Görümcem tatilde bize gelmek istiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben sizi biliyorum.. Keşke herkes sizin gibi düşünse, maalesef birçoğu cevap yazdığım üye gibi.

Hani dogruya dogru. Hasret gidermek felan güzel. Ben airbnb veya otel kullaniyorum genelde. Akrabalarimi da ziyaret ederim. Ama birinin evinde 1 ay kalmak hasret gidermekle alakali birsey degil. Kaldi ki yatili misafir ev sahibine hep yüktür ve yorucudur. Kaldi ki bunun su ve elektrik masraflari var, alisveris yapiyorsaniz bile. Birde bizim tazil var diye evdekiler tatilde olmuyor genelde. Insanlar seninle mi ugrassin kendi hayatlari ile mi. Akrabalik asıl bu konuda hoş görü gerektirir. Ben tatildeyim diye insanlar niye beni ve cocuklarimin gürültüsünü ceksin. :KK70:

Dert değil demişsin ama baya bir dert bu durum.Böyle emrivakileri kimse kabul etmemeli.Sizin yerinizde olsam görümceniz gelmeden ararım ve gayet net bir dille.Misafir kabul edemem ,planlarım var.Gelirseniz evde yokuz derim.O bu kadar yüzssüzlüğü yaparken çekinmiyorsa ben de gevelemeden direk açık ve net bir dille söylerdim.Lütfen insanlar kırılacak diye bu kadar pasif olmayın.Empati kurmadan yoksun kişileri bu kadar tölere etmeyin.

4 haladan bir tanesi rahat ettiriyormuş. Diğer üçü evlerinin önünden geçmesine müsaade etmezmiş. Diğer üçü biliyor ki yüz verseler gelip bir ay beleşten tatil yapacaklar, o yüzü vermiyorlar. Kalan bir tanesinin de ağzı var dili yok demek. Eve aldıkları ekmek peyniri lütuf gibi görüp, “değeri bilinsin” kafasındaki insanlar.
Sabaha kadar yazsak anlamazlar ya da anlamak istemezler çünkü bedava sirke baldan tatlıdır. Konaklama hizmeti aldıkları halayla hasret gidermeler uuu gözlerim yaşardı.
Bu kadar lütufkarlar demek ki paranın yüzünü diğer 3 üne de göstersinler onları da tatile falan götürsünler bak nasıl dört dönüyorlar. Şu zamanda milletin dolabını doldurup tatile götürücen de yok diyecekler. Kocaman bir aile olurlar ne güzel.

Konu sahibi ben hayir diyemem beni asar diye bisey olmaaz bunlar imadan da anlamazlar salaga yatarlar cesaretinizi toplayin ve bir daha konustugunuzda x nerde kalacaksin ben bukadat uzun misafir agirlayamam kusura bakma cok yorucu oluyor cocuklarinda duzenini bozmak istemiyorum istersen ev yada otel ayarla de kirilirsa kirilsin saf olmayin cocuk bakmak yedirmek icirmek sizde bunedir siz her sene gidip onlarda bir ay kalsaniz sizi kapidan sokmazlardi

Bu kadar lütufkarlar demek ki paranın yüzünü diğer 3 üne de göstersinler onları da tatile falan götürsünler bak nasıl dört dönüyorlar. Şu zamanda milletin dolabını doldurup tatile götürücen de yok diyecekler. Kocaman bir aile olurlar ne güzel.
Aman yok ne para yüzü cimrilikten otelde kalamayan adamlar. Eve ekmek al, kahvenin yanına çikolata götür ooo onlardan bonkörü yoktur kendi gözlerinde. Değeri biline, az buz değil Alaman çikiletası herkese nasip olmaz.

Hem beş aylık erzak masrafımı da karşılasalar ben almayayım bir ay bir misafir ya, çoluk çocuk damat yeğen curcuna.
Sorsam ben kötüyüm. Ben anlamam hasret ne demek.
Bi kendileri akıllı..

Benim halam benden razı sen niye çoşkulandın şimdi 😂 ne güzel her işin ucundan tutan yeğenleri var. Beraber tatil yapmışliğimiz bile var alıp halamı tatile bile götüren insanım.. siz kötü görüyorsunuz fazla dolmuş düşman olmuşsunuz yazık ..
Kendinize halanıza yakın bir ev alın, dayayın döşeyin, yazları halanız gelsin sizin evde kalsın 1 ay hasret giderirsiniz. Olmuyormu öyle?

