Hep Birlikte Namaza Başlıyalım :)

selam ben de namaza başlamak için reglimin bitmesini bekliyordum ki bitti inşallah yarın bi duş alıp başlamak istiyorum. eşim başladı bir haftadır kılıyor allah kabul ederse darısı benim başıma. bu konuya geleceğim sık sık vazgeçmek istemiyorum bir kez başlayıp ölene kadar devam etmek istiyorum ama bir sorun var ben hangi vakitler nasıl kılınır tam olarak bilmiyorum. acaba bir kağıda yazsam 2 sünnet 2 farz desem mesela o kağıda baksam namazda nolur?

benim fazla bilgim yok ama beş vakit namazı kılınışını kağıda yaz namaz kılmadan önce bile okusan aklında kalır sanırım bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse iyi olur.

Bu kış döneminde en çok zorlandığım konu iş yerinde kılamadığım 2 veya 3 vakti eve gidince arka arkaya kaza ettikten sonra
yatsı namazını tam kılmak.... 13 rekatı tam kıldığım yatsı namazı sayısı maalesef çok az oldu. Çoğu zaman sadece farzını kıldım
Çünkü hepsi yemek, mutfak, yarına hazırlık derken nefsime yenildim sünnetler konusunda..
Allah hepimizin namazlarını kabul etsin inşallah.
Ben de yeni öğrendim bu topiği gelmeye çalışacağım inşallah..

ben ortaokulda namazı yanlış kıldığımı farkettim kimseye sormaya da utanıyordum bi kitap vardı onu alıp kapımı kitleyip bakıp bakıp kıldım öyle öğrendim mesela öğle namazının sünnetinin ilk rekatında neler okunurmuş sonra neler okunurmuş baktım kıldım selam verdim farzında okunanlara baktım kıldım böyle böyle öğrendim :) ama iradem zayıf tam kılamıyorum beraber yazalım hergün bi defterim var oraya yazıyorum gerçi bugün şu namazımı kıldım diye tam değil malesef ama düzeltmek istiyorum bakalım
birde şey istiyorum okuduğum surelerin anlamlarını da ezberleyip okurken düşüne düşüne kılabilmek her hafta 2 surenin anlamını öğrensem bile yeter katılımı artıralım madem :) yazalım hergün

Rekat sayıları için mi bakacaksınız kağıda dualar için mi anlamadım.

Kuranda bir kac defa gecen bir ifade vardir "Namazı dosdoğru kılın"

Namazlarımızı bilinçli kılalım, ne yaptığımızı ne söylediğimizi, ne diye dua ettiğimizi bilelim.. Mesela her son oturuşta rabbenalar ile annemiz ve babamız için dua ettiğimizi bilelim:

"Rabbim, beni, annemi, babamı ve bütün mü minleri hesap gününde bağışla!"

Namaz kılmak, dua etmeyi ve Kuran okumayı içerir, bilinçli okuyalım inşaAllah..

Rad suresinde "Bu Kuran ancak alemler için bir öğüttür" diyor yani namaz ile Kuran okumak ve öğüt almak gerekir

Bir de Ankebut suresinde "Süphesiz namaz kötülükten alıkoyar" geçiyor

Biz namaz kılmamıza rağmen günah işlemeye devam ediyorsak -Allah yalan söylemeyeceğine göre- problem namazda değil bizdedir, biz namazın hakkını veremiyoruz demektir..

"Namazı dosdoğru kılın"
Ve
"Şüphesiz namaz kötülükten alıkoyar"

Ayet hükümleri hakkında düsünmekte fayda vardir

Hz Ayse annemiz bir gun peygamber efendimize (sav) sorar "Sana cennet vad edilmedi mi neden bu kadar cok namaz kilarsin?"

Peygamber efendimiz cevap vermistir "Sükreden bir kul olmayayım mı?"

Yani namaz kulluktur, şükretmektir..

Selametle

bugün sabah ve öğle namazlarımı kıldım :) siz de geciktirmeyin öğle hala yetişebilir :) bu arada düzenli kılmakta zorlanan arkadaşım varsa defter tutmasını öneririm çok işe yarıyor

