Tuvalet Eğitimi Hadi hep beraber kuzularimiza tuvaleti ogretelim

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Cocugunuz kac yasindan sonra wc egitimini tamamladi

• Ankete Katılan
    48
Hoşbulduk canım.Haklısın aslında denemeye başlayayım.Szler oturak mı aldınız yokda tualete mi otutturdunuz?Önce çişi ögreticez dimi:44:Hiç altıını baglanmayacak mı?Ayrıntılı biri bana nasıl yapacaıgımı özetlerse çok sevirim

canim bu is cocuga gore degisiyo malesef her cocuk ayni degil
mesela bazilarimiz oturakla basladi bazilarimiz adaptorle
once cisi ogretiyoruz ama hangisini once ogrenmek istiyolarsa onu ogreniyolar malesef:)mesela benim kiz kakayi soyluyo cisi soylemiyo
bezi tamamen cikarirsan daha iyi olur ama gece uyuduktan sonra tak istersen cunku daha kucuk sabahlari kuru kalkamaz

Son düzenleme:
oyyy,
10 gün sektiğinde düşünsene hamilemiyim aceba diyorsun sonra bakıyorsun yok,çok üzücü olur yaa :KK50:
Rabbim inşallah göndermiştir bebişlerimizi.
merakla bekliyorum :)
ama yumurtlama günümden sonra başladık.bu ay olmaya da bilir.
gerçi yumurtlama takibi yapmadım.öle netten baktım tarihine.hayırlısı Allah'tan
senden bekliyorum güzel haberler ona göreee :KK23:

neyse kuzu ben çıkıyorum Kenan daha yatıyor onu kaldırayım.
sıpanın kalkmaya niyeti yok.geceden beri uyyor.

inşallah senin kız da bugün seni üzmeden tuvaletini söylemeye başlar. :KK16:

oyyyyy uyuyomu:KK1::KK1:valla bu cocugun uykusuna nazarim degicek tubi:KK1::KK1::nazar::nazar::nazar::nazar:
tamam canim cik ben de senden iyi haberler bekliyorum

kızlar banada yardım edın
oğlum 26 aylık gecen haftadan berı bıkac kere tualete goturdum egıtıme baslaynca yadrgamasın dıye
altını actım tualete oturttum bıraz bekledık cıs ıcın sonra kalkmak ıstedı yapmadı tekarar bagladım.bıkac kere denedım gun ıcınde yapmadı bı turlu
ıkı gun sonra sabah kakam geldı dedı hemen bezı cıkarıp goturdum tuttum
yaptı yapınca sasrdı korkma oğlum bak top gıbı kaka dedim.sonra bagladım.ardndan top kaka geldı dedı yıne actım bu sfer cıs yaptı. sasrdı aa pipi ssu atmıs bakne guzel cıs yaptın dedım.yıne bagladım
ama tabı hep soylemıyo baglıyoruz bezı cıkarmadık tamamen yapıyo altına tesadufen sanırım bır ıkı defa soledı ıste.
sızce baslamalımıyım egıtıme öğrenırmı.yoksa beklıyeyımmı bıraz daha.
bugunde oğlen altını actık ıkı uc kere annem tuttu tualete yaptı yaparsan bonıbon vercem dedı yaptı her seferınde.ama kendı solememıstı bız tuttuk da yaptı aksam ustude altına yaptı.

kızlar banada yardım edın
oğlum 26 aylık gecen haftadan berı bıkac kere tualete goturdum egıtıme baslaynca yadrgamasın dıye
altını actım tualete oturttum bıraz bekledık cıs ıcın sonra kalkmak ıstedı yapmadı tekarar bagladım.bıkac kere denedım gun ıcınde yapmadı bı turlu
ıkı gun sonra sabah kakam geldı dedı hemen bezı cıkarıp goturdum tuttum
yaptı yapınca sasrdı korkma oğlum bak top gıbı kaka dedim.sonra bagladım.ardndan top kaka geldı dedı yıne actım bu sfer cıs yaptı. sasrdı aa pipi ssu atmıs bakne guzel cıs yaptın dedım.yıne bagladım
ama tabı hep soylemıyo baglıyoruz bezı cıkarmadık tamamen yapıyo altına tesadufen sanırım bır ıkı defa soledı ıste.
sızce baslamalımıyım egıtıme öğrenırmı.yoksa beklıyeyımmı bıraz daha.
bugunde oğlen altını actık ıkı uc kere annem tuttu tualete yaptı yaparsan bonıbon vercem dedı yaptı her seferınde.ama kendı solememıstı bız tuttuk da yaptı aksam ustude altına yaptı.

