Herkes mi Vefasız?

Bazi insanlarin yapisi fedakardir, fazla vericidir.
Siz ve esiniz bu yapidasiniz sanirim.

Ben de biraz abarttiginizi dusunuyorum ama biz de esimle yerinizde olsaydik, ki olduk, misafirse elini cebine attirmiyoruz, buraya kadari normal bence ama siz bir tik turist rehberligi gorevini ustlenmis gibi davranmissiniz.

5-6 gunde 3000 tl yakit asiri fazla.
Bu tarz seylerle cok ilgili biri degilse cok yaktigini akil edememis olabilir mi

Benim gozlemlerime gore ornegin bir yemek ismarladigin kisiler iki sekilde reaksiyon gosterebiliyor.
Bir kismi mahcup olup yemek sizdense cay bizden diyor, bazisi da cok daha rahat takilabiliyor.

Daha rahat takilanlarin ya da genel olarak herkesin bir yerden sonra bakis acisi bence "var ki harciyor kardesim"e evriliyor.

Yapilani goze sokmadikca kimse bir sey yaptigini dusunmuyor mu acaba diye dusunuyorum ben de ara sira
Biri bir mahalleden gecerken borazan otture otture gecerken sen ayni mahalleden kimse rahatsiz olmasin diye sessizce gecersen, herkes sende borazan otturecek nefes yok saniyor, derler ya cok dogru.

Yine de iyi niyetle yorumlamak istiyorum
Acaba o an parasi mi yoktu, bunu dillendiremedi mi zor durumda kalmamayi mi dusundu yoksa pahali mi buldu sut parasini soylerken ne amacladi
Covid olunca size ozel sepet hazirlamis aslinda, bu veri olumlu cunku

Gercekten kucuk hesaplarin insaniysa bilemem tabii,
Allah herkesin kalbine gore versin deyip gecerim.
Diger arkadasinizsa haberi varsa tamamen gorusmeyi kesmelik.

Ben para karsiliginda ya da az veya cok fedakarligimiz/zamanimiz karsiliginda ders aliyoruz diye dusunuyorum.
Hayatta her seyin bir bedeli var sonucta.
Ders almak icin de bir bedel odeniyor.
Ödemissiniz.

İnanciniz varsa Allah rizasi icin yaptim, balik bilmezse halik bilsin diye dusunebilirsiniz.
Bundan sonrakileri yaratilani razi etmek icin yaratilmadik, diyerek tadinda birakin

ama size ziyarete gelen arkadasinizin o paranin lafini edecegini siz tahmin edemediniz mi cidden?
misafir gittigi evde 1 hafta boyunca elini cebine atmayan kisinin para konusunda bu sekilde davranacagi cok barizmis,
sizin maalesef orada buyuk hataniz olmus.

diger arkadasiniz meselesinde hakli gordum sizi, ama bu da tam vefasizlik gibi degil de, sanki sizin ona verdiginiz deger kadar deger vermiyormus, veyahut da ne bileyim esim konustu vs yeterli diye dusunmus, sizi ozel olarak arama duyarliligini gostermemis diyebiliriz.

O kadar yer gezdirdiginize göre sizde gezmek istiyordunuz herhalde..yoksa arkadaş için 3000+masraflar ki 5000 harcamışsınızdır diye düşünüyorum, asla harcamazdım.onlarda ayıp etmiş..

Konuyu uzaktan takip ediyordum ama yazmadan duramayacağım. Evet size çok ayıp etmişler o konuda kesinlikle katılıyorum. 40 tlyi bana iyiliği dokunmamış insandan bile istemezdim şahsen

Ancak lütfen yanlış anlamayın ama eşiniz bana hiç normal gelmedi. Milleti gezdircem diye işten izin almak, sadece yakıta 3 bin tl vermek, buz gibi havada çocuğu sokaklarda sürüklemek falan nedir? Bana bu kadarı show geliyor. Eşiniz biraz showu seviyor olabilir mi? İyilik yapmak istiyorsa o parayı fakire fukaraya erzak olarak verseydi. Hem vaktiniz de gitmemiş olurdu. Bazı insanlar sırf show için abartılı jestler yapmaya bayılıyor. ay sonunu zor getirmesine rağmen millete marka hediyeler alan kişiler biliyorum. Bu da bir tür gösteriş yöntemi.

