Evliliğin ilk ayları kavga normal mi?

memur değildim eşime tabi olamıyorum ve tayini köy çıktı en çözümü benim özel sektörü bankayı bırakmamdı maalesef bende istemedim
O ile merkeze tayin alabilirdin gel git yapardın aslında yapılıyor bankalarda da şehir değişikliği vs neyse olan olmuş artık

Peki anneniz ve babanız evlilik öncesi gelininizle ve ailesiyle bu durumu konuştu mu? Karşılarına alıp açık açık "Bizim durumumuz şu kadar, anca bu kadar yardımda bulunabiliriz." diye konuşmadılarsa kusura bakmayın ama haksızlar. Eğer konuşulduğu halde gelin bunca şey istediyse o zaman arsızmış. Ama konuşmadan "Babamın durumu yoktu bir ton şey istediler yazık" demek bana şahsen mantıklı gelmiyor. Benim kayınvalidemin benim evimde bir su bardağı yoktur. Tabi ki almak zorunda değil ama bana düğün zamanı gelip söyleseydi ben de anlayışla karşılardım. Bırakın bu konuşmayı yapmayı nişandan sonra bir kez kapımızı çalmadığı gibi nasılsın diye bile sormadı. Dış kapının dış mandalı gibi başladığı ilişkimize aynı şekilde devam ediyor.
Elbette konuşuldu ama bizim adetler böyle dediler. Aile, bize çok ters kültürdendi. Nişan ve kına orda oldu ve hepsinin masraf bize aitti. Bizde, kız evinde olan, kıza aittir mesela. Düğünde çıkardıkları rezaletler çabası. Saat 21:30 da Düğün biter mi? 23:00 veya 24:00 tür. 20:30 da Düğün başladı, misafirlerimizin bir kısmı bile daha katılım sağlamadan "Biz eve döneceğiz (30 km) düğünü kapatın" dediler. Dönme sebepleri ise hani bir gerginlik falan değil babası geç yatınca rahatsız oluyormuş.

Benim annem ve babam bize aşırı düşkün avel kardeşimde "Ailem bunları kaldıramaz, olduğu kadar yapalım" demedi.

Bir de ben ve diğer erkek kardeşime bile liste yapmışlar bunlar alınacak diye. Mutfak eşyaları ve 30 ar gramdan 2 bilezik bana, 6 aylık market masrafı ve 30 ar gram 2 bilezikte kardeşime yazmışlar. O ve ben evliydik ohaa dedik, bu nedir?

Ablası vardı ona dedim ki " Bilezik elbet takarım ama gramı benim bütçeye göre. Mutfak masrafı ve eşyası nedir? Kız çeyiz ne getirecek? Türkiye'nin hiç bir yerinde oğlanın, kardeşlerine mutfak eşyası aldıran duymadım. Ne ben, ne kadreşim almayacağız" dedim. Bizde adet böyle yoksa bu iş bozulur dedi, bozulsun banane dedim. Ablası nasıl öfkelendiği sen nasıl görümcesin? Senin durumun iyi, o senin kardeşin bilmem ne, eee dedim seninde durumun iyi o zaman sen al, ben kız tarafıyım dedi 😅

Yani bizimkiler yamyam gibi, normal bir aile değil, kızlarıda aynı ayar.

Babamı o kadar uyardık yapma etme diye. İşte kardeşin sevmiş ben oğluma kıyamıyorum dedi, anlatamadık.

Dipnot: Evlenen kardeşim ve eşi görgüsüzlük etmeyip, gerçekten düşkün durumları olmasa, yani bizi söğüşlemeye kalkmasalardı benimle, diğer kardeşim evini komple kurardıkta hani yoksul olsalar. Ama bu çok başka bir durum.

Bir de şey diyorlar ee ben doğurdum büyüttüm okuttum iş sahibi yaptım ee doğurmasaydın büyütmeseydin madem ne diye doğurursun kendin istedin insan kendisi istediği için annelik duygusu tatmak için doğurur severek büyütürsün iyi eğitim alması için elinden gelen desteği kendin istediğin için yaparsın düğüne gelince aaa ben yokum bir de doğurdum büyüttüm diye övünüyorlar neyin övünmesi doğurduysan bi zahmet büyüt be
Gercekten sizi tebrik ederim. Boyle yazanların hepsi dogurmak için dogurmus iste. Kac cocugun hayatı böyle ebeveynler yüzünden çöp.

