hadi yarışarak zayıflayalım her pazar en çok zayıflayan 1. olsun

günaydınnn aaa bunu bilmiyordummmm

bende burdayımmmm

ben burdayım arkadaşlar. ama yarın tüm gün olmayacağim. bu akaşm spor salonunda yağ kas ölçümü yaptıracam. bakalım 1 ayda kaç kg yadan verebilmişim:18:

çok heycanlı inş yüzde 70-80 arası yagdan gitmitir

günaydın çıtırlar :))Ay ben bu sabah çok zor kalktım yataktan sanki dayak yemişim gibi sırtım falan her yerim ağrıyor Zumbadan olabilir mi acaba?Çünkü kaç gündür başka bişey yaptığım yok:nazar:

Günaydın bende uyandım kahvaltimi yaptım şimdi yaseminli yeşil cayimi içiyorum sonra yarım saat spor sonra ara öğün olarak
2 kaşık yoğurt
2 kaşık yaban mersini
2 ceviz 1 kaşık yulaf ezmesi
Biraz zerdecal tarçın zencefil
karıştırıp yiyecem sonra okula
Herkese kolay gelsin

Günaydın bende kahvaltimi yaptım şimdi yaseminli yeşil çay içyorum sonra yarım saat spor sonra ara öğün olarak
2 kaşık yaban mersini
2 kaşık yoğurt
1 kaşık yulaf ezmesi
2 ceviz
Biraz zerdecal zencefil tarçın
Yiyecem sonra okula herkese kolay gelsin

Günaydın bende kahvaltimi yaptım şimdi yaseminli yeşil çay içyorum sonra yarım saat spor sonra ara öğün olarak
2 kaşık yaban mersini
2 kaşık yoğurt
1 kaşık yulaf ezmesi
2 ceviz

2 kaşık yaban mersini
2 kaşık yoğurt
1 kaşık yulaf ezmesi
2 ceviz

2 kaşık yaban mersini
2 kaşık yoğurt
1 kaşık yulaf ezmesi
2 ceviz

Günaydın kızlar 7.30 da kahvalti yaptım 2 dilim ekmek 1 yumurta çok az peynir domatess şekersiz nescafe ile
Saat 10 ara öğün 1 çay bardağı tarcinlı süt bir elma yedim kızlar spor olarak sadece doktorun verdiği hareketleri yapıyorum bütün etlerim kırıldı yürüyüş istemiyor doktor ama akşamları çok acikiyorum ne yapabilirim iştah kapatmaya

Günaydın kızlar 7.30 da kahvalti yaptım 2 dilim ekmek 1 yumurta çok az peynir domatess şekersiz nescafe ile
Saat 10 ara öğün 1 çay bardağı tarcinlı süt bir elma yedim kızlar spor olarak sadece doktorun verdiği hareketleri yapıyorum bütün etlerim kırıldı yürüyüş istemiyor doktor ama akşamları çok acikiyorum ne yapabilirim iştah kapatmaya

dün diyetten zumbadan sıkıldığımı hissettim.üstelik başlayalı 1 hafta olmuştu.bende azcık gevşettim 1 günlük.ama farkettim ne yesem eskiye göre yarıya inmiş.zumbada yapamadım alışveriş falan derken yorulmuştum.akşam düşündüm biran önce kilo vermeyi istiyorum iyide ben bu kiloyu bir ayda almadım ki bir ayda vereyim.azmı yedim bu kiloya gelmek için.benim kilo vermem kesinlikle şart hem dış görünüşüm hem sağlığım birde göbek fıtığım var hamileliğimden armağan ki doktorum kilo vermezsen ameliyat demişti.yaza inebileceğim en iyi kiloya ineceğim ama her hafta 3 kilo veremeyebilirim bu beni yıldırmamalı.önce kendim inanmalıyım.başaracağım inşallah.başaracağız hep beraber inşallah. :KK30:

"kendi kendine yapılan diyetler"
Toplam Okunma : 1232 kez okundu.

Günümüzde şişmanlık sorunu gün geçtikçe artmaktadır. Bunun en temel iki nedeni ise sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivitedir.

