Hak geçer mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kadının belki bir ailesi çocuğu olurdu simdiye. Çocuk konusu bence önemli mesela. Ben olsam vermezdim evi kimseye

Evet doğruymuş. Ben direkt tüm pay eşe kalıyor sanıyordum. Aşağıdaki gibiymiş.

Çocuğu olmayan eş; vefat eden kadının anne, babası ve onların çocukları ile mirası paylaşıyor ise; mirasın yarısı eşin, diğer yarısı kalan mirasçılarındır. Çocuğu olmayan muris kadının anne ve babası hayatta değil ise sağ olan eş 3. Derece mirasçılar ile mirası paylaşmaktadır.
Evet hatta bir arkadaşım bu gibi şeylerden korkusuna evi ortak tapu yaptirmisti. Çünkü yakın akrabasinda kadının kocası ölmüş. Çocukları olmadığı için oturdukları evin bir kısmı yegenlere kalmış. Yıllarca evlilik birliği içinde yaptıkları ev hiç yoktan yegenlere de gitmiş. Arkadaşım buna şahit olduğu için beni de çok uyarmıştı..kendi de aldıkları evi ortak tapu yapmıştı. Ben de ordan hatırlıyorum bu meseleyi.

Arsa komple kadına aitse nasıl bir daire düşer ki? 2 - 3 katlı mı ki bina? Müteahhit hakkını da vermemiş olabilir. Diğer mesajları yeni gördüm. Başkaları da benim gibi düşünmüş. Hakkını yedirmesin. 25 metrekare falan mı ki bir dairecik düşmüş?

Kadının hakkı. Kendileri geçmeyeceklerse kiraya versinler. Kardeşi girerse para ödemez de ve çıkmaz da. Kiranın ederi neyse onu söylesin. Gireceğini sanmıyorum parasından dolayı.

Şöyle de yapabilir: "Kiracılarla sıkıntı yaşamak olağan oluyor. Kardeşlerimle aramın bozulmasını istemiyorum, o yüzden de kardeşlerime kiraya veremem..."
Hisseli arsa olabilir. Bizim tek arsa bile sonradan bir birsey daha geçtiğinde yarışı başka birine verildi belediye tarafından. Orda o dönem millete fazla fazla yer satmışlar. Herkesin tapusu var. Ama bazılarının yeri kayıp mesela. Ev yapanlardan belediye para aldı. Ev yapılmamış arsaları ama gerçek ama yalan böyle birilerine daha verdiler. Hiç yoktan bizim arsaya bir ortak daha çıktı. Zaten 3 kardeş ortakti. Kaç katlı apartmandan 3 kardeşe birer daire anca düştü. O da arsanin yarısında ev vardı ondan..yoksa tüm arsayı başkasına da verirdi sanırım belediye daha da az düşerdi. Komple bütün arsada ev yapılı olmuş olsaydı kişi başı iki daire düşerdi.

Burada babanın vefat etmeden hibe/satış göstermesi sorun oluşturmuş ve kardeşlere dava yolunu açmış. Ölene kadar bakma sözleşmesi ile kızının kendilerine bakım ücreti olarak tapu devrini sağlasa şimdi ortada sorun yoktu.

Burada babanın vefat etmeden hibe/satış göstermesi sorun oluşturmuş ve kardeşlere dava yolunu açmış. Ölene kadar bakma sözleşmesi ile kızının kendilerine bakım ücreti olarak tapu devrini sağlasa şimdi ortada sorun yoktu.
Çok ilginç, sağlığında bir şey verdiğinde dahi bununla ilgili de dava yolu açılıyor yani 🤔

Arsaya apartman dikiliyor ve sadece bir daire nasıl alıyor baya dolandiriliyor bence

