halüsinasyon

Bir anksiyete geçmişiniz var ve bu uyku felcini(halk arasında karabasan) tetikleyebilir. Görsel, işitsel hatta duyuşsal halüsinasyonlar çok normal bu durumda çünkü beyniniz uyansa da vücudunuz hala uykuda ve bu beyniniz için bir tür karışıklık.
Olabildiğince hayatınızdan stresi çıkarmanızı ve yaşantınız hakkında yakınlarınızla daha çok şey paylaşmanızı öneririm. Bazen küçük küçük şeyleri içimizde biriktirip kendimize yük yapıyoruz. Dertlerinizi ve duygularınızı güvendiğiniz insanlar ile paylaşırsaniz bir miktar bu yükleri atmiş olursunuz.

herkese merhaba,
nasil başlayacağımı bilmiyorum ama küçükken daha ilk okul zamanlarımda gece uyanırdım ve kapıda bir adamın beni izlediğini görürdüm ama tamamen karanlık ta duran biri şeklinde ne yüz ne ten rengi hiç birşey görünmezdi ve bu sürekli olurdu hep kapıda durmaz bazen odanın başka başka yerlerinde olurdu ağlaya ağlaya dua okuyarak geri uyurdum. ilerleyen yıllar bu durumlar azaldı ve şuan 27 yaşındayım evliyim eşim askeri personel ve bu durum yine başladı eşim nobetteyken herzaman ışığı açık bırakırım ışıksız uyuyamam.salonda uyuyordum ve uyandim eşimi kapının önünde gördüm durmuş bana bakıyordu aa senmi geldin dedim ama öylece kapının önünde dikilmişti ve konusmuyordu onun eşim olmadığını anladım biliyorum çoğu kişiye saçma gelecek ama o eşimdi dış görünüz olarak ama o degildi işte.. dondum kaldım yaptığım teksey korkudan gozlerimi kapatmak ve dua okumak oldu sonrasında nasıl olduğunu anlamadigim bir şekilde uyuya kaldım ve tekrar uyandığımda eğilmiş yüzüme bakıyordu ve hiç konusmuyordu öylece bakıyordu ve yine hareket edemedim bağıramadım korkudan felc olmuş gibiydim yine dualar okuyarak gozlerimi kapattim sabah uyandığımda evimizin dış kapısı açıktı ve evde kedim var normalde kaçar ama kaçmamıştı ve ordan disariya bakiyordu yani kapı yeni açılmıştı.baktigimda kimse yoktu. aradan yaklaşık 2 ay falan geçti artık eşim yokken geceleri hiç uyuyamiyorum.
2 hafta önce yatak odamızdaydik eşimle ve ben uyuyacagimi söyledim uyudum ama sürekli sıcaktan dolayı uyandim eşim tlfonuyla uğraşıyordu neden uyumadığını sordum sıcaktan dolayı uyuyamadigini söyledi ona doğru donuktum tekrar uykuya daldım ve uyandimdigimda eşim yatakta oturmuş sekilde karşıya bakıyordu karşısı balkon bir süre izledim sonra hala sıcaktan dolayı mi uyuyamadigini sordum sadece öylece durdu ve hiç birşey demedi ve perdenin açık olduğu fark ettim ama perde sanki ignelenmis gibi yukarı taraftaydi ama sunu söylemem gerekirki evimizde igne yok en azindan o şekilde igneleyecek bir iğne neden açtığını sordum kızdım karşı binadan görüneceği için ama yine öylece oturmaya devam etti ve onun eşim olmadığını fark ettim esimin görüntüsüyle aynı ama o nasıl desem farklıydı ve korkudan ne yapacagimi bilemedim sadece arkami donebildim uzanır vaziyette ona bakamadim ve öylece uzanip ağlamaya başladım. ve sonra dualar okuyarak uyuya kaldım ve yine uyandığımda eşime döndüm ve uyuyordu yani kıpırdayınca uyandı ve ağlama krizine girdim resmen okadar korktum ki uyuyamadim tekrar. ve şimdide sanki sürekli yerden birşey geciyomus gibi şeyler görüyorum bir golge gibi ama bu bir hayvan golgesi gibi böyle bir durum yaşayan oldumu ? doktora gittinizmi? durumunuz nedir bilmek isterim ?
Eşiniz geçmişinizi biliyorsa size oyun oynuyor olabilir mi?

