Tuvalet Eğitimi Hadi hep beraber kuzularimiza tuvaleti ogretelim

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Cocugunuz kac yasindan sonra wc egitimini tamamladi

• Ankete Katılan
    48
Sabiha Paktuna Keskin Tuvalet Eğitimi,tuvalet alışkanlığı kazanma, çocuğun hayatında önemli bir gelişimsel olaydır. Tuvalet eğitimine çocuğun ve anne-babanın hazır olduğu bir dönemde başlanması çok önemlidir.Daha detaylı bilgi için aşağıdaki makaleyi okuyunuz.

Sabiha Paktuna Keskin Tuvalet Eğitimi

Tuvalet alışkanlığı kazandırılmasına 24. ayında başlanabilir.

Tuvalet eğitimine başlayabilmek için;

* Çocuk yürüyebiliyorsa,
* Basit emirleri yerine getirebiliyorsa,
* İsteklerini kelimelerle konuşarak anlatabiliyorsa,
* Kendi kendine basit giysileri çıkarabiliyorsa,
* Genellikle gün içinde 2-3 saat kuru kalabiliyorsa, tuvalet eğitimine hazır olduğu düşünülebilir.

Çocuk hasta ise, kabızlık problemi varsa, yaşamında önemli bir değişiklik varsa (yeni bakıcı, yeni kardeş, taşınma, ölüm vb.) anne kendisini gergin, sinirli hissediyorsa, yeterli zaman ayıramayacağını düşünüyorsa tuvalet eğitimine başlamak için uygun zaman beklenmelidir.

Çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırılırken anne-babanın yapabilecekleri;

* Tuvalet alışkanlığı kazandırılmaya başlamadan önce, anne-babanın bir planı olmalıdır. Eğitime ne zaman, nasıl başlanacağı, ne gibi malzemelerin gerekli olduğu vb. konular önceden belirlemelidir,
* Tuvalet alışkanlığı kazandırmak ilgi ve zaman gerektirdiği için, anne ve babanın sabırlı olmaları çok önemlidir,
* Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara sıra altına kaçırabilir. Bu durumda çocuğa kızılmamalı, ayıplanmamalı, cezalandırılmamalıdır. Kaslarını kullanmayı öğrenirken kaçırmalar olağandır ve biraz zaman alabilir,
* Tuvalet eğitiminin her aşamasında çocukla konuşularak, çocuğu cesaretlendirmek gerekir,
* Tuvalet eğitiminin her olumlu aşamasında çocuk övülmeli ve takdir edilmelidir,
* Tuvalet eğitiminde geri dönüşler olabilir. anne-baba başarısız tuvalet eğitimini otoritelerine direkt bir saldırı olarak yorumlamamalıdırlar,
* Çocuk tuvaletini yaptığında kakasından ve çişinden nefret etmesine neden olabilecek (ay ne pis, koktu vb.) sözler söylenmemelidir,
* Çocuğun tuvalet eğitimindeki başarısı veya başarısızlığı, hiçbir zaman çocuğun zekasıyla eşdeğer tutulmamalıdır.

Tuvalet eğitimi süreci;