Arsa komple kadına aitse nasıl bir daire düşer ki? 2 - 3 katlı mı ki bina? Müteahhit hakkını da vermemiş olabilir. Diğer mesajları yeni gördüm. Başkaları da benim gibi düşünmüş. Hakkını yedirmesin. 25 metrekare falan mı ki bir dairecik düşmüş?
Valla inanın o kısmı bilmiyorum ben.
Hisseli arsa olabilir. Bizim tek arsa bile sonradan bir birsey daha geçtiğinde yarışı başka birine verildi belediye tarafından. Orda o dönem millete fazla fazla yer satmışlar. Herkesin tapusu var. Ama bazılarının yeri kayıp mesela. Ev yapanlardan belediye para aldı. Ev yapılmamış arsaları ama gerçek ama yalan böyle birilerine daha verdiler. Hiç yoktan bizim arsaya bir ortak daha çıktı. Zaten 3 kardeş ortakti. Kaç katlı apartmandan 3 kardeşe birer daire anca düştü. O da arsanin yarısında ev vardı ondan..yoksa tüm arsayı başkasına da verirdi sanırım belediye daha da az düşerdi. Komple bütün arsada ev yapılı olmuş olsaydı kişi başı iki daire düşerdi.
Belki bu şekildedir

Kadının belki bir ailesi çocuğu olurdu simdiye. Çocuk konusu bence önemli mesela. Ben olsam vermezdim evi kimseye
Bu da işin ayrı bir boyutu. İlk eşinden çocuğu olmayınca hastaneye gitmişler ve sorun eşindeymiş kendinde değil. Babamla 40larında evlendi. Belki çok daha gençken evlense çocuğu olurdu

Yıllarca baktığı için bakım ücreti yerine malını vermiş. Diğerleri de razı olmuş. Miras bölüştürmemiş ki baba?

Ama babaya ait olan her şey mirastır. Dinen öyle olmuyor işte. Hukuken bilemem. Ama sanırım hanımefendi böyle şeylere dikkat ediyormuş. O yüzden ben olsam bir hocaya kesin danışırdım. Çünkü dünya hayatında iken yukarıda bahsettiğim durum gibi dünya hayatında bir çocuğuna ne verdiysen eşitini vermek zorundasın. Koşullara göre durumu bilemiyorum. Paylaştığınız linkte de aslında aşağı yukarı bundan bahsetmiş zaten mezheplere göre ve peygamberimizden örnek vererek.
Hayattayken eşit vermek tavsiye ediliyor, zorunluluk değil ve istediğin gibi malında tasarruf hakkın var. Ve de bu ev baba ölmeden önce verdiği için miras kapsamına girmiyor, hibe etmiş oluyor onda da diğer kardeşlerin payı
Evet ama ahlaken uygun olmadığını Peygamber Efendimizinde ahlaken böyle bir şeye şahitlik yapmaktan kaçındığı ve mezheplere görede uygun olmadığı yazıyor. Yukarıda arkadaşın gönderdiği linkte.
Ben sahih bir hocadan dinledim bu durumu. Elzem durumlarda ise diğer çocukların rızası alınmalıdır diyor. Konuda bahsedilen hanımefendi bu konularda hassas olduğu için ben olsam dinen güvendiğim sahih bir hocaya durumu ayrıntısıyla anlatır ve sorar gerekirse kardeşlerimden helallik ister orta yolu bulurdum🫠🤷‍♀️

Evi bağış yoluyla verdikleri için kardeşler hal iddia edemezler. Satış falan fıstık olsa dava açıp paylaşabilirlerdi. Kendi evladım 11 yaşında. 11 yıldır bakıyorum yani. Ve kendi hayatımdan fedakarlık ediyorum. Helali hoş olsun. Bir ömür veririm Yavrularıma. E bu kadıncağız 12 yıl anne babaya bakmış. Belki evlense çoluk çocuğu olurdu belki. Ne diye versin onlara? Ev değerlenince 12 yıl boyunca mutluluk içinde yaşayıp gününü gün ettiği kadın kapıya koyunca üşüşmüşler evin başına. Ben kadının yerinde olsam muhatap bile olmam

Elzem durumlarda ise diğer çocukların rızası alınmalıdır diyor.
Tamam en başta ev verilirken zaten rızaları varmış desteklemişler. Ne zaman ki evlendi ne zaman ki o ev lüks bir eve dönüşecek o zaman sorun oluyor :) diyanete ben onun adına sordum. Cevabı bekliyorum

