Gebeliğe Hazırlık Hashimoto Tiroid ve İleri Yaşta Hamile Kalmaya Çalışanlar

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Seni çok iyi anlıyorum..kullandığın şeyler gayet yararlı bence faydasını kendinde goruyorsan bırakma kessinlikle..bende ilk zamanlarda hiç kanullenmedim tiroit hastası olduğumu 7yil önce belirdi..ilacimi bile düzenli almadım..ama bebege karar verdigimde özellikle de hasimoto olduğumda kendimle barıştım..ben özelim ve bebek istiyorsam bedenime çok iyi bakmaliyim dedim..pre bebek sahibi olanları düşündüm ve eğer ben bu bedende Allah nasip edip bir bebek gelistiriceksem kendimi çok sevip özenli beslenme ve dikkatli olmaliydim..hala nasip olmadı ama bir gün olucak inşallah..bende aşılamayı düşünüyorum ama Aralık ayına kadar beklicem..Dr Lara çok güvenmiyorum çünkü birçoğu hemen tüp bebek diyor maddiyata cevirmisler..çok iyi araştır sende karar vermeden önce..biliyorsun bu rahatsızlık stresle çok alakalı..mditasyon spor seni rahatlaticak birseyler bul mutlaka..2litre şu içiyorum günde..kendimle konusuyorum..kendimden özür diloyorum bedenime çok yuklendigim icin bunlar çok rahatlatıyor stresi..bol bol dua ediyorum..kan vermek için çok hwyecanliyim çok dikkat ettim 3ay sonuçlar bakalım nasıl cikicak..sende de hiç gebelik olmadı dimi?
Şimdiye kadar olmadı yazık ki. Ya da kimyasa vs olduysa haberim yok ben çok nadir test yapıyorum çünkü korkuyorum rnegliyi beklemek daha rahat ettiriyor beni.
Söylediklerinde haklısın ben de aynı özenle davranıyorum ama stresli bir yapım var ve anksiyete sıkıntım da var dediğim gibi. Her zaman ortaya çıkan birşey değil özellikle son iki senedir olan birşey ve regli dönemi inanılmaz şeyler yaşıyorum bazen. Arada pasiflora vs ile geçiştiriyorum. Kontrol etmeyi öğrendim neyseki.

Bu ara ciddi hayat değişiklikleri yaşıyorum ben çünkü işimi bıraktım ve yurt dışına taşındım. Şimdi farklı bir düzen oturtma sancısı var bir yandan.

Doktor mevzusuna gelince benim doktorum tüp bebek seven birisi deil. Doğal olsun diye bekledik bir süredir amh düşük olduğu için artık deneylim dedik. Doğal olmasını kesinlikle tercih ediyorum çünkü doğal seleksiyon deden birşey var ve bence asıl olması gerekn de o. Dini bir bakış açısı değil bilimsel çünkü kaliteli olan yaiar ve tutunur mantığıyla bakıyorum. Allahtan hayırlısını diliyorum şu noktada.

Test sonuçlarını inan ben de çok merak ettim ve dualarım seninle. İnşallah en kısa zamanda sağlıklı güzel bebeğin olur.
Burada bir grup arkadaşla başladık biz bu hamile kalma çabasına şimdi 4-5 tanesi kaldılar. Onlar adına çok sevindim umarım bizim için de seviniriz. Ben imkansıza inanmıyorum, bilim ilerliyor ve bugün olmasa da olacak o bebek :)

Beslenmen ile ilgili biraz daha fazla bilgi verir misin?
Antikor durumun nasıl?

Şimdiye kadar olmadı yazık ki. Ya da kimyasa vs olduysa haberim yok ben çok nadir test yapıyorum çünkü korkuyorum rnegliyi beklemek daha rahat ettiriyor beni.
Söylediklerinde haklısın ben de aynı özenle davranıyorum ama stresli bir yapım var ve anksiyete sıkıntım da var dediğim gibi. Her zaman ortaya çıkan birşey değil özellikle son iki senedir olan birşey ve regli dönemi inanılmaz şeyler yaşıyorum bazen. Arada pasiflora vs ile geçiştiriyorum. Kontrol etmeyi öğrendim neyseki.

Bu ara ciddi hayat değişiklikleri yaşıyorum ben çünkü işimi bıraktım ve yurt dışına taşındım. Şimdi farklı bir düzen oturtma sancısı var bir yandan.