Masallahogluna bence hazir ufaklik bez bagaldiginiz halde tuvalete yapmasi super bizim 10 gun oldu kakayi daha 2 kere tesadufen yaptik korkuyo sanirim istemiyo atmamizi filan sen biran once tamamen cikar bezi bence kisa surede ogrenir gibi geldi bana:KK34:

Kizlar bugun krese yolladim alpereni 5 gundur beraberdik ufak ufak ilerliyoruz iste oglene kadar iyi soylemis cisini yapmis tuvalete cok sevindim oglenden sonra koyuverip gitmis allah ne verdiyse:KK1: buna sukur orda acaba istemiyomu cekiniyomu diyodum baslangici yapmis soyleyip cisini yaparak
Aksam evde de cisini soyeldi ve bikac kez yapti lazimliga ama cogunkez bos donduk biliyorum ki o aslidna kaka ama yapmiyo oynatti resmen esime dedi artik yapsa yani altina da yapsa raziyim dedim hamile halimle zor oluyo egil kalk :KK37:
Neyse sonuncuda gene çi dedi gittik oturttum bakim kaka bi sevindim megerse gene tam yetsiememisiz onume bi baktim kakanin buyuk kismi yerde:KK1: gosteriyo alma atma diyo aldim klozete attim bak kaka bicibici yapiyo dedim bisey demedi artik gorsun istedim sonra lazimliktaki az biseyide kendi doktu ve sifonu cekip baybay yaptik bakalim nasil etki edicek sonra anlatip durud kakayi hop yaptik diye diye cok etkilendi kuzum bu kaka cok sasirtiyo onu:KK1:

kizlar merhaba
arcak canim iyi gidiyosunuz masallah:nazar:adaptor de ala bilirsin belki hosuna gide bilir kuzunun
benim kiz cok kotu ya habire altina yapiyo 1 aydir hic mi ilerlemez cocuk cok uzuluyorum
canım normalde bez geri götürür diyorlar ama bizde öyle olmuyor.bezden kurtuldunuz mu bağlıyormusunuz.sürecin neresi yanlış acaba?
arkadaşlar oğlum 18 aylık, kakasını yaptıktan sonra çiş diyor bezini çekiştirerek ,çiş yaptığındada aklına eserse haber veriyor, tuvalet eğitimine başlamak için doğru vakitmidir acaba ?

bir kaç kriter var doktorlarin ısrarla iki yaş demesinin gerekçesi olarak.onlara bakıp cocugunuz hazırsa başlayabilirsiniz(çişini bir kaç saat tutma sabahları sıklıkla kuru kalkma v.b ben başladım 17aylıktı başladığımda çok fazla sabır istiyor.bu aralar ishale yakın kaka yaptığı için arada fire verebiliyoruz ama doğru yolda olduğumu düşünüyorum.bezsiz pişiksiz olmak güzel.halısız oturmak sürekli parke silmek güzel değil ama:)

kızlar bayramda kızım bir gün kustu ishal oldu.o gün kötüydü.patates muz felan ertesi gün iyiydi.şimdide bazen günde iki kez kaka yapıyor sbazen daha fazla sabah normal olsa akşam cıvık ishale yakın yedikleriylemi alakalı yoksa bi enfeksiyonun sonucumu bilemedim:KK43:

