadığını düşünüyor. sudan çıkmaya korkan bi balık kendisi. bence zaten oblomov balık burcuydu:KK70:

bu tarz insanları bide belli dönem Avrupa romanlarında kadın karakterlerde görüyoruz. soylu narin emir vermek disinda bi özelliği olmayan tek endişesi iyi bi kısmet bulup evlenmek falan olan tipler.

bunun dışında doğu toplumunda insanlar merak ve gelişmek ya da daha çok kazanmakla pek ilgili değiller. Bu da çok doğru bi tespit bence. özellikle dönemi düşününce. mesela oblomovun babası da çok kazanmak için uğraşan bi adam değilmiş. Babam bu şekilde yapardı daha fazlasına da gerek yok dermiş. oğlu babasının yaptığı kadar bile çiftliğiyle ilgilenmeyen biri olarak yetişiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X