Hayatimi etkileyecek bi karar vermem gerekiyor yardim edin lutfen

rahmelii

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2016
58
4
Nerden baslasam bilmiyorum. 18 yasindayim. Bi erkek arkadasim var 2 yildir beraberiz. Tanismamiz internet uzerinden oldu ama 2 yilda fazlasiyla guvenimi kazandi oturdugum sehre gelip gitti annesiyle babasiyla akrabalariyla telefondan tanisip gorustum. Evlenmek gibi bi hayalimiz var ve bunu gerceklestirmek icin universiteyi yaninda okumak onu yuz yuze tanimak istiyorum. Yaklasik 1 ay once aileme yakalandim sevgilim konusunda. Daha dogrusu annem ogrendi. Annem ogrenir ogrenmez babamda ogrendi tabi. Bir suru kavga kiyamet tartisma. Babam okumicaksin artik liseyi bitirdin yeter o sana diyerek kestirip atti. Telefonumu almaya calistilar. Ogrenim konusunda da önlerde beliren bi insanim zaten. Herkes benden büyük beklentiler icinde falan. Iste bir ay once bunu ogrendiler. Ne yapcagimi dusunmekten ne sinava hazirlanabildim ne baska bisey yapabildim. Ve su an hala universite konusunda ne yapcagimi bilmiyorum. Erkek arkadasim kesinlikle yaninda okumami istiyo. Ailemse sevgilimin hangi sehirde oturdugunu biliyo ve oraya okumaya nasil gidicem bilmiyorum. Kendi aile iliskimden bahsetmem gerekirse de annemle pek fazla anlasamadim hicbi zaman. Zaten babaannem buyutmustu beni. Bu yuzden kendi ailemin evinde bile 18 yildir yaklasik 3 sene falan kaldim. Babaannem ve ailem altli ustlu oturuyolardi. Babaannem vefat edince annemlerin yaninda kalmaya basladim falan. Babamla iliskimse bu zamana kadar iyiydi fakat yaklasik 10 ay once facesinden yakaladigim kadinlarla konusmasi kadinlarin fotograflarina yorum yapmasi falan beni babamdan uzaklastirdi. Bi de sevgili falan yapmis kendine hatta. Halbuki namazinda niyazinda hacca gidip gelmis insanlar ebeveynlerim. Ne yapmam gerek bilmiyorum. Az cok aciklamaya calistim kendimi. Lutfen yardim edin. Ailemin karsisinda nasil durucam bilmiyorum

Henüz 18 yaşındasın 16 yaşında tanışmışsın ne güvenmesi Allah aşkına?
Ayrıca sevgilinin şehrinde okumak gibi bi saçmalık yapma, yarın birgün ayrılsanız sap gibi kalırsın ortada.
Daha küçücüksün yahu önce okulunu bitir aşkının arkasında büyüyünce durursun.

Iki yil tabiki cok degil ama az da degil. Sadece hayal ettiklerime kavusmak istiyorum. Daha duzenli bi aile hayati istiyorum ve bunlari erkek arkadasimla gerceklestirmek istiyorum. Kafam cok karisik..

Babanızın netteki tutumunu eleştiriyorsunuz da sizin evde interneti bilinçli kullanan yok galiba.

18 yaşında netten tanıştığı insanla iki yıllık beraberlik, ailesiyle telefondan tanışmalar filan...

Madem anne babanız tarif ettiğiniz kadar ilgisiz kimseler iyi bir eğitim ve kariyerle onlardan uzaklaşabilirsiniz.

16 yaşındayken internette tanıştığı bir çocuk uğruna ailesini karşısına alıp okulu, sınavı boşvererek düze çıkanı görmedim ben.

O beğenmediğiniz, nette tanımadığı kadınlarla yazışan babanız gibi biriyle evlenip bir ömür çürütmek istemiyorsanız üniversite hayalini o çocuğa, onun şehrine filan bağlamayın.

