gusül abdesti nasıl alırsınız ?

gusül abdesti nasıl alırsınız ?

• niyet edip normal abdest alıp 3 kere ağız burun vücut yıkar çıkarım

• sadece 3 kere ağız burun su alıp yıkanıp çıkarım

Oylama sonuçları oy kullanıldıktan sonra görülebilir.
Bende önceden sadece gusül yapıp çıkardım üniversitede arkadaşlarım söyledi önce normal abdest al sonra gusül yap annem hiç öyle bişey söylememişti yapmadım evlenince eşim normal abdest al sonra gusül yap dedi 2 yıldır o şekilde alıyorum manevi olarak da kendim için söylüyorum bunu hem normal abdest hemde gusül yapınca daha iyi hissediyorum kendimi

Kızlar benimde bu konuyla ilgili merak ettiğim bişey var annem söylemişti bunu ona da anneannem öğretmiş gusül yaparken 3 kere ağza su veriyoruz ya 3. De o suyu yut demişti geri çıkarma demişti gusül tüm vücut temizliği demekya böyle olması gerekiyor demişti eşimde abdest suyu içilmez dedi kimseyede soramadım doğru bişeymi hiç duydunuzmu böyle bişey dalga geçilir diye normal yaşantımda eşimden başka kimseye soramadım bunu oda zaten direk yok öyle bişey dedi dalga geçti internetten araştırdım bu konu hakkında birşey bulamadım bilenler varsa beni bi aydınlatsın🌹

Sadece gusül abdesti alıyordum normal abdest alınması gerektiğini yeni öğrendim. Şimdi ikisini de alıyorum 😀

sol ayakla banyoya girip niyet edip elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerleri sol elle temizlendikten sonra tekrar elleri yıkayıp 3 kez ağıza 3 kez buruna su alınır sonra normal abdest alınır abdest aldıktan sonra 3 kez başına 3 kez Sağ sonra da 3 kez sol omuza su dökülür göbek deliği kulak deliğine dikkat edilerek yıkanılmalıdır

Kızlar benimde bu konuyla ilgili merak ettiğim bişey var annem söylemişti bunu ona da anneannem öğretmiş gusül yaparken 3 kere ağza su veriyoruz ya 3. De o suyu yut demişti geri çıkarma demişti gusül tüm vücut temizliği demekya böyle olması gerekiyor demişti eşimde abdest suyu içilmez dedi kimseyede soramadım doğru bişeymi hiç duydunuzmu böyle bişey dalga geçilir diye normal yaşantımda eşimden başka kimseye soramadım bunu oda zaten direk yok öyle bişey dedi dalga geçti internetten araştırdım bu konu hakkında birşey bulamadım bilenler varsa beni bi aydınlatsın🌹
Yok öyle bir şey, gusül dış beden temizliğidir. Yemek borusu vucudun dışına dahil değildir.

Evlenmeden once once abdest aliyordum evlendikten sonra sadece agzima burnuma su verip aliyorum kocam ben boyle aliyorum deyince bende ona uydum
Ya ne alaka o abdest olmuyorki.
Ben duş alıp niyet edip 3 ağıra buruna yüzümü yıkıyorum sonra omuzdan sağ ve sol kol basımı bacaklarımı yıkıyorum ben sunnetleride yapıyorum
Bence bunların hiçbiri abdest almak olmuyor
Diyorum ya normal abdest almak sunnet alirsan sevabını alirsin ama boylede direk agza burna su verip alinabiliyor guslun farzi 3 zaten niyet etmek agza ve burna su vermek butun vucudu igne ucu kalmayana kadar yikamak

