giden mi suçludur hep!!!

talin

Guru
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2007
4.250
27
45
Terk edişlere razı olmadık hiçbir zaman… Bize yakışmıyordu sanki… Hala buruk değil midir içimiz Orta Asya’dan uzakta olmakla? Hala orada değil midir bir parçamız? Siz-biz ayrımı yapmadan bir değil miyiz hepimiz?

Terk etmenin zorluğunu bilirim… Sanki kullanılmayan bir dosyaymışçasına bir insanı nasıl silebildiğine şaşırır insan. O silinen insanla beraber anılar, paylaşımlar, verilen sözler, kurulan hayaller de yiter gider… Önce içi burulur insanın. Onun yokluğuna alışmaya çalışmak bile başlı başına bir sınav değil midir sanki? En çok acınması gerekenler de zaten
yaşarken ölenler değil mi?

Düşünmeye başlar sonra… “Giden mi suçludur her zaman?” der. Gitmeyi kolay sanıyorlar; ama gitmek gerekir bazen… Olduğun yerde saymamak için, geçmişe takılıp kalmamak için gitmek gerekir…

Silmek son adımdır zaten… Anlık bir karar değildir ki bu! Olaylar, yaşananlar bu konuma getirmiştir insanı. En nihayetinde aşka ve sevdaya olan inancını yitirdiğini hissettiğinde ‘yeter’ dersin…

Ne kadar kendinden emin olursan ol son dakikaya kadar gelgitler yaşarsın… Tam vazgeçecekken aynaya takılır gözün. Gözlerinin altında oluşan derin çizgilere bakarsın. İşte o an kendine acırsın… Bencillik midir bu bilinmez ama ‘kimse beni bu kadar üzemez’ diye düşünürsün. “Kimsenin bu çizgileri çizdirmeye hakkı yok; kimsenin!”
Derin bir nefes alırsın… “Rabbim sen beni pişman ettirme” dersin, bir de Bismillah çektin mi tamam… Eğer terk etmek istediğin zaten çoktan seni silmişse uzun sürmez… Yapmacık iltifatlar, afillikelimeler sıkmaya başlar seni. “Her neyse” dersin; “helal et hakkını”…

Her şey biter. Belki de aslında her şey yeni başlıyordur. Atalarını, alperenleri, bozkurtları düşünürsün… Ötüken’ den giderken de buruk değiller miydi? Orta Asya arkalarından öksüz kalmasın diye dua etmemişler miydi? En nihayetinde bağrı yanık Anadolu karşılamamış mıydı sevgiyle onları? Bitişleri her şeyin başlangıcı olmamış mıydı?

Bir insanı terk etmek güzel değildir yine de… Burukluğun devam etse de bir süre; geçer… Terk etmediğin şeyleri düşünürsün. Bir de yaradılış amacını… Bu son uykusuz gecendir artık! Güneş salına salına doğarken hayran hayran onu izlersin. İçin imanla doğar. ”Rabbim” dersin… Sanki o sabah doğan güneşle birlikte sen de yeniden doğarsın. Dumanı tüten bir çay yaşama sevinci katar yalnızlığına… Davan, ülkün, doktrinlerin sevgiyle kucak açar sana… Kaldığın yerden yeniden sarılırsın hayata.

Terk etmek güzel değildir de bazen bir terk ediş tüm güzellikleri yeniden getirebilir beraberinde…

Her zaman bir insanı sevmekle başlamazmış her şey dersin; bazen bir insanı silmekle de başlayabiliyormuş…......

sevgilera.s.

Aklıma hemen bu şiir geldi Talinciğim;

Kimdi giden kimdi kalan

Giden mi suçludur herzaman?

Ne zaman başlar ayrılıklar

Dostluklar biter ne zaman

Her geçen gün bir parça daha

Aldı götürdü bizden

Aynı kalmıyordu hiçbir şey

Değişiyordu herşey

kendiliğinden

Artık çözülmüştü ellerimiz

Artık bölünmüştü yüreğimiz

Birimiz söylemeliydi bunu

Ötekini incitmeden

Kimdi giden kimdi kalan

Aslında giden değil

Kalandır terkeden

Giden de

bu yüzden gitmiştir zaten

Murathan Mungan(yanlışım varsa affedin,düzeltin nolur):eek:

canım benim güzel paylaşımın için çok sağol
bu şiiri daha önce hiç duymamıştım
ama gerçekten harkaymışa.s
sevgilera.s.

Ben bu yüzden hiç kimseden gidemem,gitmem...

Unutamam,acı tatlı ne varsa hazinemdir...

Acının insana kattığı eğeri bilirim ,küsemem...

Acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir...​
.

Hayatında herkesin en az bir kere terkediş ve terk ediliş hikayesi olmuştur....

Ama her gidiş,yeni bir başlangıç değil mi?.

Gitmek,unutmak veya hiç olmamış gibi davranmakta değildir...

Gitmek sadece gitmektir...

Olmamışlarınsa hayatları eksik,acıların bilinmezliğiyle büyüyememişlerdir

Teşekkür ederim...Şeniz
...

evet her gidiş yeni ,yepyeni bir başlangıç oluyor insanın hayatında
sanki tamamen eski devir bitiyor,alışkanlıklar,hayaller,özlemler,sevgiler değişiyor
bu kadar mı değişiyor gerçekten hayat???
evet değişiyor...
en azından benim için değişmişti:çok üzgünüm:..

ama sonra hep dedim ki kendime...
iyi ki de değişmişa.s.

X