Üstelik şu tabloda kötü bir evliliği de en iyimser tahmin olarak sunuyorum, daha beter olasılıklar da var.

Ayrildiginda sap gibi kalirsin diyosun evet ama umiversite de cikip ayrilan bi cok insan var. Ne farki var ki bundan. Yasimin cok buyuk olmadiginin farkindayim ama o kadar kucukte degilim. Okulumu bitirmekte tabiki onceliklerim arasinda

Sevgiline göre okul tercihi yapmak hayatındaki en büyük hatalardan biri olur.
Puanın kaç, hangi bölüm istiyorsun, gidebileceğin en iyi okul sevgilinin bulunduğu şehirde mi? Yoksa sırf sevgilin orda diye vasat bir okula mı gideceksin?

Sevgilin bu süreçte napıyor? Kaç yaşında, okuyor mu?

O kadar küçüksün ki kararların çok değişecek. Yarın öbür gün ayrılabileceğin bir adam için geleceğinle oynarsan çok pişman olursun.

Iki yil tabiki cok degil ama az da degil. Sadece hayal ettiklerime kavusmak istiyorum. Daha duzenli bi aile hayati istiyorum ve bunlari erkek arkadasimla gerceklestirmek istiyorum. Kafam cok karisik..
Benim de öyleydi lisede. Biz evlenicez ayrılmıycaz diyordum.
Annem babam zaten ayrıydı, o yüzden ailemden uzak bir şehir yazdım.
O da aynı şehri yazdı hatta aynı okulu.
Sonuç: o sene ayrıldık.
O yüzden çok güvenme.
Senin yanında olacak insan dünyanın diğer ucunda da olsan senin yanında olur.
Senin için hangisi daha iyiyse o şehri seç.
Sona bütün bir ömür pişman olursun.

Sevdigin insani ayni sehirde ayni ortamda gormeden bilemezsin bu konuda haklisin. Ama universiteye onun oldugu sehre özel olarak gitmek...eger büyük bir sehirse universite imkani daha iyiyse gidebilirsin ama ben olsam kizimi gönderir miydim tanimadigim bilmedigim bir adamin yanina.. zannetmiyorum.
Bence kendinnicin iyi olacak bir universite bölümü tercih etmelisin sevfili durumunu gozardi ederek.. ailenin güvenini kaybetmissin. biraz bunu saglaman lazim.

Adamı at köşeye bence sevgilinden daha önemli problemlerin var. Okulun. Ne pahasına olursa olsun okulun geleceğin için önemli.

Ailenin karşısında durmayacaksın.. Akıllı akıllı okulunu okuyacaksın, sevgilin de seni seviyorsa bekleyecek! Öyle yanıma gel, yanımda oku filan yok.. Biz de senin yaşlarından geçtik, sevgili için ailenin karşısında durulmaz.. ileride pişman olmak istemiyorsan güzelce eğitimini tamamla..

Ayrildiginda sap gibi kalirsin diyosun evet ama umiversite de cikip ayrilan bi cok insan var. Ne farki var ki bundan. Yasimin cok buyuk olmadiginin farkindayim ama o kadar kucukte degilim. Okulumu bitirmekte tabiki onceliklerim arasinda
En azından o kişinin istediği şehre gitmeyeceksin belki yaşadığın şehirde bir üniversite okuyacaksın.
Demek istediğim şu an olgun düşünemiyorsun 2 yıldır uzaktan tanıdığın biri için aileni karşına alıyorsun.
Neyse anlamayacaksın galiba, sen bilirsin.

Sevgilinin yanında okuma isteği de ne bileyim bir garip.Ya ayrılırsanız sırf onun yanında olsun diye istemediğiniz sevmediğiniz bölümü yazarsanız filan hiç bunları düşündünüz mü?Çok büyük fedakarlık bu bence ki üniversite okumak sizin geleceğinizi iyice belirleyecek olan şey .