tamamdır bundan sonra böyle yapacağım diğerini de regl bitince alayım demi karıştı iyice :KK70: yeterli gelir demi ilşkiden sonra mesela normal abdest almama gerek yok
Regl bitince ve diğeri diye ayrilmazki abdest abdesttir .
Önce Besmele çekilerek “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet edilir. Eller bileklere kadar yıkandıktan sonra bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onlar temizlenir, sonra edep yerleri yıkanır. Bundan sonra namaz abdesti gibi abdest alınır. Abdest bitince evvela başa, sonra sağ omuza, sonra sol omuza, daha sonra da vücudun diğer taraflarına üçer defa su dökülerek vücut yıkanır. Her döküşte su bedenin her tarafına ulaştırılarak ovuşturulur ve kuru bir yer kalmamak üzere vücudun her tarafı üç defa iyice yıkanır. Yıkanırken suyun, saçların diplerine, sakal, bıyık ve kaşların altına, göbek boşluğuna, kulakların iç kısmına ve küpe deliklerine ulaştırılması sağlanır. Parmaklarda sıkı olan yüzükler yerinden oynatılarak altları yıkanır. Vücuda yapışmış olan ve suyun bedene ulaşmasına engel olan şeyler giderilir. Dişlerin arasında kalan yemek ve ekmek kırıntıları temizlenir. Gusül alırken dua okunmaz, edep yerleri örtülü değilse kıbleye dönülmez ve gereksiz yere konuşulmaz.

bu benim aldığım

ama eşim diğer türlü alıyor o da kabul olmuyor mu bende öyle alsam ona geçsem günah olmaz heralde demi
Aynen 👍
Farzlar yeterleri. Eskiden bu kadar bolluk yokmuş hepsini bi kova suyla hallederlerdi. Şimdi bi daha sünnet yapcam diye yıkanmış her yeri yıkamanın israf olduğunu düşünüyorum. Biz foşur foşur dakikalarca akıtıyoruz o suyu çünkü.

Normal yıkanıyorum bu esnada zaten kirli yer kalmıyor özel yerler de yıkanıyor 3 ağız 3 burun kulaklarımda küpelerimi döndürüyorum su tutup tepeden asağı da bi sağ bi sol su tutup çıkıyorum.
Bence yanlis
Herkesin abdesti kendine. Sana nasi uyuyorsa öyle al bu ne takıntı
Ne alaka abdest abdesttir danası onasimi var
Guslun farzi 3 .. mazmaza istinsak.. cemi bedeni yikamak ... gusl oncesi.. niyet edilir...avret mahali temizlenir... Sonra namaz abdesti alinir.. (sunnet )... Sonrasinda agiza mubala yapilir... Burunada kemik sizlayacak sekilde mubala yapilir... Sunnet olan 3 kere yapmaktir... Farz olan 1 kere...sonrasinda hic kuru uer kalmadigina mutmein olana kadar yikanir beden... Sunnet olan sagdan baslayarak yikamaktir... Kupe .. gobek ..kulak deligine su verilir...
Aynen 👍
Duş almak banyo yapmak zaten bedende iğne ucu kadar kuru yer bırakmamaya denktir. Ben banyoya girince niyet ederim, küpelerim kulağımdadır zaten, uygun gördüğüm zamanda ağız burun kulakları halledepi banyomu tamamlarım. Ayrıca abdest almam.
Abdest olmuyor banyoyapmis oluyorsun
Bende önceden sadece gusül yapıp çıkardım üniversitede arkadaşlarım söyledi önce normal abdest al sonra gusül yap annem hiç öyle bişey söylememişti yapmadım evlenince eşim normal abdest al sonra gusül yap dedi 2 yıldır o şekilde alıyorum manevi olarak da kendim için söylüyorum bunu hem normal abdest hemde gusül yapınca daha iyi hissediyorum kendimi
Aynen.

Ya arkadaşlar neden herkes farklı birşey söylemiş mezhebi farklı olanları bilemiyorum ama bizim abdestimiz benim bildiğim ve 12 yaşından beri yaptığım.. duşunu alırsın.
Normal namaz abdesti ne niye edip normal abdest alırsın.ondan sonra gusül abdestine niyet edersin.uc ağıza üç burna ve en sonda sağ omza başına sol omza su dökersin.ben onları yaparkende herbirinde kelime-i şehadet getiriyorum eşhedü enla.. diye başlayan.

