Hayaldi gerçek oldu (Antidepresan)

Umarım papatya ya :KK43: gerçekten sanki hiç dönemeyecekmişim gibi hissediyorum fena bir çukura düştüm çıkamıyorum gibi :KK43:
Haklısın aynı eşimde de sendeki gibi bir fobi var. Bir ara tanıdık bulursak olur demişti çok aradık ama tanıdık birini bulamadık :KK43: Teyzeme bile teklif etmişti (teyzem daha önce bakıcılık yaptı biliyor) ama mesafeden dolayı teyzem kabul edemedi. Aslında haftasonları çalışma olayı iş düzeni en başından beri böyleydi ve biz bu konularda hiç sıkıntı yaşamamıştık ama çocuk olunca sıkıntı olmadı desem yalan olur. Haftasonu komple yalnızım bebeğimle, bazen kuzenim falan geliyor ama bebeğim bana aşırı bağımlı bir çocuk kimseyle durmuyor :KK43: Çok bunaldım, çıkamıyorum bu cendereden :KK43:
ben sana çok hak veriyorum ama eşine hak vermemek elimde değil çünkü bir arkadaşım da küçükken bakıcıyla yetişmiş çok şeyler anlatmıştı eşimle bende çok cebelleşirdim sanırım ya çok içinden çıkılmaz bir konu
malesef hayat şartları o kadar yorucu ki işte keşke durumunuz daha müsait olmasa bi süre çalışmaz iki buçuk yaşlarında işe başlardın
lohusa sendromu, uykusuzluk ,bebeğinle yeterince ilgilenememe düşüncesi kadınlar o kadar çok şeyi aynı anda düşünüyor ki en sonunda işte böyle patlıyor tekerlek
sıkışmışlık hissini burdan ben hissettim senin için dua edeceğim bu aralar dualarım kabul oluyor gibi :)
bence altı ay sonra kreşe başlayınca daha çok rahatlarsın
annenle küçüklükten gelen bir çatışma var belli ki
bir hafta falan izin alma şansın var mı böyle bi kafanı dağıtsan dinlensen

Hem idare etek zorundasınız, hem annenizle çatışmak hem de neşe saçmak zorundasınız. Neden hep siz zorundasınız? Eşiniz neden hiç taviz vermiyor?
O annemle çok iyi anlaşıyor oğlumla olan iletişimini çok seviyor. Benim kızdığım şeyleri komik buluyor, oğlumuza annemden daha iyi kimse bakamaz diyor, kızılacak bişey yok abartıyorsun diyor,annene kötü davranıyorsun diyor. Kısacası sorunun ben kaynaklı olduğunu düşünüyor.

Kahveyi de günde 3 ü geçmem normalde ama daha mı fazla içeyim? Aslında benim annem otoriter olmaya yakın bile değil, çok saf ve iyi bi insandır, fazla yumuşaktır. Beni de bunlar sinir ediyor biraz. Oğluma zerre kadar kural koymuyor, saçmasapan şeyler yapıyorlar beraber (mama sandalyesini bırakıp mutfak tezgahında yemek yedirmek gibi,sallayarak uyumayan çocuğu sallayarak uyumaya alıştırmak gibi şeyler). Ama sizin de değiniz gibi ben de onsuz yapamıyorum o da ayrı bir konu. Bir de ben 7 aylık hamileyken babamı kaybettik, annem düştüğü boşluğu oğlumla doldurdu onun bu hayattaki tek bağı gibi oğlum. Ben onsuz yaşayamam falan diyor :KK43: Orası da ayrı bir handikap :KK43:
hem çok şanslı hem çok şanssızsın gibi
benim çevremde gördüğüm tüm kadınlar anneleriyle çocuk yetiştirmede aynı sebeple çatışıyorlar
benim annemin çocuk gelişimi eğitimi var ama ilerde eminim çatışırız
birde anneler torunlarına kıyamıyorlar
sende şöyle düşünsen annem onun annesi değil evladıma kuralları ben koymalıyım
belki böyle düşünmek seni rahatlatır
en azından onu çok seven biriyle büyüyor miniğin sevgiyle büyümesi çok güzel :KK36:

