her kadın büyüdükçe annesine mi benzer sizce

her kadın büyüdükçe annesine mi benzer?

• evet, kesinlikle

• hayır, yok öyle bişey

• kararsızım

Oylama sonuçları oy kullanıldıktan sonra görülebilir.
Ev düzeni, mutfak düzeni, yemek pisirme vs. ögrenmemissiniz annenizden. hadi tamam, bu konularda belki zorlaniyorsunuz ama yikanmamak, ayak kokusu ne?

lütfen kendinize gelin- böyle olmaz
her kadin annesine cekmez- ben cekmemisim mesela. annem asiri temiz, becerikli ari gibi enerji dolu bir kadindi. bende herseyi ögrendim ama fazla uygulamam. manti yapmak bana agir gelir mesela- annem hep iki dakikada yapim derdi.

Hepsini okumadım annenizin kötü diye sandığınız bir çok özeliği bir çok kadında var o zaman herkes çok kötü..bence siz takıntı yapmışsınız bir psikoloğa görünün..düzeltme şimdi hepsini okudum kocan sana pis kokuyorsun diyor ve sen yıkanmıyormusun yuhhh sen kesinlikle tedavi ol bunun annenle değil seninle ilgisi var sen pis bir kadınsın..birinin sana koktuğunu söyleyebilecek hala nasıl gelirsin dostun değilim ama acı konuşurum bir an önce kendine gel

Son düzenleme:
Fiziksel olarakda, yapı olarakta kesinlikle hiç benzemiyorum anneme, ama ondan aldığım yönlerim var ama iyi manada annem çok pratik fikirli bir kadındır bende hep ondan gördüğüm gibi davranırım ama kişisel bakım konusuna gelince belki üzeriniz eski olur, belki saçınız taranmamış olur ama bunlar içinde önemli olan kıyafetlerin falan temiz olması önce kıyafet dolabınızdan başlayın evde giyilecekler, dışarıda giyilecekler, temizlik yaparken kullanılabilecekler, pijamalar eve hemen gelir gelmez bir şampuan bir lif yapın çıkın traşınıza dikkat edin oda koku yapar, özel bölgenizide her daim temiz tutun bu çok önemli, sonra hemen saçınızı kurutun bir kıyafet seçin temiz çamaşır çoraplar eskiler hemen kirli sepetine biz 4 kişiyiz 2 günde 2 sepet çamaşır çıkıyor evde hemen her gün yıkarım çamaşırları neden ter kokalımki birde hafif deodorant biraz esans sizdeki değişimi farkeden eşinizde daha ısınır zira eşinizi kendinizden soğutursunuz anneniz o şekilde gelmiş o şekilde gider o artık başka bir evin hanımı siz artık başka bir evin hanımısınız siz kendinizdeki durumu farketmişsiniz ki annem gibi olmayayım istiyorsunuz instagram da düzen sayfaları var oraları takip edin bir müzik açın dolap içlerinden çekmecelerden başlayın düzen değiştirmeye güzel bir düzen tutturursanız öyle devam edebilirsiniz bence
teşekkür ederim olumlu yorumunuz için, burda yazılanlarıokudukça dah da farkında oldum. bundan sonra kiisel hijyenime çok dikkat edicem. üni mezunu biri olarak çok utanç verici bir durum... hiç dostum yok o konuda ne tavsiye edersiniz, normal mi sizce?

Direk kıyafetine tenine sıkma parfümü. Az biraz saçına sık. Çocuğu bahane etme :)

Koltuk altı deodorantı ter kokusunu önler. Ben saçımı her gün yıkamam. Zaten kuru bir yapısı var. Normalde de zararlı bir işlem her gün saç yıkamak.
Ama vücudumu yıkayıp deodorant sıkarım.
Reklam sloganı gibi olacak ama sadece duş yetmez :)
ne marka deodorant öneririsinix?

Bence acayip bir tembellik var sizde, salonda çöp olsa üstünden atlayıp geçersiniz.. bahaneniz de hazır; “annem de böyleydi”
aynen öyle yerden kaldırmak yerine üstünden geçebilecek biriyim. yalnız bahanem annem değil, annemle benzediğimizi yeni yeni fark ettim, annemi suçlamak için yazamdım bunlar sdece ben böyle bir ortamda yetiştiğim için duyarsılaştım herhalde demek istedim.

