Herkesin beni cıkcıklaması haksiz miyim sizce ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
8 bucuk aylık hamile ayakta gıttım minibüste. Binmek zorunda kaldım binince de kimseye en ufak bi bakış atmadım. Arkayı fullemişlerdi liseli öğrenciler hepsi gençti ama kendimde bunu hak görmedim. Bu bir tercihtir yani yer vermek. Hamile koltuğu hamilenin hakkıdır ama
Bak o sizdiniz bende benim ki evet hakkiniz olan bisey varsa ve caniniz onemliyse (ki ben bakis attigimi da soylemedim ama... ) baktim ki iyi degilim baktim ki tansiyonum dusuyor elbette gidip soylerim ilk yazimda yazdigim gibi eger umursanmiyorsa da durumumu izah ederim. Ornegimi yinelecegim velev ki dustum velev ki bayildim velev ki dusuk tehlikem var ...
Kendi adima konusayim en agir gorevden gelsem de hamileyse hamileye ihtiyarsa ihtiyara yer veririm benimkiler bana boyle gosterdi bi zararini da gormedim. Ya hayir duasini aldim ya sagolun kelimesini duydum. Ayaklatimin su toplamasi,yorgunlugum, minik bir canin ana karnina tutunmasindan daha onemli degil. Ya da elinde posetle evine donen yasli kadindan onemli degil...
Ha Hamile koltuğu hamilenin hakkıdır diyebiliyorsan o zaman burada birbirimizi anladigimizi düşünüyorum.
Umarım yorumlarımda sizi incitecek bi cümle kurmadan kendimi düşüncelerimi ifade edebilmisimdir. :)
Ve yineliyorum kimse yaşlanınca araba almak zorunda değil, yahut her yaşlının maddiyatı mükemmel diye de bi kuram yok (50 yasinda halen temizlige gundelige giden kadinlar insaatta calisan amcalar var)
Konu sahibinin çıkışını halen anlamsız ve günün yoğunluğundan ötürü olduğunu düşünüyorum.

Emin ol arabasi vardir, ama otobus bedava.
Yaslilarin tavri cok itici, ayakta duracak halin yoksa bekleyeceksin boş otobus gelene kadar. Bile bile dolu otobuse binip elaleme trip yapamazsin. Turkiyede 50 yasini gecenlerde bi huysuzluk aksilik basliyor, yaslilik sendromuna giriveriyorlar

Adamin giyinişi çok iyiydi. Bana bağırnayı tercih etti. Otobüsü kendi tercih ediyorsa bir zahmet bağırıp azarlamasın. Onun yaptığı sınırı aşmak değil çünkü
O da sınırı almış bunu dedim zaten. Ama siz de size yakışmayan şekilde tepki vermişsiniz ben ondan bahsediyorum. Tepki elbette vereceksiniz ama bu şekilde olursa cıkcık yersiniz maalesef ve böyle içinize dert olur.

Ben yer veririm yaşlı, hamile, hasta, çocuklu vsye. Hamileliğimde de hiç yer istemedim ama daha 4 aylık falandım yer vermeye başlamışlardı. Hiç ayakta gitmedim ve hiç bekletmediler. Şimdi de çocuklu olunca insanlar kapı açıyor, sırasını veriyor, yardımcı oluyor. Ben de büyükşehirdeyim, bilemiyorum karmaya inanıyorum sanırım :KK70:

Geçenlerde orta yaşlı bir kadın otobüse bindi. Bir koltukta bir kadın oturuyor yanında da 3-4 yaşlarında çocuğu oturuyor. Teyze söyledi çocuğunuzu kucağınıza alır mısınız dedi. Kadın hiç istifini bile bozmadı dedi ki neden bana diyorsunuz gençleri kaldırsanıza. Teyze dedi ki aynı şey değil o gençler belli bir ücret ödeyerek otobüse biniyorlar siz ise çocuğa ücret ödemiyorsunuz çocuğu kucağınıza almak varken neden başka bir insanın hakkını gasp ediyorsunuz dedi. Kadın bir şey diyemedi ve teyze çok da haklıydı bence.