Doktor mevzusuna gelince benim doktorum tüp bebek seven birisi deil. Doğal olsun diye bekledik bir süredir amh düşük olduğu için artık deneylim dedik. Doğal olmasını kesinlikle tercih ediyorum çünkü doğal seleksiyon deden birşey var ve bence asıl olması gerekn de o. Dini bir bakış açısı değil bilimsel çünkü kaliteli olan yaiar ve tutunur mantığıyla bakıyorum. Allahtan hayırlısını diliyorum şu noktada.

Test sonuçlarını inan ben de çok merak ettim ve dualarım seninle. İnşallah en kısa zamanda sağlıklı güzel bebeğin olur.
Burada bir grup arkadaşla başladık biz bu hamile kalma çabasına şimdi 4-5 tanesi kaldılar. Onlar adına çok sevindim umarım bizim için de seviniriz. Ben imkansıza inanmıyorum, bilim ilerliyor ve bugün olmasa da olacak o bebek :)

Beslenmen ile ilgili biraz daha fazla bilgi verir misin?
Antikor durumun nasıl?
Antitpo 258.7 (<34) 600lerden bu kadara inmişti Mart ayında..yurt dışındaki drlarin çoğu hemen tüp bebek demiyor bende yurt disinda yaşıyorum drlarim hep doğal şeyler tavsiye ediyor..sanslisin sende o konuda..sana katılıyorum bende çok düşündüm bu konuyu tüp bebekte kaliteliler tutunuyor sadece tereddutum rahime tutunmasında hasimoto ters etki eder mi acaba? Aralık ayına kadar bekleyip Asilama tutmazsa bende tüp bebeğe gidicem..beslenmemle ilgili şöyle: ben 0+ kan grubuna sahibim..yani etçil..süt ürünlerinin hepsini hayatımdan çıkardım..asidik meyveler,kafein ve gluten..haftada 1balik somon,2gun vegan yani sadece sebze meyve,diğer günler et,sebze vs yiyorum..yumurta ve muz hergun,ceviz,fındık kavrulmamis..papatya rezene çayı..hazır gıda tuketmiyorum..günlük olarak bahsetmem gerekirse iş yerime evden alıyorum kahvaltımı..sabah bir bardak ılık su ardindn kahvaltı(yumurta,domates,biber,zeytin)12 gibi meyve ve biraz kuruyemiş kavrulmamis,15 te evde olduğum için ana yemek..18de meyve veya salatalık,havuç..20:00 hafif biseyler salata vs..günlük 2litre şu..haftada 4kez yoga veya pilates..haftasonu meditasyon bir saat..ayda bir kez rahim masajı ve rahatlatıcı masaj..dışarıya ciktigimda arkadaşlarla tadiyorum herşeyden ama tabagima yiyebilecegim şeyleri alıyorum..

Antitpo 258.7 (<34) 600lerden bu kadara inmişti Mart ayında..yurt dışındaki drlarin çoğu hemen tüp bebek demiyor bende yurt disinda yaşıyorum drlarim hep doğal şeyler tavsiye ediyor..sanslisin sende o konuda..sana katılıyorum bende çok düşündüm bu konuyu tüp bebekte kaliteliler tutunuyor sadece tereddutum rahime tutunmasında hasimoto ters etki eder mi acaba? Aralık ayına kadar bekleyip Asilama tutmazsa bende tüp bebeğe gidicem..beslenmemle ilgili şöyle: ben 0+ kan grubuna sahibim..yani etçil..süt ürünlerinin hepsini hayatımdan çıkardım..asidik meyveler,kafein ve gluten..haftada 1balik somon,2gun vegan yani sadece sebze meyve,diğer günler et,sebze vs yiyorum..yumurta ve muz hergun,ceviz,fındık kavrulmamis..papatya rezene çayı..hazır gıda tuketmiyorum..günlük olarak bahsetmem gerekirse iş yerime evden alıyorum kahvaltımı..sabah bir bardak ılık su ardindn kahvaltı(yumurta,domates,biber,zeytin)12 gibi meyve ve biraz kuruyemiş kavrulmamis,15 te evde olduğum için ana yemek..18de meyve veya salatalık,havuç..20:00 hafif biseyler salata vs..günlük 2litre şu..haftada 4kez yoga veya pilates..haftasonu meditasyon bir saat..ayda bir kez rahim masajı ve rahatlatıcı masaj..dışarıya ciktigimda arkadaşlarla tadiyorum herşeyden ama tabagima yiyebilecegim şeyleri alıyorum..
:) Peki yemek için seçimlerini nereden referans aldın? Kaynağın nedir?
Bir de benim doktorum Türk. Ankara'da kendisi çok iyi bir doktordur. Prof. Dr. Kutay Biberoğlu.
Amerika'da başka bir klinik buldum sadece hashimoto üzerine ekspertizleri orayı da düşünmedim değil. Fertility Clinic | Infertility Services | IVF Phoenix | Chandler, Mesa AZ.

