gohanın dert günlüğü

ya 2. el eşya satmak bir tek bana mı zor geliyor.
nasıl olacak o işler?
mesela mobilyalar?
Annem ikinci el eşyalarını yok paraya sattı hatta en son tv vardı dedim yazık günah ver bir ihtiyacı olana bari hayır duası alöylede yaptı

ben doğumdan sonra en yakın zamanda gidicem, kendimi iyi hissedersem, küçüğe pasaport falan çıkartıp max iki aya giderim diye plan yapıyorum.

Bu planda bile yaklaşık 4 ay anne evi var ki beni basar bu durum

Zaten doğum izni dört ay iki ay sonra geri dönüş yapmazsan işten ayrılacaksan hepsini sat git uğraşma

Ama ücretsiz vs 1 yıl ayarlar bakarız dersen koy köye ama taşımak da maliyetli onu da hesaba kat

Annem ikinci el eşyalarını yok paraya sattı hatta en son tv vardı dedim yazık günah ver bir ihtiyacı olana bari hayır duası alöylede yaptı

oğlumun eşyalarını satmayı hiç düşünmem zaten, ihtiyacı olan birini bulurum.

ama mobilya olayı zor, ihtiyacı olan birini bulmak da zor ki.

beyaz eşyalar ise akrabalardan bulabilirim ya da blue_ismyheart blue_ismyheart ın dediği gibi vakıfları araştıracağım.

Bu planda bile yaklaşık 4 ay anne evi var ki beni basar bu durum

Zaten doğum izni dört ay iki ay sonra geri dönüş yapmazsan işten ayrılacaksan hepsini sat git uğraşma

Ama ücretsiz vs 1 yıl ayarlar bakarız dersen koy köye ama taşımak da maliyetli onu da hesaba kat

canım aynen öyle, 6 ay ücretsiz iznim var.
ama köye taşınmak bana 3bine patlar belki.

çünkü daha bu yıl aynı il içinde 1300e taşındım.

o yüzden düşünüp duruyorum, bu paralar benden çıkacak, eşyalar sonradan akrabalara dağıtılsa bile ben taşımış olacağım.

ablam küçük bir ilçe de yaşıyordu.
3+1 evin 1 odasına eşyalarını koydu. o şekilde kiraladı :KK51: yani bir seçenek belki işinize yarar :KK51:

ablam küçük bir ilçe de yaşıyordu.
3+1 evin 1 odasına eşyalarını koydu. o şekilde kiraladı :KK51: yani bir seçenek belki işinize yarar :KK51:

ben kiradayım zaten,
canım kendi evim kirada şu an, 2 aylık kiracılarımız, kiracıya bu teklifle gitsem evin kira bedelini baya düşürmem gerek.
sorun olabilir.
kabul de etmeyebilir.

ben kiradayım zaten,
canım kendi evim kirada şu an, 2 aylık kiracılarımız, kiracıya bu teklifle gitsem evin kira bedelini baya düşürmem gerek.
sorun olabilir.
kabul de etmeyebilir.
öyle olmaz tabi ki. kendi eviniz sandım :KK51:

Bence eşyaları para harcamadan elden çıkarmaya bak... Çağır bi 2. el ci o sana şu kadar veririm der zaten kendileri gelip taşıyor.. parasını da veriyorlar yoksa her türlü sana külfet olacak...

yurtdışına gitmeniz ise çok güzel malta hem yakın hem güzel bir yer hatta vizeler kalkarsa gitmek istediğim yerlerdennn.. Bol şans size.

canım eşim kendi ayarlayacak her şeyi.

benim iş durumu da şöyle; çalışma vizem olmadığı için benim de bana vize için sponsor olacak bir firme bulmam gerekiyor.
yeni bebek geldiği için 2 yıl düşünmüyorum çalışmayı, sonrasında sponsor bulurum diye ümit ediyorum.
mesleğimi yapmama engel tek vize problemi var.

