Haksız mıyım ( eş ailesi )

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu, arada yorumları sonradan gördüm aynı şehre taşınma kesinlikle bu konuda haklısın

Neden öyle söylüyorsunuz ki ben misafir olarak gittiğim evde yemeğe sofra kurulmasına yardımcı olamasam da toplamaya mutlaka yardımcı olurum.
Eğer yakınımda ise önceden giderim yemek hazırlamasına da yardımcı olurum. Eşimin ailesine gittğimde de böyleydi oturup önüme getirmelerini ya da tabağımı kaldırmalarını beklemedim.
Bilerek yapmamışlardır ama asgari nezaketten bahseden insanlar bunlar yaptıkları şey asgari nezaketin olduğu bir şey.
Kendi evlerinde öyle olabilirler ama başkası saçını çıkarmak zorunda değil ki bunu yapan da benim yaşlarımda genç bir kadın üstelik herkesi her koşulda acımasızca eleştiren bir kadın.

Niye? Kadının evi mi sadece orası? Ailesini senede birkaç kez gören adam bir zahmet kalkıp yardım edecek. Hem de öyle yalandan değil. Her işe koşturacak. Ailesini göremiyor ühühü dramı çizip kadını sorunlu gösterenler de beni irite ediyor.
O kadar kişiye 5-6 gün yemek hazırlamak kuzu çevirmek kadar zor ayrıca.
Yemeği bulaşığı temizliği. Bir gece bile misafir ağırlamayanlar için basit şeylerdir eminim. Ama değil, kolay değil.

Etiketleri yerlere atan, 6 gün kaldığı evde yalandan bir tabak yıkamayan, en basit adabı muaşeret kurallarını dahi bilmeyenler misafirliğe gitmesin arkadaş.

Anlamadım bana hak verdiniz mi yoksa yeriyor musunuz
Evine sadece senede 5,6 günlüğüne geliyorlarsa sık gelmiyorlarsa şikayet ettiğin için haksızsın gerçekten eşler bu konuda cok alıngan oluyor 5 gün sık dişini ugurla, ama eş aile ile aynı şehirde yaşamak bu anlattığınız insanlarla hoş olmaz gitme Karadenize falan boşver

Karadenizli olan benim onlar iç Anadolu’dan. Yani ben de düşünemiyorum iç içe bir hayatı anca bu kadar idare edebilirim sanırım.

Görümcem yardım etti demişsiniz ondan öyle yazdım, ve haklısınız sadece 5 gün idare edilebilir demek istedim

Hele alışık olmayan insan için daha da zor. Eşim salata falan yaparken dur zahmet etme ben yaparım diye geliyorlardı ama bana biz de yemeğe yardım edelim diyem olmadı. Çok şükür şükür öyle böyle atlattım. Dinlenirim geçer mesele o değil. Mesele herkesin doğrusunun ve yaşam stilinin farklı olduğu sanki bu evlilikte bir şeylere uyması gereken biri varsa o da benmişim gibi davranılması. Neden sırf gelinim diye beni babadan kayın aileye geçirilmiş bir zimmet olarak görüyorlar çünkü. Eşimin de sürekli haklısın ama napayım annem babam diye arada kalması. Zor bela bir şeyler söyleyebiliyor. Benim kendimi ifade etmeme de fırsat vermiyor ben konuştum diyor alınırlar diye açıkça da anlatamıyor anlattığını da hiç anlamıyorlar muhtemelen.
Evde yapılan bir şeyden rahatsız oldum 8 kez neden bu şekilde yapmamalarını söylediğim halde ısrarla yapmaya devam ettiler en son eşim söyleyince yapmayı bıraktılar.

Eşimin elinden hiçbir şey gelmez bir tabağı akıp sofraya koyamaz kırar döker.
Niye, eşiniz geri zekalı mı? 4 yaşında oğlum sofraya tabak götürebiliyor. Çocuklarda bile bunu yapmak için gereken fizyolojik ve zihinsel donanım varsa o adam da yapabilir. Siz önce o eril zihniyetinizi değiştirin yeter ki.

Diğer konularda bence haklısınız. Lavaboda o şekilde saç görsem ben de konuşur, üstüne orayı eşime temizletirdim muhtemelen.

Kırıp dökme mevzusu biraz mübalağa. Dağıtıyor yani. Ben de dayanamayıp topluyorum ona kalsa saatler sonra toplayacak öyle olunca yapmasın dağıtmasın da diyorum. Yanlış yapıyormuşum ama.

Kırıp dökme mevzusu biraz mübalağa. Dağıtıyor yani. Ben de dayanamayıp topluyorum ona kalsa saatler sonra toplayacak öyle olunca yapmasın dağıtmasın da diyorum. Yanlış yapıyormuşum ama.
Dağıttığını da kendisine toplatın, bu işte sizin yapmanız gereken tek şey sabırlı olup dayanmak. Yoksa çok zorlanırsınız.

Yaşlıdan kastım elden ayaktan düşmüş 90 yaşında kişiler değildi zaten. Neticede sizden epey büyük insanlar onu kastettim. Sadece buraya mı takıldınız tüm yazdıklarımdan?

Bilgilendirme için teşekkürler ama benim yazdıklarımla ilgili fikrimi hiç değiştirmedi eklediğiniz yeni bilgiler. Eşinizin fiziksel veya zihinsel bir engeli yoksa gayet bir tabağı alıp sofraya koyabilir. Daha bu beceriden yoksun bir adamla evlenmişsiniz. Normalleştirmeye çalışıyorsunuz üstelik. Evinize misafirliğe gelmiş insanlara alt tarafı sofra kurmuşsunuz. Bunu yapması gereken kişi zaten misafir gelenler değil siz ve eşinizsiniz. Klasik kocaya toz kondurmayan tüm hatayı eş ailesinde gören kadın konusu.