Mal gibi hissetme durumunuz bir kaç haftaya geçecek merak etmeyin :) Eğer gece yatarken içiyorsanız onu bir kaç saat öne çekin, sabah kalktığınızda az da olsa daha dinç hissedebilirsiniz.
Diğer yandan bakınca antidepresan sorunlarınızı tabii ki çözmeyecek ama tahammülünüzü daha kolay hale getirecek. Sinir patlaması yaşamalarınızı daha kontrol altına almanızı sağlayacak. Belki daha az dişlerinizi sıkarken bulacaksınız kendinizi. Bütün bu daha kontrollü davranmalarınız da muhakkak ki karşı tarafla ilişkilerinizi (iletişiminizi) olumlu yönde etkileyecektir :)
Sabah kahvaltıdan sonra içiyorum aslında gece değil de. Umarım biraz olsun iyi gelir bana, dişlerim zaten sinüslerime girmiştir artık heralde :KK70:

O annemle çok iyi anlaşıyor oğlumla olan iletişimini çok seviyor. Benim kızdığım şeyleri komik buluyor, oğlumuza annemden daha iyi kimse bakamaz diyor, kızılacak bişey yok abartıyorsun diyor,annene kötü davranıyorsun diyor. Kısacası sorunun ben kaynaklı olduğunu düşünüyor.
Haksız olsanız bile sizi psikolojinizi bu kadar etkileyen bir duruma mahkum etmemeli bence. Ettiyse de aman niye böyle oldu ki sevmedim ben bu durumu diye şikayet edemez.

Eşinizin güvenemem yalanına kandınız mı?Bana cebinden para çıksın istememiş gibi geldi. Öyle olmasaydı 4,5 aylık bir bebeği hiç kimseye bırakmak istemezdi. Ücretsize ayrılıp sizin bakmanızı isterdi. Yani o mantıktaki bir insanın bunu düşünmesi gerekirdi.

ben sana çok hak veriyorum ama eşine hak vermemek elimde değil çünkü bir arkadaşım da küçükken bakıcıyla yetişmiş çok şeyler anlatmıştı eşimle bende çok cebelleşirdim sanırım ya çok içinden çıkılmaz bir konu
malesef hayat şartları o kadar yorucu ki işte keşke durumunuz daha müsait olmasa bi süre çalışmaz iki buçuk yaşlarında işe başlardın
lohusa sendromu, uykusuzluk ,bebeğinle yeterince ilgilenememe düşüncesi kadınlar o kadar çok şeyi aynı anda düşünüyor ki en sonunda işte böyle patlıyor tekerlek
sıkışmışlık hissini burdan ben hissettim senin için dua edeceğim bu aralar dualarım kabul oluyor gibi :)
bence altı ay sonra kreşe başlayınca daha çok rahatlarsın
annenle küçüklükten gelen bir çatışma var belli ki
bir hafta falan izin alma şansın var mı böyle bi kafanı dağıtsan dinlensen
İşte bakıcı diye çok da diretememin sebepleri de bunlar. Eşim diyor ki bul o zaman tanıdık birini. Ama yok bulamıyorum işte ne yapayım yani :KK70: Çok dirensem de olur olmaz değil, hani bu olacak derim olur, bakıcı gelecek derim gelir ama eşim kafamı karıştırıyor. Ayrıca annem de bi taraftan kafamı karıştırıyor. Ben oğğğğlummmsuzz yaşayamam diyor. Bakıcı gelse de ben gelirim diyor falan :KK43: O da travmatik şeyler yaşadı, hayatla tek bağını da acımasızca koparmak istemiyorum. Zaten arada kalmam bu kadar sıkışmam da bundan :KK43:

Haksız olsanız bile sizi psikolojinizi bu kadar etkileyen bir duruma mahkum etmemeli bence. Ettiyse de aman niye böyle oldu ki sevmedim ben bu durumu diye şikayet edemez.
İşte ben de ona kırgınım zaten. Bunu başka türlü ifade edebilirdi gibi düşünüyorum sanırım ben de :KK43: İçimde bi kırıklık :KK43:

Eşinizin güvenemem yalanına kandınız mı?Bana cebinden para çıksın istememiş gibi geldi. Öyle olmasaydı 4,5 aylık bir bebeği hiç kimseye bırakmak istemezdi. Ücretsize ayrılıp sizin bakmanızı isterdi. Yani o mantıktaki bir insanın bunu düşünmesi gerekirdi.
Yalan söylemiyor zaten madden zorlanacağımız ortada bir konu. İzine çıkıp çıkmamama eşim değil ben karar verdim. Her aile tek maaşla geçinemeyebilir. Yani eşimin cebinden para çıkması değil, ailemizin cebinden çıkması olarak bakıyorum ben olaya. Birlikte kazanıp birlikte harcıyoruz sonuçta.