Tamam en başta ev verilirken zaten rızaları varmış desteklemişler. Ne zaman ki evlendi ne zaman ki o ev lüks bir eve dönüşecek o zaman sorun oluyor :) diyanete ben onun adına sordum. Cevabı bekliyorum
Rızaları varsa o zaman geçmiş olsun. Hanımefendinin yapcak bir şeyi yok keyfini sürsün🫢🤣

Kardeş ben oturayım ister ben kira vereyim der tabii onu da der mi o da meçhul. Yani bir şekilde hayır demeleri lazım babamın eşi dümdüz hayır sen oturma diyebilecek bir insan değil..
Satılıp ilçeden ev alınabilir

Resmi kayıtlarda hibe diye nasıl geçebiliyor? Babası tapuyu vermiş yaşarken. Bu durumda hibe olarak mı geçer? Ve de mirastan maş kaçırmış neden oluyor insanın kendi malını istediği gibi başkasına verme hakkı yok mu 🤔
var lakin istediği gibi değerlendirir yani satarsa, ama hibe ederse mirastan mal kaçırmış oluyormuş :KK43: Neyse siz hiç bir şey demeyin uyanmasınlar. Tapuda "edinme sebebi" bölümünde satış (kimden satın alındığı) ya da hibe mi yoksa miras yolu ile mi edinilmiş yazar. Bu eski yani kentsel dönüşüm olmadan önceki tapuda yazar.

Evet hatta bir arkadaşım bu gibi şeylerden korkusuna evi ortak tapu yaptirmisti. Çünkü yakın akrabasinda kadının kocası ölmüş. Çocukları olmadığı için oturdukları evin bir kısmı yegenlere kalmış. Yıllarca evlilik birliği içinde yaptıkları ev hiç yoktan yegenlere de gitmiş. Arkadaşım buna şahit olduğu için beni de çok uyarmıştı..kendi de aldıkları evi ortak tapu yapmıştı. Ben de ordan hatırlıyorum bu meseleyi.
Ortak tapu yaparsa da yeğenler yine %25ini alıyor. Ortak tapu demek yarısı eşin demek oluyor ama diğer yarısı da yine mirasa girer oradan eş yine yarısını alır diğer yarısı da yeğenlere gider yani %25. Ancak vasiyet yaparsa bundan kurtulur çünkü kardeşlerin mahfuz hissesi 2008de kalktı.
Mahfuz hisse vasiyet olsa dahi dokunulamayan ve hak olan hisse anlamına geliyor. Yani örneğin çocuklarınızı ve eşinizi mirastan tamamen men edemiyorsunuz ancak hissenin %25ini muris istediğine bırakabiliyor, kalanı yine çocuklar ve eş arasında bölüşülür. Ancak çocuk ve sağ kalan anne baba olmadığı durumda kardeşler mirasa giriyor, eş de yoksa hepsini alıyorlar, eş varsa yarısını ama eğer muris vasiyette başkasına bırakırsa kardeşler ancak uzaktan seyredip günlüklerine yazabiliyorlar çünkü mahfuz hisseleri kalktı.

Kendileri de destek olmuş bu duruma. Sonuçta yıllarını aileye veriyor, kendilerinin eşleriyle evleri var ama o anne babasına bakmak için evlenmiyor bile. O baktığı için diğerlerinin bakmalarına da gerek kalmıyor ayrıca.

Bu miras konusundan da haberim yok. Onların var mı onu da bilmiyorum ama şu anda konu kadın sağken hak iddia edilmesi. Ölümünü, mirasını dillendiren yok
Anne babanızın yerinde olsam kışları biz oturacağız der, biraz eşya koyardım, dayıya hiç laf düşürmezdim. Sonra da duruma bakardım. Sizin korkunuz şu an dayının kalma durumu sanırım.