Arkadasim ben kendimi tembel salniyodum sen benden betermissin digerlerine bisey diyemiycem ama herkes annesine benzemez ben mesela annem kiseyi kirmaz hakli olsa bile uzmeyeyim diye dusunur,ben pat diye soylerim kavga ederim gerekirse,annem hanim hanimcik tir hamarattir beni goren sen hastanede karismissin diyo boyle kadindan boyle cocukmu olur :KK70: ama tembelligime ragmen 2 cocukla okullarila ugrasmayla ve kendi okulum derslerim ile beraber ve sunuda soyleyeyim surekli gelen misafirler yemekli misafirler yani arkadaslarimla gezmelrr bilmem ne falan bu arada cok severim gelip gitsinler ..yinede kendime bakarim hatta ev pis olsun ama sacim basim duzgun olsun esim bayilir tabi pis bi insan degilim isler durur durur bi kalkarim 1saatte ev piril piril tembelim sadece ...sende kendine bak biraz evliligi bile yipratir bu davranislarin az sacini basini yap bi makyaj bi guzel elbise giy azcik parfum ohhh oldu bitti
eşimin soğumasında korkuyorum daha bakımlı olmaya karar verdim

yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar kendime gelmeme yardımcı oldunuz kişisel hijyen konusunda. dğer konularda da yorum yapar mısını lütfen? birileriyle konuşmaya çok ihtiyacım var bu konuları

Ya biri bana kokuyorsun dese hele bu kocam, sevgilim falansa ben kahrımdan ölürüm ya.. Naparsanız yapmayın kokmayın kızlar yani kötü kokmayın gerçekten çok kötü :KK14:

Sizi cok iyi anlıyorum bu anneyi elestirmek yada begenmemek degil bende evlendikten sonra anneme benzedigimi farkettim git gide. Bende ona benzemek istemiyorum benimde cocukluktan kalma hatirlamak istemedigim anilarim var. Esime onun babama davrandigi gibi davraniyorum bazen sonra farkina variyorum ve kendime cok kiziyorum. Korkuyorum cocuklarimada onun bize yaptiklarini yapmaktan.

Bu arada annem cok fedakar bizim icin cok sey yapmis ve onu cok seviyorum tabiki bunlar ayri mevzu ama kimse mukemmel degil. Beni cocukken cok baskiyla buyuttu mesela bunun etkilerini bircok alanda yasiyorum diger kardeslerim daha rahat oldu en ufak kardesim daha iyi zaman gectikce bazi seyleri torpulendi ama ben ilk cocuk oldugum icin bazi seylerin acisini cektim. Ve hep huysuz ve mutsuz gibiydi hala da oyle diger kardeslerimde etkileniyo bundan. Onunla konusmak istiyorum ama asla cesaret edemem babamla bazen konusuyoruz aramizda hep sinirli diye ama kimse bunu ona soyleyemiyo.. neyse uzat gider ayni durumdayim farkettigim davranislardan uzak durmaya calisiyorum bende

yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar kendime gelmeme yardımcı oldunuz kişisel hijyen konusunda. dğer konularda da yorum yapar mısını lütfen? birileriyle konuşmaya çok ihtiyacım var bu konuları
Bence sen bir yerden başla gerisi gelir yani en azından değişmeye karar verdin , dışarıya çık kurslara git oğlun okuyorsa Veli arkadaşlıkların olabilir çalışıyorsan iş yerindekileri evine davet et komşuya kahveye git bunlar olabilir

Eşiniz de size kayınpederinizin kayınvalidenize baktığı gözle bakıp o şekilde davranacak. O yüzden “ay anneme benzedim, ben de annemin babama yaptığı şeyleri yapıyorum eşime, eyvah ne itici hatun oldum” diye alçaltmayın kendinizi. Hele eşinize bu konudan hiç bahsetmeyin bana kalırsa. “Sen bana ve anneme kurban ol, dön bir bak kendine önce” derken bulabilirsiniz kendinizi. Kısacası annenize benzemeyi bir kabahat gibi sunmayın kendinize ve çevrenize

Sizi cok iyi anlıyorum bu anneyi elestirmek yada begenmemek degil bende evlendikten sonra anneme benzedigimi farkettim git gide. Bende ona benzemek istemiyorum benimde cocukluktan kalma hatirlamak istemedigim anilarim var. Esime onun babama davrandigi gibi davraniyorum bazen sonra farkina variyorum ve kendime cok kiziyorum. Korkuyorum cocuklarimada onun bize yaptiklarini yapmaktan.

