Herkesin beni cıkcıklaması haksiz miyim sizce ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha önceki gün hastalıktan ayakta duracak halim yok, işten erken çıkıp metroya bindim. Tıklım tıklım 50-60 yaş üzeri insanlar. Yolum 40-45dk var. Yer istesem hiçbiri vermez. O halde gittim vallahi. Yaşlı olmak hasta olmak anlamına gelmiyor, zaten ücretsiz biniyorlar, çoğu kişi de yer veriyor kendisi dinçse sağlıklıysa. Söylenmelerinin hiç haklı bir tarafını bulamıyorum. Bakışlarıyla taciz eden, kalk yer ver diyen, vermeyene söylenen yaşlılar çok itici.

Su yaslilari anlamiyorum buyukler merhametli olmaliki genclerde onlardan ogrensin gecen duydum bastonun uzatip 15 yasinda uyuklayarak oturan cocugun boynuna takip kalk ben oturcam diye bagiran dedy o genc bir daha yer verirmi birde su var gencler cok yorgun yazik bende iki kiz annesi olrak genç kızlara yer veriyorum onları korumak için ama sizin davranışıniz keşke hiç cvp vermeden indeydiniz araba falan mevzusuna gerek yokmus

Ailemin bulunduğu şehirde otobüse binmistim boş yer vardı oturdum. Bir kaç durak sonra 60 yaşlarında bir amca bindi otobüse ve ben kalktım hemen ve sakin dedi bir hanımefendi kalkıp da yerine bir erkek oturmaz çok ayıp otur dedi. Sizin konunuzu okuyunca aklıma geldi. Bazı insanlar yaşı ilerleyince bazı şeyleri kendilerine hak görüyorlar. Evet bizim kalkıp yer vermemiz görgü kuralıdır ama onların da haklariymis gibi Söke Söke hakkımı alırım o koltuğa otururum tavrı hoş değildir bence.

Genç olunca hasta ya da yorgun olmaya hakkın yok çünkü. İyi alıştılar yaşlıyız her şeye hakkımız var muhabbetine. Üstlerine vazife olmayan konular hakkında, hiç tanımadıkları insanlara, yolda yanından geçerken akıl verirler mesela. (İmza: dertlianne) Yaşlanınca her haltı birden bilmeye başlıyorlar çünkü. İşine bak, yoluna git işte... Aman neyse... Toplu taşımada gerçekten yaşlı insana, bundan kastım da ayakta zor duran insana, yorgunluktan gebersem de yer veririm. Ama bakıyorsun çakı gibi amcalar, benden enerjik teyzeler... Niye yer vereyim? Yoo dostum yoo! Ben de robot değilim, enerjim dibe vurabiliyor. Yalnız araba alsaydın muhabbeti gereksiz olmuş. Seni ilgilendiren onun ne kullandığı filan değil, kendi hakkın. Kendini savunurken karşı tarafta saldırma, hakkını koru sadece.

Ben de yaslilara yer vermeyenlere cok sinir oluyorum. Madem yorgunsunuz vermemenize yorum yapamam. Insan hasta da olabilir sonucta ama en son araba alsaydiniz demen hos olmamis. Laflara kulaginizi tikayip sessizce inmeniz daha iyi olurdu.

Ben de seye gicik oluyorum. Is donus saati, oturan ozellikle genc erkeklerden yer bekliyorlar (kalabalik hatlarda kadinlardan beklenmiyor genelde)
Ya iyi de sen belki butun gün akrabanda oturdun,dönüşünü de en kalabalik saate getirdin-evine gidip yatacaksin. Iyi de o adam belki fabrikada sanayide bütün gün ayakta calisti? Belki garson bir saniye oturmadi? sabah 6dan beri ayakta duruyor,belki pazarlari bile dinlenemiyor. Yani bu koltuk onun hakki degil mi??
Ben genelde yer veririm insanlara . Ilginc bir sekilde insanlar da bana yer verir :)
Ama basimda dik dik bakan insana - laf sokana asla vermem. Koca otobüste en zayif halka beni mi seçtin? Bana ne?

Ulkedeki yasli kavrami da degisse ya artik. 55 yasindaki insan yasli ve yer verilmesi gereken insan kategorisinde degil. Dunyada 60 yas orta yas sayiliyor artik. Ben 39 yasindayim, 40, 50 yaslarindaki insanlara asla yer vermem, gozle gorulur bir ihtiyaclari yoksa. Ama 50 yasindaki, kendini teyze moduna sokmus kadinlar cikcikliyor yer verilmeyince. Terbiyesizlikten baska bir sey degil.

Ay ben de teyze dedim ama 36 yaşında olduğumdan üstüne bir 25 yaş ekledim, onlara dedim. Valla billa.

