Hayatınızı nasıl düzene soktunuz?

Merkur Retrosu

Guru
Pro Üye
3 Şubat 2018
5.960
23.576
27
Konuya direkt dalıyorum. Yakında 26 yaşında olacağım, hukuk mezunuyum, avukatlık ruhsatımı aldım, kpss ye girdim güzel bir puan aldım (87) ama kurum ilanları gelmiyor, gelse bile kendi yazılı sınavlarını yapmaları-mülakat yapmaları-bunların açıklanmaları derken 6-7 ayı bulacak sonuçların gelmesi. Onun dışında hakimlik ve icra müdürlüğü sınavlarına gireceğim yakın zamanda ve yine onların da açıklanmaları çokk uzun zaman alacak (tahmini yaz mevsimi).

Aile evinde kalıyorum, eski konularımda da değinmiştim aşırı mutsuzum bu evde. Sözde baba olan insanla aylardır küsüz. Çocukluktan üniversiteye kadar şiddet gördüm, halen daha küfür-aşırı baskı-başa kalkma-iftira gibi huyları mevcut olduğu için tamamen diyaloğu kestim. Evde sadece annemle konuşuyorum.

Annemin iyi ama pasif bir karakteri var. Ablam ise evli, başka bir şehirde zaten. Yine de ikisini de severim. Onun dışında okuldan tanışıp sevgili olduğum ve stajda da görüşmeye devam ettiğim erkek arkadaşımla aylardır uzaktan yürütüyorum. Bu durum beni mahvediyor çünkü beni tek anlayan insan, tek manevi destekçim kendisi. Ankarada yaşıyor.

Neyse fazla uzattım. Bu evde daha fazla katlamıyorum çok mutsuzum. Sorum şu, kpss puanım ile gireceğim kurumlar 2 aşamalı sınav yapıyor (yazılı ve sözlü), bu sınavlar ankarada oluyor. Ben de ankarada staj yaptığım için bu şehri yeterince biliyorum. Nasılsa kurumlar ilan açınca gidip gelmem gerekecek mantığıyla ankaraya gidip bir apart/stüdyo/yurda yerleşip aynı zamanda yeter ki para getirsin mantığıyla bir büroda düşük ücrete avukatlık mı yapsam? Barınma masraflarımı az çok karşılarım karşılamasına da peki akşamları işten geldiğimde kurum sınavlarına çalışabilir miyim? O yorgunlukla yeteri kadar çalışamayıp kurumları kazanamazsam neden aile evinde kalmadım diye vicdan azabı duyar mıyım? Bu tarz bir durum yaşayanınız oldu mu?

Bir diğer sorum, apart/stüdyo tarzı yerler güvenli olur mu? Daha önce hiç kalmadım. Normal evler aşırı pahalı en az 7000 tl den başlıyor ve ek fatura masrafları da var o yüzden karşılamam mümkün değil.

Ankarada pandemi döneminde stajımı yaptığım için pek çevre de edinemedim o yüzden ev arkadaşlığı yapabileceğim kimse de yok.

Siz nasıl ayaklarınız üzerinde durdunuz? Zorlandınız mı, aile desteği olmadan bir yerlere gelebildiniz mi?

Bunca yıl okudum çabaladım ama sanki hala başlangıç noktasındayım. Maddi yönden geleceğimi simsiyah bir kuyuda gibi hissediyorum. Çoğunuz benden yaş ve iş anlamında daha tecrübelisiniz, yorumlarınıza ihtiyacım var.

Calistiginizda sizin sinaviniza yardimci bilgiler edineceginizi dusunuyorsaniz calisin. Yoksa sinaviniza ailenizin yaninda hazirlanin biraz daha sabredin. Apart benim okudugum donemlerde ve sehirde guvenliydi o zamanlar uygundu da ama su anda bu konuda bir bilgim yok.

ben olsam giderdim. pişmanlık duyacağınızı sanmıyorum ya da en azından ben duymazdım

apart tarzı yerler neden güvenli olmasın, düzgün bir yer bulursanız tabi ki olur

Aşağıyurtçu mah TOKİ evleri var . Eşyalı bulabilirsiniz 2+1 . Çankaya üniversitesi de orada. Şehre biraz uzak sadece.

87 ile atanır gibi misiniz? -benim alanımda atanılmıyor da onun için sordum.

bir de unutmayın ki yaza seçim var.
herşey durabilir, hükumet değişirse bürokrasi durur değişmese bu gidişle iflas edeceğiz. emin misiniz atanma olayını başaracağınıza?

apart/stüdyo tarzı yerler güvenli olur mu?:

stüdyo dairelerin belli muhitlerde eskortlar tarafından kullanıldığı doğru ama onlar residence'da filan olan işler.
onun dışnda normal ev neyse stüdyo da o.
apartlarda hele ankarada hiç sorun duymadım.

erkek arkadaşınız da mı ailesiyle yaşıyor?

ben nasıl yaptım
valla ben o yaşlarda tr'de çalışmadım pek Avrupa'da yaşamış/çalışmış olmanın ekmeğini yiyorum ama evet ailemin bir katkısı olmadı olamazdı da, kendim yaptım herşeyimi.