Bir de neden 3 kadın 1 erkektiniz ki? Karı koca gelmemiş miydi misafirleriniz

Eşimin karakteri böyle çok verici. Belki bir sonraki konum eşim çok savruk olabilir çünkü bu konuda çok tartışıyoruz. İnanın fakire fukaraya da veriyor. Yapılan iyilik söylenmez ama aylık ciddi bir miktar yardım yapıyor. Arkadaşım kızıyla gelmişti. O nedenle 3 kadın bir erkektik. Aslında bu harcama hiç gözüme görünmeşti ta ki 40 TL istenene kadar.

O kadar yer gezdirdiginize göre sizde gezmek istiyordunuz herhalde..yoksa arkadaş için 3000+masraflar ki 5000 harcamışsınızdır diye düşünüyorum, asla harcamazdım.onlarda ayıp etmiş..
Biz görev nedeniyle 1.5 yıl önce geldik. Gezdirdiğimiz her yeri gezmiştik birkaç kez. Ayıp etti gerçekten bana da ders oldu.

İlla saçıp savuracaksam gider eşimle yaparım bunu başbaşa. Küçük çocukla 6 saat uzaklıktaki yerlere eşime izin aldırıp hayatta gitmem vallahi. Bırak arkadaşı aileden birine okadar saçıp savuramam. Ekonomi bitik eskisi kadar kolay kazanılmıyor nedir bu kendini paralamalar arkadaş ?
İnsanlara bukadar değer vermeyin artık hakeden kısım çok az kaldı. Maddi durumu sizinki kadar iyi olmaya bilir ama insan olan onca şeye karşılık 5lt sütün hesabını yapmamalı. Zamanında senin kadar olmasa da çok değer verip, kazık yemiş biri olarak, yeni taşındığım evimde komşu bile kabul etmiyorum bırak yeni arkadaşı. Aşırı aşırı şeyler yapma birdaha nede bekleme. Emin ol arkandan enayi diyordur.

Bazi insanlarin yapisi fedakardir, fazla vericidir.
Siz ve esiniz bu yapidasiniz sanirim.

Ben de biraz abarttiginizi dusunuyorum ama biz de esimle yerinizde olsaydik, ki olduk, misafirse elini cebine attirmiyoruz, buraya kadari normal bence ama siz bir tik turist rehberligi gorevini ustlenmis gibi davranmissiniz.

5-6 gunde 3000 tl yakit asiri fazla.
Bu tarz seylerle cok ilgili biri degilse cok yaktigini akil edememis olabilir mi

Benim gozlemlerime gore ornegin bir yemek ismarladigin kisiler iki sekilde reaksiyon gosterebiliyor.
Bir kismi mahcup olup yemek sizdense cay bizden diyor, bazisi da cok daha rahat takilabiliyor.

Daha rahat takilanlarin ya da genel olarak herkesin bir yerden sonra bakis acisi bence "var ki harciyor kardesim"e evriliyor.

Yapilani goze sokmadikca kimse bir sey yaptigini dusunmuyor mu acaba diye dusunuyorum ben de ara sira
Biri bir mahalleden gecerken borazan otture otture gecerken sen ayni mahalleden kimse rahatsiz olmasin diye sessizce gecersen, herkes sende borazan otturecek nefes yok saniyor, derler ya cok dogru.

Yine de iyi niyetle yorumlamak istiyorum
Acaba o an parasi mi yoktu, bunu dillendiremedi mi zor durumda kalmamayi mi dusundu yoksa pahali mi buldu sut parasini soylerken ne amacladi
Covid olunca size ozel sepet hazirlamis aslinda, bu veri olumlu cunku

Gercekten kucuk hesaplarin insaniysa bilemem tabii,
Allah herkesin kalbine gore versin deyip gecerim.
Diger arkadasinizsa haberi varsa tamamen gorusmeyi kesmelik.