Erişkin bireyler kendi dugunlerini yapamayacaklarsa evlenmeyecekler. Sonra görüyoruz burada kayinvalidem kayinpederin yardım etmiyor zor durumdayız diye.
Ayrıca düğün yapmamak doğurup atmak mı ne biçim bi düşünce bu!
Aynen öylee. Doğuruyorsa evden cikana kadar herseyini yapmak zorunda. Evet dogurup atmak da değil de ne? Niye dogurdun amaç ne? Bunlari leylekler getirmiyor demi? Öyle sap sup yapmakla olmuyor. Eriskin kelimesinin altina siginarak

Aynen öylee. Doğuruyorsa evden cikana kadar herseyini yapmak zorunda. Evet dogurup atmak da değil de ne? Niye dogurdun amaç ne? Bunlari leylekler getirmiyor demi? Öyle sap sup yapmakla olmuyor. Eriskin kelimesinin altina siginarak
Zaten büyütüp meslek sahibi etmiş. Daha ne yapsın ölene kadar varını yoğunu çocuk doğurdu diye ona mı versin. Anne babanıza çok üzüldüm. Yaş 32 ama akıl 8.

Evden çıkmak meslek sahibi olmaktır.
Meslek edinip kendi parasına kazanınca yuvadan da uçar.
Bir kere doğurduk diye hem her tür masrafına tamam diyip sonra yaşlılıkta çocuk bakmak zorunda değiliz.
7 yaşında oğlum var. Doğurdum, kimseye güvenmeden kendim büyüttüm. Özel okulundan piyanosuna basketboluna yüzme kursuna her hevesine tamam dedim ödedim. Ödüyorum. Okuluna şu an 250 bin ödüyorum basketine 25 bin piyanosuna 30 bin ve yüzmeye de yazları 10 bin ödüyorum. Tüm bu masrafları senelerce yapmaya devam edeceğim. Kendime mont almadım yeri geldi öteledim oğluma aldım. En iyi okulda iyi bir eğitim alsın diye kendimden kısıp en iyi okullardan birine gönderiyorum. İleride isterse yurtdışına da gönderirim eğitim için yine finanse ederim. Ama gelinin hevesi için de kendimi sıkıntıya sokmayacağım.
Ama evleneceklerinde benim gönlümden geçen altın hediyesi ve ev eşyasına yine benim gönlümden geçen miktarda parayı veririm. Ötesi de beni asla ilgilendirmez.
O yaşa gelene kadar ben kendimden çok vermiş olacağım.
Ve yine aynı şekilde torun da bakmayacağım. En fazla özel bir gece çıkmak isterlerse bir gece iki gece alırım. Ama düzenli bakmam. Çünkü ben kendi doğurduğuma çok güzel şekilde baktım.
Kimse de benim anneliğime laf edemez. Gayet güzel bir annelik yapıyorum. Ama düğün gibi fuzuli şeylere para gömmek zorunda değilim. Benim görevim meslek edindirmek kendi ayakları üstünde durmasını sağlanmaktır.
Yine aynı şekilde aileden gelen evimi barkımı da evlenince hibe etmeyeceğim. Benden sonra alırlar. Öyle al bu da eviniz demem demeyeceğim.

Son düzenleme:
Elbette konuşuldu ama bizim adetler böyle dediler. Aile, bize çok ters kültürdendi. Nişan ve kına orda oldu ve hepsinin masraf bize aitti. Bizde, kız evinde olan, kıza aittir mesela. Düğünde çıkardıkları rezaletler çabası. Saat 21:30 da Düğün biter mi? 23:00 veya 24:00 tür. 20:30 da Düğün başladı, misafirlerimizin bir kısmı bile daha katılım sağlamadan "Biz eve döneceğiz (30 km) düğünü kapatın" dediler. Dönme sebepleri ise hani bir gerginlik falan değil babası geç yatınca rahatsız oluyormuş.

Benim annem ve babam bize aşırı düşkün avel kardeşimde "Ailem bunları kaldıramaz, olduğu kadar yapalım" demedi.

Bir de ben ve diğer erkek kardeşime bile liste yapmışlar bunlar alınacak diye. Mutfak eşyaları ve 30 ar gramdan 2 bilezik bana, 6 aylık market masrafı ve 30 ar gram 2 bilezikte kardeşime yazmışlar. O ve ben evliydik ohaa dedik, bu nedir?

Ablası vardı ona dedim ki " Bilezik elbet takarım ama gramı benim bütçeye göre. Mutfak masrafı ve eşyası nedir? Kız çeyiz ne getirecek? Türkiye'nin hiç bir yerinde oğlanın, kardeşlerine mutfak eşyası aldıran duymadım. Ne ben, ne kadreşim almayacağız" dedim. Bizde adet böyle yoksa bu iş bozulur dedi, bozulsun banane dedim. Ablası nasıl öfkelendiği sen nasıl görümcesin? Senin durumun iyi, o senin kardeşin bilmem ne, eee dedim seninde durumun iyi o zaman sen al, ben kız tarafıyım dedi 😅

Yani bizimkiler yamyam gibi, normal bir aile değil, kızlarıda aynı ayar.

