Herkesin beni cıkcıklaması haksiz miyim sizce ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu otobüslerin çoğu zaten amcalarla, dedelerle, ebelerle kaplı. Emeklilik hayatı bunları otobüslerden nerelere kadar süründürüyor bilmiyorum. Azarlamış birde tepki göstermiş. Eminim güzel bir şekilde izah etseydi sizde güzel bir cevap verebilirdiniz.
Tepkiniz yerinde olmuş.
Ya bana gelip kızım ben otursam olur mu deseydi yer verirdim. Bir de arkada da oturan gencler var. Teyzeler(40lı yaslarda) var. Benim yanimda bile vardı. Ama israrla gelip benim basimda dikildi

Ya bana gelip kızım ben otursam olur mu deseydi yer verirdim. Bir de arkada da oturan gencler var. Teyzeler(40lı yaslarda) var. Benim yanimda bile vardı. Ama israrla gelip benim basimda dikildi
Seni kurban seçmiş belli.
Araba al demende çok iyi olmuş illa oturucaksa ya araba alacak ya taksi tutacak. Belki o gün cok kötü bir haber aldı insan. Birde onun üzmeye insan içinde yermeye hakki yok.

Hamile engelli yaşlı diye bir bölüm var koltuklarda :KK66: neyse yer vermek zorunda tabi ki degilsinde bi durak sonra ineceksin verebilirdin ben yaşlılara yer veririm çok çok aşırı bir yorgunluğum yoksa ama araba al ne demek yahu sen de araba al o zaman en kısa zamanda kimse cık cıklamaz seni

Dedim zaten. Ama amca bağırmayı tercih etti. Ücte üc etti.
Yaşlılar genelde öyle oluyor ki.. Sabırsız oluyorlar.. Araba lafı saçma oldu sadece.. Boşver duyma 3 etti 4 etti 5 etti birdaha görmeyeceğin birisi bırak ne derse desin huysuz birisi belli ki.. Ben genelde duymamazlıktan gelip içimden ya sabır çeken birisi olduğum için böyle dedim tabi herkesin yapısı aynı değil.yanlış anlaşılmak istemem 🤗🤗

Çok haklısın bence. Hamileyken ben de yer verilmesini bekliyordum. Hatta küçük bebeğim var öyle de çok zor ayakta gitmek. Ama 50 yaşındaki ve 60 yaşındaki sağlam insanlar da oturan gençlere yiyecek gibi neden bakar anlamıyorum. Ben sabah 8 akşam 6 çalışıyorum halk otobüsüne biliyorum ayaklarım şiş kafam şiş ama 40-50-60-70 yaşında amcalar teyzeler, kimisi ücretsiz kartıyla gezmeye / güne / matineye gitmiş sohber ede ede evine dönüyor. Bi de bağıra çağıra konuşuyorlar, dedikodu yapıyorlar. Bu insanlar mi biz mi o koltuğu hak ediyoruz. Madem gezeceksin tozacaksın tam mesai bitiminde değik de daha erken çık evine git. Öğrenciler belki 8-10 saat ders çalışıyor, insanlar mesaide yorgunluktan ölüyor ama keyfine gezmeye çıkan amcalar teyzeler yayıla yayıla evine dönüyor yer vermeyene de demediğini bırakmıyor.

Hatta bir amca 55 üsütüydü bindi, bir genç yer veriyordu amca dediki, yok oğlum yok siz gençsiniz sizin telâşeniz yorgunluğunuz bizden çok siz oturun asıl dedi.

Benden yasca Kucuk kimse bana yer vermek zorunda degıl. Bende benden yasca buyuk diye gayet saglıklı gozuken dirseğine kadar altın bileziklerini takmıs günden donen kadınlara yer vermek zorunda degılım.

Hasta ve hamileler dısında kimseye kalkıp yer vermedim. Mecbur da degılım.

Bana verilen yere de oturmadım hıcbır zaman... cunku elim ayagım tutuyor neden oturayım?

Neysekı toplu tasıma senede iki veya iki kullanıyorum yoksa her gun kavga ederdim sanırım.

