Fakir erkeği sadece annesi sever

gerçekten öyle. Hiçbir şeyin fiyatına yetişilmiyor. Annem ve kayınvalidemlerle farklı şehirlerdeyiz. Aynı şehirde olsak kesinlikle bırakırdım

Offff o da doğru
İnanın insan yaşayınca anlıyor. Ben mutfak eşyası çok severdim mesela. Özenerek aldığım her şey kırıldı. Geçen dümdüz beyaz tabak ve kase dağıttılar nasıl sevindim. Nereden nereye diyorum. O yüzden para da mal da mülk de geliyor gidiyor. Klişe gelecek ama cidden sağlık ve huzurdan önemlisi yok. Yürüdükçe konteyner sallanıyor mesela, zaten deprem travmam var. Ama yaşamak zorundayım burada. İnsan nelere alışıyor. Bebek büyüsün ise başlar yine toparlarsiniz yeter ki yol ve seçenek olsun.

Çok geçmiş olsun kardeşim Allah yardımcınız olsun... Çok üzülüyorum

Sona eren evliligim gözlerimin onunden gecti. Aynen boyleydi. Ustelik ben evden calismaya baslamistim, ufak isler aliyordum. Disarida yesen bogazinda kaliyordu. Allah yardimciniz olsun, kirginliginizi kalbimde hissettim

Esiniz anlattiginiz kadariyla kotu biri degil,cimri degil sadece durumu yok,sahsen ben bile alindim ,esinize hissettirmeyin bari hissettirdiyseniz gonlunu alin ama o affetse ben affetmem sizi

Hissetirmiyorum. Buraya sadece hissettiklerimı yazdım. Sizi tanımıyorum, siz de beni tanımıyorsunuz onun için fark etmez benim için

Bu sizinle alakalı değil. Son 3 senede alım gücümüz zayıfladı. Türk parası pul oldu. Bizde eskiden haftada 2 kez dışarda yemek yerdik. En son köfteciye gittik. 2 kişi 360 tl ödedik. Kiralar zaten abuk bir hal aldı. Benim 4 bin tl oturduğum sitede yeni kiracıdan 15 bin istiyorlar. Heryer kiralık/satılık ev ilanlarıyla dolu ama tutabilen yok.
Çocuğunuzu kreşe verip ev hanesine en azından bir katkınız olsun. O da çok bir şey değişeceğinden değil, maksat çorba kaynasın.

Zaman kuzum. Bebeğiniz büyüyünce işe girer toparlarsınız ya da part time çalışırsınız ya da birazdana toparlanırsını bilemiyorum hakkımızda hayırlısı olsun.

Öncelikle geçim konusunda kolaylıklar diliyorum. Bu sizin suçunuz değil. Siz iki çalışan kişisiniz. Normalde iyi kötü bir eviniz bir arabanız olmalı idi.Bu tamamen alım gücümüzün inanılmaz düşmesinin ve fakirleşmemizin suçu.
Dışarıda yemeği geçtim bir bardak sütlü kahve bile olmuş 80 tl. Çalışan üreten bir kişi olarak tabi ki gezmek, yemek içmek isteyeceksiniz. Eviniz olsun arabanız olsun tatile gidin isteyeceksiniz. İnanın durumunuz şu an ülkedeki çoğunluğun yaşadığı durum. Şu an kimse otele tatile gidemiyor. Gitse de ailesinin vs akrabasının evine gidiliyor. Umarım alım gücü yükselir. Maalesef alım gücü yukselmeden istediğimiz yaşam standardı asla olmayacak.

6sene yapmamışsınız çocuk o dönemler çalışıyordunuz demekki ne yaptınız peki hiçmi birikim yapmadınız ? Evlenirken herşeyi biz yaptık demişsiniz zaten normalide bu iki yetişkin insansınız çalışıyorsunuz gayette ev kurabilirsiniz tabi kendinizde bu yeterliliği bulduysanız. Ailenin zengin olması gerekmiyor istenilen hayatı yaşamak için. Evlenmeden önce bunları biliyordumuz ki bu şekilde kabullenip evlenmişsiniz. Binimde 14 aylık bebeğim var 3 aydır geri çalışmaya başaldım. 2sene çalışmadım ve gayette tatilede gittik avm yede gittik yemeklerde yedik yeri geldi evet ay sonu hiç paramız kalmadı ama bu denli sizin kadar kasmadık bazı şeyleri. Bence insan bir yemekle mutlu olucaksa onu başka şeylerden kısıp yapmalı.

Zaten bebeğiniz 1yaşına girmiş işe girip çalışabilirsiniz madem tek maaşla geçinemiyorsanız.