Bu tarz şeyler genelde uykuya dalmadan önce huzursuz olunca, kafada bir sıkıntı problem olunca ya da mesela hava rüzgarlı cam açık kaldı kapatsam mi kapatmasam mi gece çarpıp ses yapar mı gibi şeyler düşünerek o şekil uyuyakalinca falan oluyor. Uyumadan önce yapmak isteyip yapmadığıniz şey kafada takılı kalınca olabiliyor. Ya da daha önceden da bu tarz şeyler yaşayıp onları düşününce yine olacak olmayacak düşünceleriyle uykuya dalınca oluyor. İçinizi ferah tutup o şekil uykuya dalmak lazım bence

Peki dış kapı neden acıktı.Nasil açıldı.kediniz neden kaçmadı.Normalde ev kedileri hemen fırlar.Ve gece kedinizde garip davranışlar gozlemliyor musunuz.Evinize bir yada birkaç kamera yerleştirin.Acaba uyurgezersinzi ve farketmeden siz mi açtınız.
Derin uyku uyumuyor uyurgezerlik de olabilir ne güzel temas ettiniz konuya

Ah canm naptn sen bu halüsinasyon değil bildiğin üç harflilerin oyunu güvenilir bir hocaya gitmen lazım bunu senelerce yaşadım hatta benimki biraz daha ileriydi kollarimda ciziklerle uyanırdm bolca namaz kıl tövbe çek ve Kur'an oku rukye dinle keşke okumasaydm benimde eşim asker ve çoğu gece evde olmuyor korkularımi hatırladım 😟

Hamileyim gece gece okuduğum şeye bak 😲 bence de rüya olabilir. Yani şimdi adam size eğilip bakıyor siz gözlerinizi kapatıyorsunuz. Bende eskiden sesler duyardım ama gözlerimi asla kapatamaz hatta nefesi bile zor alıp verirdim. Ama benimki dışarıdan gelen seslerdi yani. Gözüme bişeyler görünmezdi Allah korusun.

Çok korkak biriyimdir cocuklardan önce evde yalnız kalamazdım Eşim evde olmadığı zamanlar mutlaka TV den Kabe TV'yi açardım orada 7/24 kuran okunuyor. Veya TV 8 açık kalırdı çünkü orası full eğlence kanalı gece gece korku müziği veya ona benzer bişey olmaz diye. Ve bütün odaların ışıkları açık olurdu TV'nin de sesi açık olurdu 3.katta oturduğumuz halde ses duyup da kendi kendimi korkutmak istemezdim.

Birde tuvaletim gelirse asla gitmezdim sabah ezanına kadar. Şimdi çocuklardan sonra geçti o korkular tabi

sadece uyuma esnasında oluyorsa uykuyla alakalı bi problem muhtemelen, uyurgezerlik gibi, narkolepsi denen bir uyku bozukluğu var uyku felci sanırım halk arasında adı ondan olabilir. ama stres, kaygıdan daha öte bişe bu bence, patolojik bir durum olabilir. kesin bi nörolog yada psikiyatriste görünün derim. sizi mental olarak cok yoran bi durumdur. en azından ne olduğunu bilirsiniz, tanısız bir hastalık da insanı rahatsız eder. geçmiş olsun şimdiden.

Peki dış kapı neden acıktı.Nasil açıldı.kediniz neden kaçmadı.Normalde ev kedileri hemen fırlar.Ve gece kedinizde garip davranışlar gozlemliyor musunuz.Evinize bir yada birkaç kamera yerleştirin.Acaba uyurgezersinzi ve farketmeden siz mi açtınız.
evet bende o konuda kedimin neden kaçmadığını anlamadım kedimin davranışından sadece kapının yeni açıldığını anladım. suana kadar bir uyur geçerlik durumum olmadı uyur gezer olsam eşim bilirdi diye düşünüyorum sürekli nöbette olmuyor çoğu zaman evde

Eşiniz geçmişinizi biliyorsa size oyun oynuyor olabilir mi?
ilk böyle birşey gördüğüm zaman eşim nöbetteydi askeri personel olduğu için ordan ayrılması imkansız ama nasıl anlatsam zaten gördüğüm kişi sadece onun görüntüsünde başka birisi yani nasıl söylesem. bir his ve bilmişlik gibi birşey yaşadığımı düşünün o olmadığından emindim bunları yaşarken ilk başta o sanıyorum ama sonra olmadığını fark ediyorum.

