Gebeliğe Hazırlık Hashimoto Tiroid ve İleri Yaşta Hamile Kalmaya Çalışanlar

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Bir yıldır hamile kalmaya çalışıyordum tiroid kanseri varmış meğer bende çikolata kisti pko vardi drlar surekli cikolata kistinden bahsediyordu tup bebek yada ameliyat diyorlardi acikcasi hamile kalamama nedenim olarak cikolata kistini zannederdim artı kilo yaşda vardı sogan kürleri denedim aktardan kürler aldım denedim rahim filmi çekindim zayıfladım (Bir kaç kilo)olmadi ne zaman tiroid ameliyatı oldum akabinde hemen hamile kaldım daha sonra patolojik incelemede kötü huylu çıktı hasımato da cikti şimdi hamileyim cok şükür doğumdan sonra inşallah tedavime bakacağım burdan bir kişiye bile umut olmak çok güzel bir duygu sizlerde bana duanızı eksik etmeyin Allah en kısa zamanda hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin isteyen herkese

Bir yıldır hamile kalmaya çalışıyordum tiroid kanseri varmış meğer bende çikolata kisti pko vardi drlar surekli cikolata kistinden bahsediyordu tup bebek yada ameliyat diyorlardi acikcasi hamile kalamama nedenim olarak cikolata kistini zannederdim artı kilo yaşda vardı sogan kürleri denedim aktardan kürler aldım denedim rahim filmi çekindim zayıfladım (Bir kaç kilo)olmadi ne zaman tiroid ameliyatı oldum akabinde hemen hamile kaldım daha sonra patolojik incelemede kötü huylu çıktı hasımato da cikti şimdi hamileyim cok şükür doğumdan sonra inşallah tedavime bakacağım burdan bir kişiye bile umut olmak çok güzel bir duygu sizlerde bana duanızı eksik etmeyin Allah en kısa zamanda hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin isteyen herkese
Allah hayırlısıyla, sağlıkla bebeğini kucağına almayı nasip etsin Demet. Şansıyla gelmiş zaten sana. Tüm hayatı öyle olsun hikayeni bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederiz. :KK200:

Yas 35 hayır onla ilgili sıkıntı yoktu ama lh 37 gibi cok yuksek bir rakamdi fsh 6 isin ilginc yani tiroid hormonlarim normaldi
İlginimş gerçekten. Antikorlarına bakılmış mıydı? LH ile tiroidin bir alakası var mı ki? Ben de hiç öyle birşey yok sanırım.

Bazen luetal faz kısalığı olabilir yalnız. Klomen düzeltebiliyor.

İlginimş gerçekten. Antikorlarına bakılmış mıydı? LH ile tiroidin bir alakası var mı ki? Ben de hiç öyle birşey yok sanırım.

Bazen luetal faz kısalığı olabilir yalnız. Klomen düzeltebiliyor.
Bir alakası yok diye biliyorum bende k Lomen bir kere kullandim kistimi daha da buyuttu onun icin biraktim antikorlar ameliyat oncesi bakilmadi direkt biyopsi sonucuyla ameliyat oldum

Merhaba Kızlar,

TPO'dan bahsettik yalnız lütfen testlerinizi yaptırırkenThyroglobulin antibody'ye de baktırın mutlaka. İkisi de hashimotoda ortaya çıkabilir ama farklı etkinlikleri var. TPO ile kalmayın. Birisine baktırmanın yeterli olmadığını söylemem lazım.

Bugün sizinle bu yazıyı paylaşmak istiyorum.
1. bölüm Selenyum-Haşimoto: https://jeffreydachmd.com/hashimotos-thyroiditis-and-selenium-part-one-by-jeffrey-dach-md/
2. bölüm Iyot-Haşimoto: https://jeffreydachmd.com/hashimotos-selenium-and-iodine-part-two/

Bu bir doktor ve Hashimoto'nun iyileştirilmesinde ya da geriletilmesinde Selenyum'un gerekliliği, iyot etkisi ve Gluten alımı konularında yazmış.

Selenyumun gerekliliği zaten konuşuluyor ancak iyot kullanımı tartışmalı bir konu. İyodun hashimotoyu dah da azdırabildiği yazılıyor. Dolayısı ile iyot kullanılmaması gerektiği yazılıyor. Bunun yanı sıra Selenyum kullanıldığında iyot etkisine karşı koruma sağladığı da yazılıyor. Yani biraz karışık bir durum. Bu nedenle kendinizi gözlemleyip neyin size uygun olduğuna karar vermelisiniz bence.