Kendinizi hiç üzmeyin, bebeğiniz büyümüş sayılır işe dönersiniz hayat standartlarınız yükselir. Ben çocuğum 5.5 aylıkken işe başladım çünkü çalışmazsam aynı anlattığınız gibi bir hayat yaşayacaktım. Eşinin durumu iyi olan çalışmayan arkadaşlarıma hiç özenmedim kendi paranızı kazanmanın verdiği güven ve mutluluk hiç bir şeyde yok. Daha güzel günler görmenizi tüm kalbimde diliyorum

Yapmayın. Eskiden annelerimiz hafta da yemeğe mi gidiyordu tatile mi çıkıyordu. O günlere dönülse eminim istemezsin

Yapmayın. Eskiden annelerimiz hafta da yemeğe mi gidiyordu tatile mi çıkıyordu. O günlere dönülse eminim istemezsin
Yaptım bile.
Çok isterdim eskiye dönmek.
Yemeğe çıkılırdı demedim dikkat ederseniz, eskiden mangala gidilirdi dedim. Ben öğretmen anne baba ve 3 kardeşle büyüdüm. Her pazar babam mangala götürürdü,1 kilo tavuk,1 kilo kuzu pirzola alırdık. Şimdi alsın bakayım iki öğretmen her hafta göreyim. Tatile çıkılıyordu da demedim,biz yazlığa giderdik. Çünkü yazlığımız vardı. Şimdi iki öğretmenin yazlık alabilmesi mucize.

Benim rahmetli dedem 4 çocuk 6 kişiye tek işçi maaşıyla bakmış.. Tek başına çalışarak ev bile alabilmiş. 4 çocuğunu düğün yaparak evlendirmiş. 4 çocuğunu okutmuş 1 işçi maaşıyla. Şimdi bunları tek maaşla hiçbir kişi yapamaz eğer genel müdür maaşı yoksa. Zaten ayrı şehirlerde insanlar 2 çocuk okutamıyor nerede 4 çocuk..
Keşke 70lerde yaşasaydım çok daha mutlu olurdum. O zamanlar restorana hep gidilmezdi belki ama herkes evine az ya da çok et, sebze,meyve, peynir,kuruyemis,balık alırdı. Gıda bugüne göre çok daha ucuzdu. Alım gücü açısından bugünle o günler arasında uçurumlar var. Siz yapmayın.

o zaman o günün koşullarına göre yaşanıyordu, evet.
evet, otel tatili yoktu. ama mesela yazın deniz kenarına gider piknik yapardık. baharda çamlığa gider piknik yapardık. bahçeli evlerde oturuyorduk biz (hep bahçeli evde oturduk ben 35 yaşına gelene kadar) yıl boyu bahçede mangal yakardık. kış boyu haftada 2-3 kere balık alırdık. annem yemeğe gitmiyordu ama karadenizde kış boyu balık oluyordu yazın da memlekette yaz boyu etli ekmek
yani gayet annem yemek yapmadan geçiyordu en az haftada bir-iki gün (mangal ve balık işi babamdaydı). o zamanın annelerin dışarıda yemesi de bu şekildi. valla ben beach'e gitmektense pikniğe gitmeyi hala tercih ederim. olsa da gitsek yok ki...

evet o zamanlar cep telefonu internet faturası aylık abonelikler vs yoktu ama misal evlere günlük gazete ansiklopedi fasiküller vs. alınıyordu. odun kömür alınıyordu. okullara işşlere evlere hep yürünüyordu. şimdi yürümüyoruz, servislere biniyoruz da ne oluyor? akıllı saatlerle adım hesaplıyoruz. çok mu iyi?

biz demiyoruz ki tek maaşla 5-6 çocuk okutsun insanlar (benim babam 7 çocuk okuttu yahu tek maaşla! üstelik düğünde altın vs olmadan, 2 döşek 3 mitille evlenmişlerken, 11 kardeşli ailelerden geliyorlar çünkü...babam kendisi diyor iyiki peşpeşe olmuşsunuz okutmuşum bitirmişim zamanında yoksa şimdi yapamazdım diye, daha ala kıstas mı var?)

biz diyoruz ki en azından 1 maaşla tek 1 tane çocuklu aile bari geçim derdi çekmesin...normali bu.

bizim zamanımızda 2 maaşlı ailelerin en kötü yazlık kışlık 2 evi oluyordu.o da bak kadınlar çalışıyorum diye ondülacıya kuru temizlemeciye sık sık gittikleri, manikürcü kızlara bahşişler verdikleri vs. halde. o zamanlar çalışan hanımlar döpiyesler filan giyerdi çoğunlukla. (köy öğretmenleri filan hariç)
ya da tek maaşlı ama çocuk sayısı 1 -2 filansa çocuk evlendirirken onlar çocuğa ev vererek ya da dükkan açarak evlendiriyordu.
2 maaşlı bir ailenin evi arabası da yoksa (en azından ortalama bir şehirde hadi şişlide etilerde olsun demiyorum) basbayağı geriye gitmişiz demektir güzel kardeşim.

tek maaşla zor
çalışmaya dönmeniz şart maalesef

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…