Düsünsenize hic bilmediginiz büyük şehirde o trafiğin ortasında sirtinizda cantanizla yanlış yollardan geciyorsunuz yer bilmiyorsunuz yön bilmiyorsunuz. Yorgunsunuz biri size bağırma cüretinde bulunuyor. Sürekli susan taraf eziliyor bizim toplumumuzda simdi o amca bana söylendi ama bir daha birine kalk diyemeyecek. Ve günümüzde maddi durumu müsaitse hemen herkesin arabası var. Cok acil isi varsa taksiye para verenler var. Gayet iyi giyimliydi almadiysa bu tercihi yapmadiysa bana söylenmemeli laf etmemeli
Bakin yer vermemekte haksızsınız demedim
Bende hamileyim bazen toplu taşıma araçları kullanmak zorunda kalıyorum kimseden bi beklentim yok kimse bana yer vermek zorunda değil insanların bu benim hakkım yaşlıyım vs dusuncesi tabiki yanlış akılları sıra psikolojik baskı yapıyolar
Ama kimsenin maddi durumunu bilemezsiniz iyi giyimli diye arabasi olacağı anlamına gelmez hala bunu savunuyorsunuz almadıysa tercihi diyerek

Vallahi kimseye yer vermek zorunda değilsin. Kimse kimseye sorarak doğurmuyor. Kimsenin de kimseyi azarlama hakkı yok. Takmayın kafanıza. Ben ne yapıyordum? Ön koltuklara oturmuyordum. Şimdi çocuğum küçük o yüzden boş bulursam oturuyorum ama oturamazsam da ay çocuğum varrrr benimmm diye yaygara koparmıyorum çünkü kimseye sorarak doğurmadım ben. Anne değilken nefret ederdim o tiplerden şu an hala hoşlanmıyorum.

Benim ikizlerim var. Geçen sene bindiğimde birkaç kişi birden kalkıp yer verirdi sağolsunlar. Bu sene pek vermiuolar. Benim bebeler büyüdü heralde :) artık alıştılar ayakta durmaya. 4 ,5 yaşındalar bu arada. Artık birisi uer verdiğinde ben teşekkür ediyorum. Alışkınlar ayakta durmaya diyorum. Ama benimkiler kurtulduuuk diye bağırarak bana rağmen oturuyolar bazen.

Daha önceki gün hastalıktan ayakta duracak halim yok, işten erken çıkıp metroya bindim. Tıklım tıklım 50-60 yaş üzeri insanlar. Yolum 40-45dk var. Yer istesem hiçbiri vermez. O halde gittim vallahi. Yaşlı olmak hasta olmak anlamına gelmiyor, zaten ücretsiz biniyorlar, çoğu kişi de yer veriyor kendisi dinçse sağlıklıysa. Söylenmelerinin hiç haklı bir tarafını bulamıyorum. Bakışlarıyla taciz eden, kalk yer ver diyen, vermeyene söylenen yaşlılar çok itici.

Çok katılıyorum.genç ve dinç görünüyorsunuz ama belki bir hastalığınız var ya da erken dönem hamilesiniz. Ya da sadece yorgunsunuz. Kimsenin taciz etmeye hakkı yok.

Bu yaşınıza kadar araba alsaydınız tuhaf bir çıkış olmuş , haklı bulmadım. Farklı şekilde kendinizi savunabilirdiniz diye düşünüyorum.

Bunun dışında yer konusunda bende aynı düşünüyorum sizinle. Kişi kendini o an yorgun halsiz hissediyor olabilir. Ayrıca çoğu öğrenci metrobüsün başından son durağa kadar yaklaşık 1 buçuk 2 saat ayakta mı duracak yani onların canı yok mu hep yaşlıları düşünüyoruz. Şahsen ben babannemlerin arkadaşlarıyla sosyete pazarı ya da gezme için metrobüs metro otobüs kullandıklarını biliyorum, nede olsa beleş kartımız var diyorlardı.

Hoş onlarda iyi ki gezmişler , sonra hastalanınca kullanamadılar hiç kartları.

Son düzenleme:
Otobüslerde kimse kimseye yer vermiyor binde bir belki yer veren çıkar biz yengemle bindik bir kere kadın hamile ikiz kızlarıda var küçük Bn ayaklarımdan rahatsızım düştüm düşücem kendimi zor tutuyorum kimse yer vermedi uzak mesafe olmasa taksiye binicez ama oraya kadar çok para isterler maalesef arabamızda yok sizde kalkmak zorunda değilsiniz ama bu yaşına kadar araba alamamış diyemezsiniz amcanında laf söylemeye hakkı yok oda yanlış yapmış.