Bizimki de 33 aylık. Ama aylar öncesinden kafa olarak hazırladık. Yazı beklemiştik çiş öğretmek için o yüzden bu kadar gecikti. Bir de erkek çocukları 2 yaşından sonra öğreniyorlarmış çoğunlukla. Yoksa aylar sürebiliyor öğrenmeleri.
Annem öğretiyor bizde de ben çalıştığım için. Bir bez bağlıyor bir bağlamıyor öyle kafası karışıyordu çocuğun. Dedim böyle öğretilmez, direk çıkaracaksın çocuğun bezini öyle öğret diye. Zaten çoğunlukla kakasını yaparken veya yapmadan önce söylüyor/belli ediyordu. 2 gündür altını bağlamıyoruz geceleri de dahil. Çişini söylemiyor heralde tutuyor ama biz çişin var mı diye ısrar ediyoruz götürüyoruz wc.ye yaptırıyoruz o yüzden bir sıkıntı yok şimdilik ama söylemesi için birşeyler yapmak lazım heralde. Kakasını da illaki belirtiyor , bizi gönderiyor yanından kaka yaparken biz anlıyoruz kaka yapacağını :)
Geceleri de hiç çiş yapmıyor, zaten uyumadan hemen öncesinde çişini yaptırıyoruz. Biz çok zorlamadık. Aniden de başlamadık.
Öncesinde bak tuvalete yapıyoruz diye gösterdik klozeti. Sonrasında işte kaka ile başladık daha çok, kakaya baybay ettik. Bak gidiyor ne güzel baybay de felan diye oyun kurduk. Sifona basmayı çok seviyordu bizimki , o şekilde zevkli hale getirdik. Direk klozete aparat koyarak başladık biz. Lazımlığa yapmak istemedi.

Masallahogluna bence hazir ufaklik bez bagaldiginiz halde tuvalete yapmasi super bizim 10 gun oldu kakayi daha 2 kere tesadufen yaptik korkuyo sanirim istemiyo atmamizi filan sen biran once tamamen cikar bezi bence kisa surede ogrenir gibi geldi bana:KK34:

Kizlar bugun krese yolladim alpereni 5 gundur beraberdik ufak ufak ilerliyoruz iste oglene kadar iyi soylemis cisini yapmis tuvalete cok sevindim oglenden sonra koyuverip gitmis allah ne verdiyse:KK1: buna sukur orda acaba istemiyomu cekiniyomu diyodum baslangici yapmis soyleyip cisini yaparak
Aksam evde de cisini soyeldi ve bikac kez yapti lazimliga ama cogunkez bos donduk biliyorum ki o aslidna kaka ama yapmiyo oynatti resmen esime dedi artik yapsa yani altina da yapsa raziyim dedim hamile halimle zor oluyo egil kalk :KK37:
Neyse sonuncuda gene çi dedi gittik oturttum bakim kaka bi sevindim megerse gene tam yetsiememisiz onume bi baktim kakanin buyuk kismi yerde:KK1: gosteriyo alma atma diyo aldim klozete attim bak kaka bicibici yapiyo dedim bisey demedi artik gorsun istedim sonra lazimliktaki az biseyide kendi doktu ve sifonu cekip baybay yaptik bakalim nasil etki edicek sonra anlatip durud kakayi hop yaptik diye diye cok etkilendi kuzum bu kaka cok sasirtiyo onu:KK1:

evet canm banada ole geldi.hazırmıs gıbı.klozet adaptorunde sadece bı kere kaka yapabıldık -cıs yaptıramıyorum dısarı tasar dıye
bun sabah uyanınca cıkardım bezını alıstrma kılodunu gıydırdım.cıse tuttum hadı oğlum pıpı su atsın yap cısını bakdedım yapmadı yokmu dedım yok dedı
kahvaltıdan sonra su ıctı tuttum yaptı.az once kakan varmı dedım var dedı tuttum yapmadı aslında var ama kakası cıkcak dıye kalkmak ıstıyo.anne gıdelım dıyo kakası cıkmasn dıye cısını yaptı sadece.gydırdım kılodunu bakalım nasıl olcak artık baglamıcam gunduzlerı sadece gecelerı baglıcam umarın hemen alısır yaaa

bıde sorum var kızlar yaa.acaba lazımlık alsam dahamı ıyı olur.gunduz uykusunda baglıyayımmı