Yaşlılara elden ayaktan düşmemiş görünümlü iseler yer vermiyorum zira yorgun oluyorum yorgun olmasam ayakta geriliyorum malum tacizdi bilmemneydi. Yer isteyenlere de yorgunum diyorum yada sessiz kalıyorum. Yani adam hadsizlik etmiş evet ama siz de misliyle karşılık vermişsiniz. O öyle para biriktir de ev al araba al yaşlanınca gerçek hayatla tam uyuşmuyor dünyanın binbir türlü hali var. Kaldı ki otobüsü kendi tercih ediyor da olabilir. Sizin haddiniz bu değil yani siz sınırı aşmışsınız.

Arkadaşım tek arabamız var hangimiz görevde yahut nobette isek diğerine kalır araba bizde böyle en azından.
Yani sıra biri beni vs inandırması dediğim üzere bu kültürümüzde olan bisey. Yoksa yok de. Ki ikinci bi mesajımı da okursanız beni anlarsınız birazdan alıntılar sizi de etiketlerim.
Ki evet hamile olarak bana yer vermelisin arkadaşım araba velev ki fren yaptı düştüm zevkten dört köşe mi olacaksın. Marjinal olacağım diye daga taşa ateş etmeyin az saygı az sevgi

Çok haklısınız illa yer vermek zorunda değilsiniz bakıyorum teyzeler günden çıkıyor tüm gün zaten orada oturuyor sonra da okuldan yorgun argın çıkmış öğrencilerden yer bekliyorlar sinir oluyorum

TeslaninOsilatoru

Ay ben de teyze dedim ama 36 yaşında olduğumdan üstüne bir 25 yaş ekledim, onlara dedim. Valla billa.
Bence bu kisinin kendini nasil gosterdigiyle ilgili. Kimi yasitlarim kendini teyze yapmis tavir ve dis gorunus olarak (gelecek ay 40 oluyorum). Kimi 50'liklerin de masallahi var. O yuzden uzerime hic alinmam ben.

Onlar teyze kilikliydi ondan öyle dedim.Yani muhabbetleri tarzi tavirları. Yoksa dünya ahiret ablamizsiniz :) 60 yasindaki insana bile abla derim ben. Kırdıysam özür dilerim

Adamin giyinişi çok iyiydi. Bana bağırnayı tercih etti. Otobüsü kendi tercih ediyorsa bir zahmet bağırıp azarlamasın. Onun yaptığı sınırı aşmak değil çünkü

8 bucuk aylık hamile ayakta gıttım minibüste. Binmek zorunda kaldım binince de kimseye en ufak bi bakış atmadım. Arkayı fullemişlerdi liseli öğrenciler hepsi gençti ama kendimde bunu hak görmedim. Bu bir tercihtir yani yer vermek. Hamile koltuğu hamilenin hakkıdır ama

Otobüsün icinde bağırınca bir de 3 kere cevap vermek durumunda kaldım

Çokta haklısın. Eskiden yer verirdim şimdi kılımı kıpırdatmıyorum. Karnım burnumda kimse yer vermedi. Doğurdum Kanguru ile bindim yine kimse yer vermedi. Saygı hürmet görmek istiyorsan ilk önce sen göstereceksin.
Geçen Bi Kanguru ile minibüse bindim hepsi orta yaşlı hepsi gözümün içine bakıyor. Sırt çantam bir tanesinin yüzüne değmiş. Çek dedi. Tabi önümde çocuk sırtımda çanta seni oturduğun yerde rahatsız ettim keyfini bozdum kusura bakma dedim. 10 dk sonra ani fren yaptı minibüs yan tarafıma düştüm Allahtan kimse de ay noldu neyşn var gel demedi. Şöför tepki gösterdi diyorlar ki eee önünde çocuk var nasıl oturacak. Çıldırdım. Dedim sen zahmet et yer ver bak nasıl oturuyorum 2 dk ayakta durunca gençleri rahatsız edersiniz burada çocukla düştüm yine de umurunuzda değil dedim indim.

Haklıyken haksız olmuşsun
Kendini böyle mi savundun yani onun hareketi ne kadar yanlışsa seninde savunma bicimin o kadar yanlis
Düsünsenize hic bilmediginiz büyük şehirde o trafiğin ortasında sirtinizda cantanizla yanlış yollardan geciyorsunuz yer bilmiyorsunuz yön bilmiyorsunuz. Yorgunsunuz biri size bağırma cüretinde bulunuyor. Sürekli susan taraf eziliyor bizim toplumumuzda simdi o amca bana söylendi ama bir daha birine kalk diyemeyecek. Ve günümüzde maddi durumu müsaitse hemen herkesin arabası var. Cok acil isi varsa taksiye para verenler var. Gayet iyi giyimliydi almadiysa bu tercihi yapmadiysa bana söylenmemeli laf etmemeli

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…