Ay ben niye okudum simdi yalnızken. Çok etkilendim sizi düşünemiyorum. Hep uyku halinda oluyor sanırım hiç uyanıkken veya gündüz falan oldu mu ?
hayır olmadı sadece birşey geçiyormuş gibi geliyor bazen gölge gibi ama bir insan değil hayvan gibi yani oraya gidip bakma gereksinimi duyuyorum

ayyy okumayaydım keşke eşimle brlkte gittim tuvalete oda gözleri kapalı dikiliyor yanımda şiştt aç gözünü ordamısın diyorm delirdin mi be kadn gece gece saat kaç ayakta uyuyorm dedi 😂😂

çok etkilendim.. Çok geçmiş olsun şöyle diyeyim ilk önce psikiyatriye gidin herseyi anlatın tedavi olun terapide alın halen devam ederse işinin ehlinde bir hoca bulun yardımcı olsun size ben çok inanıyorum o tü seylere ayrıca evi sirkeli suyla silin kuran acın tv den sesini acın yukssk sesle dinleyin sizde tekrarlayın yatmadan önce ayetel kürsi nas felak okuyun

Hep uykudan uyaninca yasamissiniz bu tarz durumlari. Narkolepsiyi bir arastirmanizi öneririm.
Bir de uyku uyaniklik arasinda olabiliyor bazen boyle seyler. Bir keresinde uykudan gozumu actım yanimdaki komidinin uzerinde 2 tane el kadar kocaman tarantula vardi. O şokla gozumu acip kapadim yok oldular. Yani aslında zaten yoktular :)

Tavsiyem boyle bir sey oldugunda gozlerinizi kapatin, kendinize bunun gercek olmadigini, beyninizin size oyun oynadigini soyleyin birkaç kez, 10 a kadar sayip tekrar gozlerinizi acin.

Ayni sey degil tabi ama ben zaman zaman nokturnal panik atak yasiyorum. Yani normal zamanda degil de uykuda panik atak yasayip uyaniyorum. Uyandigimda kalbim inanilmaz hizli atiyor ve yogun bir ölüm korkusu yasiyorum. O zaman gozlerimi kapatip gececegini, bu hissettiklerimin beynimin bir oyunu oldugunu tekrarliyorum. 1 dakikadan kisa surede normale donuyorum.
Belki sizde de ise yarar.

Yani çok üzüldüm yaşadığınıza. Gün içinde nasılsınız? Hem uykusuz kalıyorsunuz hem de stres yaşıyorsunuz? Muhtemelen buna neden olan ruh halini ister istemez besliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum.

Öncelikle kendinizi fiziksel olarak yormanızı öneririm. Muhakkak spora başlayın. Sadece yürüyüş falan değil. Gerçekten pestiliniz çıksın. Şimdi söylediğim saçma gelecek belki ama sembolizmin yoğun olduğu masalsı filmler izleyin. Beynimiz sembolizmi emer ve rüyamızda görme ihtimalimiz artar. Başkası olsa oyun oynayın derdim çünkü o da aynı şekilde rüyaya giriyor ama şiddet yönelimli şeyler sizin için pek uygun olmaz.

Tabii ki doktora gidin. Bu yaşadığınız hayat kalitenizin ciddi anlamda içine edecek şeyler. Şu an hala olaya çok mantıklı bakabiliyorsunuz, ancak beyniniz yoruldukça mantığınız da azalabilir üzgünüm. Eğer rahatlatacaksa bol bol dua okuyun gün içinde de. Çok geçmiş olsun.
malesef uyuyamiyorum bu gece eşim yine nöbette ve inanin gozume gram uyku girmiyor psikolojik olarak çok kötüyüm en kısa surede doktora gidecegim

X