Hashimoto’s and MTHFR Gene

Dr. Couvaras’ Hashimoto’s White Paper

Thyroiditis

Merhaba , 35 .5 yaşında yeni anne adayı bir bayanım . Hasimoto hastasıyım tsh hamile kalmadan 2 yada 3 ay önce 84 tü. Hamile kalmak için ne duyduysam yaptım yaki yapistirmalar, süt buharına oturmalar ,yakilar, hamamlar daha neler neler .Denemediğim kür kalmadı . Çoğu yumurtami büyüttü ama kist yaptı .kistlerle çok ugrastim . Bu arada yumurta rezervim çok vasat doktorlara göre tüp bebekten başka şansım yok . Bende de yaptıracak maddiyat yok . Kafaya taktım ben bu ise inancam ve hamile kalcam . FSH olmuş 26 :KK43: Testere dişli aslan pençesi ve hayit suyu icmeye basladim ,yinede alternatif tiptan vazgeçemedim . Bu arada guatir için ilaç tedaviside görüyorum . Tsh 2/3 ay sonra düştü 5 e . Moral olarak 2/3 ay çok iyiydim bebek fikri 2. Plana düşmüştü öncelik sagligimdi . Gezdim,tozdum kafama bişey takmadim spor falan bana iyi geldi . Adetimle beraber arı sütü polen karışımı yedim her gün kalktigim gibi bir kaşık . 7/8 gün yedim bıraktım. Adetim 4 gün geçmişti test yaptirdim pozitif ben şok o kadar alışmışım ki negatife sevinten Dr a sarilmisim. Demem o ki ne olumsuz söylentiler ,ne kötü sonuçlar insanları yildirmamali. Allah ne diyosa o oluyo . Bize düşen sabretmek ,azmetmek .Allah çok büyük ol deyince oluyo
Gluten diyeti yaptiniz mi?

Herkrse merhaba benim tiroit ve anti tpo degerlerim sizinkiler kadar asiri yuksek degil su an tsh 4 civari anti tpo da 40 civari. Daha once 4 bebek kaybettim. Gorunurdeki sebep hashimoto ve kan pihtilasmasi. Her ikisi adina önlem alsamda olmadi. Gecen hafta tup bebek yaptirdim. Sonuc yine ayni negatif. Hashimotolu bi abla ile konustum. Dile kolay 9 tup bebek yapmis ve 3 bebegi var. 5-6 dusugu ameliyatlari cok zorlu surecleri olmus. Dinlerken ben üzüldüm. Gluteni birakinca anne olabilmis. Bana mutlaka doktor olan bi fitoterapi uzmani bul dedi yani diyetisyen degil. O yuzden kafam cok karisti. Su an 3 tane kalitesi guzel olan embriyom var ve hashimotoyu duzene koymadan onlari transfer ettirmiycem. Napicami bilmiyorum bana akil verin nolur. Kimseye caktirmadan agliyorum hep. Esim ne olursa olsun seni asla birakmam diyo. Hayatini mahvetmis gibi hissediyorum. Kendimi cok eksik hissediyorum. Hic kimseyle gorusmek istemiyorum. Dunyanin soni degil farkindayim ama anne olmayo cok istiyorum. Her defasinda hayirlisiyla anne oluyum diye dua ediyorum. Cok uzuluyorum agliyorum ama inaniyorum Allahin izniyle bigun anne olucam. Bu arada amh degerim 0.9 ari sutu bal poleni bende kullaniyorum ve omur boyu birakmiycam gibi. Seker kullanmiyorum. Sadece meyve ve kuru meyveler tuketiyorum. Bu sekilde insulin direncim vardi kurtuldum. Sekerimi de dengede tutuyorum. D ve b12 degerlerim dusuk. Kanimda hep bi mikrop var.