Canım önce bir sakin ol tamam mı? ♥
18 yaşındayım 2 yıldır bir iliskim var yani 16 yaşında başladın evlenmeyi düşünüyorsunuz, erkek arkadasin orda okumanı istiyor annenler istemiyor sen de panik halinde nasıl orda okuyabilirim bir yol gösterin mi demek istiyorsun?
Ailene serzeniste bulunuyorsun ki,senin minarene kılıfı beraber hazirlayalım ?
16 yasinda ergen psikolojisiyle , ilk gördüğünüz adama yapisıp , ailenizle ilgili boyle konusmak sogru degil canım.
Ben 20 yaşındaki evlenmeyi düşündüğüm sevgilimle ailem sorunlu diye cekip gitseydim, su anda ne ögretmen olurdum okulumu tamamlayabilirdim ne de esim gibi dünyalar harikası bir insanla karşılasirdım.
Not: 1.5 ay sonra 31 olacağim.
Sana bir abla olarak soylecegim tek şey okulunu okuyup kendi hayatını kurmandır.Bu sevgilinle gorusursun edeb sınırları içerisinde baska erkekler de taniyabilirsin zamanla..
Sana üniversiteyi burda okuyacaksın diye direten bir insandan da hayir gelmez

Isitme engelliler ogretmenligi okumak istiyorum ve bu bolum 3 universite de var. Samsun trabzon ve eskisehir. Ben samsunda oturuyorum ve oyle yada boyle kesinlikle samsun yazmayi dusunmuyorum. Eskisehire siralamam yetmedigi icin ve erkek arkadasim trabzonda oldugu icin trabzonda okumak istiyorum. Ailem trabzona gondermek istemicek evet. Ki eger gidemezsem meslek konusunda da etkilenicem bundan. Okumak istedigim bolumu degistirmek istemiyorum

Bulunduğun şehirde bu bölüm varsa ben senin ebeveynin olsam seçenek sunmazdım sana başka şehir için. Belki ilk tercihine eskişehir yazdırırdım tutarsa daha iyi bir okulda okuman için ikinci tercihin samsun olurdu. Sen ne kadar kızsan da kötülesen de hiç bir ebeveyn çocuğunun kötülüğünü istemez.

İstediğin bölümü, kendi şehrinde paşa paşa oku. Sonrasında hala sevgilin hayatında olursa düşünürsün ilerisini. Zaten annen baban da anlayışla karşılayıp tanımak isteyeceklerdir o zaman sevgilini. Şimdiden aileni de kendini de yıpratmanın alemi yok. Mantıklı düşün, makul ol, kendin için en iyi olanı seç.

Kesinlikle okuma konusunda tavizim yok. Okuyacagim evet ama diger hayallerime de kavusmak istiyorum sadece

Dedigim gibi eskisehir tutmuyo. Ki samsunda tutmuyo. Samsunu tutsa bile yazmam zaten. Kesinlikle farkli bi sehirde okumak istiyorum cunku. Belki ergence diyeceksiniz ama kendimi tahlil edebilecek kadar olgun oldugumu dusunuyorum. Akli bi karis havada olarak goreceksiniz belki ama kesinlikle oyle de degilim. En azindan yasitlarimdan kat kat daha olgunum

8-9 yıl önce tanışmıştım eşimle internetten, mezundan hazırlanıyordum kendi yanına gelmemi istiyordu ben de onun yanına gitmek istiyordum eğer gelemezsen bile ben seni asla bırakmam dedi ve öyle de oldu daha yüksek bir ilde tıp kazanmıştım 3 sene boyunca bi o geldi yanıma bi ben gittim,3 senenin sonunda yatay geçişle onun olduğu şehre gitmiştim.

Ha ben sana demiyorum ki yanına git veya gitme ama diyorum ki güvendiğin biriyse seni gerçekten seviyorsa her türlü yanında oluyor,destek oluyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…