Evliliğin ilk ayları kavga normal mi?

Yok çocuğun içinde kalırmış, benim değil ndnfkg keşke benden bahsediyor olsa. Çocuk ileride neden sünnet düğünüm olmadı diye sorarmış bana
Şehzade gibi giydirmedin anne diye hesap sorar kalırsın öyle orange, haklı. Düğün yapıp mürüvvetlerini göremeyeceksen neden doğurdun? Önce sünnet mürüvveti sonra evlenme mürüvveti falan 😂😂

İlk birkaç ay aynı evin içinde başka bir bireyle yaşamak çok zor oluyor ilk aylar kavgalar normal geliyor bana biz de çok etmiştik ama bir buçuk yıl uzun bir süre

Sonra da etrafa gelinden dert yanarlar "gelinim benim saymiyirr" saymizz tabii
Gücü olan elbet destek olur ama mesela benim babam emekli 75 yaşında adam. Gelinin 1 tanesi sadece kendini getirdi. Ev,araba, altın istedi. Evinin içini lüks dizdirdi. Kendisinin zerre katkısı yok bunları bir hesap edin ve benim babam kredi borcunda boğuluyor adam. Neyi varsa sattı ve şu an 75 yaşında babam çalışıyor çünkü emekli maaşı ile ödeyemiyor, bizden bir şey kabulde etmiyor. Kaç kere ben kapatayım dedim

Benim kp. De emekli o da yaşlı köyde bir evleri var başka geçim kaynağıda yok. Ben bir şey istemedim kendimiz yaptık, eşimin ailesi beni çok sayar sever. Ben de onlara aynı.

Bu insanlar bizi büyüttü, okuttu ömürleri çalışmakla geçti. Artık yaşlandılar geri kalan ömürlerini rahat geçirsinler bari.

Gücü olan elbet destek olur ama mesela benim babam emekli 75 yaşında adam. Gelinin 1 tanesi sadece kendini getirdi. Ev,araba, altın istedi. Evinin içini lüks dizdirdi. Kendisinin zerre katkısı yok bunları bir hesap edin ve benim babam kredi borcunda boğuluyor adam. Neyi varsa sattı ve şu an 75 yaşında babam çalışıyor çünkü emekli maaşı ile ödeyemiyor, bizden bir şey kabulde etmiyor. Kaç kere ben kapatayım dedim

Benim kp. De emekli o da yaşlı köyde bir evleri var başka geçim kaynağıda yok. Ben bir şey istemedim kendimiz yaptık, eşimin ailesi beni çok sayar sever. Ben de onlara aynı.

Bu insanlar bizi büyüttü, okuttu ömürleri çalışmakla geçti. Artık yaşlandılar geri kalan ömürlerini rahat geçirsinler bari.
Ben bundan bahsetmedim ama gelinin bitmek bilmez isteklerinden bahsetmedim ben çocuğu evlenirken elinden gelen maddi manevi desteği sağlamaları gerektiğinden bahsettim durumu olmayandan ciğerini istemek değil destekten kastım maddi durumu olan da çocuğu için destek sağlamayabiliyor

Ay düğüne içinde uhde kalan oğlum olursa da bana yazık zaten😂😂
Düğünün neyi uhde kalacak ya, dayımla amcamla göbek atamadım mı diyecek?
Amma ajite ettiniz ya.
Düğün denen saçma şey için milyon milyar ödeyemem valla bu saçma adet içinde kaldı diye acıların çocuğuna bağlamayacak akılda olur inşallah oğlum ne diyeyim.
Düğüne para vereceğine gitsin ne güzel yerde balayı yapsın akılsızlık etmesin.
Sizde nikahtan evlenmek modaysa bilemem bizde öyle değil cınım

Yardım etmek isterlerse ederler kısmından ne anlıyosunuz? Herkes düğünü kendi yapmıyor, yardım etmek isteyen aile ediyor. Adı "yardım" bunun ama, zaruret yok ortada, çocuk yapıyoruz diye evlilik çağına gelmiş koskoca insanların düğünlerini yapmak, bi ton borca girmek zorunda değil kimse.
borca girmesin ama evlenen çiftide sokmasın biz ondan birşey istemedik yani ben ama beni borca soktu ayrıca kimse bir kuruş takmadı kendi tarafından kendisi kimseye takmamış çünkü

Kız ailesi üç beş tabak çanak yaparken altınından düğününe tüm eve her şeyi almak zorunda olan da erkek ailesi ne hikmetse.
iki kişi evleniyorsa kendi yapar evet.
o üç beş tabak yatak odası dedigin şey erkek tarafının aldıklarından daha fazla tutuyor yalnız piyasadan haberiniz yok sanırım

