Tuvalet Eğitimi Hadi hep beraber kuzularimiza tuvaleti ogretelim

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Cocugunuz kac yasindan sonra wc egitimini tamamladi

• Ankete Katılan
    48
beni de listeye ekler misiniz. fazla giremiyorum nete ama yine de bu konu tabiki çok çok önemsediğim bi konu...
kızımın adı zeynep su
21 aylık
drercemize sıfır bile diyebiliriz. daha yeni başlıyouz.

benim kiz da ayni ya1.5 ay oldu nerdeyse
gecen esime tasa kilot giydirsem 1.5 ayda dile gelip cisim var derdi ama bu kiz demiyo diyorumguluyoruz tabi aglanacak halimiza

Biz de dün başladık eğitime. 3 kez kaka 5 kez çiş yaptı altına. Ben de tek tek not aldım hangi saatlerde çiş ve kaka yaptığını. Akşama kadar çok sakindim, her çiş kakada aferin benim oğluma dedim, bi dahaki sefere tuvalete yapıcaz dimi dedim. Ama akşam saatlerinde pilim bitti ve sinirlenmeye başladım Kaka var mı dedim "yok" dedi. 5 dakika sonra bi baktım ıkınıyo O zaman kızdım biraz, üzülüyorum falan da dedim. Sonraki çişlerde yaptıktan sonra ağlamaklı bi şekilde beni çağırmaya başladı, bu da bi gelişme, en azından rahatsız oldu çişinden. Kakasından korktu görünce, ben de anne de yapıyo baba da yapıyo, hadi klozete atıp baybay kaka diyelim dedim mutlu oldu, sonraki her çişte ve kakada bay bay çiş-kaka diyip sifonu çekmek istedi. Gece yatarken bezini bağladım çünkü çok su içmişti, nitekim bağladıktan 10 dakika sonra çiş yaptı. Bugün işteyim, babaannesi devam ediyor. İki farklı kişi ilgilenince bocalamasa bari

Bu arada bizi de ekleyebilir misiniz listeye
Pamir
24 aylık
erkek

arkadaslar malesef 8gunun sonunda kizima tekrar bezini bagladim..cok uzgunum,aslinda cok da hevesli baslamistik kuzeninden gorup lazimlik almistik cisini yapmada sorun yoktu her seferinde ben hatirlatip yaptiriyordum ama ilk 3gun kakasini hic yapmadi biraz korkttu birazada kabizligi vardi butun ugraslarima ragmen kakasini kiloduna yapti fazla tepki vermedim anlattim guzelce tamam dedi ama sonraki 3gun yine yapmadi hep tuttu kakasini yine cok ugrastik terledi aglamaya basladi yine kiloduna yapti zorlandi tabii baktim ki camasirina kan bulasmis,anladim ki kizim hazir degil ben biraz zorladim bi sure ara vermeye karar verdim,iyi mi yaptim kotumu bilmiyorum nolur bi fikir verin bana bu arada kizim 30 aylik subatta 3yasinda olucak cok mu gec olur acaba..

bızmde hemen hemen 6 gun oldu yavs yavas alıstrmaya çalışıyoruz
bu zamana kadar hıc kendısı cısımgeldı demedı sadece kakasını anlıyo gelınce yapmadan soyledıgıoluyo
ama kakasını yapmak ıstemıyo tuvalete aglıyo kalkmak ıstıyo 3. gunde yaptı bugun oda tuvalete degıl cok zorlandı agladı kalkmak ıstedı tuvaletten bnde korkutmamak ıcın tuvaletten soğutmamak ıcın bez bagladım sonra bezıne yapmış tas gıbı
ne zaman solıcek bu cocuk bılmıyorm yaa ben goturunce yapıyo gotrmıyınce altına yapıyoo
bıde nıye kakasınıyapmaktan korkuyo anlamadım
offffffff offffffffff
bızıde eklermısınz lısteye vazgecmezsek tabii
26 aylık
talha

Dün 2. günümüzdü, yine bir ilerleme olmadı. Babaannesi çok hevesliydi öğretmek için, o bile karamsarlığa düşmüş. 1 sefer azıcık çiş yapmış lazımlığına. 1 hafta denicem, eğer bir ilerleme kaydedemezsek beze devam.

