Fibromiyalji, hep beraber dertleşelim, paylaşalım

Frifiri o otu hic duymadim daha once ,sari kantoronu cay olarak icebilirain ozellikle yatmadan once ,bitkisel otlar in uzun kullanimda bi zatar vericegini dusunmuykrum ama tabiki ara vermek lazim mesela 1 ay kullanip 1 hafta ara vermek gibi ,ari sutu polen karisimi guzel bence ,yukardada yazmistim stimol u da deniyebilirsin iyi geliyo

xxx cemre mrb , bendede boyun fitigi var o sislik fitikdan kaynaklaniyor ,ben boyun fitigjmibkontrol altina aldim ama zaman aldi ,boyun egzersizleri ,gevseme egzersizleri ve sirtindaki kaslari guclendiricek egZersozler yaparsan bu illetle yasamayi ogrenirsin ,sende kulak cinlamasi ve sarhosluk hissi gibi yapiyomu?bu boyun fitigi masaj kuru igne ve sporla ysanikaca hale geliyo ,bide su an fitigin yeniyse sislik ondan zamanla kuculuyo

Valla biktim kizlar iycdne agliycam simdi kulak cinlamasi yokda evet sersemgibiyim sok gogsum de batma.brazen herzaman olmuyo Karin guruldamasi ciril ciril otuyo yani usutursun karnin guruldar Ya bu guruldama derinlerden geliyo bazen sol kolum elimin ustine dogru cekilmeler ama sag tarafim relaks hic Bisey Yok ne varsa sol tarafimda bilemedim bu fitigin belirtilerimi yoksa baska Bisey olabilirmi yinede genel cerrahdan randevu aldum su solgogsume dogru batma aci gibi bidurum Beni raharsiz ediyo acaba genel cerrahmiyoksa baska bibolummu

Bu sisme bakilinca anladilmiyo omuzumu yukari dogru cekince ortayacikiyo ama yaklasik 10 gun oldu sislik gecmedi ilk ginku gibi degil ama gitmiyo nirmalmi ayrica nekadarsurede kontrolo altina aldin birbucuk aydir cekiyirum 6 Sean's aldim fizigi daha ...21 Sean's verdiler

Son düzenleme:
Fibromiyalji değil de fıtık bölümüne yazmalısınız belki. Fıtığı olan arkadaşlar daha çok yardımcı olabilir. Anlattıklarınız fıtıktan dolayı olan şeyler bildiğim kadarıyla. Doktor değilim tabi ama bilgim bu yönde. Tekrar geçmiş olsun.

xxxcemre ,ben 2 senedir bunla ysiyorum yaklasik 1 sene surdu ama hala aziyo bazen bu bir senede cok fizik tedavi ,kuru igne ve spor yaptim,sigortan varsa iyi bi hastaneden fizik tedavi dr una git ve fizik tedavi gir bu kendiliginde gecicek bisey degil bekleme derim.Ozelede gidebilirsin manuel terapi ve kuru igrne yapan iyj bi dr bul .Fitikdan dolayi boyundaki jaslar kasiliyo ve trigger noktaso dedigimiz noktalar olusturuyo bu sislik o olabilir ama acil bj fizik tedaviye git bh isten ameliyat olmak istemzsin inan bana

Günlerdir araştırarak hastalığımın bu olduğuna inandım çünkü bendeki bu belirtileri taşıyor ve anksiyetede var bende