Şu anda ülke koşullarında maximum bir yıl daha aile evinde kalmak seni kurtaracak...ki zaten üç kisiymişsiniz, annenle aran iyiymiş, ayrı odan da vardır kapat kapını ders calıs, kulaklarını tıka babana, ye iç duyma görme keyfine bak bir yıl daha....Durumun katlanilmayacak gibi olmadiğı için şu anda maceraya gerek yok, hele ülke bu durumdayken, bekle derim....

Avukatlık mesleği açısından faydalı olur ama kurum sınavları için pek katkısı olacağını sanmıyorum. Teşekkür ederim düşüneceğim söylediklerinizi.

ben olsam giderdim. pişmanlık duyacağınızı sanmıyorum ya da en azından ben duymazdım

apart tarzı yerler neden güvenli olmasın, düzgün bir yer bulursanız tabi ki olur
Bazen apartların ve aylık kiralanan evlerin değişik amaçlarla kullanıldığına dair kulaktan dolma bilgiler var o yönden sormuştum. Öncelikli olarak kız yurdu bakınacağım bu sebeple. Teşekkür ederim yorumunuz için aslında korkum parasal olarak sıkışıp geri dönmek zorunda kalmak.

Ben hayatimi düzene sokamadim ancak üniversiteye girdikten sonra oylesinede olsa osym sinavlarina giriyordum, kpss dahil. Hem sinav hem is hem evin isi derken yurutmeniz cok zor.

Merkezi atama ile atanamıyorum çünkü 92 üstü puanlar atanıyor. Kpss A grubu ile şansım var çünkü kurumlar kpss puanını ön koşul olarak kabul edip 80 i geçtiysen kendi kurum yazılı ve mülakatlarına çağırıyolar. Şansım ne kadar var bilmiyorum ama denemeye değer diyeyim. Çünkü maaş ve imkanları güzel. Hakimlikte ise torpil açısından ihtimalim az olsa da icra müdürlüğünde ihtimal yüksek, çünkü çok talep gören bir makam değil. Yani belirsiz bir dönemdeyim.

Erkek arkadaşım ailesiyle kalıyor evet. Aile açısından çok şanslı biri kendisi.

Siz nasıl avrupaya gittiniz, benim ingilizcem iyi düzeyde ancak bölümüm yurt dışına elverişli değil o yönden çok pişmanım bu bölümü bitirdiğime

Ablam da aynen böyle söylüyor. Haklısınız tamamen, ne diyebilirim bilmiyorum. Yaza kadar tüm alımlar sonuçlanacak, ablam onları bekle sonra hiçbiri olmazsa kararlı bir şekilde iş ara diyor. Siz de aynı düşüncedesiniz sanırım.

Bunalmakta haklısın ama yuzmus yuzmus kuyruğuna gelmişsin zaten... Maximum bir yıl daha katlan babana...Bana kalırsa buna bile gerek yok ama yok lafına sözüne yüzüne hiç katlanamıyorum diyorsan, aile evinde yaşarken part time bir işe gir, hem babanın çenesi kapanır, hem biraz kafan dağılır, hem ders çalışacak vaktin kalır , hem birikim yaparsın, hem de atanana kadar aile evinin konfor ve güveninde kalırsın ....

Bu da çok mantıklı. Aslında küçük bir şehirdeyim şu an, hukuk bürolarının neredeyse hiç iş yoğunluğu yok. Birinde işe girip harçlık kazanırım belki. Teşekkür ederim öneriniz için şu anda çok gidilebilir bir yol.

Evet işin maddi boyutunu geçtim yorgunluk boyutu da ayrı bir durum. Bekle diyorsunuz yani. Hak veriyorum size.
Puaniniz guzel gelmis zaten. Belliki oyle ya da boyle atanacaksiniz, umut vaad ediyorsunuz. Kurtulmak istemenizi anliyorum. az daha disinizi sıkın, sonradan pisman olmayin. Ne guzel mesleginizde var. Evdeki hır gürden uzaklasmaya cok yakinsiniz

Çok teşekkür ederim moral oldunuz. Hayatımı ben de düzene sokamadım demişsiniz umarım ikimiz için de her şey yoluna girer.

1 yıl sonra atanacağınız kesinse evde kalın ama atanmanız mülakatlı alımlara kaldıysa ben olsam evde beklemezdim. 1 sene sonunda evde elde sıfırla kalmak da var.

yani şöyle ki hacettepe hukuk mezunu bir kuzenim var.
şimdiki torpillilerin membası olan bir kayın ailesi var...ama o bile hakimliğe giremedi (kendi ailesi de malum yeri destekliyor ama kendi ailesi fakir köylü aile bir torpil bulma imkanı yok kayın ailesi ise ankarada bürokrasinin göbeğinde bir aile). bu kızın torpilli arkdaşlarının hemen hepsi malum yerde danışman filan şu anda. işler nasıl dönüyor biraz biliyorum.
icra da olur diyorsanız o olabilir evet.

hımm erkek arkdşaınız da ailesiyle kalıyorsa onunla bir şey yapma durumu da yok o zaman. kendi kaldığınız yerde bir şeyler baksanız? kaldığınız yerde ingilizce bilen avukat olmayabilr mesela, en kötü hukuki çeviri yaparsınız. ya da öyle ufak tefek şeyler?

burslu bilkent mezunuyum. bölümüm teknik bir bölüm olduğu için müsait.
türkiye derecesiyle okudum, stajlarımı da avrupada yaptım sonra da iş bulup gittim. 3 yabancı dilim vardı lisanstayken.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…