* Başlangıçta çocuğun anne-baba ile birlikte tuvalette bulunmasına, sifonu çekerek, oynamasına izin verilmelidir,
* oyun oynadığı alana oturak konularak incelemesine ve oturağın kendine ait olduğunu anlamasına yardım edilmelidir,
* Çocuğun günde bir kez giyinik olarak oturağa oturması sağlanmalıdır,
* Daha sonra çocuğun giysilerini çıkartarak oturağa oturması sağlanmalıdır. Bu aşamalarda korkuları varsa, oturağa oturmak istemiyorsa, kesinlikle zorlanmamalı, hazır olduğu zaman oturması beklenmelidir,
* Bu dönemde çocuğa bol, kolay çıkartılabilen giysiler giydirilmelidir,
* Çocuğa kakasının veya çişinin nereye gideceği anlatılmalıdır. Bezine kaka yaptığı zaman, oturağa oturtularak bezi çocuğun gözü önünde oturağa boşaltılmalıdır. Bu durum çocuğun oturma ve kaka yapma arasındaki ilişkiyi anlamasına yardım eder. Oturağı tuvalete döktükten sonra sifon çocuğa çektirilip "Güle güle" gibi kelimelerle kakasının gidişini görmesi sağlanmalıdır. Korkuyorsa kesinlikle zorlanmamalıdır,
* Çocuk oturaktayken anne-baba çocuğu yalnız bırakmamalıdır. Çocuğun hoşuna giden masallar anlatılıp, kitap okunarak çocuğun kaygıları azaltılmaya çalışılmalıdır,
* Çocuk gündüz düzenli olarak kuru kalıyorsa, evin içinde bezsiz alt çamaşırlarıyla dolaşmasına izin verilmelidir,
* Çocuk, çişi geldiğinde oturağı kullanması konusunda cesaretlendirilmelidir,
* Çocuk, düzenli olarak yatağa girmeden önce tuvalete götürülmeli ve oturak yatağın yanına-yakınına konularak, çocuğun oturağa kolay ulaşması sağlanmalıdır.

Gece kuruluğu nadiren gündüz kuruluğu ile aynı anda başlayabilse de, çoğunlukla gerçekleşmesi aylar, yıllar alabilir.Tuvalet eğitiminin tamamlanması çocuktan çocuğa değişmekle birlikte çocuğun 5 yaşına kadar altını ıslatmamayı, 4 yaşına kadar da altını kirletmemeyi öğrenmesi beklenir.Tuvalet eğitimi sürecinde geri dönüşler yaşanabilir. Geri dönüşlerde eğitime bir süre ara verilmelidir. Başarısızlık hissine kapılıp, panik olunmamalıdır.

bizimde bugun 3tane galiba cis oturaga br tane altiaa(ben balkonu yikarken ihmal ettim ( ama bir kaka oda kuloda
kakasi oldugunu anladim uzunca tuvalette tutum ama tik yok,hemer ardinda hoooop kuloda galiba tuvalete yapnaktan korkuyor ( insalkah bunuda yeneriz,eger cis icinde ben goturmezsem kendisi yaptiktan sonra soluyor sonrafa anne tuvaletimi soyledim diye seviniyor :))

ilk başta çok hevesli oluyolar benimkide öyleydi wc gidecem diye ağlıyodu sonra iş ciddiye binince yan çizdi

aman ha canım sakın üstüne gitme yawrunun ben oğlumun çok üstüne gittim çok pişmanım

başlarkende hep diyodum kendi kendime çocuğumu hiç sıkmayam diye,yapmayacam dediğim şeyi yaptım

2 cis dona 2 cis lazimligauyuyo simdi

azimmm kuzum senin kız pek inatçı çıktı yaw.
senden sonra gelmiştim wc egitimi topiğine,senden önce çıktım
benim sıpa zaten hevesliydi ama.
şimdilerde maşallah kendi poposunu bile siliyor,pantolonunu çekip çıkıyor.
darısı size inşallah.
çok sabır isteyen bir süreç.
inşallah tüm wc egitimindeki anneler kısa sürede rahata ererler

benim kiz da simdiye kadar 3 cis dona 4 cis lazimligasadece 1 kere kendi soyledi
hic sorma tubim inatci hemide katir inadi var
masallah senin pasayadarisi basimiza
ikinci pasa nasil

bizimki de yine altına yapmıştı sabah
-kızım ne yaptın,çiş nereye yapılırdı diyorum
-:26::26::26::26::26:
-kızım çiş tuvalete yapılır çişin gelince tuvalete gidelim tamam mı diyorum
-yaptım işteeeeee diyo cadı

gitmiyorum zaten cnm insanın sabrını öyle zorluyorlar ki kapasitemin çok çok üstüne çıkmayı da öğreniyorum