Öncelikşe çok geçmiş olsun... Şimdiye kadar hiç doktora gittiniz mi bu şikayetlerinizle ilgili?
Evet gittim ilk önce beyin cerrahine gittim benim ağrılarım ayaklarımda uyuşma ,karıncalanma ,his kaybı ve ayaklarımdan rahatsız oluyorum gibi,mr istedi doktor birşey çıkmadı ilaç tedavisi verdi geçmedi ilaçlar bitince birdaha gittim benim doktor izinliydi başka doktor baktı filmime senin bizlik işin yok dediler,daha sonra dahiliye gittim tam kan tahlili yapıldı ve idrar oda temiz çıktı ama ağrılarım geçmiyordu en cokta karıncalanma çekilmeler,ben 2016 şubat ayında psikatrıye gitmiştim göğsüm,kolum ellerim uyuşuyor diye tabiki o ara sağlık ocağı,acil,kalp,göğüs,genel cerrahi gezdim,en son dahiliye doktoru psikatriye gönderdi beni,tabiki takıntılarımda vardı ağrılarımı çok takıyorum ve heryerim ağrımaya başlıyordu,psikatrinin ilacı beni çok rahatlaşmıştı 3 ay kullandım iyiyim diye kafama göre kestim ,martta başladım ilaçlara haziranda kestim ama bu sene ocak ayında daha beter ağrılarla karşılaştım annemin hastağına üzülmekten ağlamaktan korkularımdan tekrar başladı ama ayağımda ki karıncalanmalardan yürüyemiyordum artık,hayata küstüm resmen yanlışmı yaptım bilmiyorum ama tekrar eski psikatrime geri gittim ve bana çok kızdı yarım bıraktığım için sen kesmiceksin ben keseceğim dedi ilaçlarını,ve sürekli başa döneriz dedi,3 aydır cekiyorum ,bu doktorun ilaçları beni rahatlattı eski ağrılar yok ama sol ayağımda uyuşma hissi gerginlik çok rahatsız ediyor ağrılarım bel fıtığına çok uyuyor internetten kas gevşetici hareketler yapınca rahatlıyorum ama düzenli yapamadım,şimdi 2nci randevumda doktorum ilacımın mg yükseltti şimdi daha iyiyim bunu yenmeye çalışıyorum araştıra araştıra bana en uyan hastalık bıu çıktı,baştan okumaya başladım neler yapmalıyım hangi bölme gitmeliyim artık sizlerden öğreneceğim,eşim bana artık inanmıyor uydurduğumu sanıyorlar ahhh neler çekiyorum yaşam kalitem düştü

aynı şeyleri yaşamısız ve bende adanada oturuyorum

Fizik tedavi bölümüne git bence. Romatoloji bölümüne de gidebilirsin, ikisi de teşhis koyuyor. İmkanın varsa bir doktorla yetinme yine de. Bir iki doktora görün, içine sinen doktorla tedaviyi sürdür.

Ben ağrılar ilk başladığında önce bir fizik tedavi doktoruna gitmiştim, o zaman henüz 7-8aylık bir ağrı olduğu için teşhis konmamıştı. Aradan geçen bir yıl üzerine tekrar hastaneye gittiğimde (ben kolum veya dizim filan çıktı sanıyordum ağrıdan, küçükken çok çıkardı bileklerim ters bi hareket yaptığımda, acısı aynı geliyordu) ortopediye gittim, o fibromiyalji ihtimali gördüğü için fizik tedaviye yönlendirmişti. İlk orada teşhis kondu. Ben kabullenmedim ilk başta, fizik tedavi profesörüne de gittim o da tahlil ve muayeneden sonra kesinleştirdi benim için. Hatta eşime "işiniz var, durumu kötü" dedi. Sen de eşinle git doktora, direkt doktorun ağzından duysun. Fibromiyaljide dışarıdan görünen bir kızarıklık morarıklık yok ki inandırasın... Eşim sağolsun bana destek olur ama ilk başlarda ağlama krizlerine giriyordum çok, onu anlamlandıramıyordu. Bende de anksiyete var. Şimdi o da alıştı ama :) sporuma da hep yardım eder. Ayrıca masaj çok rahatlatır benim ağrılarımı. Dayanamadığım zaman eşim bir iki dakikalığına masaj yapar omzuma, sırtıma, hafifler biraz. Eş desteği çok önemli. Önceleri açıp oku bi hastalığım neymiş, senin de bilmene ve bana destek olmana ihtiyacım var derdim. Geçenlerde öyle pek önemli olmayan bir yazı yazıyordum, mürekkepli kalemle yazmam gerektiği için önce telefonda metni yazdım çizdim sildim, sonra kağıda yazdım. Eşim güldü, ya yaz gitsin işte dedi. Ben de dedim ki ben mükemmelliyetçi bir insanım, yapamam öyle. O da, zaten fibromiyalji mükemmelliyetçi kişilerde olurmuş dedi. Ben gülünce, yaa ben okumuyorum sanıyorsun değil mi dedi :) çok hoşuma gitti.