:) Peki yemek için seçimlerini nereden referans aldın? Kaynağın nedir?
Bir de benim doktorum Türk. Ankara'da kendisi çok iyi bir doktordur. Prof. Dr. Kutay Biberoğlu.
Amerika'da başka bir klinik buldum sadece hashimoto üzerine ekspertizleri orayı da düşünmedim değil. Fertility Clinic | Infertility Services | IVF Phoenix | Chandler, Mesa AZ.

Hashimoto’s and MTHFR Gene

Dr. Couvaras’ Hashimoto’s White Paper

Thyroiditis
Dr bir arkadaşım var iç hastalıkları uzmanı onunla bunu konuşmuştuk..endokrinologum bahsettim uygun gördü hatta çok iyi olur dedi önemli olan sürdürmek hayat standardı yapmak diye de belirtti.. bende araştırdım ve bir iridoloji uzmanı ile de görüştüm ondan tavsiye alarak başladım..ben süt ürünlerini aşırı tüketen biriydim her ogunumde mutlaka yedim..vücudumun oh dengesi normal değildi..bu şekilde basladim..ne kadar şanslısın hasimoto üzerine klinik imkanın var..bence yurt dışına yerlesmen belki çok iyi şeylere vesile olucak..istersen doktorunla bu tip beslenme durumunu bir konuş..kessinlikle tedavi edici değil biliyorsun sadece hayat standartimizi iyileştirici şeyler bunlar..mesela bir örnek vereyim ben süt ürünü tüketmeden wc ihtiyacımı karsilayamam saniyordum ki günde iki kez oluyor bu beslenme ile..faydasını görüyorum özellikle 2gun vegan beslenme bağırsak fonaksiyonlarina çok iyi geliyor..inşallah faydayi tahlil sonucumda da görürüm.umarim..amerikada hasimoto üzerine çok başarı kattettiklerini okumuştum bir yazıda..senin adına çok sevindim birçok imakana erişimin kolay olucak..

Herkrse merhaba benim tiroit ve anti tpo degerlerim sizinkiler kadar asiri yuksek degil su an tsh 4 civari anti tpo da 40 civari. Daha once 4 bebek kaybettim. Gorunurdeki sebep hashimoto ve kan pihtilasmasi. Her ikisi adina önlem alsamda olmadi. Gecen hafta tup bebek yaptirdim. Sonuc yine ayni negatif. Hashimotolu bi abla ile konustum. Dile kolay 9 tup bebek yapmis ve 3 bebegi var. 5-6 dusugu ameliyatlari cok zorlu surecleri olmus. Dinlerken ben üzüldüm. Gluteni birakinca anne olabilmis. Bana mutlaka doktor olan bi fitoterapi uzmani bul dedi yani diyetisyen degil. O yuzden kafam cok karisti. Su an 3 tane kalitesi guzel olan embriyom var ve hashimotoyu duzene koymadan onlari transfer ettirmiycem. Napicami bilmiyorum bana akil verin nolur. Kimseye caktirmadan agliyorum hep. Esim ne olursa olsun seni asla birakmam diyo. Hayatini mahvetmis gibi hissediyorum. Kendimi cok eksik hissediyorum. Hic kimseyle gorusmek istemiyorum. Dunyanin soni degil farkindayim ama anne olmayo cok istiyorum. Her defasinda hayirlisiyla anne oluyum diye dua ediyorum. Cok uzuluyorum agliyorum ama inaniyorum Allahin izniyle bigun anne olucam. Bu arada amh degerim 0.9 ari sutu bal poleni bende kullaniyorum ve omur boyu birakmiycam gibi. Seker kullanmiyorum. Sadece meyve ve kuru meyveler tuketiyorum. Bu sekilde insulin direncim vardi kurtuldum. Sekerimi de dengede tutuyorum. D ve b12 degerlerim dusuk. Kanimda hep bi mikrop var.
Yukarıda yazdığım yazıdaki linklerden bir tanesi B12 değerinin Hashimoto'da aslında bir gen mutasyonuna baplı olduğunu yazıyor. Bunu ben de yeni öğrendim. Aslında daha çok bilgi var ama zamanla yazacağım buraya kafa karışmasın.