Asalak dediğiniz aile farkındamısınız? Yani dış kapının dış mandalı değil.. herkesin aile yapısı farklıdır fakat yılda bir kez uğramak uzunca vakit geçirmek kötü bir şey olarak görmüyorum kötü düşünüyorsunuz ve kötü görüyorsunuz. tatile gidip de haftalarca kalmakta güzel değil açıkçası insan hasret gidermek için gidiyor daha çok ,sıkıntı orda Zaten amaç deniz kum güneş değil sevdikleriyle sene de bir bi kaç hafta beraber zaman geçirmek aynı zaman da da yük olmamak adına yardımlaşmak :) siz yurt dışında olmadığınız için insanların içinde biriktirdiği hasreti de anlayamıyorsunuz. Oldu ki siz haklısınız ozaman insanlar hayır demesini bilmeli lafım burda rahatsız olanlar için. Yani kimsenin evine yerleşmedik kimsenin evini yemedik. Kimsenin evinde yiyip içip s*çmadık bence yiyip içip s*çanlara bunları söylemek gerekiyor.aslında öyle yapılsa daha mı değerli olur bazıları diye düşünmeye başladım:)
Sizi kırmak istemem ama uzunca vakit geçirmek gerçekten kötü. Ben günü geliyor eşimi çekemiyorum, niye onun kardeşini ve çocuklarını çekmek zorunda olayım. Yani içinde biriktirdiği hasreti otele giderek çıkarsın, benim evimi otel gibi kullanarak değil. Görümcem gelip gece gündüz iş yapsa, tüm harcamaları o yapsa yine istemem. Ablam o kadar uzun süre kalsa onu da istemem.

Dehset içinde okudum. Bu ne böyle yahu 1 hafta olsa (ki o bile çok ) 1 ay nedir ya ? Dayanmak zorunda değilsin asla ne arsız gorumceymiş o öyle.

Her aile yapısı farklıdır. Herkes herkeste de rahat etmez mesela benim 4 halam var ama biz hep tek halama gideriz az evvel aşağıda yorum yaptım uzunca anlattım. Kim beni rahat ettiriyorsa orda kalırım ama dolabina alışverişini koyarım bi ekmeğini alırım evini beraber süpürürüm dışarı çıkarım yemeğe götürürüm. Budur yani bence karşılıklı hele bila ki her sene 3 hafta kalıyorsam kapısı hep bana sonuna kadar aileme açıksa .. sadece bana babama anneme yapmaz abilerim evli çoluk çocuk ev curcuna oluyordu tam 3 aile 4 aile bir arada oluyordu ama bizler de değerini bilen insanlarız. O yüzden yakınan kimse yok tam tersine görünce duygulanıyorlar da artık herkes bi işin ucundan tutsa herkes bir gün eve ekmek getirse kimse kimseye böyle dolmaz
Mevzu eve alışveriş yapmak, dolabı doldurmak degil. Halan memnun olabilir ama bakalım eşi ve çocukları da memnun mu bu durumdan. Ben olsam birinin evinde o kadar süre kalıp onu yemeğe çıkaracağıma yada evine alışveriş yapacağıma bir ev tutar orda kalırım. Akrabalarıma yakın bir ev olduktan sonra onlar bana gelir, ben onlara giderim yine bol bol vakit geçiririz. Ama kimsenin düzenini bozmak istemem, kendimde rahat edemem öyle cümbür cemaat.

Bu arada görümcenin vizyona da hayran kaldım.
Sen kalk yurtdışında yaşa
Ama tatil nedir bilme.
1 ay Türkiye de farklı otellerde krallar gibi yaşardım
İnsan da vizyon yoksa, İngiltere sarayında yaşasa ne çare.Vizyon yok ama az çakal değil, bulmuş konu sahibi gibi birini, garibim kocası da yanında ona üzülüyor sanıyor, eşi gorumcesi biniyorlar kadının tepesine,o da çareyi çocukları perişan etmekte buluyor.......

Hiç bir açıklama yapmayın arayın Nezaman geliyorsunuz biz evde yokuz deyin 2 ay tatil yapacaz deyin kapatın konuyu. Bende yurt dışında yaşıyorum halalarım teyzeler kuzenler hepsi Türkiye de bizde her Türkiye ye geldiğimizde sadece tek bir halamda kalıyoruz çünkü sadece o bizi rahat ettiriyor sadece o iyi niyetli. Diğerleri seni kapıdan bile sokmaz onu bırakın. Ölsek bir bardak su vermeyecek insanlar. Ama bizde gidince evine bi ekmeğini almayı evine az da olsun alişveriş yapmasını yada bi akşam üstü balkonda otururken beraber birimiz kahvesini yaparken bir diğerini de ben mutlaka tatlı almaya yollarım. Ev işlerini beraber yapar kaldırırz beraber indirip yeriz. Eğer zaman evde geçirilecekse beraber geçirilmeli gezilecekse beraber gezilmeli. Hadi hergün beraber gezmeseniz bile en azından bir kez hep birlikte yemeğe çıkılmalı. Ama ev işine el atmıyor evine bir akşam yemeğine ekmek bile getirmiyorsa bide herşeyi ayağına bekliyorsa kusura bakmasın ozaman dönüyoruz başta yazdığım konuya biz yokuz bizde bu sene stress atmaya gideceğiz bitti. Sizde bir ailesiniz gerçekten de gidin yani biyerlere çünkü evde durdukça birileri gelmek istiyor sanki ya hani 2 hafta kalsa sonra hani otele gitseler tamam 1 ay fazla hele bila ki bu anlattıklarımız gibi yapmıyorlarsa ..
İkı haftada cok

