Haksız mıyım ( eş ailesi )

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Artvinli Gürcü kız arkadaşlarım var çok becerikli,hamarat, eğitimliler. Sizi ezmelerine ve kullanmalarına müsade etmeyin. Eminim ki çok güzel ağırlamışsınızdır eş ailesini ama onlar gelinlerini köle görüyor göreviniz sanıyorlar. İşiniz çok zor. Allah sabır versin diyorum. İç Anadolu insanının kafa yapısı, hayata bakış açısı, kadın-erkek ilişkileri, beklentileri beni geriyor. Orta yol bulmak neredeyse imkansız çünkü herşeyin en doğrusunu onlar bilirler. Salt bu gezegende geçirdikleri gün sayısı fazla diye saygı beklerler. Damatlar da kız ailelerini önemsemezler, görüşmek istemezler. Sen benimle evlendin benim ailem senin ailendir. Sen artık onlardan değilsin bizdensin derler.
Saçlarım dikiliyor hatırladıkça. Ne çekmişim be valla boşandım kurtuldum

Geçmiş olsun size de, dilerim bundan sonraki hayatınız güzel olur. Evet maalesef çok farklıyız eşim yine anlayış gösteriyor ama kendi ailenin anlayışını bekleme böyle görmüşler diyor.
Başka birine anlatsan dua et aranızı bozmuyorlar diyor zaten yapmamaları gereken bir şeyi yapmıyorlar diye dua edeceğim.
Önemli olan sizin mutluluğunuz diyorlar zaten yaptıkları şeyin mutsuzluk verdiğinin farkında değiller çünkü kendilerine göre doğru.
Öyle söylediklerinde benim bir annem babam var zaten o sizin düşünceniz diyorum. En son kabulleniyor gibi oldular. Ama tipik kız artık evlenince erkeğindir algısı değişmedi maalesef.
Sadece benim farklı bir ailede ve kültürde yetiştiğimi onlar gibi olamayacağımı kabullendiler o da çok zaman aldı.
Umrumda da değil zaten kabul edip etmemeleri beğenmedikleri konuda şakayla annem babam beni bekliyor anlayabileceğiniz biriyle evlendirebilrsiniz diyorum. Zaten böyle konuştuğum için saygısız oluyorum.
Bu arada eşimin kendi aileme karşı hiçbir saygısızlığı olmadı. Ama şöyle bir şry de var babam eşim rahat etsin diye sofraya oturmayan biri sigarayı rahat içsin diye ortamı terk eder. Annem kalkar yerini ona verir. Kendi aileme yakın olduğum için görüşürüz iki haftada bir eşim babasına yapamadığı şakaları babama yapar.
Belki de böyle olduğu için eşimin bir saygısızlığı olmadı bende olduğu gibi sürekli bizi sevmen gerekir diye darlasalardı muhtemelen o da benim verdiğim tepkiyi verecekti hak da veriyor zaten.

Son düzenleme:
Siz haklısınız ama eşinize sürekli bu durumu şikayet etmenizi doğru bulmadım. Ailesi atsan atamaz satsan satamaz bir de farklı kültürlere sahipmişsiniz eşimle aynı memleketteniz ama bazen benim bile garipsediğim oluyor eşimin ailesi köy kökenli ben ise şehirde büyümüş, köy hayatına uyum sağlayamamış bir kadınım. O yaştaki insanların da değişmeyeceğine göre ne desem boş. Arada sırada görüyormuşsunuz buna da şükür eşinize sürekli ailesinden yakınırsanız bir süre sonra itici olmaya başlar yani eşim bana sürekli ailemi şikayet etseydi bir geri çekilirdim. Biz aile olarak mesafeliyiz insanlara karşı ama eşimin ailesi de içli dışlı olmayı seviyor.

İlerde aynı şehirde olma hayalleri var tüm korkum aslında bu. Şimdiden mesafe koymaya çalışma çabalarım bunlar. Yoksa önünü alamayacağım.

İlerde aynı şehirde olma hayalleri var tüm korkum aslında bu. Şimdiden mesafe koymaya çalışma çabalarım bunlar. Yoksa önünü alamayacağım.
Aynı şehirde olursanız sinir hastası olursunuz. Biz hemşehri olmamıza rağmen bazen sıkıntı yaşadık. Eşiniz gitme konusunda kararlı mı peki?

Bu yorumu okuyunca en büyük korkumu tekrar soylemis oldunuz . Çocuğum ya benzerse diye ben bazen düşünüyorum. Mesela fiziksel olarak kayinvalidem ile aynı olması durumunda sinirim bozulur.

