gusül abdesti nasıl alırsınız ?

gusül abdesti nasıl alırsınız ?

• niyet edip normal abdest alıp 3 kere ağız burun vücut yıkar çıkarım

• sadece 3 kere ağız burun su alıp yıkanıp çıkarım

Oylama sonuçları oy kullanıldıktan sonra görülebilir.
Ya ne alaka o abdest olmuyorki.

Bence bunların hiçbiri abdest almak olmuyor

Regl bitince ve diğeri diye ayrilmazki abdest abdesttir .

Aynen 👍

Bence yanlis

Ne alaka abdest abdesttir danası onasimi var

Aynen 👍

Abdest olmuyor banyoyapmis oluyorsun

Aynen.

Ya arkadaşlar neden herkes farklı birşey söylemiş mezhebi farklı olanları bilemiyorum ama bizim abdestimiz benim bildiğim ve 12 yaşından beri yaptığım.. duşunu alırsın.
Normal namaz abdesti ne niye edip normal abdest alırsın.ondan sonra gusül abdestine niyet edersin.uc ağıza üç burna ve en sonda sağ omza başına sol omza su dökersin.ben onları yaparkende herbirinde kelime-i şehadet getiriyorum eşhedü enla.. diye başlayan.
Aynı bende böyle alıyorum eşim diğer türlü alıyor kafam karışıyor kuzum

Valla ben niyet ediyorum😀
Önce ellerimi yıkıyorum işte sonra mahrem yerlerini sonra 3 defa ağza 3 defa burnuma sOnra kafa sonra omuzlar göbek deligi işte kulak delikleri en son çıkarken ayagmn dibinde biriken pis su içinde duştan çıkmadan ayaklarima şu döküyorum çkiorm
Anam tövbe ne uzun geldi ben mi yanlış alıyorum anlamadm ki😀😀😀 bana Kuran kursundaki hocam böyle demisti😁😁
Bende buna geçiş yapıcam diğeri daha uzun geliyor🤣🤣

Merhaba. Yazdığınız şıklar arasında bir fark yok. İki türlü de alabilirsiniz.
İlk yazdığınız normal namaz abdesti almalı seçenek gusül abdestini sünnetleriyle birlikte almak oluyor.

Önce Besmele çekilerek “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet edilir. Eller bileklere kadar yıkandıktan sonra bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onlar temizlenir, sonra edep yerleri yıkanır. Bundan sonra namaz abdesti gibi abdest alınır. Abdest bitince evvela başa, sonra sağ omuza, sonra sol omuza, daha sonra da vücudun diğer taraflarına üçer defa su dökülerek vücut yıkanır. Her döküşte su bedenin her tarafına ulaştırılarak ovuşturulur ve kuru bir yer kalmamak üzere vücudun her tarafı üç defa iyice yıkanır. Yıkanırken suyun, saçların diplerine, sakal, bıyık ve kaşların altına, göbek boşluğuna, kulakların iç kısmına ve küpe deliklerine ulaştırılması sağlanır. Parmaklarda sıkı olan yüzükler yerinden oynatılarak altları yıkanır. Vücuda yapışmış olan ve suyun bedene ulaşmasına engel olan şeyler giderilir. Dişlerin arasında kalan yemek ve ekmek kırıntıları temizlenir. Gusül alırken dua okunmaz, edep yerleri örtülü değilse kıbleye dönülmez ve gereksiz yere konuşulmaz.

bu benim aldığım

ama eşim diğer türlü alıyor o da kabul olmuyor mu bende öyle alsam ona geçsem günah olmaz heralde demi
Senin aldığın doğru
Ya ne alaka o abdest olmuyorki.

Bence bunların hiçbiri abdest almak olmuyor

Regl bitince ve diğeri diye ayrilmazki abdest abdesttir .

Aynen 👍

Bence yanlis

Ne alaka abdest abdesttir danası onasimi var

Aynen 👍

Abdest olmuyor banyoyapmis oluyorsun

Aynen.