Bireyselliğini kazanmış bir kadın olarak nasıl gözlerin aşktan kör olup köye işi bırakıp yaşamaya gidecek kadar kapıldın hayret doğrusu. Yarın da altınları bozdur al derler
memur değildim eşime tabi olamıyorum ve tayini köy çıktı en çözümü benim özel sektörü bankayı bırakmamdı maalesef bende istemedim

Sen soylemezsen kv senin paran olduğunu nerden biliyor. O kuyumcu borcu sana takılan altın mi?
hayır tanıdık kuyumcudan salon için para aldı eşim dügün sonrası takılan parayla onu kapatmaya gittik adam dedıkı anneniz 20 bin daha aldı 70 bin borcunuz bende 50 bini ödedim kendisine dedimki annen niye aldı, buda dügün içib olabilirmi dedi eşiminde haberi yok bende dügünmü yaptı misafirmi ağırladı dedim, sözde dügün için almış ama bir kuruş harcamadı dügüb sonrası tatile gitti.

hayır tanıdık kuyumcudan salon için para aldı eşim dügün sonrası takılan parayla onu kapatmaya gittik adam dedıkı anneniz 20 bin daha aldı 70 bin borcunuz bende 50 bini ödedim kendisine dedimki annen niye aldı, buda dügün içib olabilirmi dedi eşiminde haberi yok bende dügünmü yaptı misafirmi ağırladı dedim, sözde dügün için almış ama bir kuruş harcamadı dügüb sonrası tatile gitti.
Bırakın odeseydi. Annenize de düğün için aldığın 50 bini ödedik sen de 20 almışsın onu da öde deseydin ya da en kötü ihtimal kocan dusunseydi keşke hesabındaki parayı vermeseydin.

Evlenirken birseyler yapma meselesine bende yazayim.

Biz evlenirken ulke altin yıllarını yasiyordu, ben biraz lukse kactigim halde ucuk rakamlar tutmadı yani sanirim simdi evlensek 450-500 bin esyalarim tutar.

Dugunle birlikte biz toplam 100 bin gibi bir rakam harcamistik ama soyle, ben calisiyordum, esimin evlenme teklif edisiyle birlikte haril haril ceyiz biriktirdim 6 ayda cilginlar gibi para harcamistim, maasimin (yalan olmasin) 20 katini harcamisimdir. Bi yandan ailemle birlikte altin biriktirdik dugunde takarlar diye. Babam karsi tarafin ailesinden 1 lira istemedi, biz su kadar takacagiz siz de ona gore kendiniz karar verin dedi, benim kv o zaman biz de ayni tutarda takariz dedi (onlarin taraftan toplam 1 kucuk altin geldi, sanirim 130 lira gibi bir rakamdi o siralar)

Ben maasimin 20 katini harcarken ailem yatak odasi, ocakli firin satin aldi (diger beyaz esyalari da alacaktik esim ben alacağımdiye tutturmustu), gelenegimiz boyle, yapmasalardi da ben alirdim problem etmezdim ama babam sen cok harcadin bunu alacağız dedi.

Hali, perde, yatak ortusu, mutfak esyalari, kucuk ev aletleri vb urunleri hep kendim satin aldim.

Esim buzdolabi, tv, bulasik makinasi, koltuk takimi ve yemek odasi takimi aldi. (Kiyaslayinca ben ve benim tarafim 100x harcadiysa esim ve onun tarafi 30x harcadi, altinlar haric)

Ben esimin babasi yok, annesi bir basina emekli kadin diye mobilyalari seçerken uygun fiyatlilarini sectim son kertede mesela yemek odasi takimi icin fark verip istedigimi aldim, bazi noktalarda esimin icerledigi oldu ama ses etmedi, cunku zevkime uygun olsun istedim, malum "bir kere aliniyor kafasi var evlenirken" (ki hala ayni esyalarla yasiyorum, 1 tek parcasi ne bozuldu ne degistirildi)

Mesela bulasik makinasi istemedim, benim kv "kizim sen benimkilerin nasil bulasik cikardigini bilmezsin almaya mecburuz dedi, zorla aldi (hakliymis, bir geliyorlar 2 saat oturuyorlar en az 30 bardak kirliye cikiyor mesela)

Yani birkac uye koca mobilyalarin yaninda alinan 3-5tabak diye kiyas yapmis ama bilen bilir, sifirdan ev kurulurken asil masraf kalemi kucuk esyalarindir.

Ben demiyorum ki, kiz tarafi harcadigi 3 liraya karsilik geline agirliginca altin, yat, kat, araba istesin, ben istemedim ama isteyeni yadirgamiyorum, ben isteseydim daha kiymetli olacağımı kafama vura vura ogretti sevgili kayin ailem.

