Hasta sokak köpeği

Bir şey yemiyor ya, yaptığım yiyeceği su katıp blenderdan gercirip siringayla ağzına mı sıksam.. Lapa yaptım dün yemedi. Onu da blenderdan geçirip versem acaba.. Çocuk olsa bulantı için şurup veririm ama köpeğe verilir mi ki?

Vereceğin ilaçları araştırıp ver, ishal konusunda insanların kullandığı bir çok ilaç kedi/köpek için doz oranıyla kullanılabiliyor ama ağrı kesici veya farklı türde bi ilaç onu zehirleyebilir. Öneren birisi vardı, ishali kesmek nekadar doğru olur bilmem ama pirinç patates gibi malzemelerle lapa yapabilirsin belki. İnstagramdan birilerinede ulaş, şansına biri çıkar gelir belki.

Öncelikle duyarlılığınız için tebrik ederim sizi.
Mutlaka bir veteriner hekime veya hayvan hastanesine ulaşmaya çalışın. Onların tavsiyesine göre cevrenizde hayvanları olanlar varsa hayvan ilaçları bulabilirsiniz. Insanlar için olan ilaçların bazıları hayvanlar için çok zararlı ( özellikle de calpol ) kesinlikle vermeyin. Önünde temiz içme suyu bulundurun. Sıcak tutmaya çalışın. Ateşine bakmayı deneyebilirsiniz. Ateşin ve ishalin fazla olup olmadığı durumun ciddiyetini hakında fikir verir size.

Bulunduğunuz şehirdeki veterinerlerden birini internetten numarasını alıp arayabilir misiniz? Ona durumu anlatın size bilgi verir. Getirme imkanınız olmadığını durumunuzun olmadığını söylerseniz telefondan yardımcı olabilir size. Ya da birilerini yönlendirebilir yol gösterebilir. Kalbi güzel bir insansınız umarım iyileşir o köpecik de.

İnternette parasetamol zehirlenmesinin gördüm kilo başına 15mg diyordu. Calpol çocuklarda da aynı kullanılıyor. Tableti ezsem acı olur diye çocuğun surubundan verdim. Tadı şekerli diye de sulandırdim. Parasetamol kullanılıyormuş köpeklerde. Bilgi yanlış mı onu da bilmiyorum. Ateşine nasıl bakacağım?

Biz hayvan hastanesine sokak kedisi götürdüğümüzde veteriner hekim prosedürü anlattı. Sokak hayvanı olduğu için tedavisini yapıyorlar isterseniz ücret ödemezsiniz ama böyle olunca o hayvan belediyeye ait oluyor. Zaten kağıt imzalatıyorlar ve bıraktıktan sonra hayvan hakkında bir hak talep edemiyorsunuz, bilgi alamıyorsunuz. Böyle olunca sanmayın ki sahipsiz diye bakmıyorlar, gerçekten tedavisini oluyor. Tedavisini hayvan hastanesi yapıyor ve daha sonra belediyenin barınağına götürülüyor maalesef.

Çok geçmiş olsun Facebook'taki hayvan hakları derneklerinden yardım istemeyi deneyebilirsiniz umarım çözüm bulunur.

İshali fazla yok. Bu saate kadar 1 kere yaptı. Az yaptı. 2 bardak kadar da su içti. (Verdiğim tencerenin yarısını içti) Hava 30 derece şuan. Gölgeye ağaç dallarının üzerine gidip yatmış.

Hayvanların aleti tüysüz derinin olduğu yerden ölçülüyor genelde makatına derece sokup ölçerler de onu yapmayın siz. Kulağının iç kısmından elinizle ölçebilirsiniz vücut sıcaklığı bize göre yüksektir hayvanların zaten çok çok yüksek değilse telaş etmeyin. Normalde nemli olması gereken burnu kuruysa bir de oradan da anlayabilirsiniz.

Kullanmadığınız battaniye bir şey varsa ona sarıp sıcak tutmaya çalışın alıntıladığım arkadaşın da dediği gibi.

İshali fazla yok. Bu saate kadar 1 kere yaptı. Az yaptı. 2 bardak kadar da su içti. (Verdiğim tencerenin yarısını içti) Hava 30 derece şuan. Gölgeye ağaç dallarının üzerine gidip yatmış.

çiğ ya da bozulmuş bir şey yediyse parazit olabilir gibi geldi bana ya. kan yok değil mi dışkısında?

Hayvan hastanesinin telefonu yok internette. 6 yıl önceki bilgiler cikiyor. 1 tane numara buldum aradım, göz hastanesi çıktı

Eklentiler

• Screenshot_2018-10-10-11-11-47-549.jpeg
    125,3 KB · Görüntüleme: 55
Bunun dışında evet belediyeyi ararsanız geri getirirler. Ama ne kadar bakarlar belediyeden belediyeye değişir. İki farklı belediye tecrübem var. Birinde hayvanı tedavi edip geri bıraktılar bölgesine ve kayıt numarası verdiler oradan arayıp durumunu da takip edebildim. Diğerinde ise iki hayvanı aldılar bir hafta sonra haber bile vermeden (defalarca söyleyip telefon numarası bırakmıştım.) İkisine de sokağa bırakmışlar ama hayvanları tedavi falan etmedikleri gibi pislik içindeydiler. Hala pişmanlığımdır bu konu ellerim kırılsaydı göndermeseydim diye. Tecrübesizdim o zaman bu konularda.

Benim aklıma birinin zehirlemiş olma ihtimali geliyor.komşunun köpeği de hasta diyorsunuz.küçükken köyde yaşıyordum ve köpeğimi ilaçlı yemek vererek zehirlemişlerdi

Belediyeyi aradım, hayvan barınağına bırakıyoruz dediler. Geri getireceklerinden emin olsam aramıştım çoktan. Dosya açacağım adres telefon istediler. Tedaviden sonra getireceksiniz değil mi dedim, hayır barınağa götüreceğiz dedi. Barinagin fotoğraflarına baktım, temiz gibi ama foto çekilecek diye de öyle olmuş olabilir.

Daha sonra sizin barınağa gidip köpeği alma şansınız olur mu acaba ?

Benim aklıma birinin zehirlemiş olma ihtimali geliyor.komşunun köpeği de hasta diyorsunuz.küçükken köyde yaşıyordum ve köpeğimi ilaçlı yemek vererek zehirlemişlerdi
İlk aklıma o geldi. Ya da köyde fare cok olur, zehir koyulur ev çevrelerine. Ama herkesin evi tel ya da avlu duvarı içinde, giremez. Girip yese bile zehirlenmede kusmasi olur diye düşünüyorum.

İnternette bir hayvan sitesinde gördüm. Bir köpeğe ishalde kullanılan bir antibiyotik vermişler. Ercefurly diye. Versem mi acaba?

O da aklıma geldi ama aracım yok. Belediye otobüsü var oradan gecen ama hayvan almıyorlar.
Haklısınız kafessiz almazlar zaten.
Sosyal medyadan veteriner hekim olanlardan yardım istemeyi deneyebilirsiniz. Durumunuzu anlatıp tavsiye alabilirsiniz. İshali kanlı ya da siyah değilse inşallah üşütmüştür ciddi bir şeyi yoktur. Zorla şırıngayla verseniz de bir şey farketmez diye düşünüyorum ben kedime zorla ishali kessin diye önce nişastalı yoğurt, patates püresi ve veterinerin verdiği toz karışımını vermiştim ne verdiysem geri kusmuştu

Umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…