Aynı şehirde olursanız sinir hastası olursunuz. Biz hemşehri olmamıza rağmen bazen sıkıntı yaşadık. Eşiniz gitme konusunda kararlı mı peki?
Şu anlık kararlı tarlalar var çünkü babası bir yere kadar uğraşabilir. Bilmiyorum yani napacağımı.
Aynı il olmasa çevre illeri istiyor çevre iller de zaten 1.5 saat mesafede onlar için yol gitmek sıkıntı değil yeter ki gidilsin, gelinsin, aranılsın, sorulsun.
özellikle kayınpederim çok rahatsız edici. İstediği olmadığı her an huzursuzluk yaratacak potansiyelde. Aşırı alıngan.

Bence altta başka meseleler var. Bunlar ise o sebeplerden sonra gözünüze çarpan şeyler. Yoksa birkaç günlüğüne gelen misafir için çok da üstünde durulabilecek konular değil

Anlamazlar ve değişmezler maalesef erkek tarafı oğullarını rahat bırakmayı bir türlü öğrenemedi. Bari evleriniz yakın olmasın. Ben bir hafta gitmesem kv ye niye gelmiyor tarzı eşime soruyor. Mesafeni koy dediler de nasıl koyayım eşimle tartışsam neye yarar anne babasını değiştirebilecek mi. Ben kendi aileme bile bu kadar sık gitmiyorum inanın. Çevre illeri seçerdim illa gidilecekse. Dibine kadar haklısınız ama anlatamazsınız.

Bence altta başka meseleler var. Bunlar ise o sebeplerden sonra gözünüze çarpan şeyler. Yoksa birkaç günlüğüne gelen misafir için çok da üstünde durulabilecek konular değil
Var evet tarafıma sınır ihlalleri çok oldu. Sürekli telefon etmeler telefon beklemeler bizde adet öyledir şöyledir adı altında kibarca dayatmalar artı çocuk gibi alınganlıklar irrite etti beni.
Yoksa en başında çok samimi yaklaşmıştım.

Bu sefer üstüne gidince ne kadar basit şeylere takılıyorsun ben karşımda daha hayal kuran, yaşam alanını güzelleştirmeye çalışan birini isterdim bu hayattaki tek derdin ailem diyor.
Bu cümlenin altında çok çok büyük sorunlar var dikkat. Adamın ailesiyle ilgili haklı bile olsanız adam sizinle mutlu değil. Bunun sebeplerini düşünün bence. Ailesinden daha önemli çünkü.

Bu arada maalesef toplumumuzda bir kişi biriyle evlenirken ailesiyle de evleniyor. İster istemez idare etmek zorunda kalıyoruz. Evlenmeden önce karşımızdaki aileyi doğru analiz edip karar vermeliyiz. Katlanabilir miyiz,katlanamaz mıyız,karşılıklı olarak iyi düşünüp evliliğe evet demek gerekiyor. Evet siz onların kızı değilsiniz,onlar da sizin aileniz değil ama eşiniz için değerliler. Buma göre davranmak gerekiyor her zaman.

Sizin mevcut durumunuz nedir peki ? Sınırlarınızı koruyabiliyor musunuz ? Eşiniz ne derece yanınızda ?

Hoşlandığımız şeyler farklı çünkü. O ülke siyaseti, borsa, futbol ne bileyim bu tür şeyler hakkında konuşmayı seviyor.
Ben daha çok edebiyatla ilgileniyorum. O bana göre daha sosyal daha aktif biri ben daha yalnız kalmayı seviyorum.
Yani bunlar evlenmeden önce de bu şekildeydi belki bilgi birikimi olarak benden daha doluluğa sahiptir. Ama arkadaşınla yapacağın sohbet ayrıdır eşinle yapacağın sohbet ayrıdır.
Ben oturup ülke tarımı ve sanayisi hakkında saatlerce konuşamam mesela. O da benim ilgimi çeken konularda konuşamaz.
Benim eşimle şahsi hiçbir problemim yok onun da benle yoktu diye biliyorum ailesiyle anlaştığım zamanlar da iyi ki sen falan diyordu hatta.
Şu an mutsuzsa da zorla tutmuyorum kimseyi.

Elbette kimse kimseyi zorla tutmuyor. Sizin için önemli değilse o ayrı mesele. Ben olsam eşimin benimle mutlu veya mutsuz olması durumunu,mutsuzsa bunun sebeplerini merak ederdim şahsen. O yüzden buna yoğunlaştım konunuzda.

