Evimden Olmak İstemiyorum,Ne Yapmalıyım?

prometheus

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2008
2.767
7.746
Arkadaşlar merhaba,8 yıllık evliyim,9 aylık bir bebeğim var.Bebeğim doğana kadar çalışıyordum ama şu anda bırakacak kimsem olmadığı için çalışamıyorum.
Sevgili hanımlar şimdi sizin aklınıza ve kıymetli fikirlerinize ihtiyacım var benim.Eşimi 10 yıldır tanıyorum,10 yıldır çalışıyor,Türkiye şartlarında çok çok iyi bir maaş alıyor ama inanılmaz savurgan.10 yıldır aynı işi yapan arkadaşları kiradan kendi evlerine çıktı,hatta ikinci evlerini aldılar ama biz hala yerimizde sayıyoruz.Eşime hissettirmeden birikim yapıyorum çünkü biliyorum bu savyrganlıkla biz bir gün benim biriktirdiklerime muhtaç olacağız.Sizden fikir almak istediğim konu şu:
Biz evlendiğimizden beri kendi evimizde oturuyoruz.Evimiz site içinde sitemiz çook güzel,5-6 tane oyun parkı,2 tane çok iyi kreş,market,kuaför,çok güzel sosyal imkanlar var. 100 adım mesafede çok güzel bir avm var,evimin içi de çok kullanışlı çok güzel.Yani arkadaşlar çocuk büyütmek için çok rahat çok güzel bir yer.Site bahçesi Yıldız parkı gibi desem abartmış olmam :) amaaaaa... ama arkadaşlar işimize o kadar uzak ki.Artık yıllardır her sabah her akşam İstanbul trafiğinde yollardan bezdik,nefret ettik.Çalışırken her kış bu yol kahrı çekmekten depresyona giriyoruz.Kar kış duraklarda beklemekten hasta oluyorum,işe yorgun gidiyorum,yorgun dönüyorum.Araba alsam trafikte daha uzun kalmış oluyorum en azından metrobüs veya tramvay trafiğe takılmıyor.
Düşündük taşındık işimize yakın bir yerdeki siteden bir ev almaya karar verdik.Nihayetinde çocuk büyüyecek,ben de elbet çalışmaya başlayacağım,evime çocuğuma vakit ayırmam gerekecek saatlerce trafikte kalamam ki..Baktığımız ev 985.000 2+1,126 m2.Bizim evimiz ise 3+1 145 m2.Ben dedim ki "Biraz birikmişimzden,biraz düğün altınlarından biraz da kredi çekip bu evi ödeyelim,alalım." Eşim çok zorlanırız,kendi evimizi satalım." diyor.Bu kadar güzel bir evi satmak istemiyorum,hem çocuğuma bırakacak bir şeyimiz olur ileride hem de günün birinde belki döneriz buraya çünkü gerçekten cennet gibi ya da ben çok sevdiğim için öyle geliyor,bilemiyorum.
İşin bir de şu boyutu var ki benim eşim asla mal veya para kıymeti bilmiyor,ailesinden kalan ev ya bomboş çürüdü ya da kaç tane kiracı evi mahvetti,kirayı ödemeden çekip gitti.Eşim peşlerine düşmüyor,kira istemiyor,kontrat yapmıyor.Elalemin saçma sapan insanlarına borç veriyor geri almıyor,senet yapmıyor vs.Bu evi satarsak gitti gider yenisini alamayız.Dediğim gibi maaşı iyi kredi çekersek ödeyebiliriz,bu evi satmayabiliriz.Ama o zaman ya birilerine verecek,kira isteyemeyecek-ki emlakçı bu evi 2.250'ye kiralarız dedi-ya da ailesi gelir çöreklenir evden tamamen mahrum oluruz.Maaşı ara yerde çar çur olacağına bari bir taksite girelim bi işe yarasın.Ben çocuğum için birikim yapıyorum ama ev almak başka.Şimdi biz ne yapalım arkadaşlar?

Eşim savurgan diyorsunuz o halde çok fazla birikmişiniz yok.985 bin bence birikimsiz çok ciddi bi miktar kredisi de yüksek olur bi müddet çalışamayacaksınız da.Tabi eşinizin maaşı ne kadar bilmiyorum ama bence de zorlanabilirsiniz.
Bi de eşlerin birbirinden habersiz birikim yapması bence hiç doğru değil.Eşinizle bunu paylaşmalısınız demeden geçemeyeceğim.

