gusül abdesti nasıl alırsınız ?

gusül abdesti nasıl alırsınız ?

• niyet edip normal abdest alıp 3 kere ağız burun vücut yıkar çıkarım

• sadece 3 kere ağız burun su alıp yıkanıp çıkarım

Oylama sonuçları oy kullanıldıktan sonra görülebilir.
Farzlar yeterleri. Eskiden bu kadar bolluk yokmuş hepsini bi kova suyla hallederlerdi. Şimdi bi daha sünnet yapcam diye yıkanmış her yeri yıkamanın israf olduğunu düşünüyorum. Biz foşur foşur dakikalarca akıtıyoruz o suyu çünkü.

Normal yıkanıyorum bu esnada zaten kirli yer kalmıyor özel yerler de yıkanıyor 3 ağız 3 burun kulaklarımda küpelerimi döndürüyorum su tutup tepeden asağı da bi sağ bi sol su tutup çıkıyorum.
Yuzunude 1 kez yikican😁

Farzlar yeterleri. Eskiden bu kadar bolluk yokmuş hepsini bi kova suyla hallederlerdi. Şimdi bi daha sünnet yapcam diye yıkanmış her yeri yıkamanın israf olduğunu düşünüyorum. Biz foşur foşur dakikalarca akıtıyoruz o suyu çünkü.

Normal yıkanıyorum bu esnada zaten kirli yer kalmıyor özel yerler de yıkanıyor 3 ağız 3 burun kulaklarımda küpelerimi döndürüyorum su tutup tepeden asağı da bi sağ bi sol su tutup çıkıyorum.
bende böyle yapayım artık hem ilşkiden sonra hemde regl bitiminde böylemi alıyoruz

Herkesin abdesti kendine. Sana nasi uyuyorsa öyle al bu ne takıntı
Siz almıyorsunuz galiba ilgilenmem zaten de alanlara sordum doğru olanı ayrıca soru sordum kimin abdest alıp almadığını sormadım anlamakta güçlük çektiniz sanırım bana uyanı alıyorum zaten doğru olanı bulmaya çalışıyorum.

kızlar merhaba ben çok taktım bu konuya inanın sizin fikirleriniz çok önemli doğru olan neyse onu yapmak istiyorum artık kafam allak bullak oldu
siz nasıl alıyorsunuz ben önce duşumu alıp normal abdest sonra tekrar niyet edip 3 ağız 3 burun tüm vücut alıyorum çıkıyorum ama duşta çok kalıyorum kimisi sadece duş alıp niyet edip 3 ağız 3 burun tüm vücut hangisi doğru bunların vesveseden bir türlü çıkamıoyurm psikoljim bozuldu
Guslun farzi 3 .. mazmaza istinsak.. cemi bedeni yikamak ... gusl oncesi.. niyet edilir...avret mahali temizlenir... Sonra namaz abdesti alinir.. (sunnet )... Sonrasinda agiza mubala yapilir... Burunada kemik sizlayacak sekilde mubala yapilir... Sunnet olan 3 kere yapmaktir... Farz olan 1 kere...sonrasinda hic kuru uer kalmadigina mutmein olana kadar yikanir beden... Sunnet olan sagdan baslayarak yikamaktir... Kupe .. gobek ..kulak deligine su verilir...

Guslun farzi 3 .. mazmaza istinsak.. cemi bedeni yikamak ... gusl oncesi.. niyet edilir...avret mahali temizlenir... Sonra namaz abdesti alinir.. (sunnet )... Sonrasinda agiza mubala yapilir... Burunada kemik sizlayacak sekilde mubala yapilir... Sunnet olan 3 kere yapmaktir... Farz olan 1 kere...sonrasinda hic kuru uer kalmadigina mutmein olana kadar yikanir beden... Sunnet olan sagdan baslayarak yikamaktir... Kupe .. gobek ..kulak deligine su verilir...
farz olan namaz abdesti ve boy abdesti
sunnet duş alıp niyet edip 3 kez ağız 3 kez burun sonra tüm vücut doğrumu anladım