Fizik tedavi doktoru da zaten direkt antidepresan tarzı ilaçları tavsiye ederek başlıyor tedaviye. O yüzden psikiyatristle başladığın tedaviyi sakın ola yarıda kesme kafana göre, yoksa daha beter olursun. Ben 24 yaşına girmek üzereyim, hamilelik de düşündüğüm için antidepresana hiç başlamadım. 4 yıl oluyor ağrılar başlayalı. Devamlı çekiyorum ağrıları ama spor çok işe yarıyor, çok rahatlatıyor. İhmal etme sakın. Mevsim geçişlerinde veya yağmurlu soğuk havalarda artar ama yazın daha iyi olursun. Her sabah birkaç esneme hareketi güne daha güzel başlatıyor. Devamlı değil ama ağrılarım çok olduğunda rahatlatıcı melisa veya pasifloralı çay içiyorum. Kasları gevşetince rahat uyumamı da sağlıyor.

Özetlersem; Öncelikle düzenli spor yap ve hafif beslen. Sonra sakinleşmek için kullanacağın bazı yöntemler bul (ben özgüven telkini veya olumlama yöntemleri uyguluyorum, araştırabilirsin. Yine kendi uyguladığım başka bir şey; Allah'ın isimlerini söylüyorum, mesela kalbimle(sevgiyle) ilgili bir şey olduğunda "Ya Vedud" ismiyle dua ediyorum, ağrıdan uyuyamıyorsam "Ya Şafi" ismiyle, bazen "Ya Musteaan", bazen "Ya Rahman ve Ya Rahiim" ismiyle dua ediyorum, bunlar benim rahatlamama büyük olanak sağlıyor, iyi hissediyorum. Sen de kendine uyan bir yöntemi deneme yanılmayla bulabilirsin) antidepresan tedavisine başlamışsın, o da sakinleştiriyordur. Direkt rüzgardan, ceyrandan korun, terledin mi hemen değiş, üstünde kurumamalı. Canlı, güzel müzikler dinle. Sabah kasları açacak, esnetecek hareketler uygula. Bazı geceler bir fincan seni gevşetecek çaylardan iç. Hafif bi omuz masajı da seni rahatlatacaktır umarım.

Yazmayı unutmuşum; en önemlisi de kan değerlerini yüksek tutmak. Benim hemoglobin, b12, d vitamini ve demir devamlı düşer. Bunlar düştüğünde ağrılarım 3-4 kat şiddetlenir. Ona çok çok dikkat etmek lazım...

Resmen beni anlatmışsınız müsait olduğumda yazacağım bende ,şu yazdıklarınız bile beni okadar rahatlattıki çok teşekkür ederim.

Arkadaslar merhaba bende lupus hastasiyim geçmeyen eklem agrilarim tutulup kalmalarim bitmiyor iki tane romotoloji dr da fibromiyalji dedi ama lupus ta eklem agrisi yapiyor surekli kortizon kullaniyorum fibromiyalji diyen drlardan birisi antidepresan verdi digeride epilepsi ilaci ikisini de cesaret edip icemedim baska bi dr a daha goruneyim diyorum teshisi sadece muayneyle yapıyorlar o yüzden emin olamıyorum sizlere nasil teshis kondu ne ilaclari kullaniyorsunuz cok zor bi hastalik hepimize acil şifalar diliyorum

Çok çok geçmiş olsun size de. Ben yukarıda biraz bahsettim bana nasıl teşhis konulduğunu ama teşhisten önce kan tahlili filan yapıyorlar, bende mr da çektiler. Mr ve tüm tahliller temiz çıktı. Kapsamlı bir muayene yapılıyor. Diğer hastalıkları eleyerek teşhis konuyor. Tabi bir diğer önemli mesele şu hassas noktalar. Onları da muyenede kontrol esip teşhis konuluyor.