Daha önceki bir yazımda bahsettiğim Gluthatione enziminin öneminden daha sonra bahsedeceğim ancak Selenyum'un varlığının bu enzimin salgılanmasını desteklediğini belirtmiş doktor. Ve iyot eksikliği kendi başına ayrı bir sağlım sorunu dolayısı ile alınmaması da sorundur diyor. Bu nedenle 200-400 ug arası Se alın ve mutlaka bir doktor gözetiminde alın çünkü fazlası da zehirler diye belirtiyor. Klinik deneylerde kullanılan dozaj genelde 200 ug. Kullanılan form seleno-methionine yani alırken bu formda olmasına dikkat edin.

"Selenium supplementation is a prerequisite in all patients with elevated anti-thyroid antibody levels and Hashimoto’s thyroiditis. Iodine deficiency is a health risk and Iodine supplementation is beneficial. However, Selenium supplementation is required before giving Iodine to the Hashimoto’s patient. Selenium is inexpensive and readily available as a supplement in tablet or capsule form. The usual dosage is 200-400 mcg/day of seleno-methionine. Selenium can be toxic at excessive dosage, so it is best to measure selenium blood levels, and work closely with a knowledgeable physician. "

Tillandsia Tillandsia @Lices_s D Dilek1934 Carmen_ Carmen_ Yukarıda yeni yazımı ekledim. Ne düşünüyorsunuz?
İyot konusu evet hala tartışılıyor bir ara çok yordu kafamı bu iyot meselesine selenyuma geline ilk zamanlar 3 ayrı doktora sordum selenyumla alakası yok nerden çıkarıyorsun dediler bir tanesi de faydası var tabi dedi ben de selenyumun fayda sağladığına inanıyorum çok düzenli olmasa da kullanıyorum ben de

İyot konusu evet hala tartışılıyor bir ara çok yordu kafamı bu iyot meselesine selenyuma geline ilk zamanlar 3 ayrı doktora sordum selenyumla alakası yok nerden çıkarıyorsun dediler bir tanesi de faydası var tabi dedi ben de selenyumun fayda sağladığına inanıyorum çok düzenli olmasa da kullanıyorum ben de
Selenyum Türkiye'de her doktor tarafından yazık ki bilinmiyor. Selenyum'un faydasınıa dair çok fazla klinik araştırma var. Kanıtlanmış bir durum.

İyot için 220 ug okey deniyor ancak Selenyum kullanılıyorsa. Yoksa sıkıntılı gibi görünüyor. Ben yıllardır iyotlu tuz kullanıyorum ve tuzu çok sevdiğimden normal bir insandan daha çok yerim. Tiroide faydası olsaydı bana olurdu herhalde...

Son zamanlarda tuzu çok ama çok azalttım. Çünkü kemik erimesi de yapıyormuş.

Selenyum Türkiye'de her doktor tarafından yazık ki bilinmiyor. Selenyum'un faydasınıa dair çok fazla klinik araştırma var. Kanıtlanmış bir durum.

İyot için 220 ug okey deniyor ancak Selenyum kullanılıyorsa. Yoksa sıkıntılı gibi görünüyor. Ben yıllardır iyotlu tuz kullanıyorum ve tuzu çok sevdiğimden normal bir insandan daha çok yerim. Tiroide faydası olsaydı bana olurdu herhalde...

Son zamanlarda tuzu çok ama çok azalttım. Çünkü kemik erimesi de yapıyormuş.
Benim tuz konusunda tuhaf bir yönüm var bir yemeğin ya da başka bir şeyin tuzsuz olduğunu asla anlamıyorum mesela yemeğe tuz atmayı unutsam eşim tuz koymamışsın demese anlamam ama aşırı tuzluyu ayırt ederim tuzu hiç aramam bunu da tiroide bağlıyorum ben ablamda da aynı durum söz konusu onda da tiroit var başka böyle durum yaşayan var mı acaba ? İlk zamanlarda haşimato çok etkiliyordu beni değerler tavandı tabi ama iyice azaldı bu durum bende saç dökülmesi ciltte kuruluk hariç

Benim tuz konusunda tuhaf bir yönüm var bir yemeğin ya da başka bir şeyin tuzsuz olduğunu asla anlamıyorum mesela yemeğe tuz atmayı unutsam eşim tuz koymamışsın demese anlamam ama aşırı tuzluyu ayırt ederim tuzu hiç aramam bunu da tiroide bağlıyorum ben ablamda da aynı durum söz konusu onda da tiroit var başka böyle durum yaşayan var mı acaba ? İlk zamanlarda haşimato çok etkiliyordu beni değerler tavandı tabi ama iyice azaldı bu durum bende saç dökülmesi ciltte kuruluk hariç
Saç dökülmesi antikorlara bağlı olarak gelişen bir durum. Alopecia deniyor türleri var. Alopecia Areata tüm tüylerini kaybedebildiğin şekli bir de difüz saç kaybı olan çeşidi var. Selenyum kullanmak bunu regüle etmek için önemli. Çünkü antikorları düşürerek saçlarda ekspres olmasını engelliyor. Saç foliküllerine antikorların saldırması sebep oluyor saç dökülmesine. Yakınımda var olan oradan detaylı biliyorum konuyu. Selenyum kullanmak önemli. Sen ne kadar kullanıyorsun kullandığında?