Eklentiler

• Screenshot_20200205_184219.jpg
    Screenshot_20200205_184219.jpg
    54,3 KB · Görüntüleme: 80
Şimdi ben kendi yaptığımı söyleyeyim
Ben bazen yer verıyorum bazen vermiyorum zorunda da değilim sadece bu hamileler engelliler için ayrılan kısma hayatta oturmuyorum...
Türk kültürünün dayattığı bir durum bu
Kişinin insiyatifine bağlı taksiyla gidebilir illa yer istiyorsa...

ama sizin de o uslubla yaklaşmanız hiç hoş olmamış...
Otobüslerde ayakta kalmak da tehlikeli kimsenin kalmaması gerekıyor...
Kimse de yaşlıya yer vermek zorunda değil

Öncelikle otobüste hamilelere,elinde yükü olanlara,yaşlılara sıklıkla yer veririm. Hayatimda ilk defa büyüsehirde yasiyorum yer bilmiyorum toplu tasima duraklarini bilmiyorum her yere navigasyonla ulasim sağlıyorum.bugünde derhsaneye kitapciya falan gideceğim sirtimda 4 tane kitap kirk bes dakikaya yakin sağdan sola yürüdüm ayagimda da alcaktopuklu hem sirtim hem de ayaklarim agriyor. Otobüse bindim oturdum benden bir durak sonra yaşlı bir amca bindi on on bes saniye yerimden kalkmami bekledi kalkmadım en sin "yaslilar dururkende gençler oturuyor" dedi geçti. Bir de bir etti sustum. Neyse sonra bir durak sonra kalktim kapiya yürüdüm ayni amca gene "madem kalkacaktin neden az önce bana yer vermedin"dedi. İki de iki etti sirtim agriyordu dedim. Bu defa da "Neyse geç geç dedi" ve eliyle gec gec isareti yapti. Ücte üc edince susmadim artik "Bu yasina gelene kadar kendine araba alsaydin"dedim. Otobüsteki teyzeler beni cık cıklamaya başladı. Teyze drdigim de 40-45 yasindalar maksimum yanyana oturmus dedikodu yapıyorlar. Cok sinir oldum durakta inmeyecek olsam "madem siz kalksaydiniz"diyecektim. Haksiz miyim sizce ? Ben o kadar yorgunum sirtimda kitaplarim elimde posette kitabim var. Amca gayet iyi giyimli boynunda kirmizi salı basinda sapkasi güzel de bir kabani var. Bu yasa gelene kadar birikim yapip araba alsaymış.
büyükşehirde yaşamaya alışınca takmamayı öğreniceksin.boşveeer , evlilik programına çık desen aslan kesilip göbek atmaya başlar onlar. :dondurma: kimse kimseye yer vermek zorunda değil.kaldı ki o an dışarıdan görünmeyen bir rahatsızlığın da olabilir.zaten toplum olarak hamilelere, bastonlu ninelere dedelere ,hastalara, ameliyatlılara yaşa bakmaksızın yer veriyoruz ki.

Bazı teyzeler dedeler olayı abartıyor
Bu gözler neler gördü neler :KK70:
Otobüste bir yer belirlemiş teyzem önceki durakta biri bindi oturdu sonra teyze geldi basbas bağırıyor otobüsün içinde orası benm yerim kalk yermden diye sanki biseysi çalınmış gbi
Yazık kızcağız da naocagimi şaşırdı

Kanun geliyormuş okul ve iş çıkış saatlerinde 65 yaş üstü artık ücretli olacakmış