green card çıksaydı biz amerikaya gidecektik mesela :)
neden korkuyorsun ki?
gerçi çok uzak ama, giden herkes orası ayrı bir dünya diyor.
bu deneyimi ben olsam muhakkak yaşamak isterdim.
işte anlattığınız sebeplerden
evim eşyalarım düzenim ne olacak ?
hepsini silip amerikada bir iğnemiz bile yok
eşimin işi burda iyi bu işi kaybetse zannetmıyorum boyle güzel bir iş bulacağını
benım de ıyı kötü diyebileceğim bir işim var
bunları kaybetmekten korkuyorum

FrKafka FrKafka nın konusundan esinlenilmiştir :)

bilen bilir evimi taşıdım işime yakın olsun diye, sonra eski evimi kiraya verip kirada oturduğum eve göre eşyaları güncelledim.
Fazla gelen eşyaları dağıttım, eksik olanları tamamladım.

Sonra eşim istifa etti kendi işinden, ve her zaman hayalini kurduğumuz bir şekilde yurtdışından bir iş buldu, henüz TRde ama bir aya gidecek.

ben gidemiyorum çünkü doğum TRde olacak. bir de çalışıyorum diye haklarımı da bırakmak istemiyorum, hem de risk aldığımız için en azından doğum izni boyunca istifa etmem, olur da TR ye dönüş yaparsak işim hazır olur diye düşünüyorum.

ha ha klasik bir şekilde kınadığını yaşamadan ölmezsin olayını da yaşayacağım yani, bir çok konuya yazıyorum, özellikle tayin vs sebeplerle eşleri ile farklı şehirlerde yıllarca yaşayan arkadaşlara, "zor bir karar, ben sizin yerinizde olsam bu şekilde planlamazdım" diyerek :)

neyse 7 aylığa kadar çalışcam, sonrasında evi boşaltıp annemlere taşınıcam.

yeni evimi de çok sevmiştim halbuki.

peki eşyaları ne yapıcam?
düşünüyorum düşünüyorum çözüm bulamıyorum.

depoya kaldırmayı düşünüyorum, ama şöyle bir durum var, geri dönmeyeceğimize kesin karar verirsek eşyaları saklamaya da gerek yok, çünkü taşınacağımız yere onları taşımamız imkansız.

annemlerin köyde evi var oraya götüreyim diyorum, o zaman onların eski eşyalarını evden çıkarmak gerekiyor, e döndük TR ye diyelim, eşyalarımızı alıp onları dımdızlak mı bırakacağız.

kendi evime koysam kiracıyı çıkarmam gerek, 800 tl kira alıyorum, zaten bir yıllık kira gelirimle eşyalarımın çoğunu yenilerim.

eşyalar bu kadar önemli mi peki, önemli değil elbette, ama her şey bana kalacak bir süre sonra, ve ben onları taşıtacaksam da ben tutacağım nakliyat şirketini şunu bunu, ailem yardımcı olur elbette ama manevi olarak sadece.

maddiyat olarak kendimi seçeceğim yola şimdiden hazırlamam lazım, eşim gittiği ülkede yeni bir ev kuracağı için maddi olarak bana yardımcı olamaz.

arabamı da doğumdan sonra satıcam ama evimizin kredi borcu devam ediyor, onun için bankada bırakacağım o parayı.

falan filan, hiç istemediğim bir hayat tarzını (eşten uzak :KK43: ) hamilelikte yaşayacak olmak zaten en zoru olacak, bir de ilk doğanım var, o da babasına bağlı huysuzlanacak...

peki goha ve eşi neden bunu seçiyor, çünkü hayalleri vardı yurtdışında yaşamakla ilgili, ki hala heyecanlandırıyor. bu saydığım ihtimaller ürkütse bile kendimi mutlu hissediyorum.

bir de planlayabilsem yapılacakları iyi olacak.

neyse günlük gibi oldu, belki BDV den taşınır,
benim dertlere bir su dökseniz bu sürede fena olmaz :)
eşyaları bir zaman depo gibi bir yerde tutabilirsen iyi olur. yada evinde kal annenin yanına gitme. o zaman en zoru spotcuya veya 2.el ciye eşylarını sat. parayı kenra koy üzerine de ek yapıp yeniden eşya al. yada evini eşyalı kiraya ver.