Kreşe başlatmak için çişini öğrenmesini bekliyordum, ama 1 hafta daha böyle giderse hemen başlatıcam orda öğrensin.

Bu yazı çok hoşuma gitti, paylaşmak istedim.

Tuvalet Eğitimi

Çoğu anne babanın da yakınen bildiği gibi, tuvalet eğitimi çocuk gelişiminin önemli aşamalarından biridir, en azından, alt bezi değiştirmenin sona ermesidir.

Peki ama, tuvalet eğitiminin ne kadar süreceği konusunda bilgimiz var mı? Kimi çocuklar için sadece bir kaç gün. Bazıları için ise bir kaç ay! Amacımız sizi tuvalet eğitiminin aşamaları konusunda aydınlatarak işinizi bir ölçüde kolaylaştırmak.

A. Çocuğunuz hazır mı?
Genellikle anne-babalar iki buçuk yaşına geldi mi, bu iş için bebeklerinin hazır olduğunu düşünürler.

Oysa işin aslı bazen böyle olmayabilir. Çocuğunuzun tuvalet ve banyodaki tavırlarını gözleyin, başkalarını taklit ediyor mu? Sakın onu zamanından önce, o bu işe hazır olmadan zorlamayın

Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

B. Doğru ve uygun malzemeyi satın alın
Çocuğunuzun boyuna uygun lazımlık yada klozete uygulanabilir oturma yeri alın. En önemli özellik, çocuğun otururken ayaklarının yere değmesidir. Bu durumda barsak hareketleri başlayınca, yerden destek alabilecektir. Bu konuda resimli bir kitap çok işinize yarayabilir.

C. Bir rutin oluşturun
Çocuğunuzu, günde bir kez giyinik olarak lazımlığa oturtun. Bu, kahvaltıdan sonra, banyodan önce yada barsak hareketlerinin başladığı herhangi bir zaman olabilir. Burda amacımız, bebeğin, lazımlığa alışması, onu günlük rutinin bir parçası olarak görmeye başlamasıdır. Oturmak istemezse, bırakın. Sakın onu zorla lazımlığa oturtmaya çalışmayın. Hele korkmuşsa, sakın sakın zorlamayın! Bu durumda, lazımlığı bir kaç haftalığına bir kenara koyun, ardından tekrar deneyin. Oturursa iyi, ama ona neden oraya oturması gerektiğini anlatmaya çalışmayın! Unutmayın, sadece onu lazımlığa alıştırıyorsunuz ve bu iş için en uygun yer neresiyse oraya gidin; oyun odası en uygun yer olabilir!

D. Bezi çıkarın
Onu lazımlığa bezini çıkartarak oturtun. Yine başlangıçta alıştırmak amacıyla! Bu aşamada bir takım açıklamalar yararlı olabilir; anne-babanın, varsa-diğer kardeşlerin ve herkesin bu işi yaptığını ona anlatın. Soyunup tuvalete girmenin erişkince bir davranış olduğunu anlatmaya çalışın ona. Bu davranış işe yarar ve etki gösterirse iyi. Olumsuzluk durumunda unutmayın, zorlama yok. Hazır olana ve kendi kendine tuvalete oturmaya ilgi gösterene kadar bekleyin!

E. Süreci açıklayın
Çocuğa barsak hareketlerinin nereye gideceğini anlatın. Bezine kaka yaptığı zaman, onu lazımlığa oturtun, bezi onun gözü önünde lazımlık içine boşaltın. Bu durum, onun oturma ve kaka üretme arasındaki ilişkiyi anlamasına yardım edecektir. Lazımlığı tuvalete döktükten sonra sifonu ona çektirin -korkuyorsa yapmayın- kakanın nereye gittiğini görsün. Kakadan sonra giyinmeyi ve ellerini yıkamayı öğretin.