Anne babanızın yerinde olsam kışları biz oturacağız der, biraz eşya koyardım, dayıya hiç laf düşürmezdim. Sonra da duruma bakardım. Sizin korkunuz şu an dayının kalma durumu sanırım.
Anne demezsek 🤭
Ben de bu çözümü sundum evi boş bırakmayın gidip gidip kalın dedim

Konum babamın eşi ile ilgili olacak. Kendisi babamla evlenmeden önce bir evlilik yapmış, eşini kaybetmiş ve baba evine dönmüş. Bu arada da tüm kardeşleri evlenip çoluk çocuğa karışmışlar. Annesi babası hastaymış ve 12 yıl boyunca birçok talibi çıkmasına rağmen tekrar evlenmeyip onlara bakmış. Eşinden kalan maaşı da evi geçindirmeye ortak harcamışlar kendine ayırmamış. Bu durumlardan dolayı da babası oturdukları evi ona vermek istemiş. Hem evlenmedi hem onca sene onlara baktı diğerleri zaten çoluk çocuğa karıştı diye. Kardeşler de bunu desteklemişler ve baba henüz yaşıyorken tapuyu babamın eşine vermiş. Yani miras değil, hibe. Kadın babamla da anne babası vefat ettikten sonra evlendi. Ben verilen evi görmüştüm eski müstakil bir evdi. Şimdi kentsel dönüşüm için o ev yıkılmış ve inanılmaz güzel ve lüks bir apartman yapılıyor oraya ve bir dairesini de babamın eşine verecekler. Şimdi hem artık evlendi, hem çok lüks bir daireye sahip olacak diye kardeşlerden biraz mırın kırın duyulmaya başlanmış. Babamın eşi de vicdan yapıyor ve acaba onların hakkı da var mı diye düşünüyor. Kendisi dindar bir kadın. Hak geçsin istemiyor. Fakat araştırdığımda sağken verilen malların miras kapsamına girmediğini, hediye olarak görüldüğünü ve ebeveynin istediği çocuğa vermekte özgür olduğunu öğrendim. Yani dini açıdan da vermesi gerekmiyor. Fakat yine de içi pek rahat etmiyor durumla ilgili. Siz olsanız bu durumda napardınız?

İşin başka boyutunu da sorayım. Bu hanımın bir erkek kardeşi var boşandı ve evini eski eşine verdi kendisi kirada yaşıyor. Oldukça iyi bir maaşı var fakat elinde hiç para tutamadığından babamdan borç falan istiyor. Mesela bilmem kaç kişiye yemek ısmarlamalar, tamamen keyfi bir yaşam. Böyle olunca da parası yetmiyor. Şu an kentsel dönüşümü yapanlar babamın eşine kira ödüyorlarmış ama sanırım kendisi kirayı almak istemiş babam araya girmiş verdirmemiş kirayı. Ve esas sorun bu ev yapıldığında adam bu eve çıkmak isteyecek o kesin belli. Çünkü ev merkezde, babam ve eşi ise ilçede yaşıyorlar yani o evde kendileri yaşama durumları yok. Bu evde kardeşinin kalmasına izin verirse en az 20k kira alabileceği evden belki üç beş kuruş anca alacak. Ve de ev kendine ait olmayacak sonuçta gidip de kalma durumu yok. Bu yüzden en başta eve geçmesine engel olmaları gerekiyor. Siz bu durumda ne önerirsiniz?

Hak konusunu bilemem fakat kardeş dava açarsa kazanır, çünkü babasının malında onunda hakkı var
Ama baba kız arasında ölene kadar bana/bize bakması şartı ile bu evi kızıma veriyorum diye vasiyet etseydi durum değişir. Varsa o tür bir vasiyet ev kadının olur, kardeşde birşey yapamaz

Hak konusunu bilemem fakat kardeş dava açarsa kazanır, çünkü babasının malında onunda hakkı var
Ama baba kız arasında ölene kadar bana/bize bakması şartı ile bu evi kızıma veriyorum diye vasiyet etseydi durum değişir. Varsa o tür bir vasiyet ev kadının olur, kardeşde birşey yapamaz
Hayattayken vermesi durumunda bile mi o ev kendisinin sayılmıyor? Yani yine hak iddiası oluyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X