Ayy maltaya tatile gitmeyi düşünüyorduk yanınıza geliriz artik Alys Alys :rapci:
Misafir oluruz size :KK50:

Sen simdi doğumdan sonra gideceksin değil mi?
Gidince de kesin yerleşip yerlesmeyeceginize mi karar vereceksiniz?

İstanbul'a yakın ya gidip gelirsin. Eşyalara sonra karar verirsin. Annelere taşınırken depo kiralayıp oraya koydur, gidip geldiğinde satıp satmayacagina ya da bir fakire vereceğine karar verirsin.

Hamileyken eşten ayrı kalmak çok zor olacak.
Az duygusala bağlayıp aglatayim mi seni :))
Neyse kıyamadım:KK60:

Sen bunların cevabını ver dönüş yapicam.

valla ben internetten araştırdığım kadar biliyorum.
küçük oluşu hem avantaj hem dezavantaj.
bakalım...

sokaklarda rahat rahat geziyosun gece gündüz
77 milletten insan var
herkes birbirine saygılı
otobüslerin tek kapısı var binmek ve inmek için ama asla izdiham olmuyor
trafik türkiyenin tam tersinden akıyor
italyadan falan yazlıkçılar buraya geliyolarmış yazlık evler var
adanın iç tarafları çölümsü
devasa kaktüsler var :KK70:
herkes medeni
her yer güzel :)
cocukların da ingilizce öğrenir
gidin mutlaka :KK66:

Yok mu eş dost birilerinin boş bi dükkanı, ne bileyim bi deposu. Bi araştırın belki bulursunuz.
Ha gözden çıkarmaya karar verirseniz de, mesela annenizin eşyalarından daha iyi daha kullanılacak şeylerse, anneninkiler yıllanmış eşyalarsa onlara verebilirsin.

Bence size devasa bir gelir sağlamayacak ise eşinizden ayrılmaya ve hamilelik sürecinde artı 1 çocukla tek kalmaya değmez.
Belki ileride gerçekten istediğiniz imkanlarla istediğiniz ülkeye gidebilme şansınız olacak.
Düzen bozulacak eşinizi özleyeceksiniz oda sizi..
Ben olsam ya beraber giderdim yada Türkiye'de aynı şartlarda eşim ve çocuklarımla yaşamaya devam ederdim.

Ayy maltaya tatile gitmeyi düşünüyorduk yanınıza geliriz artik Alys Alys :rapci:
Misafir oluruz size :KK50:

Sen simdi doğumdan sonra gideceksin değil mi?
Gidince de kesin yerleşip yerlesmeyeceginize mi karar vereceksiniz?

İstanbul'a yakın ya gidip gelirsin. Eşyalara sonra karar verirsin. Annelere taşınırken depo kiralayıp oraya koydur, gidip geldiğinde satıp satmayacagina ya da bir fakire vereceğine karar verirsin.

Hamileyken eşten ayrı kalmak çok zor olacak.
Az duygusala bağlayıp aglatayim mi seni :))
Neyse kıyamadım:KK60:

Sen bunların cevabını ver dönüş yapicam.

misafir ağırlamayı severim, buyurun gelin :)
ama arkamdan goha da pasaklıymış demeyin :eek:

doğumdan sonra sağlık sorunu olmazsa umarım küçüğün pasaport ve hepimizin vize işlemlerini yaptırıp en kısa sürede kocişin yanına gideceğim.

Yok mu eş dost birilerinin boş bi dükkanı, ne bileyim bi deposu. Bi araştırın belki bulursunuz.
Ha gözden çıkarmaya karar verirseniz de, mesela annenizin eşyalarından daha iyi daha kullanılacak şeylerse, anneninkiler yıllanmış eşyalarsa onlara verebilirsin.

canım biz TRde de gurbetteyiz, varsa da dediğim gibi taşıtmak 3 binime falan mal olabilir diye düşünüyorum.

