Hem calisip hem üni sinavina hazirlanmak..

Emily19

Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2022
439
403
Merhaba . 19 yaş üni sınavına hazırlayacağım bu sene tekrar. Bir yakınım dedi ki gel teksile çalış. Hem cebine para yatar hem sigortan bir yandan da sınava hazırlanırsin. Sabah 8 akşam 7 bucuk . Sınava hazırlanmaya zamanım yeter mi bilmiyorim. Köyden belediyeye gideceğim çalışmaya ve çok yakın 15 dk arabayla .Ne düşünüyorsunuz? Ya her sey daha kötü olursa . Sinavi unutursam diye korkuyorum . Böyle güzel bi bolum istiyorum . Aklımda tam bi bolum yok ama böyle ankara , eskisehir gibi yerlere gitmek istiyorum . Yapabilir miyim benim gibi yapanlar var mı? Bu sene sonucum çok kötü geldi . Yeniden hazırlanmak istiyorum .Hem çalışayım hem sınava hazirlanayim istiyorum. Hiç olmazsa 2 3 ay çalışır çıkarım . Gelecek sene için harçlık biriktiririm.

Son düzenleme:
Tıp,diş hekimliği, psikoloji,mühendislik,hukuksa çalışarak olmaz. Ki zaten alt yapın yokmuş kötü geçmiş sınav.

Atanması kolay olan sağlık alanından bi alansa olabilir.

Çalışmıyorken sınava hazırlanma rutini oturtamamışsınız. Birkaç ay deneyin bakalım belki çalışma hayatı sizi daha disipline eder. Geçen yıl çok kötü olmanıza bakarak bu yıl da çok yüksek hedefleriniz yoktur diye düşünüyorum. Kendinize makul bir hedef seçin çalışarak hazırlanmayı deneyin. Hiç olmadı işi bırakırsınız

Aklınızda bir bölüm yok, az çok konularını da biliyorum. Bence şu an o motivasyon sende yoksa illa okuyacağım diye diretme. Ama tekstil işi zordur, yeteneğin plan ya da yapabileceğin baksa bir alan bulup çalış derim. Biraz kafan netleşince istersen yine okursun. Boşta kalacak saçma sapan bir bölüm için minimum 5 sene harcamaya değmez çünkü.

Yüzde yüz katılıyorum. Sen ders çalışmak istemiyorsun. Kendine önü açık bi alan seç iş öğren. Ben olsam kadın kuaförü ya da terzi olmayı vs düşünürdüm. Elinin yatkın olduğu bir iş var mı

Bu sene tekstilde çalışıp kaynak için para biriktirebilirsin. Arada da çalışırsın. Esas sınava seneye çalışabilirsin. Kafan rahat olur ailene de yük olmamış olursun. Bu sene hem çalışıp hem sınava odaklanman zor olur yorgunluk sebebiyle. Bu biraz senin altyapınla da alakalı. Matematiğin falan kötüyse özel derse bile yatırabilirsin paranı

Canım zaten işten yorgun geleceksin. Çalışmaya vakit kalmaz. Tatilimde de dinlensem keşke diye düşüneceksin. Emin ol böyle.
Ben KPSSye hazırlanmadan önce bir markete başlamıştım... Mümkün değil yok tabanların ağrıyor eve gidip yemek yiyip yatıyordum..... Zaman da kısıtlıydı. Belki senin iş yükü hafiftir ama asla zaman yetmiyor.

Hayir 1 sene daha bekleyemem bu sene çalışıp gitmek istiyorum . Teksil işinden de vazgeçtim 12 saat boyunca calisim bide evde 4 5 saat ders çalışamam. Haklısınız...

Haklısınız vazgectim

Ben üni sınavı öncesi mecbur çalışmıştım ve yapamamıştım tabiki üstelik haftasonu izinli 8.30-5.30 işim olmasına rağmen.
Dershaneye de gidiyordum ama benim kişiliğimdeki insanlar iki şeye odaklanamıyor. Allah bize vermemiş yani o yüzden yapamadım. Sağlık bölümlerinden olabilir ama uzun süre çalışma iş saatin fazla o tür işlerde ders çalışmaya mecalin kalmaz.

Evet 1 2 ayı ne istediğine ayırıp önündeki 4 senede de o konuda üç kuruşa bile çalışsa ileride saçma bir bölümden öylesine mezun olmuş birinden fazla kazanır. Herkes ders çalışamaz ki. Kimisi sosyallik sever kiminin eli beceriklidir ona göre bir iş yapar. Kuaförlük terzilik çok mantıklı bence de. Spor masaj terapi üstüne bir şey olabilir, hoşuna giderse ilerde üstüne eğitimini de tamamlar. Artık neye hevesi varsa, Yemek mi, süs püs mü, spor mu, iletişim mi bjr oturup düşünmesi lazım.

En azından iş sahibi olur, üniversite mezunu işsiz kervanına artı bir olarak eklenmek yerine. Herkes üniversite okumak zorunda değil.
Bu arada spor da çok mantıklı, pilates yoga vs eğitimleri alıp sertifikayla yer açan insanlar var. Bir sürü iş kolu var bence değerlendirilebilir, pastacılık şeflik de çok güzel

İlkin ilgi alanlarınızı belirleyip yeteneklerinizi bulun. Sonra hangi işleri yapabileceğiniz ve hangi bölüm veya programı okumanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Şu linkteki biraz basit gibi duruyor ama size fikir verebilir.

Hem Beykoz hem de Üsküdar Üniversitesi sitelerinde Holland Meslek Envanteri testi var.

Kültür Dershanesinin de yıllardır var. Lisedeyken çözmüştüm. Bu da yol gösterir.

Benim kız kardeşim ilk yıl kazanamadı. İkinci yıl da ailemizin durumu berbat olduğu için resmen temizliğe gidip garsonluk yaparak çalıştı ve kazandı. Çok iddialı bir bölüm değildi ikinci yıl daha iyi bir yer kazanıp orayı bitirdi. Ama çok hırslıydı motiveydi. Konu sahibinde o hırs eksik göründü bana. Okumak istediği bölüm bile yok kafasında sadece Ankara Eskişehir gibi şehirlere gitmek istiyor. Yani sıkıntısını çekmeden eğlenceli üniversite yaşamına sıçramak istiyor. O yüzden bana evde oturup ders çalışacağım lafları hayal gibi geldi. Zanaat gerektiren alanlara yönelmesini tavsiye eden arkadaşlara hak verdim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…