Bırakın odeseydi. Annenize de düğün için aldığın 50 bini ödedik sen de 20 almışsın onu da öde deseydin ya da en kötü ihtimal kocan dusunseydi keşke hesabındaki parayı vermeseydin.
dedim bunun için tartıştım çektiysr ödesin diye ama eşim ödemem gerek mahcup oluruz dedi adama bende annesigile mesafe koydum kendisinede dedim görüşmek istemiyorum diye ama kayınvalidem narsist ve manipülasyoncu birisi

Merhaba 1.5 aydır evliyiz ilk başlarda ailesi yüzünden tartışmalarımız oldu annesinin faydası olmadığı gibi dügün zamanı 30 bin kadar borca soktu bizi, kız kardeşi herşeyime karıştı balayına giderken iki çocuklu kadın agladı bunlar yüzünden kavga ediyorduk, sonra oyun mevzumuz var adam evde oldugu her an oyunda kendisi askeri personel köydeyiz öglen geliyor oyun akşam oyun en son dün patladım akşam geldi özür diledi az oturcam falan 40 kere demiştir bunu, ben işimden ayrıldım köyde yaşayacaz diye evlilik tazminatım evin eksigine gitti dedim ya kayınvalidemin yapması gerekenide yaptım 1 kuruşum kalmadı sabah dedimki kredi kartı gelmiş sana açtırda eksikleri alayım dolap alınacak sadece ayın 15 alırsın dedi kredi kartını kullanmayalım diye bağırdı bende sinirlendim ilk defa birine muhtaç hissettim zaten çekinerek diyorum insan eşinden çekinirmi ondada olumsuz cevap alınca çıldırdım bagırdım çagırdım odaya geldim 2 saattir aglıyorum çok severek evlendim ama yaptıkları canımı sıkıyor beb işimi bırakmışım seninle köyde yaşiyorum sen bana layık görmüyorsun sizce evliligib ilk zamanımı böyke ne yapmalıyım?
İşini gücünü bırakıp köye gidersen böyle elin adamida değer bilmez canına okur. Adam değişmez ,ailesi hiç değişmez neden köye gittin ki onu da anlamış değilim.

Evlenirken birseyler yapma meselesine bende yazayim.

Biz evlenirken ulke altin yıllarını yasiyordu, ben biraz lukse kactigim halde ucuk rakamlar tutmadı yani sanirim simdi evlensek 450-500 bin esyalarim tutar.

Dugunle birlikte biz toplam 100 bin gibi bir rakam harcamistik ama soyle, ben calisiyordum, esimin evlenme teklif edisiyle birlikte haril haril ceyiz biriktirdim 6 ayda cilginlar gibi para harcamistim, maasimin (yalan olmasin) 20 katini harcamisimdir. Bi yandan ailemle birlikte altin biriktirdik dugunde takarlar diye. Babam karsi tarafin ailesinden 1 lira istemedi, biz su kadar takacagiz siz de ona gore kendiniz karar verin dedi, benim kv o zaman biz de ayni tutarda takariz dedi (onlarin taraftan toplam 1 kucuk altin geldi, sanirim 130 lira gibi bir rakamdi o siralar)

Ben maasimin 20 katini harcarken ailem yatak odasi, ocakli firin satin aldi (diger beyaz esyalari da alacaktik esim ben alacağımdiye tutturmustu), gelenegimiz boyle, yapmasalardi da ben alirdim problem etmezdim ama babam sen cok harcadin bunu alacağız dedi.

Hali, perde, yatak ortusu, mutfak esyalari, kucuk ev aletleri vb urunleri hep kendim satin aldim.

Esim buzdolabi, tv, bulasik makinasi, koltuk takimi ve yemek odasi takimi aldi. (Kiyaslayinca ben ve benim tarafim 100x harcadiysa esim ve onun tarafi 30x harcadi, altinlar haric)

Ben esimin babasi yok, annesi bir basina emekli kadin diye mobilyalari seçerken uygun fiyatlilarini sectim son kertede mesela yemek odasi takimi icin fark verip istedigimi aldim, bazi noktalarda esimin icerledigi oldu ama ses etmedi, cunku zevkime uygun olsun istedim, malum "bir kere aliniyor kafasi var evlenirken" (ki hala ayni esyalarla yasiyorum, 1 tek parcasi ne bozuldu ne degistirildi)

Mesela bulasik makinasi istemedim, benim kv "kizim sen benimkilerin nasil bulasik cikardigini bilmezsin almaya mecburuz dedi, zorla aldi (hakliymis, bir geliyorlar 2 saat oturuyorlar en az 30 bardak kirliye cikiyor mesela)

Yani birkac uye koca mobilyalarin yaninda alinan 3-5tabak diye kiyas yapmis ama bilen bilir, sifirdan ev kurulurken asil masraf kalemi kucuk esyalarindir.