Bu arada annem cok fedakar bizim icin cok sey yapmis ve onu cok seviyorum tabiki bunlar ayri mevzu ama kimse mukemmel degil. Beni cocukken cok baskiyla buyuttu mesela bunun etkilerini bircok alanda yasiyorum diger kardeslerim daha rahat oldu en ufak kardesim daha iyi zaman gectikce bazi seyleri torpulendi ama ben ilk cocuk oldugum icin bazi seylerin acisini cektim. Ve hep huysuz ve mutsuz gibiydi hala da oyle diger kardeslerimde etkileniyo bundan. Onunla konusmak istiyorum ama asla cesaret edemem babamla bazen konusuyoruz aramizda hep sinirli diye ama kimse bunu ona soyleyemiyo.. neyse uzat gider ayni durumdayim farkettigim davranislardan uzak durmaya calisiyorum bende
babam da aşırı sessiz biridir hiç yorum yapmaz annemle ilgili olumsuz sözlere. kardeşimle konuşuruz dertleşiriz sadece, tabi bu yaştan sonra onun değişmesi zor, kendimi değiştirmem şart ama

Bence sen bir yerden başla gerisi gelir yani en azından değişmeye karar verdin , dışarıya çık kurslara git oğlun okuyorsa Veli arkadaşlıkların olabilir çalışıyorsan iş yerindekileri evine davet et komşuya kahveye git bunlar olabilir
oplum kğçğk daha evde bakıcı bakıyor, iş arkadaşlarımdan da ok öyle kafama göre birileri, eşimin iş arkadaşlarından iki aileyi çapırdm sammi olmak için onlar da bahane buldular gelmediler, başka da kimsem yok.. yılsa birkaç kez görüştüğümüz az yakın birkaç arkadaşımız var sadece

Eşiniz de size kayınpederinizin kayınvalidenize baktığı gözle bakıp o şekilde davranacak. O yüzden “ay anneme benzedim, ben de annemin babama yaptığı şeyleri yapıyorum eşime, eyvah ne itici hatun oldum” diye alçaltmayın kendinizi. Hele eşinize bu konudan hiç bahsetmeyin bana kalırsa. “Sen bana ve anneme kurban ol, dön bir bak kendine önce” derken bulabilirsiniz kendinizi. Kısacası annenize benzemeyi bir kabahat gibi sunmayın kendinize ve çevrenize
eşime annemi kötülemem zaten hiç içimde yaşarım hep, babam aşırı sakn biridir. eşim çok dikkatli titiz biridir. o yüzden babam gibi tepki veremez soğur benden böyle giderse