Şişmanlık ve şişmanlığa bağlı sağlık sorunları nedeniyle pek çok kişi hayatında en az bir kez diyet yapma girişiminde bulunmuştur. Bu konuda yardım almak için işin uzmanları diyetisyenlere gidenler olduğu gibi kendi bulduğu yöntemlerle zayıflamaya çalışan birçok insana rastlamak mümkündür.

Kendi kendine zayıflamaya çalışan kişilerin genelde yaptıkları ilk şey gazete, dergi ve internette bulduğu çoğu zaman dönemin “popüler” diyetlerini uygulamaktır. Kimi zaman da komşu, arkadaş, akrabadan aldığı diyeti uygulayarak kilo vermeye çalışırlar. Bazen de diyetisyen olmadığı halde, bu işin uzmanıymış gibi diyet yazan farklı meslek gruplarından kişilere giderek, bilimsel olmayan diyetler uygulamaktadırlar.

Öncelikle diyetin gerçek anlamının “yeterli ve sağlıklı beslenme programı” olduğunu bilmek gerekir. Bu kişinin kendi metabolizmasına, sağlık durumuna, yaş- boy indeksine, cinsiyetine, vücut yağ oranına, fiziksel aktivitesine ve en önemlisi de alışkanlıklarına göre değişmektedir. Hiçbir uzman desteği almadan, size özel yazılmamış elinize geçen herhangi bir diyetin uzun süre uygulanmasında zorluklar yaşanılması kaçınılmazdır. Kontrolsüz kilo kaybı sağlığınızda problemler oluşturabilir.

Sağlıklı olan ayda 2-4 kg vermektir ve amaç bunun %50 sinden fazlasının yağdan gitmesidir. Elinize geçen herhangi bir diyeti uyguladığımızda veya aç kalarak zayıflamaya çalıştığınızda hızlı kilo kayıpları olsa bile yağdan değil , su ve kastan gideceği için sağlığınız tehlike altına girecektir. Kısa dönemde uyku, mide ve bağırsak problemleri, halsizlik ,saç dökülmesi, psikolojik sorunlar oluşabileceği gibi uzun vadede kalp ve şeker hastalığı, bazı kanser türleri, kısırlık, regli sorunları gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Amaç kilo kaybetmek iken sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Unutmayın ki “diyet kişiye özeldir”. Bu nedenle mutlaka uzman yardımı alarak doğru beslenmeyi öğrenip bir yaşam tarzı haline getirmelisiniz.

Genel Olarak Bazı Sağlıklı Beslenme Önerileri :

* Ara öğünlerle birlikte en az 5 öğün besleniniz.

* Ortalama 1.5-2 lt su içiniz.

*Rafine edilmiş tüm ürünlerden, kızartmalardan, şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

* Doymuş yağlardan uzak durunuz.

* Yemeklerde ve salatalarda aldığınız yağ miktarını sınırlayın. Ortalama günde 4 tatlı kaşığı kadar tüketiniz.

* Kurubaklagiller, tam tahıllar, sebze ve meyve gibi posalı besinleri tercih ediniz.

* Az tuz tüketiniz.

* Günde en az 45 dk yürüyüş yapınız.
gülcan koca. :KK56:

DİYET YAPMAK MI? HAYIR…BESLENME DAVRANIŞ TEDAVİSİ

Son yılların vazgeçilmez olayı ‘Diyet Yapmak'!!! Her pazartesi başlayan ve ancak çarşambaya kadar sürebilen bir süreç. Maalesef ki sıklıkla uygulanan yanlış diyetler kişileri yanlış psikolojilere sokmuş ve artık diyet yapmak bir işkence haline dönüşmüş ve başlayan programlar devam ettirilemez olmuştur.

Ancak unutulmamalıdır ki bedenimizin ihtiyaçlarını karşılayabilmemiz için düzenli beslenmeliyiz. Yemek yemeyı bir karın doyurma hareketinden, kalıcı ve tarzı olan bir davranışa dönüştürmeliyiz. Bu işte işin en zor kısmıdır…

Her yıl zayıflamaya yönelik bir sürü ilaç ve yöntem çıkar ama dikkat ettiyseniz hiç birisi de kalıcı değildir. Bu yöntemlerle verilen kilolar da çok daha kolay bir şekilde geri alınır. Neden mi? Bedenimiz çok akıllıdır ve doğru yöntemle zayıflanmadığı için kendini hemen savunmaya geçer. Bu olay da bize kilo olarak geri döner.