MTHFR geninde mutasyon olduğunda B vitaminleri işlenemiyormuş vücutta genelde aldığımız multivitaminlerde B12 vitamini farklı yani ucuz bir formda bulunuyor (Cyano) oysa Methyl olması lazımmış. Kimyasal tanımlar ama anlarsınız. Anlamasanızda ne kulanmanız gerektiğini öğrenirsiniz diye yazıyorum. Kısacası B vitamini kompleksi kullanmanız lazım bebek sahibi olabilmek için. Bir de histamin intoleransını da buna bağlamış! Yalnız ben anlamıyorum bizim Türkiye'deki doktorlar neden bunları bilmiyorlar? Ben bildiğiniz 25 yıldır tiorid hastasıyım ve kimse bana gel sana şu genetik testi yapalım demedi. Oysa nelere sebep oluyor. Bende ADHD ve depresyon, anksiyete var. Ve bilin bakalım bu gen mutasyonu ne yapıyor? Hepsini! Kısacası araştırıp birlikte öğreneceğiz.

"Having an MTHFR variant doesn’t mean you need medical treatment. It could just mean you need to take a vitamin B supplement. "

"The job for the MTHFR enzyme is to convert one form of folate into the most active and usable form of folate in the human body – in every cell in the body"

B vitamini şu formlarda almanız lazım!

Methylfolate: (also known as L-5-MTHF Folate)
Pyridoxyl-5-Phosphate (P5P): B6
Methylcobalamine: B12

Dr bir arkadaşım var iç hastalıkları uzmanı onunla bunu konuşmuştuk..endokrinologum bahsettim uygun gördü hatta çok iyi olur dedi önemli olan sürdürmek hayat standardı yapmak diye de belirtti.. bende araştırdım ve bir iridoloji uzmanı ile de görüştüm ondan tavsiye alarak başladım..ben süt ürünlerini aşırı tüketen biriydim her ogunumde mutlaka yedim..vücudumun oh dengesi normal değildi..bu şekilde basladim..ne kadar şanslısın hasimoto üzerine klinik imkanın var..bence yurt dışına yerlesmen belki çok iyi şeylere vesile olucak..istersen doktorunla bu tip beslenme durumunu bir konuş..kessinlikle tedavi edici değil biliyorsun sadece hayat standartimizi iyileştirici şeyler bunlar..mesela bir örnek vereyim ben süt ürünü tüketmeden wc ihtiyacımı karsilayamam saniyordum ki günde iki kez oluyor bu beslenme ile..faydasını görüyorum özellikle 2gun vegan beslenme bağırsak fonaksiyonlarina çok iyi geliyor..inşallah faydayi tahlil sonucumda da görürüm.umarim..amerikada hasimoto üzerine çok başarı kattettiklerini okumuştum bir yazıda..senin adına çok sevindim birçok imakana erişimin kolay olucak..
Tillandsia Tillandsia @Lices_s D Dilek1934
Teşekkür ederim. Bu arada bağırsak fonksiyonları magnezyum eksikliği sebebi ile bozuk olabiliyor. Kabızlık yani. Mg takviyesi ile bunu düzeltebilirsin gerekirse ileride şu anda yeterli alıyor gibi görünüyorsun.
"Where hypothyroidism leads to MTHFR not working as well, which leads to thyroid hormone not being converted properly and on and on."

Nerede okusam şu mineralleri mutlaka tüketmek gerektiği yazıyor:

• Magnezyum (Magnezyum kanda çıkmaz! Kan testinde görülen değer birşey ifade etmez, kramplarınız oluyorsa, kabızsanız, kas yorgunluğu varsa %90 magnezyum eksikliğiniz vardır)
  • Selenyum
  • İyot (ama bu tartışmalı bir konu)
  • Çinko
  • Vit D
  • B Vitaminleri
  • Organik et (biliyorsunuz hayvanlar antibiyotikli oluyor, sütleri de bu Türkiye'de çok üzerinde durulan bir konu değil şu anda)
  • glutathione
  • Sağlıklı yağlar: Fıstık yağları, avakado gibi

Uzak durulması gerekenler:
  • Gluten, soya bazlı herşey, süt ürünleri
  • İçinde Flor, Chlor, Brom bulunduran herşey (genelde kimyasallarda oluyor)
  • Genetik olarak modifiye edilmiş gıdalar

Teşekkür ederim. Bu arada bağırsak fonksiyonları magnezyum eksikliği sebebi ile bozuk olabiliyor. Kabızlık yani. Mg takviyesi ile bunu düzeltebilirsin gerekirse ileride şu anda yeterli alıyor gibi görünüyorsun.
"Where hypothyroidism leads to MTHFR not working as well, which leads to thyroid hormone not being converted properly and on and on."