Ben demiyorum ki, kiz tarafi harcadigi 3 liraya karsilik geline agirliginca altin, yat, kat, araba istesin, ben istemedim ama isteyeni yadirgamiyorum, ben isteseydim daha kiymetli olacağımı kafama vura vura ogretti sevgili kayin ailem.
katılıyorum her lafına keşke isteseydim

dedim bunun için tartıştım çektiysr ödesin diye ama eşim ödemem gerek mahcup oluruz dedi adama bende annesigile mesafe koydum kendisinede dedim görüşmek istemiyorum diye ama kayınvalidem narsist ve manipülasyoncu birisi
Eşin seni zorlamiyorsa görüş diye hayatında yoklarmis gibi hiç mevzusunu açma. Eşin bir şey derse de herkes evinde mutlu olsun boşver de konuyu kapat. Eşimle ilk evlilik sözleşmemiz bu konudaydi; aileden sevmediğimiz, istemediğimiz herhangi biriyle gorusmek istemiyorsak evimizde bahsi geçmez birbirimizi o insanlar için kirmayiz. Bu sayede eşimin ailesiyle aram çok iyi çünkü kaynanam bunu dedi, eltim bunu dedi olayı yoktur bizde. Herkes evinde mutlu kimse kimseye karismaz. Düğünde bayramda hastalikta cenazede denk gelirsek Bir araya geliriz bitti. Bir abla tavsiyesi♥️

İşini gücünü bırakıp köye gidersen böyle elin adamida değer bilmez canına okur. Adam değişmez ,ailesi hiç değişmez neden köye gittin ki onu da anlamış değilim.
yorumlardan açıkladıgımı düşünüyorum tayini maalesef burası çıktı ve ben özel bankada çalıştıgım için kendisine tayin konusunda tabi olamıyorum hani şansimiz yoktu evlenemezdik

Eşin seni zorlamiyorsa görüş diye hayatında yoklarmis gibi hiç mevzusunu açma. Eşin bir şey derse de herkes evinde mutlu olsun boşver de konuyu kapat. Eşimle ilk evlilik sözleşmemiz bu konudaydi; aileden sevmediğimiz, istemediğimiz herhangi biriyle gorusmek istemiyorsak evimizde bahsi geçmez birbirimizi o insanlar için kirmayiz. Bu sayede eşimin ailesiyle aram çok iyi çünkü kaynanam bunu dedi, eltim bunu dedi olayı yoktur bizde. Herkes evinde mutlu kimse kimseye karismaz. Düğünde bayramda hastalikta cenazede denk gelirsek Bir araya geliriz bitti. Bir abla tavsiyesi♥️
Aksine kendisi sen bilirsin dedi kendisi telefonla falan konuşur görüntülü beni çagırmaz zorlamaz ama kayınvalidem inadına yapar gibi diger ay bize gelecegini söylemiş öyle olunca benimde içim içimi yiyor bu konuda tartışmamak için🥺

Peki anneniz ve babanız evlilik öncesi gelininizle ve ailesiyle bu durumu konuştu mu? Karşılarına alıp açık açık "Bizim durumumuz şu kadar, anca bu kadar yardımda bulunabiliriz." diye konuşmadılarsa kusura bakmayın ama haksızlar. Eğer konuşulduğu halde gelin bunca şey istediyse o zaman arsızmış. Ama konuşmadan "Babamın durumu yoktu bir ton şey istediler yazık" demek bana şahsen mantıklı gelmiyor. Benim kayınvalidemin benim evimde bir su bardağı yoktur. Tabi ki almak zorunda değil ama bana düğün zamanı gelip söyleseydi ben de anlayışla karşılardım. Bırakın bu konuşmayı yapmayı nişandan sonra bir kez kapımızı çalmadığı gibi nasılsın diye bile sormadı. Dış kapının dış mandalı gibi başladığı ilişkimize aynı şekilde devam ediyor.

kusura bakma ama artık 2025 yılına gireceğiz, çalışan para kazanan bir kadın mis gibi işini gücünü bırakıp bi herifin peşinden allahın köyüne gelip işsiz olmayı göze alacak kadar akıllıysa (!) yaşadığı her şey müstehaktır.
size hiç büyükleriniz akıl vermedi mi küçükken, kızım oku mesleğini eline al, kocana muhtaç olma diye?
siz inadına inadına elin heriflerinin eline bakmaya koşa koşa gidiyorsunuz zevk alıyorsunuz belli ki bundan
hayatta kocadan çok daha önemli şeyler var, bunu günün birinde anlarsın umarım.

X