Babamı o kadar uyardık yapma etme diye. İşte kardeşin sevmiş ben oğluma kıyamıyorum dedi, anlatamadık.

Dipnot: Evlenen kardeşim ve eşi görgüsüzlük etmeyip, gerçekten düşkün durumları olmasa, yani bizi söğüşlemeye kalkmasalardı benimle, diğer kardeşim evini komple kurardıkta hani yoksul olsalar. Ama bu çok başka bir durum.
Ay inanmıyorum bu neeee!!! Şoka girdim valla allah yardımcınız olsun. Şu an görüşüyor musunuz kardeşinizle ve gelininizle?

Zaten büyütüp meslek sahibi etmiş. Daha ne yapsın ölene kadar varını yoğunu çocuk doğurdu diye ona mı versin. Anne babanıza çok üzüldüm. Yaş 32 ama akıl 8.
Aynen öyle yapmak zorundaa!! Bende size üzüldüm. Anne babanız yüzünüzden. Siz oyle gordunuz tabi bunu devam ettiriyorsunuz.

Evden çıkmak meslek sahibi olmaktır.
Meslek edinip kendi parasına kazanınca yuvadan da uçar.
Bir kere doğurduk diye hem her tür masrafına tamam diyip sonra yaşlılıkta çocuk bakmak zorunda değiliz.
7 yaşında oğlum var. Doğurdum, kimseye güvenmeden kendim büyüttüm. Özel okulundan piyanosuna basketboluna yüzme kursuna her hevesine tamam dedim ödedim. Ödüyorum. Okuluna şu an 250 bin ödüyorum basketine 25 bin piyanosuna 30 bin ve yüzmeye de yazları 10 bin ödüyorum. Tüm bu masrafları senelerce yapmaya devam edeceğim. Kendime mont almadım yeri geldi öteledim oğluma aldım. En iyi okulda iyi bir eğitim alsın diye kendimden kısıp en iyi okullardan birine gönderiyorum. İleride isterse yurtdışına da gönderirim eğitim için yine finanse ederim. Ama gelinin hevesi için de kendimi sıkıntıya sokmayacağım.
Ama evleneceklerinde benim gönlümden geçen altın hediyesi ve ev eşyasına yine benim gönlümden geçen miktarda parayı veririm. Ötesi de beni asla ilgilendirmez.
O yaşa gelene kadar ben kendimden çok vermiş olacağım.
Ve yine aynı şekilde torun da bakmayacağım. En fazla özel bir gece çıkmak isterlerse bir gece iki gece alırım. Ama düzenli bakmam. Çünkü ben kendi doğurduğuma çok güzel şekilde baktım.
Kimse de benim anneliğime laf edemez. Gayet güzel bir annelik yapıyorum. Ama düğün gibi fuzuli şeylere para gömmek zorunda değilim. Benim görevim meslek edindirmek kendi ayakları üstünde durmasını sağlanmaktır.
Yine aynı şekilde aileden gelen evimi barkımı da evlenince hibe etmeyeceğim. Benden sonra alırlar. Öyle al bu da eviniz demem demeyeceğim.
SIzin gibi yapanlar hariç söylediklerim. Bazı anne ve babalar hicbir sekilde çocuguna gelecek saglamıyor. Ailelerden ne gördülerse onu yapıyorlar. Bize yapılmadı, onlar da kendisi yapsın hesabı düşünenler için söylüyorum.

Evden çıkana kadar değil de evlenene kadar diyin isterseniz. 18'inde evden çıkmış insanlara da varını yoğunu vermeliler fikriniz var çünkü.

Peki şey, evlendi çocuk, torunum oldu. Torunuma da bakmak zorunda mıyım?

Evden çıkana kadar değil de evlenene kadar diyin isterseniz. 18'inde evden çıkmış insanlara da varını yoğunu vermeliler fikriniz var çünkü.

Peki şey, evlendi çocuk, torunum oldu. Torunuma da bakmak zorunda mıyım?
O herkesin kendi kararı. Bakabilcek sağlikta olduktan sonra neden bakılmasın ki? Ben calisiyorum. Çocuğum yok. Annem manevi olarak hep yanımda. Annelik hiçbir zaman bitmeyen birşey. Bunu sizin gibi çocuğu olan insanların düşünmesi gerçekten garip. Tabi dedigim gibi herkesin kendi kararı.