farz olan namaz abdesti ve boy abdesti
sunnet duş alıp niyet edip 3 kez ağız 3 kez burun sonra tüm vücut doğrumu anladım
Hayir .. hayir.. guslde sunnet olan namaz abdesti.. gusl farz

tek farz yapsak yani bu şekilde oluyormu
duş alıp temizlenip niyet edip 3 kez ağız 3 kez burun sonra tüm vücut
Farzi yapmakla tabiki olur... Ama sunnetide terk etmemek evla olandir... Sonucta agiza buruna 3 kere su vermekte sunnet... Farz olani 1 kere .. ama kisiye kalmis.. namaz abdesti alinmadasa gusl farzlarina riayet edilince olur..

Farzi yapmakla tabiki olur... Ama sunnetide terk etmemek evla olandir... Sonucta agiza buruna 3 kere su vermekte sunnet... Farz olani 1 kere .. ama kisiye kalmis.. namaz abdesti alinmadasa gusl farzlarina riayet edilince olur..
Çok teşekkür ederim çok açıklayıcı oldu vallahi sağol canım benim

kızlar merhaba ben çok taktım bu konuya inanın sizin fikirleriniz çok önemli doğru olan neyse onu yapmak istiyorum artık kafam allak bullak oldu
siz nasıl alıyorsunuz ben önce duşumu alıp normal abdest sonra tekrar niyet edip 3 ağız 3 burun tüm vücut alıyorum çıkıyorum ama duşta çok kalıyorum kimisi sadece duş alıp niyet edip 3 ağız 3 burun tüm vücut hangisi doğru bunların vesveseden bir türlü çıkamıoyurm psikoljim bozuldu :KK43:
Duş almak banyo yapmak zaten bedende iğne ucu kadar kuru yer bırakmamaya denktir. Ben banyoya girince niyet ederim, küpelerim kulağımdadır zaten, uygun gördüğüm zamanda ağız burun kulakları halledepi banyomu tamamlarım. Ayrıca abdest almam.

Duşta kuru yer kalması imkansız.
Ama dikkat etmeniz gereken;
mazmaza ( ağza su alıp gargara yaparak çalkalamak)
istinşak ( burna su çekmek ama bildiğin genzi sızlatacak kadar)
Göbek deliğinin ıslandığından emin olmak
Ve varsa kulaklardaki küpe deliklerini ıslatmak

Siz almıyorsunuz galiba ilgilenmem zaten de alanlara sordum doğru olanı ayrıca soru sordum kimin abdest alıp almadığını sormadım anlamakta güçlük çektiniz sanırım bana uyanı alıyorum zaten doğru olanı bulmaya çalışıyorum.
Ne yapacaksınız benim alıp almadığımi? Nerden çıkarttınız yani ?

siz nasıl alıyorsunuz ben önce duşumu alıp normal abdest sonra tekrar niyet edip 3 ağız 3 burun tüm vücut alıyorum çıkıyorum ama duşta çok kalıyorum kimisi sadece duş alıp niyet edip 3 ağız 3 burun tüm vücut hangisi doğru bunların vesveseden bir türlü çıkamıoyurm psikoljim bozuldu :KK43:
Canım bahsettiğin iki durumda da gusül alınabilir.. Gusülün farzı yani olmazsa olmazı 3 ağız 3 burun ve bir iğne ucu kadar bile kuru yer kalmayacak şekilde tüm vücudu yıkamaktır.. Yani sen istersen niyetini duşunu yapmadan alıp önce gusül al istersen de duşunu aldıktan sonra al istersen normal abdestten sonra al önemli olan farzı yerine getirmektir..

Ama işini uzatmaya gerek yok.. Ben mesela duşa girince önce niyet ediyorum 3 ağız 3 burun yapıyorum sonra duşumu alıyorum o arada zaten tüm vücut yıkamış oluyorum.. ☺️ Kulak deliklerine ve tırnak aralarına su dokundurmak önemli bu arada bir iğne ucu kadar bile kuru yer bırakmıyorum Allah kabul etsin 😂

X