Sabah kahvaltıdan sonra içiyorum aslında gece değil de. Umarım biraz olsun iyi gelir bana, dişlerim zaten sinüslerime girmiştir artık heralde :KK70:
Ehh o zaman doktorunuzla konuşup, uygun görürse gece için :) En azından alışana kadar. En yoğun etki ettiği zamanlar uykuda olursunuz :) Tabii işte onun da sabah kalkma zorluğu var, o yüzden tam yatarken değil de 2 saat öncesine falan denk gelsin. Gece diş sıkmanız hafifler belki :)

İşte ben de ona kırgınım zaten. Bunu başka türlü ifade edebilirdi gibi düşünüyorum sanırım ben de :KK43: İçimde bi kırıklık :KK43:
Bence haklısınız da. Eşiniz bilerek ya da bilmeyerek çok bencilce davranıyor. Yine de Oturup konuşmak, durumunuzu anlatmaya çalışmak tek çare. Tavrında ısrarcı olursa siz de kendinizi ona göre konumlandırırsınız.

Kızlar merhaba, aslında yazmaya bile enerjim yok ama fikirlerinizi merak ediyorum, özet geçmeye çalışacağım;

Şimdi benim uzun uğraşlar sonucu 39 yaşında doğurduğum 16 aylık minnak,huysuz,tatlı bir oğlum var. Beni anneannem büyüttü 24 yaşındayken vefat etti, annemle anlaşabilen bir insan değilim, karakterlerimiz aşırı zıt ve bir arada olduğumuz her an itişen bir çiftiz.

Hamileyken eşime dedim ki bebeğime annemin bakmasını istemiyorum, eşim de dedi ki ben de bir yabancının bakmasını istemiyorum,deneriz olmazsa duruma göre bakarız. Doğum yaptım (1 hafta önce korona oldum,eşim ben doğuma girerken korona oldu,doğuma ve sonrasında bir süre yanımda olamadı,bebeğim ve ben ölümden döndük, bu süreçlerde eşim hiç yanımızda olamadı kısacası kendimi çok çaresiz ve yalnız hissettim) Sonrasında lohusa sendromu denen şeyin dibini yaşadım. Bebeğimin sağlık problemleri bi türlü bitmedi, alerjisinden koliğine aylarca ne uyku yüzü gördük ne bişey, gerildik de gerildik.

4,5 aylıkken işe başladım, annem gelip gündüzleri bakmaya başladı bebeğime, ve o dönemde de beni ekstra ve sürekli olarak gerdi, bebeğimi sevmesi dışında bana hayatı zorlaştıracak her türlü şeyi yaptı detaya girmiyorum. O dönem yine bakıcı arayışına girdim eşim yine ısrar kıyamet istemedi asla olmaz dedi güvenemem dedi kabul etmedi, ve yine annemle devam ettik.

Öyle-böyle derken bu günlere kadar bi şekilde geldik. Evet geldik ama olan bana sağlığıma psikolojime oldu. İnanılmaz farklı bir insan haline dönüştüm. Aşırı ama gerçekten aşırı sinirli ve tahammülsüz biriyim, bazen hiç istemesem de bebeğime bile kızarken yakalıyorum kendimi, eşimi sürekli azarlıyorum, annemle zaten çatışmalarımız hiç bitmiyor, etrafımdaki insanları kırıp döküyorum ve bunun farkındayım :KK43: en sonunda geçen hafta bi gün yine eşimi durduk yere bi tersledim, o da bana dedi ki sen çok değiştin ben eski karımı istiyorum, bu oluşan karakterle ben yapamıyorum, kendini toparlaman gerekiyor dedi. Buna çok üzüldüm ağladım zırladım hatta boşanalım o zaman falan dedim. Olayı beni artık sevmiyorsunlara getirdim. Seviyorum ve boşanmıycam,boşanmak istiyosan beni bu evden kovman gerekecek dedi, başka türlü hiçbiyere gitmem dedi.