Merhaba arkadaşlar,
Dert değil belki ama gerçekten beni bunaltan bir durum. Görümcem yurtdışında yaşıyor ve 4 çocuğuyla birlikte her yaz bize gelmek istiyor. Geldiğinde asla elini bir işe sürmüyor. Beni evde bulduğu an, çocuklarını bana bırakıp gezmeye, alışverişe vs.cikiyor.
Ben çalışıyorum, çocuklarımız deseniz anlaşamıyorlar. Ben işteyken çocuklarımı evde bırakırken bile tedirgin oluyorum. Onun çocukları yüzünden.
İki defa geleceğim dedi, ben tabi gelin demedim. Çalışıyorum dedim, tatil planımız var dedim vs.ama boş yere konuşuyorum tabi, geleceğine eminim. Planlarını çoktan yapmış, hatta 1 ay kalırım gibi planları var kafasında.
Gercekten bu rahatlık bana çok fazla geliyor, ben ablama 2 saatliğine giderken bile 10 defa müsait mısın diye soran bir tipim. Eşim deseniz iki arada bir derede kalmış. Bana hak veriyor ama gelmeyin diyemiyor tabi.
Yazımı 10 kişiye yemek yaparak ve onun çocuklarına bakıcılık yaparak geçirmek istemiyorum. Benim çocuklarım da yoruldu okul hayatından, yazın olan tüm vaktimi kendi çocuklarıma ayırmak istiyorum.
Ben ne yapacağım? Var mı bu konuda akıl verebilecek olan?
Kendi 4 çocuğu bakamıyorsa 4 tane yapmasaymış! Kimse kimseye bakıcılığı yapmak zorunda değil. Hadi görümce yardımcı olsaydı siz bu durumda rahatsız olmazdınız ama her şeyi siz hizmetçiliği yaptığınız için yoruluyorsunuz zaten çalışıyorsunuz amaan boşverin kabul etmeyin.

Ya tabi eminiz çok razıdır eve kendiniz yemek için aldığınız peynir zeytin soda sebebiyle sizin de içiniz rahattır. Evi de süpürüyormuşsunuz. Daha ne olsun. İnsanlar hayır demeyi bilmiyor diye evlerine çökmek hakkınız tabi ki. Sorarlarsa gurbetçilik çok zor diye gözyaşı döküp biz aslında hasret gideriyoruz diye aklımızla alay ederseniz. Kendiniz yurt dışında üç hafta ağırlamazsınız ama. Sizin gurbetçiliğiniz kendinize.
Otelde kalıp her gün gidin hasret giderin madem.
O pahalı olur değil mi?
Kimse evine erzak alınıp evi süpürülüyor diye maaile curcuna yaşamak istemez, aile yapısının farklı olmakla alakası yok. Burada o kadar konu okudunuz söyleyemiyorum diyen, hiç mi feyz almadınız.
Ama tabi insanlar hayır diyebilmeli. Diyemiyorlarsa ağızlarına edilebilir. Böyle de fütursuz insanoğlu ne diyelim..
Gurbetçilerin bazılarında bu kafa var ne yazık ki. Avrupa’da yaşamaları bile içlerindeki köylüye hayır dedirtemiyor. Bizim de amcamlar böyleydi. 15-20 sene bu şekilde annemle babam idare etti. Onlar alışveriş yapıp, bir iki kere bizi de gezdirip, yalandan ev süpürünce sus payı vermiş oluyordu. İşe de yarıyordu, sesi çıkmıyordu bizimkilerin. Annem sıkıntıya giriyordu tabii ama babamın hatrına susardı. Sonra amcamlar asrın hatasını yaparak bir bina diktiler, en üst kattaki daireyi kendilerine ayırdılar gelince kalmak için. Yengemin kaç kere şöyle söylediğini duydum: Burada kendi evimi kurdum, hizmetçi oldum. Eskiden ne güzeldi, Alilerde kalırdık.

Oh olsun bizimkilere.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X