Ay inanmıyorum bu neeee!!! Şoka girdim valla allah yardımcınız olsun. Şu an görüşüyor musunuz kardeşinizle ve gelininizle?
Ya işte bizimkisi çok anormal bir durum. İlk başta hani bize gelince adapte olur, toleranslı olalım, belki ailesi yüzünden böyledir dedik. Ama o, bütün iyi niyetimizi enayilik sandı. Babam ve annem halen çekiyorlar ama ben ve diğer kardeşim set çektik. Mevzu bu olayda değil, mayası bozuk.

Bizim bir gelin %200 iyi, birisi %200 kötü 😅 Annem ve babam içten içe iyi olanı daha çok sevseler bile diğeri ile dengede tutmaya çalışıyor ama ben artık net şekilde tarafımı belli ettim.

İyi olan gelinimiz bizi yormadı hiç. Ama evinin her yerinde ona aldıklarım doludur. Ona yağdırırım çünkü çok onurlu bir kız. Yani diğeri yamyam olmasaydı adam yerine konurdu.

Merhaba 1.5 aydır evliyiz ilk başlarda ailesi yüzünden tartışmalarımız oldu annesinin faydası olmadığı gibi dügün zamanı 30 bin kadar borca soktu bizi, kız kardeşi herşeyime karıştı balayına giderken iki çocuklu kadın agladı bunlar yüzünden kavga ediyorduk, sonra oyun mevzumuz var adam evde oldugu her an oyunda kendisi askeri personel köydeyiz öglen geliyor oyun akşam oyun en son dün patladım akşam geldi özür diledi az oturcam falan 40 kere demiştir bunu, ben işimden ayrıldım köyde yaşayacaz diye evlilik tazminatım evin eksigine gitti dedim ya kayınvalidemin yapması gerekenide yaptım 1 kuruşum kalmadı sabah dedimki kredi kartı gelmiş sana açtırda eksikleri alayım dolap alınacak sadece ayın 15 alırsın dedi kredi kartını kullanmayalım diye bağırdı bende sinirlendim ilk defa birine muhtaç hissettim zaten çekinerek diyorum insan eşinden çekinirmi ondada olumsuz cevap alınca çıldırdım bagırdım çagırdım odaya geldim 2 saattir aglıyorum çok severek evlendim ama yaptıkları canımı sıkıyor beb işimi bırakmışım seninle köyde yaşiyorum sen bana layık görmüyorsun sizce evliligib ilk zamanımı böyke ne yapmalıyım?

Düğün zamanı kimseye güvenerek birşey almadık. Hepsini de kendimiz hallettik. Kendi borcumuzu kendimiz ödedik. Eşim bana da dedi çalişma diye ama ben kabul etmedim. İpleri bir kere karşı tarafa verince böyle oluyor.

Bekarken kullandığım kredi kartım vardı. Hala daha aktif kullanırım. 120 bin lira limiti var.
Birşey lazımsa bu lazım der alırım. Eşim de onu ödemek zorunda. Maddi mevzuları kimsenin yanında konuşmak istemem. Tartışmalar elbet olur tuzu biberi derler. Ama fazla baharat da bünyeye zarar. 🤷‍♀️

SIzin gibi yapanlar hariç söylediklerim. Bazı anne ve babalar hicbir sekilde çocuguna gelecek saglamıyor. Ailelerden ne gördülerse onu yapıyorlar. Bize yapılmadı, onlar da kendisi yapsın hesabı düşünenler için söylüyorum.
Gelecek sağlamak meslek edindirmektir
Siz illa evlendirmeli diyorsunuz.
Hayır evlilikte hediye olarak istediğini verir aile. Düğün yapmak zorunda değil. Her isteklerini karşılamak zorunda da değil.
Çocuklar evden meslek edinince çıkar

Şimdi kardeşim burada tek taraflı bir sorun var. Benim bir mottom vardır. Eğer sorun tek taraflı ise bu işin sonu kötüye gider. Çünkü üstüne başka şeyler eklenince kar topu çığa dönüşür. Çift taraflı olunca her iki taraf der ki yav benim sorunum var ama karşı da sorunlu birbirini idare eder. Açıkçası ben normal görmedim. Allah yardımcınız olsun.

Gelecek sağlamak meslek edindirmektir
Siz illa evlendirmeli diyorsunuz.
Hayır evlilikte hediye olarak istediğini verir aile. Düğün yapmak zorunda değil. Her isteklerini karşılamak zorunda da değil.
Çocuklar evden meslek edinince çıkar
Tabiki de öyle. Ama anne baba olarak destek olmak elinden geldiği kadar kötü birsey degil.

X