Sonuç: Psikiyatriye gittim ve bana ilaç ve terapi başladı. Ama bu ilaç beni mal gibi yaptı. Bir de eşime çok kırgın hissediyorum :KK43: Haklı olduğunu biliyorum ama neden bilmiyorum aşırı üzgün hissediyorum, yüzüne bakmak istemiyorum. Gerekli olmadığı sürece konuşmuyorum, gün içinde telefonla aramıyorum. Aradığında hemen kapatmaya çalışıyorum :KK43: Bana resmen seni sevmiyorum dedi gibi hissediyorum :KK43: Bu hislerim geçer mi bilmiyorum :KK43: Canım çok sıkkın. Bir de antidepresan kullanan arkadaşlar ben hep böyle mal gibi mi olacağım bir yazıverin lütfen :KK43:
Zorlu süreçlerden geçmişsiniz..Kolaylayacak zamanla inşallah.

Antidepresanlara zamanla alışacak pamuk gibi olacaksınız. Doktorunuzla her şeyi konuşun tedavinizi yarıda bırakmayın sakın.

Eşinize olan duygularınizdan dolayı Desteğe devam edin.. Çok geçmiş olsun, her şey düzelecek inşallah.

hem çok şanslı hem çok şanssızsın gibi
benim çevremde gördüğüm tüm kadınlar anneleriyle çocuk yetiştirmede aynı sebeple çatışıyorlar
benim annemin çocuk gelişimi eğitimi var ama ilerde eminim çatışırız
birde anneler torunlarına kıyamıyorlar
sende şöyle düşünsen annem onun annesi değil evladıma kuralları ben koymalıyım
belki böyle düşünmek seni rahatlatır
en azından onu çok seven biriyle büyüyor miniğin sevgiyle büyümesi çok güzel :KK36:
Ben zaten kurallar kraliçesiyim yaa gerçekten. Evdeki kötü polis benim :KK70:

Ehh o zaman doktorunuzla konuşup, uygun görürse gece için :) En azından alışana kadar. En yoğun etki ettiği zamanlar uykuda olursunuz :) Tabii işte onun da sabah kalkma zorluğu var, o yüzden tam yatarken değil de 2 saat öncesine falan denk gelsin. Gece diş sıkmanız hafifler belki :)
Çok teşekkür ederim bunu doktoruma soracağım :dua: :KK200:

Zorlu süreçlerden geçmişsiniz..Kolaylayacak zamanla inşallah.

Antidepresanlara zamanla alışacak pamuk gibi olacaksınız. Doktorunuzla her şeyi konuşun tedavinizi yarıda bırakmayın sakın.

Eşinize olan duygularınizdan dolayı Desteğe devam edin.. Çok geçmiş olsun, her şey düzelecek inşallah.
İnşallah çok teşekkür ederim :dua: :dua:

İşte bakıcı diye çok da diretememin sebepleri de bunlar. Eşim diyor ki bul o zaman tanıdık birini. Ama yok bulamıyorum işte ne yapayım yani :KK70: Çok dirensem de olur olmaz değil, hani bu olacak derim olur, bakıcı gelecek derim gelir ama eşim kafamı karıştırıyor. Ayrıca annem de bi taraftan kafamı karıştırıyor. Ben oğğğğlummmsuzz yaşayamam diyor. Bakıcı gelse de ben gelirim diyor falan :KK43: O da travmatik şeyler yaşadı, hayatla tek bağını da acımasızca koparmak istemiyorum. Zaten arada kalmam bu kadar sıkışmam da bundan :KK43:
ayy bilmiyorum daha anne değilim ama
çocuk eğitiminden de anlıyorum diyemem
bu kadar sevildiği biriyle büyümek güzeldir ama bence bebişin için de
yani aslında evet yemek masasında yemek ayakta sallamak falan doğru değil ama nolucak ki desem bana kızar mısın:)
Ben zaten kurallar kraliçesiyim yaa gerçekten. Evdeki kötü polis benim :KK70:
kurallar güzel ama sen anneni zaten dengelersin gibi
ben babannemgilde çok mutlu olurdum özgürsün şımarıklık yapabiliyorsun
şöyle düşünelim bakıcı gelse tam bir kural koyucu olsa ama bebeğinle arasında bir bağ olmasa
bence o daha kötü
şu an en ihtiyaç duyduğu şey bence kuraldan çok sevgidir bebeklerin
resmen kötü polis oldum bende şu an o_O
valla bebişin evde huzurluysa bırak kanepenin tepesinde yemek yesin
biz küçükken bizi de sallamışlar hiç bişey olmadı mühendis oldum biraz kırığım kafadan ama olsun :halay:

Yalan söylemiyor zaten madden zorlanacağımız ortada bir konu. İzine çıkıp çıkmamama eşim değil ben karar verdim. Her aile tek maaşla geçinemeyebilir. Yani eşimin cebinden para çıkması değil, ailemizin cebinden çıkması olarak bakıyorum ben olaya. Birlikte kazanıp birlikte harcıyoruz sonuçta.
Keşke çocuğunuzla ilgili kararıda siz verseydiniz. Yazık etmişsiniz kendinize.

ayy bilmiyorum daha anne değilim ama
çocuk eğitiminden de anlıyorum diyemem
bu kadar sevildiği biriyle büyümek güzeldir ama bence bebişin için de
yani aslında evet yemek masasında yemek ayakta sallamak falan doğru değil ama nolucak ki desem bana kızar mısın:)

kurallar güzel ama sen anneni zaten dengelersin gibi
ben babannemgilde çok mutlu olurdum özgürsün şımarıklık yapabiliyorsun
şöyle düşünelim bakıcı gelse tam bir kural koyucu olsa ama bebeğinle arasında bir bağ olmasa
bence o daha kötü
şu an en ihtiyaç duyduğu şey bence kuraldan çok sevgidir bebeklerin
resmen kötü polis oldum bende şu an o_O
valla bebişin evde huzurluysa bırak kanepenin tepesinde yemek yesin
biz küçükken bizi de sallamışlar hiç bişey olmadı mühendis oldum biraz kırığım kafadan ama olsun :halay:
Valla sen eşimle anlaşma yapmışsın :KK70: O da senin gibi düşünüyor. Çok seviyor çocuğumuz sevgiyle büyüyor diyor. Hak da veriyorum ama kendime de engel olamıyorum. Zaten o yüzden psikiyatra gittim benim de abarttığım şeyler var. %50 haklıysam %50 boşa sinir yaptığımı biliyorum ama engel olamıyorum. Mesela en son eşimin bana o sözleri sarfetmesi olayı şuydu. Oğlumu uyuttum.Eşim sigara odasındaydı yanına gittim. Bebek telsizini açtın mı dedi. Ben de yükseldim heralde açtım saçmasapan şeyler soruyosun dedim terslendim :oops:

Valla sen eşimle anlaşma yapmışsın :KK70: O da senin gibi düşünüyor. Çok seviyor çocuğumuz sevgiyle büyüyor diyor. Hak da veriyorum ama kendime de engel olamıyorum. Zaten o yüzden psikiyatra gittim benim de abarttığım şeyler var. %50 haklıysam %50 boşa sinir yaptığımı biliyorum ama engel olamıyorum. Mesela en son eşimin bana o sözleri sarfetmesi olayı şuydu. Oğlumu uyuttum.Eşim sigara odasındaydı yanına gittim. Bebek telsizini açtın mı dedi. Ben de yükseldim heralde açtım saçmasapan şeyler soruyosun dedim terslendim :oops:
ya demek ki aynı kafadayız
benim eltim çocukların aslaaa abur cubur yemesine izin vermez mesela o kadar üzülüyrum ki
Charlie'nin çikolata fabrikası gibi o çocuklar çikolata üretecek bence :KK48:
kurallar güzeldir bence ama küçükken bu kadar çok şeyi önemseyyen anneler gerçekten daha çok yıpranıyor
ya canım eşine belli ki çıkışıyorsun sinirlerin yıpranmış sana kızamam yani hem anne hem eş hem ev tüm bunlar çok büyük sorumluluk
üstelik hafta sonu birlikte zamanınız bile yok
bence siz birbirinizi özlemişsiniz baş başa biraz vakit geçirseniz herşey düzelir
kocakarı sözü belki ama elalemin iyisindense çocuğuma bakan anamı tercih ederdim :KK70:
anne kokusu mis gibi :KK36:

X