Ay ne münasebet ya, eşinize yardım teklifi var size yok. E siz gidin madem kayınvalideye 6 gün yiyin için oturun. Misafircilik oynayın.
Yapamazsınız, niye? Çünkü kadınsınız ayıp olur. Evinize gelen görümceleriniz bu ayıpların neresinde peki. Böyle yetiştilmemiş olmaları lazımdı oysa.
Sizi de çok ılımlı buldum.
Önemli olan tavırdır, yardım etmeyi teklif etseler göze batmayacak eminim.
Çalışıyor musunuz bilmiyorum ama bayramda belki dinlenecektiniz çalışmıyorsanız gezeceksiniz. Mecbur muyuz 6 gün millete “kölelik” yapmaya.

Çok yanlış yapıyorsunuz. Yardım edeyim derken daha çok dağıtıyorsa dağıttığını toplayacak, kırıyorsa kırdığını süpürecek. İşin içine girsin ki sizi anlayabilsin. Yoksa daha çok duyarsınız napim, ailem, söyleyemem, idare et laflarını.

Çalışıyorum evet, gelmelerinde bir problem yoktu yine de tatil konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Sadece babaannemin vefatı yeniydi ve ağlama krizleri geliyordu bir anda bu konuda sıkıntı yaşayacağımı biliyordum.
En başlarda daha da ılımlıydım ama baktım üste çıkmaya başlıyorlar saçma salak beklenti içine giriyorlar kendimi geri çektim.
Bunu belki sert bi şekilde yaptım eşimi de kırdım bilemiyorum olayı güzelleştirip anlatma huyum yoktur benim açık açık ne düşünüyorsam derim.
Tek sıkıntı sürekli eşime ailesini şikayet eder durumda olmamdı. Anlıyordu ama bir şey yapamıyordu.

" ..ailesi bizim ayrı bir aile olduğumuzu değil de onların ailesine yeni katılan biri olarak görüyor beni "

Çünkü onların kültürleri böyle. Aynı cümleleri defalarca işittim. Kadının hiçbir değeri yok. Kadın onların gözünde bir tarla çocuk makinesi.

Kültür farkı ve anneci / aileci davranışları eski eşim kendisinden tiksindirdi.

Ya bu deveyi güdeceksiniz ya bu diyardan gideceksiniz. Evliliğiniz uzun soluklu görünmüyor.

Sakın çocuk yapmayın. Çocuğunuzun huyları dış görünüşü kayınvalidenize kayınpederinize benzer ise ?? Çocuk yetiştirme tarzınıza da müdahele ederlerse ?

Madem ki kök ailesi o kadar kıymetli ise lavabodaki saçları kocanız kendisi temizlesin. Siz köle değilsiniz.

Haksızsınız bence . Herkes temiz olmadığı gibi herkesin temizlik anlayışı başka. Çok titiz biride belki sizin evinizi pis bulabilir .. insanlar size kötü bir şey yapmamışlar , arada kültür görgü farkı var siz dikkat edersiniz başkası etmez başkası çok daha dikkat eder filan .. kimseyi değiştiremezsiniz , hele ki yaşlı insanları hiç.. saçlarını biri atmış tıkamış, kendi kız kardeşiniz olsa uyarırsınız anlatırsınız ama eşinizin ailesi olduğu için buraya konu açmışsınız, konu çünkü temizlik değil eşinizin ailesini beğenmiyorsunuz herşeyleri batıyor . Eşiniz eminim ailesini ağırladığınız için çok mutlu olmuştur , gidince arkalarından burası kirli üstlerini değiştirmiyorlar filan demek ne kadar kırıcı , sevinci yarım kalmıştır .. herkesin ailesi dörtlük mü anlamıyorum , bir amcam vardır leş gibi gezer evime gelse misafir olsa arkasından dedikodusunu yapmam, annem aşırı titiz olmasına rağmen kız kardeşimin saçları orda burda dikkat etmez yine dedikodusunu yapmam, liste uzar gider .. eşinizi kırar ve dırdırcı olarak görünürsünüz sadece..

Kendisi temizledi zaten. O anlamda karışma olacağını düşünmüyorum sadece benim bazı şeylerim onlara absürt geliyor. Yaşı kaç olursa olsun büyüğümü yanlış bulduğum noktada eleştiriyor olmam, onların her istediğinde ulaşılır olmamam gibi. Eğer sizin dediğiniz gibi olursa da boşanırım zaten ailemin her şekilde arkamda duracağına inanıyorum.

Pis bulabilir tabii ki ama bazı şeyler de dikkat edilir şeylerdir zaten ekledim çok titiz olmayabilirim ama ne kendi evimde ne de başkasının evinde lavaboyu tıkayacak kadar saç bırakmam lavabonun delikleri görünmüyor o derece. Bahsettiğim 5-6 tel saç değil yumak çıktı. Ya da ne bileyim çişimi yaparken üstüme damlattığımı bildiğim halde o kıyafetle insanların yataklarına uzanmam. Eşime göstermemin sebebi beni muhabbet etmiyor oluşumla suçlamasıydı zaten acım ve ağrım vardı belirttiğim gibi sevdiğim bir insanı kaybettim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…