Aynen 👍

Bence yanlis

Aynen 👍

Aynen.

Ya arkadaşlar neden herkes farklı birşey söylemiş mezhebi farklı olanları bilemiyorum ama bizim abdestimiz benim bildiğim ve 12 yaşından beri yaptığım.. duşunu alırsın.
Normal namaz abdesti ne niye edip normal abdest alırsın.ondan sonra gusül abdestine niyet edersin.uc ağıza üç burna ve en sonda sağ omza başına sol omza su dökersin.ben onları yaparkende herbirinde kelime-i şehadet getiriyorum eşhedü enla.. diye başlayan.

Herhangi bir ilim eğitiminiz var mı? Mezhebim hanefi. Biz de bi tarafımızdan uydurmuyoruz bize öğretileni yazdık. Benim öğrendiğim kuran kursundan hocalarımdandı. Detay detay burun direğin sızlayacak yazmama gerek mi vardı koca kadınlara?

Valla ben niyet ediyorum😀
Önce ellerimi yıkıyorum işte sonra mahrem yerlerini sonra 3 defa ağza 3 defa burnuma sOnra kafa sonra omuzlar göbek deligi işte kulak delikleri en son çıkarken ayagmn dibinde biriken pis su içinde duştan çıkmadan ayaklarima şu döküyorum çkiorm
Anam tövbe ne uzun geldi ben mi yanlış alıyorum anlamadm ki😀😀😀 bana Kuran kursundaki hocam böyle demisti😁😁

Önce Besmele çekilerek “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet edilir. Eller bileklere kadar yıkandıktan sonra bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onlar temizlenir, sonra edep yerleri yıkanır. Bundan sonra namaz abdesti gibi abdest alınır. Abdest bitince evvela başa, sonra sağ omuza, sonra sol omuza, daha sonra da vücudun diğer taraflarına üçer defa su dökülerek vücut yıkanır. Her döküşte su bedenin her tarafına ulaştırılarak ovuşturulur ve kuru bir yer kalmamak üzere vücudun her tarafı üç defa iyice yıkanır. Yıkanırken suyun, saçların diplerine, sakal, bıyık ve kaşların altına, göbek boşluğuna, kulakların iç kısmına ve küpe deliklerine ulaştırılması sağlanır. Parmaklarda sıkı olan yüzükler yerinden oynatılarak altları yıkanır. Vücuda yapışmış olan ve suyun bedene ulaşmasına engel olan şeyler giderilir. Dişlerin arasında kalan yemek ve ekmek kırıntıları temizlenir. Gusül alırken dua okunmaz, edep yerleri örtülü değilse kıbleye dönülmez ve gereksiz yere konuşulmaz.

bu benim aldığım

ama eşim diğer türlü alıyor o da kabul olmuyor mu bende öyle alsam ona geçsem günah olmaz heralde demi
Neyse ki benim gibi alan biri varmış 😃😃😃

Ben normal abdest alıyorum sonra 3 er kere başımdan sağ ve sol omzumdan döküp çıkıyorum 😂

Niyetimi ederek başladım ağıza buruna su verdim, küpe diliklerimi yıkadım, bedenimde kurı yer bırakmayacak şekilde banyo yaptım bunun gusle uymayan tarafı nedir. İlla ki ritüelleri mi tekrarlamalıyım, köpüklenirken durulanırken defalarca su döküp geçiyorum üzerinden zaten, farzları yaptıktan sonra nasıl gusül olmuyor bu. Guslün de namaz abdestinin de özü bedeni temizlemektir, namaz abdestinin sırası bile sünnetle belirlenmiştir ve mantık sırasına uygun olarak yukarıdan aşağıya gider ama bu sırayla almak farz değildir.

Aynen 👍

Bence yanlis

Aynen 👍

Aynen.