Ben de ilk başta kabullenmek istemedim ama profesörden sonra içimde kuşku kalmadı... Doktora güvenebilmek çok önemli gerçekten...

frifri ben fizik doktoruna beyin cerrahi sevk ederse gidebiliriz sanıyordum yani randevu alıpta gidebilirsek onada gitmeyi düşünüyorum,Benim ağrılarım göğüste değil bacaklarımdaki kaslarım ağrıyor ve sırtım, göğüs ağrılarım 2016 yılında olmuştu ve gergindi göğüslerim bu yüzden genel cerrahiye gidip meme muhaneyesi olmuştum çünkü çok takmıştım kafama bende birşeymi var diye,benim diğer sorunum aynada sürekli ağrıyan yerime bakıp acaba vücudumda birşey varmı diye sürekli kontrol etmek, eşime, anneme komşuma bacaklarımı açıp bakın bu bacağım sert bu yumuşak sizde öyle görüyormusunuz demek artık bıktılar benden ama ağrılarım korkutuyor azda ağrısa çok korkuyorum ve heyecanlanıyorum,pazara dahi gidemedim ağrı hissedince açıp caddede durup inanın bacaklarımı acıp dizime kadar bakıyorum aynımı değilmi diye,ama hep annemin rahatsızlığında çok üzüldüm ve internetten çok araştırdım bütün youmları okudum ve günlerce o hastalarada annemede ağladım sabahlara kadar uykularımı kaçırdım sonra bu korku çocuklarıma birşey olursa diye başladı düşüncelerime hakim olamaz hale geldim.Annemin hastalığı göğüs kanseri annemi bile takıntılarım yüzünden doktora zorla götürdüm ve tesadüf iyiki götürmüşüm erken tanı göğüs kanseri ameliyatını oldu kemotarapi alıyor ama inanın bu üzüntüler beni bu hale getirdi,

Cok tesekkur ederim bende profesore gittim dedigin gibi hasas noktalari bastirdi ama bastirdigi icinmi acidi anlamadım antidepresanin agir geldigini soyledigim icin epilepsi ilaci verdi noropatik agrilarida iyi geliyomus ilac siz ne kullaniyorsunuz bu hastaligin ilaclarida hep böyle agir ilaclarmi

Ay all
Ay allahım aynı beni anlattın karabiber 01 senin yaşadıklarının aynısını yaşıyorum psikolojik olarak cevrem bıktı vücut değerlendirmesi yapmamdan seninkide böyle mi acaba zaten esi m hic inanmiyo senin gibi düşündüm acaba ben kansermiyim düşüncesi benim anne de rahim kanserini atlattı çok sukur sırtımda kürek kemiğinin üstünde boynumda falan ağrı göğsüme vuruyo bu aralar böyle batma gibi boyun fıtığı boyun duzlesmesi teşhisi konuldu ama ben ikna olmuyorum o ağrılar göğüse vururum görmediğim bölüm kalmadı fizik de görüyorum ama gecmiyo beni endişelendiren su boynumun kürek kemigin üstündeki hafifsislik var bakıldığında görünmüyor omuzlarını arkaya dogru kasdigimzaman orda cikiyo fizik doktoru boyun fıtığı ve duzlesmesi şişlik yapmaz fizik yaptıran fizyoterapistler kürek kemigin orda bi sertlik var fibrizit gibi dedi ama o sertlik sürekli dolanıyor sırtımda ufffff sıkıldım acaba ben lenf kanserimiyim diye düşünmekten bıktım google yazıyorum su bölgedeki ağrı şişlik nedir diye lenf kanseri pankreas kanseri sayiyo neyse cok uzattım ben naomaliyim hangi bölüme gitmeliyim acaba beyin boyun bel kapsiyan tekrar mr mi istesem hangi bölüm bakar bugünde sağlık ocağına gidecem kandegerlerine baktitiyim sonrada hastaneyehitcem nereyegidrcegi bilmesemde

Bence bie psikiyatriste gitmeyi de ihmal etme Cemre. Tedavi olamadıkça daha çok takıyor insan kafasına. Boyun fıtık ve düzleşmesi teşhisi kondu üstelik sana ama hala ikna olmadım diyorsun, üstelik emin ol fıtık ağrısını anlatıyorsun, benim de teyzemde var, burada da bir arkadaş anlatmıştı aynı senin dediğin gibi diye...