F. Bağımsızca hareket etmeye teşvik edin
Sıkıştığı zaman lazımlığı kullanması konusunda ona cesaret verin. Ne zaman isterse sizden yardım göreceği konusunda da emin olmasını sağlayın. Ara ara bezini çıkararak kilotla dolaşmasına izin verin. Bu sırada lazımlık gözönünde olsun, ona ne zaman isterse oturabileceğini söyleyin ve bunu sık sık hatırlatın.

G. Alt bezinden kilota geçin
Eğitim bu aşamaya gelince, kalın bir kumaştan yapılmış yada tek kullanımlık kilotlar giydirin. Bezden olanlar genellikle çocuğun çişini farketmesi nedeniyle daha çok işe yarar. Tek kullanımlık olanları dışarı çıkarken kullanın. Önce bir kaç saatle başlayın. Geceleri alt bezine devam edin. Yavaş yavaş büyük çocuk kilotuna geçme vakti geliyor.

H. Geri dönüşlere hoşgörüyle yaklaşın

Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara ara altına kaçıracaktır. Ona kızmayın, cezalandırmayın. Kaslarını kullanmayı öğrenirken bu durum olağandır ve biraz zaman alabilir. Bir kaza durumunda altını temizlerken, bir dahaki sefere lazımlığı kullanmasını ona hatırlatın.

I. Gece eğitimine başlayın
Gündüz sorunu tamamen çözülse bile, gece kontrolü aylar, bazen yıllar sonraya kalabilir. Hemen alt bezini atmaya kalkmayın. Bez bağlamanıza itiraz ediyorsa, çarşafın altına naylon bir örtü sermeniz temizliği kolaylaştıracaktır. Bu yaşta vücudu tuvalete gitmak için uyanmak için gereken olgunluğa henüz ulaşmamıştır.

Bu aşamada, akşamları sıvı alımını azaltmanız, kuru gecelerin sayısını artıracaktır. Gece çişi gelir ve uyanırsa, size seslenebileceğini ona hatırlatın. Lazımlığını yatağının hemen yanına koymanız da yararlı olabilir.

J. İşte bu kadar
İnanın tüm bunlar çocuğunuz hazır olunca gerçekleşecektir. Hazır olana kadar beklemeniz, hem onun, hem de sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Bir sonraki bebeğe kadar artık rahatsınız

bebeklerde tuvalet eitimi bebek geliimi ocuklarda tuvalet eitimi nasl olmaldr sitesinden alıntıdır.

Kizlarya benim oglan kreste halen soymiyormus cisinin geldigini ama ogretmeni goturunce yapiyomus allahtanda batirmiyor ustunu
Kaka derseniz pek bi ilerleme yok dun balkonda oynark yapmis altina kokudan anadim yania gidicne hic gelip soylemiyo soyluyodu halbuki yapsada bide bu ara normal tuavleti cikardi cisini bile ona tutunca yapiyor her gun yani bi adet yavas mi ilerliyoruz yoksa ben mi rahatim biraz daha mi ustune dusmeliyim ne dersiniz:26:

kizlar kusura bakmayin ya bi turlu zaman bulup sizi listeye ekleyemiyorum bu aralar pek yogunum ama soz eklicem
benim kiz hastalandi sanirim sogukalginligi ve malesef beze gectik yine
en azindan yapa bilecegim her seyi yaptigimi dusunuyorum 1.5 ay ugrastim o yuzden icim rahat
demek ki kendisi istemeden olmuyomus
gelecek yaz insallah
ama yazilarinizi okicam
hepinizin kuzularini opuyorum tez vakitte bezlerden kurtulursunuz insallah