Ben para karsiliginda ya da az veya cok fedakarligimiz/zamanimiz karsiliginda ders aliyoruz diye dusunuyorum.
Hayatta her seyin bir bedeli var sonucta.
Ders almak icin de bir bedel odeniyor.
Ödemissiniz.

İnanciniz varsa Allah rizasi icin yaptim, balik bilmezse halik bilsin diye dusunebilirsiniz.
Bundan sonrakileri yaratilani razi etmek icin yaratilmadik, diyerek tadinda birakin
Gerçekten özellikle eşim çok verici. Bu konuda tartışsak bile zaman zaman değişmiyor. Şimdi ona üzüntümü anlatsam boşver biz doğrusunu yaptık der eminim. Biz karı koca gezmeyi çok seviyoruz. Arkadaşlarımız da hep bize imrendiklerini söyler ama maddi olarak aynı olsak da paralarına kıyıp evden dışarı çıkmazlar. Biz çok gezince sanki rehbermişiz gibi bir yakıştırma oldu gerçekten. Bu arada arkadaşım da araba kullanıyor ve benzin parasından şikayet eder. Ama biz 5 gün gece gündüz yoldaydık. En az 4 kere depo doldurduk ama bir kere bile ödemeyi teklif etmedi. Gelirken bebeğime LCW den bir takım getirmişti onu verdikten sonra bu marka bile çok pahalı dedi. Ben boş bulundu diye üstünde durmamıştım. Biz kaza geçirdikten sonra sigorta değer kaybı ödemesi yaptı. Arkadaşım da o konuşmaya şahit oldu. Belki de paraları var harcayalım psikolojisine girdi emin değilim. Mesela ben hesabı karşıdakinin ödeyeceğini biliyorsam menüden uygun fiyatlı olanı seçerim. O hep en pahalısını istedi 🤣

Belki o an 40 tl’nin lafını etmek zorunda kalacak bir maddi duruma sahipti. Ülke ekonomisi zaten malum, insanlar artık beş tl’yi idareli harcamanın peşinde. Eğer siz o harcamayı yapmasaydınız kırk tl’yi istemesi gözünüze batmayacaktı işte bu yüzden abartılı iyilikleri hiç sevmiyorum, insanı gebe bırakıyor. Üniversitede de böyle doğum günü hediyeleri alınırdı bana hediye alan birinin doğum günü gelince strese kapılırdım çünkü aylık harcama dengem bozuluyordu, hediye almayı çok istesem de azap haline geliyordu.

kendimi gördüm😊 yani eski kendimi.. İnsanlar neden böyle bilmiyorum ama çoğu böyle. Aslında çat diye söyleyeceksiniz ben sana bu kadarın hesabını yapmadım da 40₺'nin hesabını mı yapıyorsun diye. Ama işte.. o zaman da sizden çirkefi olmuyor. En iyisi gereksiz yardım etmemek.

Siz karı koca parayı har vurup harman savuracak kadar çok ve kolay kazanıyorsunuz herhalde.
Karşı taraf sizin gibi değildir ve 40 lira onun için önemlidir.
Ben de birisi için ıvır zıvır alsam parasını da belirtirim ayrıca, belki almak istemeyecek o fiyata?

Bi de soğukta çocuğumu peşime takıp gezdircem?
pehh..

Belki o an 40 tl’nin lafını etmek zorunda kalacak bir maddi duruma sahipti. Ülke ekonomisi zaten malum, insanlar artık beş tl’yi idareli harcamanın peşinde. Eğer siz o harcamayı yapmasaydınız kırk tl’yi istemesi gözünüze batmayacaktı işte bu yüzden abartılı iyilikleri hiç sevmiyorum, insanı gebe bırakıyor. Üniversitede de böyle doğum günü hediyeleri alınırdı bana hediye alan birinin doğum günü gelince strese kapılırdım çünkü aylık harcama dengem bozuluyordu, hediye almayı çok istesem de azap haline geliyordu.
Maaş olarak aşağı yukarı aynı para giriyor evlerimize. Yaşantısında da kısıtladığı hiçbirşey yok.

X