Ya arkadaşlar neden herkes farklı birşey söylemiş mezhebi farklı olanları bilemiyorum ama bizim abdestimiz benim bildiğim ve 12 yaşından beri yaptığım.. duşunu alırsın.
Normal namaz abdesti ne niye edip normal abdest alırsın.ondan sonra gusül abdestine niyet edersin.uc ağıza üç burna ve en sonda sağ omza başına sol omza su dökersin.ben onları yaparkende herbirinde kelime-i şehadet getiriyorum eşhedü enla.. diye başlayan.
Bende kelimei şahadet ederek böyle alıyorum. Göbek deliğim ve küperimimide ovalıyorum. Yalnız namaz abdesti aldığım için en sondaki 3 ağız 3 burunu yapmıyorum(bilerek değil yani onu sadece namaz abdestinde yapacam sanıyordum ,artık yapacam).3sağ,3 sol omuz,3baştan aşaağı kuru yer kalmıcak kadar dökünüyorum

tamamdır bundan sonra böyle yapacağım diğerini de regl bitince alayım demi karıştı iyice :KK70: yeterli gelir demi ilşkiden sonra mesela normal abdest almama gerek yok
Reglden sonra ayrı, iliskiden sonra ayrı abdestmi var. Regl boyle yapayım digerini boyle yapayım nedir. Sen ne yaptinda kafani boyle karman corman ettin 🤦‍♀️ elestirmiyorum sadece sasırdım

Reglden sonra ayrı, iliskiden sonra ayrı abdestmi var. Regl boyle yapayım digerini boyle yapayım nedir. Sen ne yaptinda kafani boyle karman corman ettin 🤦‍♀️ elestirmiyorum sadece sasırdım
😂😂😂 kız valla ya artık seçenekte ki 2. Gibi alcam bundan sonra

Merhaba yazmak istedim ben de.1.şekil önce taharet alınır, yıkanır yani. Daha sonra kıbleye doğru dönüp besmele çekip eller yıkanır sonra 3 defa ağıza su çekip yıkanır, 3 defa buruna su çekip yıkanır ve tüm vücut yıkandıktan sonra abdest tamamlanmış olur. 2.şekil ise taharet alınır eller yıkanır besmele çekilip 3 ağız, 3 burun yüz, kulaklar, kollar ve ayaklar yıkanır en son tüm vücut.Bu şekilde güsul alınınca namaz kılınacaksa yada kuran okunacaksa tekrar abdest almaya gerek kalmaz.Ben de yıkarken kelime-i şehadet getiririm.

kızlar merhaba ben çok taktım bu konuya inanın sizin fikirleriniz çok önemli doğru olan neyse onu yapmak istiyorum artık kafam allak bullak oldu
siz nasıl alıyorsunuz ben önce duşumu alıp normal abdest sonra tekrar niyet edip 3 ağız 3 burun tüm vücut alıyorum çıkıyorum ama duşta çok kalıyorum kimisi sadece duş alıp niyet edip 3 ağız 3 burun tüm vücut hangisi doğru bunların vesveseden bir türlü çıkamıoyurm psikoljim bozuldu :KK43:
Bemde sizin gibiyim malesef dusa küpeyle giriyorum vesveseden kurtulamiyorum banyoda çok kaliyorum temizlenmiyormusum gibi geliyor .

Bemde sizin gibiyim malesef dusa küpeyle giriyorum vesveseden kurtulamiyorum banyoda çok kaliyorum temizlenmiyormusum gibi geliyor .
Ben kurtuldum sayılır kuzum anneme sordum ona 2. Şık gibi söyledi anketteki artık öyle alıyorum sonuçta heryerimize su gidiyor niyetimiz önemli aştım sanırım bu konuyu çok şükür 🙏🙏🙏

Merhaba yazmak istedim ben de.1.şekil önce taharet alınır, yıkanır yani. Daha sonra kıbleye doğru dönüp besmele çekip eller yıkanır sonra 3 defa ağıza su çekip yıkanır, 3 defa buruna su çekip yıkanır ve tüm vücut yıkandıktan sonra abdest tamamlanmış olur. 2.şekil ise taharet alınır eller yıkanır besmele çekilip 3 ağız, 3 burun yüz, kulaklar, kollar ve ayaklar yıkanır en son tüm vücut.Bu şekilde güsul alınınca namaz kılınacaksa yada kuran okunacaksa tekrar abdest almaya gerek kalmaz.Ben de yıkarken kelime-i şehadet getiririm.
Evet bende yüzümü yıkarken kelimei şahadet getiriyorum

Yaa gusül abdesti almadan önce niye ayrıca namaz abdesti alıyorsunuz? Amaç fazla fazla su ve vakit harcamak değil ki amaç vücutta ıslanmamış yer kalmaması. Gusül abdestiyle namaz da kılabiliyorsun zaten yani bu kadar kaosa ne gerek var.
Ben duşa girince önce niyetleniyorum, sonra ağzımı, burnumu sünnete uyacaksam üçer kere yıkıyorum, sonra başımdan aşağı üç, omuzlarımdan üç ve sonra tüm vücudumu kuru yer kalmayacak şekilde ısladıktan sonra normal banyomu(şampuan, lif) yapıp çıkıyorum, bitti gitti.

X