Ne zaman görsem.otobusun içi dede nine kaynıyor

Öncelikle otobüste hamilelere,elinde yükü olanlara,yaşlılara sıklıkla yer veririm. Hayatimda ilk defa büyüsehirde yasiyorum yer bilmiyorum toplu tasima duraklarini bilmiyorum her yere navigasyonla ulasim sağlıyorum.bugünde derhsaneye kitapciya falan gideceğim sirtimda 4 tane kitap kirk bes dakikaya yakin sağdan sola yürüdüm ayagimda da alcaktopuklu hem sirtim hem de ayaklarim agriyor. Otobüse bindim oturdum benden bir durak sonra yaşlı bir amca bindi on on bes saniye yerimden kalkmami bekledi kalkmadım en sin "yaslilar dururkende gençler oturuyor" dedi geçti. Bir de bir etti sustum. Neyse sonra bir durak sonra kalktim kapiya yürüdüm ayni amca gene "madem kalkacaktin neden az önce bana yer vermedin"dedi. İki de iki etti sirtim agriyordu dedim. Bu defa da "Neyse geç geç dedi" ve eliyle gec gec isareti yapti. Ücte üc edince susmadim artik "Bu yasina gelene kadar kendine araba alsaydin"dedim. Otobüsteki teyzeler beni cık cıklamaya başladı. Teyze drdigim de 40-45 yasindalar maksimum yanyana oturmus dedikodu yapıyorlar. Cok sinir oldum durakta inmeyecek olsam "madem siz kalksaydiniz"diyecektim. Haksiz miyim sizce ? Ben o kadar yorgunum sirtimda kitaplarim elimde posette kitabim var. Amca gayet iyi giyimli boynunda kirmizi salı basinda sapkasi güzel de bir kabani var. Bu yasa gelene kadar birikim yapip araba alsaymış.
Haklıyken haksız olmuşsun
Kendini böyle mi savundun yani onun hareketi ne kadar yanlışsa seninde savunma bicimin o kadar yanlis

Kadına, çocuğa, yaşlıya, gence farketmez. Önemli olan insana değer vermektir. Bir zaman, hasta ziyaretinden dönerken, okul çıkış saatinde fakülteden, mahalleye gelen otobüse, gün gezmesinden topluca çıkmış bir teyze grubunun, duraklardan birinde bindiklerini görmüştüm. Kendileri oturmuş, yemiş içmiş, eğlenmiş, dinlenmiş. O öğrencilerin halinden anlamayıp, yer vermelerini beklemeleri ve söylenmeleri çok sinirime dokunmuştu.Zaten yorgunluktan ayakta duracak hali kalmamış kişi, sırf genç diye, sana yer vermek zorunda mı? Okul çıkış saatinden yarım saat önce kalk gün oturmasından o zaman.
Anlayış ve nezaket ve hürmet hep bir taraftan beklenmemeli. Yerine göre herkesin birbirine göstermesi gereken şeyler bunlar.

Benim eşim şöyle der; Yaşlılar için ayakta durmak daha sağlıklı yer vermemek lazım :KK70:
Şaka bir yana ayakta duramayacak insana ister istemez veriyorsun, tartışmaya dahil olmak istemiyorum teşekkürler :KK24:

Vallahi kimseye yer vermek zorunda değilsin. Kimse kimseye sorarak doğurmuyor. Kimsenin de kimseyi azarlama hakkı yok. Takmayın kafanıza. Ben ne yapıyordum? Ön koltuklara oturmuyordum. Şimdi çocuğum küçük o yüzden boş bulursam oturuyorum ama oturamazsam da ay çocuğum varrrr benimmm diye yaygara koparmıyorum çünkü kimseye sorarak doğurmadım ben. Anne değilken nefret ederdim o tiplerden şu an hala hoşlanmıyorum.

Araba almak zorunda mi reis? Ben hamileyim bi tanede çocuğum var üç buçuk yaşında kimse yer vermiyor anca ben dürtüyorum bi mahsuru yoksa oturabilir miyim diye.. Hatta bunu sorduğum da bazen alık alık bakıyorlar.. yinede açıklamamı yapıyorum elimde çocuk önümde koca bir karın olmasına rağmen.
Gereksiz yükselmişsin.
Biri sana bisey dese bile he de geç.
Nihayetinde ilkkez dediğin bi yerde yaşıyorsun
'Araba almak zorunda mı reis ' cümlenize cevabım 'karnında elinde çocuk var diye sana yer vermek zorundalar mı? olacak. Konu sahibine katılıyorum bi zahmet bir karnında bir elinde çocuk olan da önce arabayı düşünsün ya da toplu taşımaya biniyorsa milleti dürtmesin ne münasebet dürtmek. Çocugu sanki bana yapıyor bi afra bi tafra. Çogunlukla yer veririm ama biri beni dürtse orda bi dur derim. Bi de alık alık bakıyorlar demiş. Yer vermek zorunda değil kimse yer vermek gönüllülük esasına dayanır sizi kim inandırdı insanların yer vermek 'zorunda' oldugunda.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X