Eh o zaman para biriktirmeye başlayın da siz de bir araba alın.
Eğer öndeki ayrıcalıklı koltuklara oturduysanız yer vermek zorundasınız ayrıca. Yani öndeki koltuklar özel ihtiyaç duyanlara tahsis edilmiştir

Zorunda degilsin. Hoslanmiyorum bende yer isteme terorunden. Vermek istersen yer veriyorum. Istemiyorsam vermiyorum. Aciklama yapmak zorinda degilsin. Herkes o araca ayni ucreti vererek biniyor. Yer varsa kim kaparsa onundur.

Yer vermemeniz normal, olabilir. Ama araba alsaydınız tepkisi yersiz olmuş.

O cıkcıklayanlar da çok biliyorlarsa kendileri kalksınlar. Benim kayınvalidem de genç kızlara yer verir hep. Hele kalabalıksa kızı oturtur bi de önüne siper durur ben 50 yaşındayım beni kimse ellemez der güler bi de. Bu huyunu çok seviyorum.

Benim ikizlerim var. Geçen sene bindiğimde birkaç kişi birden kalkıp yer verirdi sağolsunlar. Bu sene pek vermiuolar. Benim bebeler büyüdü heralde :) artık alıştılar ayakta durmaya. 4 ,5 yaşındalar bu arada. Artık birisi uer verdiğinde ben teşekkür ediyorum. Alışkınlar ayakta durmaya diyorum. Ama benimkiler kurtulduuuk diye bağırarak bana rağmen oturuyolar bazen.
Artık insanlar o kadar gergin ki açıkçası ben ortamı germek istemiyorum. Birdenhakikaten bazen insan yorgun oluyor; bütün gün işte çalışmış oluyor. Ben zaten sayılı kullanıyorum toplu taşımayı ve uzun mesafe de gitmiyorum. O yüzden dediğim gibi yapıyorum.

Yer vermemeniz normal, olabilir. Ama araba alsaydınız tepkisi yersiz olmuş.

O cıkcıklayanlar da çok biliyorlarsa kendileri kalksınlar. Benim kayınvalidem de genç kızlara yer verir hep. Hele kalabalıksa kızı oturtur bi de önüne siper durur ben 50 yaşındayım beni kimse ellemez der güler bi de. Bu huyunu çok seviyorum.
Ay ne tatlı yaaa😍 Benim de başıma şöyle bir şey gelmişti; otobüse bindim baya yaşlı bir amca yer verdi bana. Dedim ki oturun siz; yok kızım dedi erkek milleti ayakta dikilirde kadınlar otursun ☺️Hala sevgiyle anarım o amcayı. İnşallah her şey gönlüne göre olur diye hep dua ederim. 🙏🏻

Bu oturma olayi cok tartisilir bence. Kimisi yasli olur ama dinc olur kimisi 20 yasinda belki belinden yeni ameliyat olmus ve doktordan geliyordur mecburdur oturmaya.
Ama ben yasliyim bana yer vermek zorundasiniz nenelere ve dedelere söylüyorum hic güzel degil bu tavirlar

Yaşla arabanın ne alakasi var? 70 yaşındaki babamın da arabası yok,isteseydi şimdiye kadar defalarca araba alabilirdi herkes araba alıp kulllanmak zorunda değil, tolu taşıma kullanıp da arabası olan insanlarda var ayrıca hayır haklı olup cevap vermişken düzgün bir laf etseymişsiniz. :olamaz:

Son düzenleme:
'Araba almak zorunda mı reis ' cümlenize cevabım 'karnında elinde çocuk var diye sana yer vermek zorundalar mı? olacak. Konu sahibine katılıyorum bi zahmet bir karnında bir elinde çocuk olan da önce arabayı düşünsün ya da toplu taşımaya biniyorsa milleti dürtmesin ne münasebet dürtmek. Çocugu sanki bana yapıyor bi afra bi tafra. Çogunlukla yer veririm ama biri beni dürtse orda bi dur derim. Bi de alık alık bakıyorlar demiş. Yer vermek zorunda değil kimse yer vermek gönüllülük esasına dayanır sizi kim inandırdı insanların yer vermek 'zorunda' oldugunda.
Sen ne igrenc bencil yaratiksin be. Insan dedigin halden anlar yardimci olur. Insan degilsin ki

Cevabınızla kendinizi batırmışsınız ,yer vermemenize değil de bu cevaba cıkcıklamışlardır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X