• Magnezyum (Magnezyum kanda çıkmaz! Kan testinde görülen değer birşey ifade etmez, kramplarınız oluyorsa, kabızsanız, kas yorgunluğu varsa %90 magnezyum eksikliğiniz vardır)
  • Selenyum
  • Çinko
  • Vit D
  • B Vitaminleri
  • Organik et (biliyorsunuz hayvanlar antibiyotikli oluyor, sütleri de bu Türkiye'de çok üzerinde durulan bir konu değil şu anda)
  • glutathione

Paylaştığın güzel bilgiler için çook teşekkürler..b vitamini ile ilgili kısım özellikle dikkatimi çekti ne kadar güzel ayrıntılı anlatılmış..birçok Dr hasimotoyu çok önemsemiyor mallaesef ve bazilarinin bilgileri olmasına rağmen anlaşmalı firmaları tavsiye ediyorlar ki aslında hiç fayda etmicek birşey veriyor sana bunu yakın çevremde gördüm..benim Dr iyot almamı istemiyor hatta deriye surulebilecek içerisinde iyot bulunan herhangi birşeyi bile yasaklıyor...aciklamasi vücutta emildigi için tahlil sonuclarini etkileyebiliyormus var olan tiroidi baskilayip sahte görünüm veriyormuş..ben şahsen dikkat ediyorum ve kullanmıyorum.. multivitaminin desteği seçerken de içerisinde iyot olmamasına dikkat ediyorum..merakla paylasacagin güzel bilgileri bekliyorum..

• Selenyum
  • Çinko
  • Vit D
  • B Vitaminleri
  • glutathione

5 yıl önce tanıştım bu haşimato ile 5 yıldır da bir kez dahi gebelik olmadı
Sağlıklı beslenme spor diyet vs. Şuan 55 kiloyum diyetten önce 63 kiloydum ama işe yaramadı bu da .benim antikorlarım yüksek ace plus selenyum kullanacağım ama artık takviye kullanmaktan yoruldum
İnansın ilaç dozunu kendim ayarlıyorum artık çok şükür uzun zamandır 1 ve 1 seviyelerinde kalıyor beni bu bebek mevzu su çok yoruyor
Amh 9 benim çok yüksek ama bu da işe yaramıyor hiç çünkü yumurtalar boş çıkıyor ben antikorların bunu yaptığını düşünüyorum doktor da hayır diyor ama bu antikorlar düşmüyor bir türlü

Sağlıklı beslenme spor diyet vs. Şuan 55 kiloyum diyetten önce 63 kiloydum ama işe yaramadı bu da .benim antikorlarım yüksek ace plus selenyum kullanacağım ama artık takviye kullanmaktan yoruldum
İnansın ilaç dozunu kendim ayarlıyorum artık çok şükür uzun zamandır 1 ve 1 seviyelerinde kalıyor beni bu bebek mevzu su çok yoruyor
Amh 9 benim çok yüksek ama bu da işe yaramıyor hiç çünkü yumurtalar boş çıkıyor ben antikorların bunu yaptığını düşünüyorum doktor da hayır diyor ama bu antikorlar düşmüyor bir türlü
AMH'ne önce bir maşallah demek istiyorum. Yaşın kaç acaba? Bu arada normal seviyenin 4 olduğunu ve bunun üstünün PKO indikatörü olduğunu biliyor musun?

Antikorlar genelde embriyoyu yabancı madde olarak tanımlayıp saldırabiliyorlar anladığım kadarı ile. Selenyumun faydası olacağına inanıyorum. Ne kadar kullanacaksın? Takviye kullanmak zor gelse de iyi bir sağlık için ne gerekiyorsa yapmak lazım işte. Yukarıda verdiğim kliniğin yazılarını bir okumanı tavsiye ederim. Hashimoto konusunda vs baya iyi gibi duruyorlar.