Ne kadar güzel olurdu oysa değil mi istediğimiz her şeyi yapalım ve hiçbir şekilde kilo almayalım ve bedenimiz hep istediğimiz şekilde kalsın. Bunun insanoğlunun büyük bir hayali olduğunu düşünüyorum doğrusu. Bedelini ödemediğiniz hiçbir şeyi nasıl alamıyorsanız, emek harcamadığınız takdirde de istediğiniz bir bedene sahip olamazsınız. Zayıflamak emek ve özen ister. Yapılan araştırmalar zayıflayamama sebebi olarak bu sürecin uzun ve emek isteyen bir süreç olmasına bağlamıştır. İrademize yenik düşmekten ziyade beslenme şeklimizi kabul etmeye yönelik bilinç altı direnç ise en büyük düşman.

Öncelikli olarak aklınızdan ‘Diyet Yapacağım', ‘Diyete Girmem Gerek','Diyet Yapıyorum Yasak' gibi kavramları çıkartın. Bu şekilde yapılan zayıflama uygulamalarıyla ancak stresinizi arttırırsınız ve kilo vermek yerine kilo alırsınız. Artık yapılan uygulamalar ‘Beslenme Davranış Tedavisi'dir. Beslenmeyi öğrenmeli, bedeninizi bu şekilde eğitmeli ve kalıcı bir hale getirmelisiniz. Bunu yapabilmeniz için elbette bir diyetisyenle kontak halinde olmanızda fayda var, yoksa gazete ve dergilerden elde edilen programlarla veya yıllar önce uyguladığınız programla bir sonuç elde edemezsiniz. Unutulmamalıdır ki beslenme bir bilim dalıdır ve negatif bilimdir. Sürekli olarak bilgiler değişmektedir. Geçmişin doğruları bugünün yanlışları olabilir, bu da sizi istediğiniz sonuca götüremez.

Zayıflama programlarını stres haline getirmemek için ne yapmalı?

Uygulanacak olan listeler buzdolabına asılmamalı. İnsan hayat tarzını bir yere asıp uygulamaz değil mi?
‘Diyetteyim' kelimesi kullanılmamalı. Çevreye böyle bir mesaj verilerek dikkatleri üzerinize çekmemelisiniz.
Bunu yememem lazım yasak diye düşünmemeli, diyetisyeninizle paylaşmalı ve nedenini öğrenmelisiniz.
Aç kalarak zayıflayacağınızı asla düşünmemelisiniz.
Beslenme davranışlarınızı hayat tarzınıza uygun olacak şekilde değiştirme konusunda kararlı olmalısınız, bedeniniz hayat şartlarınızdan dolayı değişmeden önce.
İşin mantığını öğrenmeye çalışmalısınız. Zorunlu olarak yapmaya çalışmak sizi öğrenmekten alıkoyar.

Neden kilo aldığınızı belirlemek, buna yönelik hareket etmek

Yıllar yılı alınan ve verilen kilolar, peki ama neden? Bu soruyu sordunuz mu hiç kendinize? Evet, diyeti bıraktıktan sonra hiç dikkat etmedim, doğru düzgün yemek düzenim yok, aslında çok da yanlış yapmadım ama, yemeyi seviyorum…vs. Peki ya duygusal açlık ve stres? Strese girdiğinizde yemeğe saldırıyorsanız ve kafanızı bununla dağıtıyorsanız duygusal açlığınızı bastırıyorsunuz demektir. Bu bir kısır döngüdür aslında. Strese bağlı yemek yemek, yedikçe kilo almak ve kilo aldıkça daha da strese girmek. Bu döngüden çıkabilmek için başa dönmek ve stresin kaynağını belirlemek gerekir. Tabi bunu yapabilmek için psikiyatrist ve psikolog yardımı almak çok daha doğru olur. Şayet kendi başınıza yapabileceğinizi düşünüyorsanız uzun bir zamana ihtiyacınız olduğunu da bilmenizde fayda var.