Eşinizin ailesini tam olarak tanımadan evlenmiş de olabilirsiniz. Evlerini görmemiş,nerede ne şekilde yaşadıklarını bilmemiş de olabilirsiniz. Bence eksiklik bu kısımlarda. Belki bu kadar pis ve pasaklı olduklarını önceden bilseydiniz evlenmezdiniz. Ya da eşinizin sofraya bir tabak bile götüremeyecek kadar beceriksiz biri olduğunu evlilik öncesi hiç görmemişsinizdir. Görseniz evlenmezdiniz belki öyle değil mi? Bunlar sizin yanlış kararlarınız ve eksiklikleriniz bana göre. Sonuç olarak da evinizi varlığınızla güzelleştirememeniz normal.

Bana anormal gelen bu kadar entellektüel bilgi birikimine sahip bir insanın baba karşısında el pençe divan durması. Muhattap olduğu insanlar makam mevki sahibi insanlar çünkü aşağısı kesmiyor eşimi.
Belki yaşamadığım, büyümediğim bir aile tarzı için anlayamam normal. Ama evlendiğin insan farklıysa ve evlenmişsen onu o şekilde sevdiğin içindir. Eşime kendimle ilgili hiçbir yalanım olmadı çünkü. Aksine o da ailesinin benim ailemden farklı olmadığını söylüyordu. Daha sonra işin içinden çıkamayınca o da bocaladı. Sonuç olarak halen daha ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Benim yapmam gereken bir şey var mı onu da bilmiyorum.
Mutsuzluğu da muhtemelen neden daha kendimi geliştireceğim şeylerle ilgilenmek yerine ailesini bu şekilde eleştirmemdir.

Eşinizin kültüründe çok insan var bu ülkede. Makamlar mevkiler çok fayda etmez,isterse Pariste doğsun büyüsün Anadolu irfanı diye bir şey var çünkü değiştiremezsiniz. Zaten değiştirmeye çalışmanız da gereksiz olur. Ben ne mevki sahibi adamlar tanıyorum babalarının analarının yanında bacak bacak üstüne atamıyorlar,hala liseli gibi gizli gizli sigara içiyorlar. Ve bunu saygı olarak nitelendiriyorlar.

Erkekler çok garip yaratıklar bana göre hiç bir şeyi sallamıyorlar. Ev kirlenmiş,eşi yorgunmuş üzgünmüş ,kavgada veya sıradan bir anlaşmazlıkta haklıymış haksızmış önemsiz onlar için. Ben yapı gereği hiç bir şeyin üstünde durmayan bir insanım. Özellikle de eşimin ailesi konusunda. Kendisi konuyu açmadan yorum dahi yapmam,bana sorulmadıkça ağzımı açıp bir fikir bile söylemem. Gereksiz geliyor çünkü. Nolacak yani konuşunca,çözüm mü olacak? Hayır. O halde anlamsız yani. Eşimden yardım isterim,hadi sofrayı kur derim,wcyi temizle derim biter gider. Şikayetlensem neye yarayacak,çözüme odaklanıyorum ben. Ve en önemlisi de evlenmeden önce de böyleydim,evlilik sürecinde de aynen devam ettim.

Evet o da korkudan sigara içemiyor bana anlamsız geliyor kendi kazandığı parasıyla insanın sigara içmeye çekinmesi. Ben bacak bacak üstüne atıp içiyorum babamla üstelik kendi içmediği halde. İçki de içiyorum yanında saygısızlık olarak nitelendirmedi kimse hiç çünkü saygısızlık daha farklı bir şey bize göre.
Burda insanın karakteri kadar birlikte yaşadığı insanın ne derece destek olduğu da önemli bence. Ben biraz takılırım konulara doğru tek başıma da halledebilirim aslında ama eşim müsade etmiyor sen söylersen kırılacaklar diyor rahatsız olduğum bir şeyi utana sıkıla zor bela söylüyor.
Bir insanın telefonda saatlerce muhabbet etmeyi sevmemesi kadar normal ne olabilir bu hayatta. Bunu bile güçlükle söyleyebildi yanlış anlayacaklar diye.
Yani bence benim ufkum, feraset seviyem, dünya görüşüm vb şeyler eşimin istediği gibi olsaydı eğer mutlu değilse şu an o zaman da mutlu olmayacaktı.
Ben yine rahatsız olacaktım ve o yine utana sıkıla güçlükle bir şeyleri halledecekti.
Ve fıtrat olarak zaten bir de yaratılmamışız. Ayrıca toplumda erkeğe ve kadına yüklenen roller ne yazık ki hiç adilce değil.
bu tip durumlarda da sanki mutlak bir doğru yokmuş gibi geliyor. Ne yanından tutsam b.klu değnek

Bence haklısınız eşiniz kalp kırmadan uyarsın görümceleriniz filan da gelmiş onlar de temizleyebilir ana babasının ardını,yani ben annem babamla gelinimİzin evine gitsem arkalarını toplarım ayıp olmasın diye ki gidip rahatsız etmem kalmam o da ayrı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…