topiğimiz hayırlı olsun herkonuyla alakalı olurda yapmakla farz kılındığımız iki gözümüzün nuru namazla alakalı sohbet alanı olmazmı.inan çok duygulandım gözyaşlarımı tutamadım.şuan bile gözlerim yaşlı nefsime kızgın kırgın ve hüzünlüyüm.20,30yaş arası namazlarımı gözyaşlarıyla ihya edrken şimdilerde sünletleri terketmiş ve farzı bile doğru dürüst kılamıyorum iki çocuk iki yaşlı derken bakıyorum namaz vakitleri geçip gitmiş.bundan dolayı ruhumda bir mutsuzluk bir hayata karşı soğuma yaşıyorum kendimden befret ediyorum.şuan hıçkırıklar içinde kendime olan ve
RABBİME karşı itaatkarsız bir kul olma utancı beni yiyip bitiriyor
bu sabah uyanınca kahvaltı hazırlama saatinde eşime dedimki ne anlamsız bir hayat kalk kahvaltı et,evi süpür,gene yemek yap,bulaıkları yıka gene gece acıkanlar .offfffff ya yemegemi geldik dünyaya anlamsız...
şu bi gerçekki hayat meşkalen arttıkça dini vecibelerin ister istemez azalıyo ve ben kaçırdığım namaz saatlerimde
Rabbim ailem için göstermiş olduğum ilgilenmek zorunda kaldığım şu yaşlıların bakımını bnamazlarıma kabul et diye dua ediyorum
ve bende birçok arkadaş gibi bu namaz vaktini çok iyi değerlendireceğim zira birdahaki vakite kadar belkide nefes almıyor olabilirim diyorum
ve tüm arkadaşlardan dua bekliyorum.
RABBİM İBADETLERİMİZİ KOLAYLAŞTIR NEFSİMİZE ZORLAŞTIRMA

Son düzenleme:
tavsiye vermek bana düşmez ben de düzelmeye çalışan biriyim sonuçta ama ezanı duyarduymaz kılmaya çalışsanız diğer işlerinizi namaza göre ayarlasanız daha kolay olur diye düşündüm benim ananem öyle abdestini alır ezanı bekler bitince de namazını kılar 6 çocuk büyütmüş aklıma tavsiye olarak bi bu geldi Allah işinizi kolaylaştırsın :)

Son düzenleme:
kızlar namaz kılmakta zorlanıyorsanız son zamanlarda yaptığım bişeyi anlatayım :) kılabildiğim namazlarımdan sonra o namazı kılabildiğim için elhamdülillah çekip şükrediyorum içimi rahatlatıyor sonraki namaz için de kolaylık oluyor sanki :) ben öyle hissettim. kimseden duyduğum bişey değil kendimi namaz konusunda motive etmek için yapıyorum :)

Selam kızlar 2 haftadır hiç gelemedim..Kayınbiraderin nişanı hafta sonu hazırlıklar vs. işte gelemedim..

Ablam Rahatsız..Dua etmenizi rica etsem yüzsüzlük olur mu bilmiyorum bayadır gelemedim hakkınızı helal edin ne olur dua edin ablama..

namaz kılanlara selaaamm olsun..
ben regl döneminde namaz kılmayı özlüyorum gençler..reglim bitince namaza durunca "şükür kavuşturana diyorum.."
önceden namazlarımı tam kılamadığım zamanda ,çalıştığım iş yeri pek müsait değildi,akşam toplu kaza ederdim..
ve çalışırken dedim ki "keşke güzel bir iş imkanım olsa ve namazlarımı kılabilsem"..
ve Rabbim öyle bir iş nasip ettiki bana devlet dairesi üstelik namaz kılmaya müsait mescidi var..ben Rabbime kurban olmam mı..
bekarken derdim ki eşim olsun ama namaz kılan olsun..Rabbim öyle bir eş verdiki ..bereber namaza kalkarız dini sohbetetmek Rabbimizi anlatmak,sahurlarımızı beraber yapmak en büyük servetimizdir..Ben Rabbime kurban olmammı..
Ve şimdi diyorum ki bebeğim olsun ,karnımdayken o birlikte namaza duralım Rabbimizin huzuruna..üstelik doğduğunda öyle bir emziriyimki sütüm abdestl olsun..ve o dünyaya gelince benim gibi olmasın hayatında hiç bir zaman namazının kaçrmasın..benim şimdi yaşadığım pişmanlığı yaşamasın..O'na kul olsun ..(inşallahh..)

,,,,
Diycem o ki namaz öyle birşey ki kızlar Rabbim herkese nasip etsin, daim eylesin içlerinde bizide....

Ne güzel anlatmışsınız Allah Razı Olsun Ne demişler Allah ile olduktan sonra ölüm de, ömür de hoştur..

çook güzel bir konuu..bende yarım yamalak kılanlardanım ama artık bırakmayacağım inş'ALLAH
arkadaş olarak ekleyebilirsiniz canlar..

Haydi bir incelik yapıp secdeye varalım
Yerle bir olup, YAR'la bir olalım..

Facebook sayfama Beklerim..
www.facebook.com/cennetyolcularii

Eklentiler

• $303508_416478835083250_1964770401_n.jpg
    19,1 KB · Görüntüleme: 48

ben de bu hafta arkadaşımdaydım açamadım hiç Allah acil şifalar versin tüm hastalara

selamün aleyküm kızlar geldim çok şükür kayınbiraderin nişanını yaptık döndük istanbul'a..

inşallah sık sık ziyaret edeceğim :)))

Bu arada ramazan için Allah kısmet ederse güzel bir hayalim var, Fatih'te oturuyorum ben her tarafta birbirinden güzel camiiler var. Her gün bir camiiye gidip Kuran okumayı ve ramazanda hatim indirmeyi istiyorum.İnşallah Rabbim nasip eder. Bu civarlarda olup da katılmak isteyen olursa beklerim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…