Beslenme şekli ve diyalog

Beslenme programınız sizin hayatınıza yönelik olmalıdır. Ancak hayatınızda yaptığınız yanlış beslenme şekli çıkartılmalı, yerine doğruları ve yapabildikleriniz eklenmelidir. Alternatifler üretmeyi öğrenmeli, günlük durumunuza göre beslenmenizi yönlendirmeyi öğrenmelisiniz. Bu tarz bir hayatı oturtabilmek için diyetisyeninizle iyi bir diyalog içerisinde olmalısınız.
sinem paker :KK56:

Diyet yapmak neden zor ?
Toplam Okunma : 235 kez okundu.

Diyet yapmak çok zordur kimilerine göre; aç kalmak, saatli yemek yemek, yediğiniz miktarı ayarlamak vs...Bir bakıma haklısınız tüm bunlarla uğraşmak, hesaplamak, tartmak, ölçmek, biçmek bazen hayatı çekilmez kılabilir ancak bunu bir oyun haline getirirseniz eğlenceli olmaya ve hayatınızı kolaylaştırmaya başlar. Nasıl mı? Bakalım nasıl. Öncelikle yanlış yapmayacağız. Hipokratın dediği gibi "iyileştiremiyorsan zarar verme. İnsanların aklına diyet, zayıflama, forma girme denilince ilk gelen şey aç kalmaktır; yanlış! Diyet ya da bizim kullandığımız bilimsel adıyla sağlıklı beslenme programı, aç bırakmaz ve açlık hisettirmez. Tam tersine bir çok danışanımdan da duyduğum üzere normalde yediğinizden fazla yedirir.

Aç kalmanızın tek sebebi aslında kendinizsinizdir. Televizyon başta olmak üzere, komşular, farklı meslek grubundan insanlar ve halk arasında en yaygın olan kanı ekmeği azaltmakla başlar tüm yanlışlar. Oysa ki ekmek sizi doyuran ve belkide vücudunuza zarar vermeyen yegane besindir. İkinci sebebi insan doğasıdır, diyet yaparken zorlanmamızın. Herşey çok çabuk olsun isteriz. Bir anda evimiz olsun, arabamız, çocuklarımız vs... ama bu isteklerde ne yazık ki bir gece uykunuzda kendiliğinden gerçekleşmez. Emek çaba harcamanız gerekir isteklerinize ulaşmak için. Çoğumuz sanırız ki birden bire kilo aldık; yanlış! Çoğumuz bilmeyiz oysa, zamanla vücudumuzu bozduk ve sonucunda önce kilo aldık sonra çeşitli hastalıklar gelişmeye başladı. Yüzyılın hastslığının obezite seçilmesinin sebebi, aslında tek başına tüm vücudu ve dengesini bozan bir hastalık olmasıdır. Tüm branşları ilgilendirir ve koordineli bir çalışma gerektirir. Bir düşünün fazla kilolar yüzünden yaşanan uyku apnesini ya da ovulasyon bozukluklarını ya da gebelik sorunlarını ya da eklem ağrılarını ya da karaciğer yağlanmasını ya da fıtıkları ...

Diyet yaparken zorlanmayız aslında, sadece edindiğimiz kötü alışkanlıkları terk etmek istemeyiz oysa vücudumuz bile bize yardım eder. Diyet demek aç kalmak, hoşumuza giden herşeyden vazgeçmek ya da hayattan zevk almamak demek değildir. Vücudumuzu tanımak, dinlemek ve ona göre beslenmeyi öğrenmek demektir. Size kalan tek şey ise bir diyetisyene gitmektir. Sizce diyet yapmak neden zor?
nilberk kama :KK56:

Diyet Yapmayı Neden Başaramıyoruz?

Diyet programına başladığımızda en iyi sonucu en hızlı şekilde almak için heveslenip heyecanlanıyoruz ve genellikle diyetin ilk iki haftasını çok katı bir şekilde uyguluyoruz ve çok büyük sonuçlar almayı bekliyoruz. Ama birçok insan amacı doğrultusunda giderken diyete başladıktan birkaç hafta sonra raydan çıkıyor. Peki bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Bu başarısızlığın en büyük nedeni değişime uyma çabamız. Birçoğumuz kendi rutinimizde tıkanıp kalıyoruz ve bize yararı olacağını bilmemize rağmen alışkanlıklarımızı değiştirmekte, bırakmakta zorlanıyoruz. Bu alışkanlıklar ne yediğimiz, öğünlerimiz, hangi saatte hangi besini yediğimiz vb olabilir.