ay bu ısı becermıcem galıba ben ya.kakası vardı ama tuttum yapmadı kakası cıkack dıye kalkmak ıstedı
az oncede baktım ıkınıyo altına yapmıs azıcıkhemen aldım tualete tuttum bu sfer kakam dıye agladı yapmak ıstemıyo tutunca
ertelesemmı acaba ya
bıdebanyo yapmayı cok seven bı couktu cıkmak ıstemıyodu 2 haftadr zor yıkıyorum aglaya aglaya ''bıcı bıcı kokum'' dıyoo korkuyo banyo yapmaktan acaba ondanmı yapmıyo kakasını yıkarm dıyemi
hoş gercı cısınıdeben tutunca yapıyoda.napsamkızlar bılemedım once banyo korkusunungecmesınımı beklesem
geccek gıbıde degıl ne olduysa bırden

ay bu ısı becermıcem galıba ben ya.kakası vardı ama tuttum yapmadı kakası cıkack dıye kalkmak ıstedı
az oncede baktım ıkınıyo altına yapmıs azıcıkhemen aldım tualete tuttum bu sfer kakam dıye agladı yapmak ıstemıyo tutunca
ertelesemmı acaba ya
bıdebanyo yapmayı cok seven bı couktu cıkmak ıstemıyodu 2 haftadr zor yıkıyorum aglaya aglaya ''bıcı bıcı kokum'' dıyoo korkuyo banyo yapmaktan acaba ondanmı yapmıyo kakasını yıkarm dıyemi
hoş gercı cısınıdeben tutunca yapıyoda.napsamkızlar bılemedım once banyo korkusunungecmesınımı beklesem

Çocuğun ne kadarlık ?

26 aylık canm ya
ben tutuyorum bazen yapıyo ama kendı solemıyo
bıkac kere tesadufen kakasını solemıstı onceden ttunca yapıyo bazen cıs ama kendısı solemıyo
bıde kakasnı yapmak ıstemedı tutunca kalkmak ıstıyo
altına yaptı

26 aylık canm ya
bıkac kere tesadufen kakasını solemıstı onceden ttunca yapıyo bazen cıs ama kendısı solemıyo
altına yaptı

Belki hazır değildir canım.
Bizimki de 3-4 ay öncesinde kakasını yapmak istemiyordu klozete, demekki garip geliyor onlara. Lazımlığa zaten hiçbir zaman yapmak istemedi hemen kalkıyordu. Bir de onlar kakasını bedeninin bir parçası olarak görürlermiş :) Biraz komik ama öyle. Ayrılmak istemezlermiş, bunu da görmek istemiyorlar demekki.
Bunu bildiiğim için ben hadi el salla kakaya , bay baaay de diyorum :) Öyle şeylerle alıştı.
Şuanda yine tam olarak düzenli söylemiyor çişim geldi kakam geldi diye. Biz anlıyoruz veya sık sık soruyoruz.
Hepsi zamanla olacak şeyler.
Olmadı mı bence bezle altını. Ama sor arada kakan geldi mi vs. diye ya da hal tavrından bilirsin geldiğini yapacağını direk oturt lazımlığa veya klozete.. Öyle öyle alışır. Hazır değilse birdenbire öğretmeye çalışma. Bu benim fikrim. Önce tuvaleti eğlenceli hale getir. Ben eline oyuncak da veriyorum mesela. Veya şarkı söylüyorum yaparken :)

26 aylık canm ya
altına yaptı

Canim hemen pes etme tabiki altina yapicak oyle oyle ogrenicek rahatsiz olucak istemiycek benimkide ilk gunler goturunce varsa yapiyodu ama kendi aoylemeiyodu takip etmezsem birakiveriyodu bikac gun sonra kendi gelmeye basladi anne çi diye simdide cok geliyo yani bazen kandiriyo gidiyoz yapmiyo bazende kakasi geldigi icin yapmiyo kilot goydirirsen kakada cok batmiyo yikama islak mendille sil o zaman korkusu gecsin benimkide oyleyd cunku
Ayrica ben oglen ve gece uykusuna yatarken sut verdigim icin mecburen bagliyrum altini su kakasinda d abiraz ilerlesek sutu 1 saat once verip cikaricam bezi tamamende bakalim bekliyorum hepsine birden yuklenmiyim diye asama asama iste zor is tabiki kolay gelsin hepimize ins kisa surede tamamen ogrenirler:KK16:

Son düzenleme:
Ya bana bir de 1 haftada öğreniyorlar çişi diyorlardı o yüzden stres olmuştum. Sizce ne kadar doğru ?
Ondan önce psikolojik olarak vs. hazırlamak gerekmiyor mu ?
Ve de aşamaları yok mu bunun ?

bılmıyorumkı kızlar ya
tutunca yaptı cısını oğlen normal kılot gıydrdım 5 dksonra altına yaptı degstrdım 5 dk sonra yıne ltına yaptı
bnde bezını taktım az once
off bıran once ogrensse ya
ne kadrda oğrenırkı

su kaka olayi her kesde ayni sanirim arzucum:KK1:iyicene her yeri kokutmadan ogrenmiyolar:KK1:
canım normalde bez geri götürür diyorlar ama bizde öyle olmuyor.bezden kurtuldunuz mu bağlıyormusunuz.sürecin neresi yanlış acaba?

bir kaç kriter var doktorlarin ısrarla iki yaş demesinin gerekçesi olarak.onlara bakıp cocugunuz hazırsa başlayabilirsiniz(çişini bir kaç saat tutma sabahları sıklıkla kuru kalkma v.b ben başladım 17aylıktı başladığımda çok fazla sabır istiyor.bu aralar ishale yakın kaka yaptığı için arada fire verebiliyoruz ama doğru yolda olduğumu düşünüyorum.bezsiz pişiksiz olmak güzel.halısız oturmak sürekli parke silmek güzel değil ama:)
canim ben sadece gece uykusunda bi de parka giderken bezliyorum altini
kızlar bayramda kızım bir gün kustu ishal oldu.o gün kötüydü.patates muz felan ertesi gün iyiydi.şimdide bazen günde iki kez kaka yapıyor sbazen daha fazla sabah normal olsa akşam cıvık ishale yakın yedikleriylemi alakalı yoksa bi enfeksiyonun sonucumu bilemedim:KK43:
farkli bi sey veriyomusun tatlim aksamlar belki o yuzdendir midesi falan bozuluyodur cocugun
uzum havuc armut bunlar mesela benim kizimi hemen ishal yapiyo
ertelesemmı acaba ya

canim bu kadar erken pes etme
bak bana 1 aydir ugrasiyorum havalar soguyana kadar da ugrasicam
burda asla ogrenmicek diyen anneler gorduk biz ama 1 haftada 10 gunde ogrendiler
insallah sizinki de ogrenir
baslangic olarak hepsi boyle basliyo:KK34:

merhaba arkadaşlar. benim kızım 21 ayında. arada çiş kaka deyip beni tuvalete götürüyor. tutuyorum ama yapmıyor. biraz ıkınma mıkınma deniyoruz sonra da sıkılıp kalkıyoruz. bezini tamamen çıkarıp arada bezleyen arkadaşlara soruyorum. ben geç mi kaldımmm?? bi hatam mı varrr?? bezinin kaka çiş yapılan bişey olduğunu artık çişini kakasını başka biyere yapması gerektiğini anlayacak yaşta mı sizce?? ne yapmalıyımmm? nasıl başlamalıyımm?

Kizlar benim oglan kreste gene 1 kere soylemis ve yapmis sonra hep altina evde sorun yok halbuki klozetten desem annemlerde filanda soyledim tuttum yapti sanirim arkadasa,riyla oyuna daliyo ondan yapiyo ins duzelir
Birde gece ve oglen uykusudna bezliyoruz ya kuru kalkmiyo yaa bugun sabah hem cis hem kaka yapmis kkasi cok kiymetli zaten bezde ya atmadik daha mutlu kaka orda deyip durdu aksam sutu erken vereyim dedim bardakla icmedi sonra biberona koydum bu seferde direk yataga gitti hep oyle yapiyoz ya:KK1: hani yatmadan once icsin cis yapmasin dediydim ama ne dersiniz bu isi nasil cozcem once sutu halledeyim ki altini oyle bezlemeyim diyorum uykuda :26:

X