Nöroşirurji doktoruna hiç gittin mi? Beyin ve sinir(omurilik) cerrahisi. Bi nöroşiruriste gitsen belki daha doğru bir sonuç alır, en olmadı daha emin olursun aldığın sonuçtan. Çünkü alanları direkt bu bölge ve orada oluşan hastalıkların cerrahisi ve tedavisi. Ama lüften psikiyatristi ihmal etme... Takıntıya dönüştürme iyice internetten bakınca en ufak gaz sancısına kanser çıkıyor, bakma sakın. Doktoruna güven.

Ben ilaç kullanmıyorum. Hiç başlamadım. Spor ve düzenli yaşamla ağrılarımı hafifletmeye çalışıyorum ama geçmiyor meret. Olsun, ağrıyı çekiyorum şimdilik. Benim yaşım daha 24. 2 yıllık da evliyim. Bebek istiyoruz, polikistik over de var. O yüzden zaten kullanmıyorum antidepresan. Son gittiğim doktor illa ilaç başlayalım, boşuna kendine eziyet etme, çekme bu ağrıları, yazık daha yaşın çok küçük dedi(4yıl oluyor bu ağrılar başlayalı) ama bebek istediğimi söyleyince, emzirme döneminden sonra bakarız o zaman dedi. Önce hafif bir ilaçla başlayalım diyorlar sözde ama en hafifi bile çok ağır tabi... Doktor daha hafif diye verdiyse epilepsi ilacını bence yine de kullan canım. Kafana göre kullanmamazlık etme sakın... Ağır ilaçlar bunlar pat diye bırakmak çok yanlış.

Ben takmamayı veya anksiyete krizi geldiğinde önceki mesajlarda bahsettiğim gibi geçiştirebiliyorum. Çok şükür. Ağrılar oluyor, hatta şu an bile belim kopacak gibi acıyor, sırtımın acımadığı bir pozisyon bulabilmek için yamuk yumuk duruyorum. Telefonu taşıyacak gücüm yok elimde, yatağa koydum telefonu, öyle yazıyorum. Olsun ama bunlarla yaşamaya da alıştım. Biraz zorlasa da ne kolay ki şu hayatta deyip derin bir nefes çözüyor çoğu şeyi. Bir de bu sene işten çıktım, yoğun tempolu çalışıyordum yıllardır. Dinlenmek de iyi geldi... Çalışırken ağrıdan ağlıyordum devamlı, öyle dayanılmaz noktaya geliyordu iş stresi ve yoğunluğundan ağrılar...

Ayrıca doktorların o noktalara uyguladıkları bası, hasta olmayan birey için hiç acı vermeyen bir şiddette. Boşuna teşhis için oralara bası uygulanmıyor... Sağlıklı veya başka rahatsızlığı olan bireylerde oralar acımıyormuş. Ayrıcı teşhisi koyabiliyorlar o noktalar sayesinde.

Bu hastalık böyle işte, herkes sana hastalık hastasısın der. Bir yerin ağrımıyor çünkü devamlı bi orası bi burası ağrıyor. Bir süre sonra devamlı kendini dinliyor, incelemeye, takmaya başlıyorsun. Ama sen savaş bu takıntılarla. Ben de böyleyim işte de geç. Olacağı varsa olsun de. Kendine yöntemler bul seni rahatlatacak. Yoga mı, olumlama mı, atıyorum besmele çekmek veya Allah'ın isimlerini söylemek mi. Sana ne iyi geliyorsa. Onu bul mutlaka.

Fizik tedaviye randevu alıp gidebiliyorsun. Git direkt hatta içine sinmezse Romotolojiye de git. Fibromiyalji yumuşak doku romatizması olduğu için romotoloji de bakıyor. Onların tavsiyeleri de iyi olacaktır senin için.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…