Hem Zayıflıyoruz Hem Okuyoruz

Yarın iki sınavım var ama çantama kitabımı attım yolda eve dönerken okuyacağım en az 30 dakika sürüyor yolum bazen daha fazla güzel bir değerlendirme oluyor benim için

Sınavlarım da bitince ben burayla düzenli olarak ilgilenmek isterim aslında konu sahibi sağlık sorunları mecburiyetiyle ayrılmış malesef. Düzgünce bir liste hazırlarım kim neler okuyor diye kendimize yıl sonuna kadar hedef koyarız eğer başarılı olursak okuma konusunda ne güzel :)

Sınavında başarılar canım

Farklı bir kitap gerçekten hani bir an önce bitsin istedim sonunu merak ettim ama içim karardı benim okurken sanki Zweig ruhsal sorunları olan biriymiş gibi hissettirdi bana kitap
Hadi ya simdi daha cok merak ettim
Elimdeki bitince ona baslayayım bari zaten incecik bi kitap biter hemen
Eğer ilgilenirim diyorsan bence Kazen'e mesaj at konu sahibi yapsın seni. Eğer olmaz derse yeni konu açarsın, ordan devam ederiz

Şu yarınki sınavımıda atlatayım Kazen e mesaj atarım ne yapabiliriz diye :) Seve seve ilgilenirim :)

SİMYACI-PAULO COELHO

v Kız için bütün günler birbirinin aynıydı ve bütün günler birbirine benzediği zaman da insanlar, güneş gökyüzünde hareket ettikçe, hayatlarında karşılarına çıkan iyi şeylerin farkına varamaz olurlar.

v Biz buna Lütuf Kuralı adını veririz. İlk kez kağıt oynadığın zaman, kesinlikle kazanırsın. Acemi talihi.

v Gerçekten bir şey yapmak istiyorsanız, bütün evrenin sizin yararınız için işbirliği yapacağını söylemişti.

v Düşümü gerçekleştirmekten korkuyorum, çünkü o zaman yaşamak için bir sebebim olmayacak.

v Kötülük, dedi Simyacı, insanın ağzından giren şeyde değildir. Kötülük oradan çıkandadır.

v -Öyleyse neden yüreğimi dinlemek zorundayım?

-Çünkü onu susturmayı hiçbir zaman başaramazsın

v Delikanlı o gün yüreğini dinledi. Ondan kendisini asla terk etmemesini istedi. Ondan, düşlerinden uzaklaşacak olursa göğsünde sıkışmasını ve kendisini uyarmasını, uyarı işareti vermesini istedi. Ve bu işareti ne zaman duysa dikkat edeceğine yemin etti.

v En karanlık an, şafak sökmeden önceki andır.

Çok güzelmiş hepsi de
Ben de bi ara paylaşayım

Çok guA l bir kitap baya ruhunu besliyor insanın

Benim paylaşacağım kısım biraz uzun çünkü bu kitapta birkaç cümlelik etkili yerler pek yok. Onun yerine zihnimizin nasıl çalıştığıyla ilgili, duygularımızla nasıl barışık olmamızla ilgili açıklayıcı ifadeler var. Şu kısım beni oldukça etkiledi:

"Değerlendirme yapmamak zihnimizin doğasına aykırıdır. Yargısızlık, aslında imkansızdır. İmkanlı olan, yargılarımızı yalnızca birer yargı olarak fark etmek ve onlara sıkı sıkıya tutunmamak, körü körüne inanmak yerine hafifçe, bir kelebeği tutar gibi tutmaktır."

"Yeri geldiğinde acıya yalnızca uzaktan bakmak da yeterlidir, yanına gelip yavaşça dokunmak da... Bunu yaparken de bir anda değil, yavaş yavaş ilerlemeli. Kapı çaldığında, önce bakmalı gelen kimmiş diye. Kapıda bizi bekleyen her neyse, ona karşı merakla, ne olduğunu anlamak niyetiyle kapıya kulak kabartmalı. Belki daha sonra kapıyı açarak, misafiri içeri davet ederiz. İstemeye istemeye... Bir an önce gitmesini isteye isteye...
Sonra belki günlerden bir gün, gitsin diye gözünün içine bakmaktansa, o hala oradayken kendi işimize bakacağız.
Ve başka bir gün, uygunsa eğer, yanına oturacağız. Bir süre sonra gideceğine, hep böyle hissetmeyeceğimize güvenerek yakınlık kuracağız.
Bize anlatmak istediklerini duyacağız.
Zamanı geldiğinde de "görüşmek üzere" diyerek uğurlayacağız."

"Değerlendirme yapmamak zihnimizin doğasına aykırıdır. Yargısızlık, aslında imkansızdır. İmkanlı olan, yargılarımızı yalnızca birer yargı olarak fark etmek ve onlara sıkı sıkıya tutunmamak, körü körüne inanmak yerine hafifçe, bir kelebeği tutar gibi tutmaktır."
Çok güzel söz

Benim de çok hoşuma gitti
Aslında kitaptan böyle uzun uzun altını çizdiğim çok yer var. Hepsini paylaşsam kitabı paylaşmış olacağım neredeyse

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…