Bence size devasa bir gelir sağlamayacak ise eşinizden ayrılmaya ve hamilelik sürecinde artı 1 çocukla tek kalmaya değmez.
Belki ileride gerçekten istediğiniz imkanlarla istediğiniz ülkeye gidebilme şansınız olacak.
Düzen bozulacak eşinizi özleyeceksiniz oda sizi..
Ben olsam ya beraber giderdim yada Türkiye'de aynı şartlarda eşim ve çocuklarımla yaşamaya devam ederdim.

ha ha tam olarak eski benin yorumu bu şekilde olurdu.

ne değiştirdi seni dersen;

ileride bundan daha iyi bir fırsatın ayağıma geleceğine emin olamıyorum, uzun zamandır yurtdışına taşınmak gibi bir hayalimiz var ve ilk defa bu kadar yakınlaşabildik.

Ne kadar cesursunuz tebrik ederim sizi
Ben hayatta gitmem gitmedim de
Eşim şimdi Kazakistan da... Daha evvel de Türkmenistan ve Mısır da görev yaptı... Türkmenistan için tamam deyip sonra onu yarı yolda bırakmışlığım var :) eğer tamam desem Dubai den de teklif almıştı ağlaya ağlaya kendimi öldürdüm gelmem diye ben tatil için bile yurt dışına çıkmam Nasıl diyeyim böyle bir korkum var ayrılamam ülkemden....
Allah korusun rabbim asla asla göstermesin ama Suriye'deki gibi olsa da ayrılmam vatanımda ölürüm Allah büyük sözle sınamasın başımıza vermesin neden böyleyim bilmiyorum
Bu arada İstanbul'da Zeytinburnu'nda da bir iş teklifi almıştı o Zaman daha hiç çıkmamıştı yurt dışına ve ben gene gitmem diye ağlamaktan helak olmuştum
Bundan on yıl evvel de Tunceli'ye atandım ve tahmin ettiğiniz gibi gitmedim
Son olarak eylül ayında doğum büyüdüğüm ilçeden ayrıldım başka bir ilçeden ev aldık taşındım inanın halen alışamadım halen pişmanım
İnanın size hayranlık duydum inşallah gittiğinizde umduğunuzdan çok çok daha güzeliyle karşılaşırsınız

Ne kadar cesursunuz tebrik ederim sizi
Ben hayatta gitmem gitmedim de
Eşim şimdi Kazakistan da... Daha evvel de Türkmenistan ve Mısır da görev yaptı... Türkmenistan için tamam deyip sonra onu yarı yolda bırakmışlığım var :) eğer tamam desem Dubai den de teklif almıştı ağlaya ağlaya kendimi öldürdüm gelmem diye ben tatil için bile yurt dışına çıkmam Nasıl diyeyim böyle bir korkum var ayrılamam ülkemden....
Allah korusun rabbim asla asla göstermesin ama Suriye'deki gibi olsa da ayrılmam vatanımda ölürüm Allah büyük sözle sınamasın başımıza vermesin neden böyleyim bilmiyorum
Bu arada İstanbul'da Zeytinburnu'nda da bir iş teklifi almıştı o Zaman daha hiç çıkmamıştı yurt dışına ve ben gene gitmem diye ağlamaktan helak olmuştum
Bundan on yıl evvel de Tunceli'ye atandım ve tahmin ettiğiniz gibi gitmedim
Son olarak eylül ayında doğum büyüdüğüm ilçeden ayrıldım başka bir ilçeden ev aldık taşındım inanın halen alışamadım halen pişmanım
İnanın size hayranlık duydum inşallah gittiğinizde umduğunuzdan çok çok daha güzeliyle karşılaşırsınız

sağol canım,

ben de eskiden daha kapalıydım bu fikirlere ama senin kadar değil elbette, sadece yurtdışı olmaz diyordum.

üniversiteyi uzakta okuduğum için aileden uzakta yaşamaya alışığım zaten.

yurtdışına tamam dememde de çevremde gördüğüm gidip dönmüş kişilerdeki değişimin çok etkisi var, ve hepsi muhakkak kısa süre de olsa bunu deneyimlemelisin diyorlar.

X