Bu arada Selenyumla birlikte E vitamini almak önemli! Çünkü emilimi o sağlıyor. Ben bademle yiyorum bu nedenle.

Bu makale de köşede dursun. Doğru mu yalan mı bilmiyorum ama iddiaya göre AMH seviyesi 0.07den 2.11 e çıkmış. Biraz doğru olmama ihtimali var ama hayırlısı....

Saç dökülmesi antikorlara bağlı olarak gelişen bir durum. Alopecia deniyor türleri var. Alopecia Areata tüm tüylerini kaybedebildiğin şekli bir de difüz saç kaybı olan çeşidi var. Selenyum kullanmak bunu regüle etmek için önemli. Çünkü antikorları düşürerek saçlarda ekspres olmasını engelliyor. Saç foliküllerine antikorların saldırması sebep oluyor saç dökülmesine. Yakınımda var olan oradan detaylı biliyorum konuyu. Selenyum kullanmak önemli. Sen ne kadar kullanıyorsun kullandığında?

Bu arada Selenyumla birlikte E vitamini almak önemli! Çünkü emilimi o sağlıyor. Ben bademle yiyorum bu nedenle.
Selenyumun kaç mg olduğunu bilmiyorum eve gidince bakarım :) evicap e vitamini kullandım bir ara onu da bıraktım tüp bebek falan derken takviye ilaç kullanmaktan bıktım artık bebeğim olsa bu kadar takılmazdım sanırım bu haşimatoya

Selenyumun kaç mg olduğunu bilmiyorum eve gidince bakarım :) evicap e vitamini kullandım bir ara onu da bıraktım tüp bebek falan derken takviye ilaç kullanmaktan bıktım artık bebeğim olsa bu kadar takılmazdım sanırım bu haşimatoya
Canım sana moral olsun.Ablamın haşimatosu var ve ikinci çocuğu şu an 1 buçuk yaşında.Yani haşimato engel değil inşallah.Sen ona takılma.ben inanıyorum olacak bizim iş.

Canım sana moral olsun.Ablamın haşimatosu var ve ikinci çocuğu şu an 1 buçuk yaşında.Yani haşimato engel değil inşallah.Sen ona takılma.ben inanıyorum olacak bizim iş.
Benim de ailemde benden ve bendne 3 yaş büyük kuzenimden başka kimse de bu güne kadar görüldük şey değil. AMH düşüklüğü olmasa sıkıntı olmazdı bence Haşhimoto. TSH T3 T4 düzene girdiğikten sonra hiçbir sıkıntı olmuyor. Haklısın

Benim de ailemde benden ve bendne 3 yaş büyük kuzenimden başka kimse de bu güne kadar görüldük şey değil. AMH düşüklüğü olmasa sıkıntı olmazdı bence Haşhimoto. TSH T3 T4 düzene girdiğikten sonra hiçbir sıkıntı olmuyor. Haklısın
Onun için ilaç kullanılıyor ömür boyu.Gebelik oluştuğu andan itibarenden bazen gerekli görülürse kortizonda kullanılıyor ablamda kullanılmıştı yaşı da ileri olduğu için.

Hoşgeldin şeftali :)) Senin hikayen nedir acaba?
AMH, FSH
TSH
T3
T4
TPO
TPG
ve diğer şeyler?
Merhabalar, ben 31 yaşındayım. 2 senedir hamile kalamıyorum. Öncelikle bana polikistik over dediler, fakat insülin direncim olduğundan onu ultrasonda polikistik gibi görmüşlerdi sanırım. Eylül ayında doktorumu değiştirdim özel bir merkezde profesör bir jinekoloğa gidiyorum, o benden ayrıntılı bir test istedi ve o zaman haşimato olduğumu öğrendim. Yalnız çok ileri seviyede değil dedi, euthyrox u yaklaşık 1 aydır 25’lik kullanıyorum, fakat şöyle değişik bir durum var benim hiçbir zaman gecikmeyen günü gününe gelen reglim bu ay 3 gün gecikti. Hatta 12’den itibaren artık 4 gün olacak... euthyrox un etkisi olabilir mi acaba fikri olan varmı? Reglide Gecikme yaparmı ilk ay kullanımda?

Test sonuçları annemde kaldı o yuzden hepsine şuan net yanıt veremiyorum maalesef :KK43:

X