Arkadaşım,biraz birikmişimiz var peşinatı verebiliyoruz o yönden sıkıntı yok gibi görünüyor.Eşimden habersiz birikim yapmamın sebebi ise eğer bende birikmiş para olduğunu bilirse bu defa hiç düşünmez ailesine,akrabalarına,arkadaşlarına yağdırır.Bizim artık çocuğumuz var,onu düşünmemiz lazım demesem iki katı savuracak.Daha geçen hafta saçma sapan birine kefil olmuş bu durumda ben kenara para atarım yani.

Offf çok kötü durumlar çok zor.Allah size sabır versin bu durumda.
O halde haklısınız evi satmadan almaya çalışın diğerini de.Oturduğunuz ev için de kiracıyı konratı siz ayarlayın yine sorun olmasın sonra

eşinin maaş akrtını sen alsan direk eşine sen biriktiremiyorsun desen. eşini harçlığa bağlasan kabul etmez mi

madem zorlanırız diyor evi de kredi bitene kadar kiraya verelim krediye katkısı olsun de
boylece eve de kimse çöreklenemez

Ben para biriktirmenizi mantikli buluyorum. Neticede baskasina vermek icin biriktirmiyorsunuz yine kendi eviniz esiniz cocugunuz icin biriktiriyorsunuz. ya da dusunceniz su da degil bosanirsan arkam saglam olsun. bu fikirde olsaniz tasvip etmezdim ama esiniz savurganken ortak geleceginizi dusunmeniz ve tedbir almaniz bence cok mantikli.

Ev konusuna gelince...
Bence evi satmayin. tapu sizin ya da esinizin adinaysa biri gelip coreklense ne olacak? kiraya verme konusunda esiniz ozenli degilse gercekten ihtiyaci olan birine verin derim ben. madem esiniz kirayi onrmsemiyor ve bu sizi maddi noktada etkilemiyorsa hic olmazsa birinin hayir duasini almis olursunuz.

eşinin maaş akrtını sen alsan direk eşine sen biriktiremiyorsun desen. eşini harçlığa bağlasan kabul etmez mi
Etmez arkadaşım,Allah var esirgemiyor benden de harcadığıma gezdiğime karışmaz ama maaşının tamamını bana verirse ailesine arkadaşlarına verdiği ortaya çıkacak onun için hepsini vermez.

madem zorlanırız diyor evi de kredi bitene kadar kiraya verelim krediye katkısı olsun de
boylece eve de kimse çöreklenemez
Bunu ben de düşündüm ama buna güvenip kredi çekersek bir de üstüne kirayı alamazsak durum çok fena olur ben de çalışamıyorum daha 1 sene çalışamayacağım malum.

Ben de böyle düşünüyorum,babam gençliğinde çok kazandı,çok harcadı.Sonra ben tam genç kızken bunun bedellerini çok ağır ödedik,çocuğumun da bunu yaşamasını istemiyorum.Çok şükür bu kadar gelir varken ben niye biriktirmeyeyim değil mi ?yarın çocuğum ünv. gidecek vs bir kenarda paramız olsun.

ya ben en çok dikkatimi çeken 985.000 TL yi 2+1 125 m2 bi eve mi vereceksiniz yanlış mı anladım?
Hayır arkadaşım doğru anladın 985.000 2+1,125 m2.İstanbul'da azıcık yaşanacak bir ev ararsan maalesef böyle.En azından bizim iş yerlerimize yakın muhitler..

Etmez arkadaşım,Allah var esirgemiyor benden de harcadığıma gezdiğime karışmaz ama maaşının tamamını bana verirse ailesine arkadaşlarına verdiği ortaya çıkacak onun için hepsini vermez.
o zaman sende gereksiz harcamalar adı altında fazladan alıp kenara koyacaksın cnm.

Hayır arkadaşım doğru anladın 985.000 2+1,125 m2.İstanbul'da azıcık yaşanacak bir ev ararsan maalesef böyle.En azından bizim iş yerlerimize yakın muhitler..

yani muhtemelen avrupa yakası şişli tarafınından bahsediyorsunuz ama çook gene yaa ben bi kaç yıl önce bu fiyata iş arkadaşımın villa aldığına şahit oldum bi hayli fazla paraa

yani muhtemelen avrupa yakası şişli tarafınından bahsediyorsunuz ama çook gene yaa ben bi kaç yıl önce bu fiyata iş arkadaşımın villa aldığına şahit oldum bi hayli fazla paraa
Ayrıntıya girmeyeyim canım, güzel bir yer,kreş hemen 10 adım mesafede site içinde,bu çalışırken bana kolaylık olacak,çocuk parkı,merkeze yakınlık ıvır zıvır eklenince sonuç ortada. Bence de çok para ama ne yapalım bıktık her gün 3 saat yol cekmekten.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…