bugün 5. günümüz, eğitime babaannemiz devam ediyor ama izin alıp da kendim devam etmediğim için çok pişmanım. Sanırım oğlumun bütün günü lazımlıkta geçiyor. 20 dakikada bir lazımlığa oturtuyor ve çişini yapmadan kaldırmıyor Bu kadar sık oturtmamasını söyledim bozuldu, oğlum da bunun üzerine altına yapınca "bak ben demiştim" dedi. Ne yapsam bilemedim. Acaba 2 hafta izin alıp ben mi devam etsem??? Çocuk üzerinde çok baskı kuruyor, bi yandan da lazımlığa oturtunca sürekli oyun oynatıyor falan ama bilmiyorum yaa. Çocuk çişini yapıyor lazımlığa, oyuna başlıyor, en geç 10 dakika sonra söylenmeye başlıyor hadi oğlum çişimizi yapalım hadi gel lazımlığına otur diye, sonuçta da 20 dakika sonra tekrar oturtuyor. Ben bile bunalıyorum o böyle yaptıkça. Bu kadar sık oturtma arada altına da kaçırsın ki rahatsızlık duysun, 1 haftada öğreneceğine 3 haftada öğrensin diyorum ama dinleyen kim Bu arada oğlumu 1 saatliğine parka götürüyorum bez bağlamadan altına yapmıyor, demekki bu çocuk çişini tutabiliyor, 20 dakikada bir ne demek yaa

Son düzenleme:

gecmıs olsun cnm benım kızda yenı atlattı hastaydı..haklısın cnm zorlamanın anlamı yok cok ugrastın ama yakında ogrenıcegıne emınınm opuyrm

gunaydın kızlar bızımde 10 gun oldu sanırım gunduzlerı bez takmayalı
hala aynıyız ben goturunce yapıyor cısını hemde ısteyerek kendısı yapıyor yanı demekkı kontrol edebılıyor
ama kendısı soylemıyor gelınce
bıde kakasını yapmak ıstemıyo tuvalete cısını yaparken kakası gelınce bıle kalkmak ıstıyor

bıde kızlar
oğlum altına ıseken yada ısıyınce ''işim işim'' dıye yanıma gelıyo yanı ısedım dıyo
ama dun bıde bugun 2-3 defa işim işim dedı işeme oğlum hadı hemen tuvalete gıdelım dedım goturdum yapmamış altına tuvalete yaptık
dunden berı 3-4 defa boyle denk geldı işim işim dedi yapmadan hemen goturdum yaptık tuvalete
ıyı bısey sanırsam dimi:26:
ayy bıran once oğrensınler yaa

Eğer izin alma şansınız varsa mutlaka alın...Ben de kızıma yılık izin alıp öğretmiştim..Babaanne bile olsa yaklaşım farklı işte...Anne gibi olmuyor...Benim de teyzem bakıyordu ama ona bırakmak istemedim bu işi açıkçası..Büyükler bizim gibi rahat olamıyor...Aman bi kere de kaçırsın demiyorlar...Üstelik 20 dakikada bir oturtmak çocuğu sıkıp geri dönüş yaşamasına da sebep olabilir..Sonra sıkılır hiç oturmicam diye diretmeye başlarsa daha çok sıkıntı olur size...

Üstelik 1 saat falan tutuyosa 2 haftaya bile gerek yok.benim kızım 5 günde öğrenmişti...Siz de bir hafta izin alın inşallah yeterli olacaktır :)

Kuzucuğuna çok çok geçmiş olsun canım..Sen gerçekten de sabırla denedin...Eğer olmuyosa boşver ne kendini ne onu üz...Önceden de bahsetmiştim ama tekrar edim..ben de Denize bi 25 aylıkken denemiştim olmamıştı bırakmıştım hemen.Sonra 29 aylıkken kısa sürede öğrendi..
Çocuklar kendileri belirliyor çoğu şeyin zamanını biz ne yapsak boş :)

Son düzenleme:

çalışan annelerin kötü kaderi....

Merhabalar,
Benim oğlum 23 aylık adı Rüzgar. Sanırım 1. aşamadayız ve ben de artık başlamak istiyorum bu eğitime. Aslında bir kaç denememiz oldu ama ilk başlarda kakasını söylerken ve çişini 2-3 saate yakın tutarken eğitime başladığımda söylememeye başladı. Hatta ben anlayıp, oğlum kaka mı yapıyorsun dersem inkar ediyor. Yaptığı zaman söylüyor. Umarım bir iki ay içinde hallederiz, yoksa önümüzdeki yaza kalacak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…