Diyete karar verilen ilk birkaç hafta, bildiğimiz eski yollara başvururuz. Yapacağımız değişikliklerin aşama aşama üstesinden gelmeliyiz. Katı bir diyete girmemeli ve yediğimiz besinlerin hepsinden birden vazgeçmemeliyiz. Diyete aşama aşama geçiş yapmak eski alışkanlıklarımızı bırakmak daha kolay, esnek ve uzun bi zamana yayılmalıdır.

İkinci neden motivasyondur. Diyetin başlarında hissettiğimiz motivasyon hissi zamanla kaybolur. Biraz değişiklik görürsünüz ama diyetin ilk iki haftasında istediğiniz sonucu alamayınca motivasyonunuzu kaybedersiniz.En büyük motivasyon sizin kendi başarınızdır.Eğer diyetinize en az 1 ay sadık kalırsanız , vücudunuzda gözle görülür farklılıklar ve tartıda tatmin edici bir rakam göreceksiniz.Bu sonuçları görmeye başlar başlamaz daha fazla kilo kaybetmek için motivasyonunuz daha da artacak .Daha fazla kilo kaybettikçe de bu döngü devam edecek. Kısacası gerçek sonuçları görebilmeniz için diyetinize yeterince uzun süre uymanız yeterli.

Diyet sırasında yaptığımız hileler de başarısız olmamızın diğer bir nedeni!!! Sağlıklı beslenmek kilo kaybının anahtarıdır, bunun için kalori alımını kısıtlamak zorundasınız. Her birkaç günde bir yapacağınız kaçamaklar bile kilo alımı ve kilo kaybı arasında fark yaratacaktır.
Ve son neden iştahımıza sahip olamamamız. Yemeden yaşayamayacağımızı düşündüğümüz bazı besinler vardır. Bu problemin çözümünden biraz önce bahsettik. Anahtar, değişimi aşama aşama yaşamakta.Eğer diyete başlar başlamaz sevdiğiniz besinlerin tümünü bir anda hayatınızdan çıkartırsanız hiç şüphe yok ki çatlayıp o besinin hepsini tüketeceksiniz , belkide aynı gün içinde, ve böylece verdiğiniz kiloların geri dönüşü hiç de zor olmayacak. Değişikleri hayatınıza teker teker yerleştirmek sizin için uzun dönemli bir başarının anahtarıdır.
merve tığlı çınar

:KK56:

diyetler ne alemde kızlar :KK39:

benide alın aranıza arkadaşlar bende 72 kg fılan en az 60-63 olmam lazım bende bırkaç gundur dıkkat edıyorum ama saatlı dıyete yarın başlayacagımm daha once kılo verdım 64 kadar ama geri aldım zaafım aburcuburlar çoçukttan beterim dıkkat etmeıyınce hemen gerı alıyorum :) daha once dıyetisyende gıttım şukur bı rahatsızlıgım yok dr daha oncekı verdıgı lısteye uyacagım :))

dün diyetten zumbadan sıkıldığımı hissettim.üstelik başlayalı 1 hafta olmuştu.bende azcık gevşettim 1 günlük.ama farkettim ne yesem eskiye göre yarıya inmiş.zumbada yapamadım alışveriş falan derken yorulmuştum.akşam düşündüm biran önce kilo vermeyi istiyorum iyide ben bu kiloyu bir ayda almadım ki bir ayda vereyim.azmı yedim bu kiloya gelmek için.benim kilo vermem kesinlikle şart hem dış görünüşüm hem sağlığım birde göbek fıtığım var hamileliğimden armağan ki doktorum kilo vermezsen ameliyat demişti.yaza inebileceğim en iyi kiloya ineceğim ama her hafta 3 kilo veremeyebilirim bu beni yıldırmamalı.önce kendim inanmalıyım.başaracağım inşallah.başaracağız hep beraber inşallah. :KK30:

off bende diyetten sıkıldım galiba bi ay oldu bi de galiba vücudum da alıştı bu beslenme şekline bu hafta bari yarım kilocuk olsun versem:KK43:(Gerçi kaçamaklar. da çok oldu ama görcez bakalım pazar günü:KK43:

X