bugün zaten çoğu vakit dışarıda durmak zorundaydım bezlemek zorunda kaldım

salı akşamına kadar denemeye devam

benim oğlum 18 martta 3 yaşına girdi. geçen yaz bir kaç denemeden sonra başarılı olamadık.1.5 yaşından beri kakayı tuvalete yapıyor ama ben farketip götürdüğüm için.götürmesem altına. çiş hiç bir zaman olamadı her türlü yöntemi denedim önce konuşarak hazırladım teorikte her şeyi biliyor çişimizi tuvalete yapmalıyız diyor ama uygulama yok.ben düzenli tuvalete götürürsem itiraz etmiyor hiç kaçak yapmadan günü bitiriyoruz. ama kendi 1.5 ay içinde toplasan 5 kere söyledi çişini ve bu zamanla artan şekilde değil düzensiz 5 kere tuvalete itiraz etmediğinde de kendi söylediği 5 kerede de abartılı sevinmeler ,ödül vermeler,büyüklere müjde vermeler hepsini yaptım ama etkili olmadı.. bunların hepsi geçen yaz eylülün sonlarına doğru okullar açılınca öğretmen olduğum için tuvalet eğitimini bırakana kadar olanlar son deneme 10 ağustos 2012-20 eylül 2012 arası .Kas olarak hazır olduğunu biliyorum ama bilinç olarak hazır değil sanırım. çünkü oyun oynamaktan çişini söylemek aklına gelmiyor biraz hareketli ve klasik 2-3 yaş inat sendromu var. bu sene de 1-2 aydır bakıcımız gündüz bez bağlamıyor.ama ben okuldan çok yorgun geldiğim için sabrım ve takatım olmadığı için bağlıyorum.doğal olarak tutarsız davrandığımız için oğlumda da gelişme olmuyor. her gün okuldan geldiğimde banyoda 2 takım çişli kıyafet. şimdi ne zaman başlasam ve nasıl davransam bilemiyorum tecrübeli annelerden yardım bekliyorum.

18 martta 3 yaşını doldurup 4 yaşına girdiğini düşünerek yazıyorum

ben oğlumu çok zor alıştırdım dediğin gibi oyunu bırakıp çişinin geldiğinin bile farkına varmıyordu

6 şar ay ara ile iki denemeyi sonuca varamadan sonlardırmak zorunda kaldık kii

öyle kısa dönem de denemedim 2 ay uğraştım ama olmayınca olmuyor

en son denememde oğlum tam 3,5 yaşındaydı ay hesabı yaparsak 42 aylık

ama ne yapalım düşün o zmn bile hiç kolay alışmadı

fiziksel olarak elbette hazırdır ama bunu bütünüyle değerlendirmek gerekir psikolojik olarak hazır olmayabilir

eğer siz götürdüğünüzde itiraz etmeden mutlu bir şekilde ve isteyerek gidiyorsa bez bağlamayın derim

ama götürürken mutsuz ve isteksizse bırakın 2-3 ay sonra tekrar denersiniz

hem siz de tatilde olmuş olursunuz rahat olur

kendinizi bu kadar sıkıntıya sokmayın

bir de gündüz bezsiz,siz gelince bezli olması sizin de dediğiniz gibi çocukta tutarsızlığa ve adapte olamamasına sebep olur

ya hep bezli kalsın ya da siz de eve gelince bez bağlamayın derim

bu dönem çok çok uğraştırıcı Allah hepimize bol sabır versin inşallah

slm kızlar benm oğluşta 26 aylık ve bende başlamak istiyorum ikinci bebiş doğmadan halletmem gerek inşş
zorlu bi süreç ama bi ucundan tutmam lazım şimdilik tuvalet dediğimde çok sinirleniyo hadi oğlum tuvalete gidelimmi diyince kızıp kafa sallıyo yarın lazımlık alıştıma kilodu bide klozet küçültücü alıcam inş kızlar sizler tecrübelisiniz bana göre nasıl başlıcam ya