Bir de ne yaparsan yap herşeyin bir zamanı var ve olacağı zaman olacak. Bundan eminim :)

Paylaştığın güzel bilgiler için çook teşekkürler..b vitamini ile ilgili kısım özellikle dikkatimi çekti ne kadar güzel ayrıntılı anlatılmış..birçok Dr hasimotoyu çok önemsemiyor mallaesef ve bazilarinin bilgileri olmasına rağmen anlaşmalı firmaları tavsiye ediyorlar ki aslında hiç fayda etmicek birşey veriyor sana bunu yakın çevremde gördüm..benim Dr iyot almamı istemiyor hatta deriye surulebilecek içerisinde iyot bulunan herhangi birşeyi bile yasaklıyor...aciklamasi vücutta emildigi için tahlil sonuclarini etkileyebiliyormus var olan tiroidi baskilayip sahte görünüm veriyormuş..ben şahsen dikkat ediyorum ve kullanmıyorum.. multivitaminin desteği seçerken de içerisinde iyot olmamasına dikkat ediyorum..merakla paylasacagin güzel bilgileri bekliyorum..
İyot mevzusu biraz karışık kimisi alın diyor kimisi almayın diyor. Hangisi doğru ben de bilmiyorum...
Benim prenatalımda var.

Bu arada araştırmakta fayda var tabi derinlemesine emin olmak lazım!!! Şöyle brişey var: (Türkçesi paragrafların altında)
Aşağıdaki yazılar haşimotosunu kendi kendine iyileştirmiş bir Eczacının web sitesinden. Siteyide ekliyorum tabiki.
What types of benefits can be seen with LDN for thyroid disorders?
MM: Once you have been titrated to the correct dose, you will start feeling better. This will usually be followed by an improvement in labs, such as improved markers in TSH, T4, T3, and TPO levels. The time to start feeling better will, of course, vary per person. Once you start to feel better, maintain the dose for 2–3 months, and follow-up with your physician to see if your laboratory markers have improved. I recently had a patient with hyperthyroidism who struggled with trying to get pregnant for many years, and was finally able to get pregnant after starting LDN.

Doğru dozda kullanıldığında TSH, T4, T3, ve TPO'da iyileşme görülür. Kendini iyi hissetmeye başlayacağın zaman kişiye gör değişebilir.Kendinizi daha iyi hissetmeye başladığınızda bu douz 2-3 devam ettirin. Laboratuvar testlerinizi bir doktorla takip edin. Yıllardır hipertioridi olan bir hastan LDN kullanmaya başladıktan sonra hamile kaldı.

IW: Speaking of pregnancy, is LDN considered to be safe during pregnancy?
MM: Yes, all of the literature does seem to indicate that LDN is safe during pregnancy.

Hamilelik esnasında kullanımının zararsız olduğu tüm literatürde bulunuyor.

Öncelikle sen kendini üzülmeye ne kadar bırakırsan bu hastalık o kadar güzel ilerler..en sevdiği şeyler stres,üzüntü,uykusuzluk vs..bende bunların hepsini yaşadım psikolojik olarak çok yiprattim zamanında kendimi..sonuç dahada kötüleşen durumlar asosyal hayat vs..ve bir gün karar aldım uzulmemeye çünkü kendimle barışık her zaman pozitif düşüncelerle olduğum sürece hasimoto baskilanabilir..zaman tanı kendine hayatındaki güzel şeylere odaklan..ne kadar güzel söyledin 3 embriyon var kendini hazır hissettiğinde onların tutunucaklari hayalini kur..bedenini sev karnını oksa kendinle konuş..kayıpların için üzüldüm ama ne kadar şanslısın hamile kalabilme heyecanını yasamissin..şunu unutma ne düşünürsek onun gerçekleşmesini sağlıyoruz..pozitif olursan mucizelerin gerceklesmesine yardımcı olursun..fitoterapi uzmanını denemekten birşey kaybetmezsin..şu anki ruh halinden çok daha iyi olucagin kesin..hemen bu gün hatta şu an bir yerden basla kararlar al ve gerçekleştir çok iyi hissediceksin..insallah en kısa zamanda çok güzel haberlerle gelirsin..ne kadar güzel kendi vücudunu tanıyorsun şeker konusunu halletmissin..inan ki vitamin eksikliklerin ve kanındaki mikrop için de üstesinden gelirsin..

X