annemle çok dominant baskıcı biriydi çocukluğum çok kötü geçti bu yüzden, hala aklıma geldikçe ağlarım, travma olmuş resmen bende. her kadın annesine benzer lafından çokmkorkuyorum bu yüzden, annem gibi bir anne ve annem gibi bir eş olmak istemiyorum, dürüst olmak gerekirse benzeyen çok yönümüz varmış gibi gelmeye başladı, sizce ne yapmalıyım?
yanlış anlaşılma olmasın lütfen kendi kötü özelliklerim için annemi bahane göstermiyorum ve annemi çok seviyorum. annemi kötülemek için yazmıyorum bunları, sadece kendimde kötü gördüğüm özellikler vardı bir yerden kızlar annelerine benzer diye duyunca dikkatli düşündüm bunların bazılarının annemde de olduğunu gördüm, bu konuda değişmek için tavsiye istiyorum sadece
annemle karşılaştırmamı yapmak istiyorum:
annem tembel biridir, her şeye üşenir, ben de öyle :KK43:
annem ev hanımı, evde hemen yemeğini yapar oturur bilgisayarın başına hem tv izler hem oyun oynar, tam bir teknoloji bağımlısı, ben de o yöne doğru evriliyorum maalesef, boş zamanlarımda telefonu hep elimde buluyorum. sosyal medya hesaplarımı da kapattım ama başka şeyler buluyorum girecek
annemin yaşı genç olmasına rağmen hiç kendini geliştirmez, gazete okumaz, ben bu yönü kırmak istediğim için oğlum olmasına rağmen o uyudukça kendimce birşeyler yapmaya çalışıyorum, kitap okumak gibi (annem en son ben ilkokuldayken kitap okumuştur herhalde, lise mezunu bir de :KK43:
annemin yemek kültürü çok zayıftır, her aynı şeyleri yapar hiç uğraşmaz basit neyse onu yapar, ben çalıştığım için hep bunu bahane ettim ama yavaş yavaş yeni tarifler bakıp kendimi geliştirmek istiyotrum. ilerde oğlum büyüdüğünce 'anne yemeği' diye bir tabiri olsun istiyorum, benim hiç olmadı
annem temiz dikkatli biri değildir, döke saça yapar yaptığı işi de, ben de evliliğimin başından beri bu konuda eşimin ikazlarıyla düzelmeye çalışıyorum, evim anneminki gibi yağ kokan vs olmasın istiyorum,
annemin evi dağınıktır, en düzenli hali bile yatak odasında sağınıklık vardır, ütü masası hep açıktır mesela sanki sürekli ütü yapıyor gibi kapatmaya bile üşenir, üstü de kıyafet doludur. ben de hep dağınık biri oldum, eşim bıu konuda çok uyarır beni kıyafetlerim hep dağınıktır, bu konuda pek düzelemedim ama 2019 yılında birşeyler yapmak istiyorum, tavsiyesi olan varsa çok sevinirim.
annem biraz bencil biridir, kendine faydası olmayaca bir durumda çok kolay yalan söyleyebilir, insanlara pek karşılıksız yardım etmez, bazen kendimde de bu yönü görüyorum hatta çoğu zaman :KK43:
annem reddedilmeye pek alışmamıştır, babam da ben de kardeşlerim de çok sessizdik hep annemin dediği oldu, en ufak tepkide hemen aplardı küserdi, şimdi eşimin negatifi tutumlarında da ben bozuluyorum
annem misafir pek semez, misafirperver değildir, hele yemekli misafiri sadece ramazanda olur ev hanımı olduğu halde, kahvaltıya gitme alışkanlığımız da yoktur hiç, şimdi ben de misafir sevmiyorum, kimseyi yemeğe kahvaltıya çağırmıyorum, yemekli misafir fobim var gerçekten, ramazanda bile sadece birince derece çağırırım amca dayı vs çağırmam, çalışıyorum haftasonları da onunla geçiremem diye
annemin hiç yakın arkadaşı yoktur, öyle gün yaptığı arkadaşları var ama dostu yok hiç, misafir sevmedği için mi böyle acaba bilmiyorum, ben de aynı durumdayım şimdi öyle arada yazıştığım eski arkadaşlarım ve iş arkadaşlarım var ama hiç dostum yok:KK43: bunun eksikliğini çok hissediyorum. ailece pikniğe gittiğim, tatile gittiğim, sık sık görüştüğüm birileri olsun çok istiyorum, sizce nasıl olur bu?
annem giyimine hiç önem vermez lekeli şeyleri bile giyer bazen aman ne olacak diye, evde babamın yanında çok salaştır zaten, ben de öyleyim, işe giderken bile 15 dk fazla uyumak için hızlıca giyinip çıkıyorum evden aylardır eyeliner bile süremedim. evde de aynı kıyafetle yatıp kalkıyorum, bakımlı olmak adına kendime tayt aldım dün, tayt bir tık daha şık gösterir eşimin yanında iyi gözükeyim diye
evde saçlarım sürekli topludur, hiç özen göstermem o konuda da adım atmak istşyorum eşim bu durumdan rahatsız olduğunu söyledi. siz evde nelere dikkat ediyorsunuz? neler giyiyorsunuz?
annem biraz pasaklıdır, sık sık duş almaz kötü koktuğu olur, eşim bazen bana da ter kokuyorsun diyor, o gün zor geliyor duş almıyoru eşim öyle deemsine rağmen :KK43:, bazen çorabın kokuyor diyor:KK43: ayakkabıdan ötürü oluyor sanırım
kusura bakmayın biraz uzun bir yazı oldu ama bu konudaki dertlerimi yazmak istedim, lütfen yorum yazın kendime çeki düzen vermeme yardımcı olun :KK43:
Farkında olmanız çok güzel.inaniyorum ki degisirsinİz

Evet.. sadece annenize değil, anneannenize, anneannenizin annesine.. hepsinden bir şeyler taşırsınız. Çünkü her birini diğeri büyütmüştür. Nesilden nesile geçen acı döngüsü, bilmeden edinilmiş korkular, duygular ve davranışlar.

Senelerce o insanla büyüdünüz ve bunu aşmak o kadar zor ki. Terapi almanız gerekiyor. Ne kadar bilinçli olursanız olun, özellikle sinir anında anneniz çıkar içinizden.

Size çok güzel bir kitap önere bilirim.
Mark Worlynn - Seninle Başlamadı
Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri ve Sorunların Üstesinden Gelebilmenin Yolları.

Pdf versiyonunu gönde bilirim isterseniz, özelden yazın.

Son düzenleme:
X