Yazdıklarınız için çok teşekkür ederim. dediğiniz gibi yazı bekleyeceğim. çünkü okuldan 5 gibi geliyorum ve yorgun oluyorum sık sık tuvalete götürecek halim kalmıyor yaza da Allah kerim öğrenir inşallah. bir de her çocuk farklı oluyor aslında benim oğlum zihinsel gelişimi dil gelişimi iyi çok şükür ama kendi kendine yemek yeme, üstünü giyinip soyunma,tuvaleti alışkanlığı gibi konularda biraz tembel.ne yapalım canları sağ olsun sağlıklı olsunlar da her şey olur. sizin çocuğunuz şimdi kaç yaşında tek çocuk mu?tekrar sağ olun Allah'a
emanet olun.

nurberraaaaaa ikinci bebiş mi geliyooo
hadi hayırlısı olsun gözünaydın
bizim şubat topiğinde in cin top oynuyo artık
benim cimcimeye de başlamıştım kendisi istedii diye
2 gün hecesliydi sonra baktı ki sonunun geleceği yok yan çizmeye başladı
ben de üstüne gidip daha da inatlaşmasın diye vazgeçtim

oğlum şimdi 6,5 yaşında 1. sınıfa başladı bu yıl

wc ye de dediğim gibi 3,5 yaşında ancak alıştı

kızım da 2 yaşında 5-6 gün denedik wc ye gitmeyi

ilk 2 gün iyi gidiyordu ama sonra istememeye başladı ben de biraz daha zamanı olduğunu düşünüp bıraktım

anne-çocuk ilişkimiz yıpranmasın daha şimdiden diye düşündüm

çünkü oğluşumda az da olsa aramızdaki ilişki bozuldu bu dönemde

bundan tecrübe edinerek debelenmeye gerek yok diye düşündüm

Kızlar kızıma dün lazımlık aldım :26:deneme başladım ama biz baya oyuna cevirtik bu işi dün üstünü çıkardı saatlerce lazzımlığın üstünde oturdu giydirmemede izin vermiyorüç iş kilota 2 kada kilota yarım yamalak 1 çiş wc ye böylece bittirtik günü gece sankı ateşi oldu biraz kortum:18:çıplak gezdi ondan diye Kendime 3 gün veriyorum eger bu olayı kavrayamazsa bırakırım yaza cünkü alıtını ıslatığı zaman hiç raharsız olmuyor :26:çiş yaptım demiyor

canim oncelikle ikinci bebis hayirli olsun
valla ben bu topigi karis karis izledigim icin biliyorum
bazilarimizin yaptiklari
1.banyoya ya da lazimligin ustune sevdigi cizgi kahramanlarini yapistira bilirsin
2.oyuncaklarini mesela once pepe yi lazimliga oturttup cis yaptirip alkislayip ardindan hadi sen de otur alkislayalim diye bilirsin
3.lazimligin icine pecete atip hadi onu islat diye bilirsin(erkek cocuklari icin)
4.o lazimlikta oturuken oyunlar oynaya bilirsiniz mesela kova koy onune top ver icine atmaya calishsin
5.anasayfadaki lazimlikta oturan cocuklari gosterip anlata bilirsin
6.kilotlarni lazimligini alirken kendinin secmesine izin ver o zaman daha hevesli olucaktir
bunlar arkadaslarin ve benim yaptigim seyler sen de dene
aaa biraktin mi estos

tanemim 3 gun cok az bari 1 hafta deneseydin:26:

estalmus sendeni ara verdin canım

iyi yapmışsın zorlamamak lazım

benim oğlana diyorum oğlum çişini wc mi yapacan bezinemi yapacan diye "bezimee" diyo

bıraktım cnm yaa 2 yaş tehlikeli yaş üstüne gidersem
inatlaşırsam inadı,hırçınlığı karakterine yerleşebilir:18::18::18:
ramazanda denerim
mübarek ayın hürmetine alışır belki o zmn
estalmus sendeni ara verdin canım

iyi yapmışsın zorlamamak lazım

benim oğlana diyorum oğlum çişini wc mi yapacan bezinemi yapacan diye "bezimee" diyo

oğlumdan tecrübeliyim o yüzden sıkmamak lazım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…