Yanlış anlamazsanız, diyanet işlerinde/bakanlığında falan mı çalışıyorsunuz? Çünkü herkesi tek tek alıntılayıp doğru/yanlış diye not vermişsiniz de. Merak ettim, yetkili bir otorite misiniz diye? :işsiz:

Iste bu sebeple dini konu açılınca işler sarpa sarıyor. Birileri kalkıyor o gusül yanlış bu böyle bu şöyle diye hassas konularda yorum yapıyor.
O yüzden ne yapıyoruz aklımıza takılan dini konuya kk'da konu açmak yerine diyanetin sitesinden cevap arıyoruz, alo fetva hattını arıyoruz.

Yanlış anlamazsanız, diyanet işlerinde/bakanlığında falan mı çalışıyorsunuz? Çünkü herkesi tek tek alıntılayıp doğru/yanlış diye not vermişsiniz de. Merak ettim, yetkili bir otorite misiniz diye? :işsiz:
Evet

Niyetimi ederek başladım ağıza buruna su verdim, küpe diliklerimi yıkadım, bedenimde kurı yer bırakmayacak şekilde banyo yaptım bunun gusle uymayan tarafı nedir. İlla ki ritüelleri mi tekrarlamalıyım, köpüklenirken durulanırken defalarca su döküp geçiyorum üzerinden zaten, farzları yaptıktan sonra nasıl gusül olmuyor bu. Guslün de namaz abdestinin de özü bedeni temizlemektir, namaz abdestinin sırası bile sünnetle belirlenmiştir ve mantık sırasına uygun olarak yukarıdan aşağıya gider ama bu sırayla almak farz değildir.
Benimde kafam karıştı.ben yanlış dediklerimi bana göre yanlış olduğunu düşündüm.yani bilgeligimden değil.esime sordum ağız burun ve omuzlara su dokunmek farz gerisi sünnet dedi.ama önce abdest sonra gusül senin yaptığın doğru dedi.sadece kelime-i sehadeti fazladan yapıyorum galiba 🙈 valla bende konuyu takip ediyorum kafam karıştı .ben takintiliyim hepsini o yüzden mi yapıyorum acaba.yillar önce bir videoda böyle öğrendim böyle yapiyorum

Benimde kafam karıştı.ben yanlış dediklerimi bana göre yanlış olduğunu düşündüm.yani bilgeligimden değil.esime sordum ağız burun ve omuzlara su dokunmek farz gerisi sünnet dedi.ama önce abdest sonra gusül senin yaptığın doğru dedi.sadece kelime-i sehadeti fazladan yapıyorum galiba 🙈 valla bende konuyu takip ediyorum kafam karıştı .ben takintiliyim hepsini o yüzden mi yapıyorum acaba.yillar önce bir videoda böyle öğrendim böyle yapiyorum
Gönlünüz nasıl rahatsa öyle yapın ama işin özünün beden de kuru yer bırakmamak olduğunu unutmayın. Ben de eşime sordum o nasıl alıyor diye benimle aynı ki 12 yılda biz bunu birbirimize hiç sormamışız. Ritüellere değil öze bakın niyet edildi her yer temizlendi ağız burun küpe delikleri temizlendi. Bu gusuldür.

Aynen 👍

Bence yanlis

Aynen 👍

Aynen.

Seninki mi abdest bir git ya 😂

Aynen 👍

Bence yanlis

Aynen 👍

Aynen.

Sen nereden biliyorsun ki senin ki dogru guslun farzini bilmiyorsan ac oku ibadette yaptigin iste onemli olan farzi yapmaktır farzi yaptiktan sonra sunneti ister yaparsın ister yapmazsin o sana kalmis birsey guslun farzini öğren gel sonra konusalim senle bakalim benim söylediklerim doğrumu yanlismi

Benden bundan bahsediyorım kuzum işte sadece fikir danışmak istedim konu açtım nerelere geldi 😆😆😆

X