Evde kedisi olanlar yardım ?

Benim bir oğlum vardı. Tatile giderken arkadaşıma bıraktığım ve muhtemelen beni aramak için evden kaçan. Aslında sokak kedisiydi kendisini sahiplenmiştim. Kız kardeşini arkadaşım sahiplenmişti. O uyuyamıyordu dişinin sesinden ben bıraktığı kokular nedeniyle herşeyi koklar olmuştum Ama çok seviyordum herşeyine razıydım karakuzumun. Bak yine bir özlem oturdu yüreğime.
Bu arada parazit aşısı diyenler olmuş onun için eve damla alırsan ekstrem bir hastalık olmadığı sürece yılda 1 veteriner görüyorsun aşılara. Mamada kaliteli kullanırsan çok tüğ dökmez. En azından benim eşim kediden daha fazla döktüğü için kedininki görünmüyordu sanırım Ben kokulu kumludan kullanıyodum ama tuvaleti kapalıydı. Artı sandalyelerim deri tarzıydı mefta oldu. Belirli birşey seçer bu perdeniz olabilir, koltuğunuz, baza başlığınız veya benimki gibi sandalyeleriniz ve onun üstünde doktora yapar. Ama inanın insanın gözü görmüyor onları hatta gülüyorsunuz çoğu zaman bak sıpaya ne yapmış diye.

Sorulara cevap veriyorum.
-Tüy döker. Çok mu az mı kişisel olmakla birlikte longhaire göre daha az göze çarpar. Kedi tüyleri yapışır, köpeklerinki gibi uçuşmaz. Temizleyici rulo yada silikondan yapılmış statik elektrikle tüyleri çeken aletler var onlardan gerekir. Eğer süpürgenizin çekiş gücü düşükse koyu renkli halılarda göze çarpar. Parke süpürürken açılan o kıllı yerle halıları çeke çeke süpürmeniz gerekir.
-Düzenli bakım yapmaz veterinerler, güzellik salonu mu orası? Senede 1 karma ve kuduz aşısı, kış harici 3 ayda 1 dış parazit, ölene kadar 3 ayda1 iç parazit sağaltımı yapılır. Başka hastalığı olur mu olmaz mı? Kimse bilemez.
-Dişi kediler köpekler gibi regl olmazlar.
-Kızgınlık zamanları için evet çok ses çıkar. Dişiyse daha da ses çıkar. Sesine hiç birşey yapamayıp geçmesini beklersiniz. Çözümü kısırlaştırmadır.
Erkek kedilerde de bağırma olur. Daha çok evden kaçma ve işaretleme yaparlar. Leş kokar. O kokuyu bir kere almanız ömrünüz boyunca yeter. Beyniniz yoldan geçerken bile aa burda erkek kedi var kızgınlıkta diye uyarı verir.
Erkek kedilerin işaretleme yapmadan kısırlaştırılması önerilmez. Testosteron idrar yolları gelişimini sağladığı için.
Dişi kedilerin de kızanda kısırlaştırılması önerilmez.
Evde bağırış çağırış, işaretleme istenmiyorsa dişi kedi alıp vücut gelişimini tamamladığında, hiç kızgınlık görmeden kısırlaştırılması en mantıklısı.
-Daha küçük olduğu için ince taneli bentonit almanız lazım 6 aya kadar. Daha sonra değiştirirsiniz. En iyi kum şu an çam peleti bence. Bentonitte alerji riski var. Kristal kumlarda da kansorejen maddeler.

Ek bilgi: Evi dağıtacak. Koltuklar, perdeler, halılar, bazalar hep yoğurulacak. Tırnak izi olacak. Bu kabulle alın.

yani karşılayacak maddi gücümüz var çok şükür, ama yorumunuzu okuyunca bir vazgeçmedim değil yine de. teşekkürler

Kum mır mır kullanıyorum çok memnunum.
Kapalı tuvalet alın açık tuvalette büyüdüklerinde üstünü kapatayım derken dışarı kul atabiliyorlar.
Temiz baktıktan sonra koku olmuyor inanın tuvalet pis bırakılırsa kokar.

şimdi baktım bentonit ve silika farkına. evet nette sanırım bentonit olanların iri taneli olanlarına taş demişim ben

hangisi daha az koku yapar? ve kapalı tuvalet mi kullanıyorsunuz?

Silika kullanmadim ama bentonit ince ve kalin kullandim ikisinde de gozle gorulur bir fark yoktu tabi markaya gore de degisiyor durum.
Ben suan ince taneli kullaniyorum kedime,daha iyi topaklaniyor ama etrafa daha cok dagiliyor. Dagilma ve koku için kapali tuvalet+ tuvalet onu paspasi iyi oluyor, onlari kullaniyorum. Kedinin tuvaleti oturma odamizda duruyor ustelik oyle rahatsiz edici bir kiku olmuyor zaten hemen temizliyorum ben bekletmiyorum gordugum zaman, evde degilsem bile ogun eve gelince hemen tenizlerim.

Erkek kedi eger kisirlastirilmadiysa koku birakir,isaretleme yapar.
Arkadasim veteriner, kedim erkekti ve ne zaman bize gelse az daha buyusun koku birakmadan kisirlastiralim derdi
Sevgisi vs cok guzel evet ama bakimi o kadar kolay degil ozellikle shorthairlar da saglik problemleri oluyor genelde.

Ben 1 yol shorthair baktım dışı çok fazla tüy dökmedi mevsim geçişlerinde doktu onunda şampuani var zaten mama yiyor sürekli biz kum kullandık kokulu kumlr var iş kokuyu örtüyor kızgınlık dönemi içinde ya kisirlastircakainiz yada eslestircekainiz sağa sola işaret bırakmadı bizimki çiğ et tarz o ürünleri vermiceksiniz birde sakatat 3 ayda bir parazit aşıları oluyor birse

ya biri daha yapmış düzenli bakım yaptırılmaz diye ama eski yaşadığım şehirde yakında veteriner vardı. petshome diye geçiyordu. bildiğin kuaför gibi kuyruk oluyordu kapısında. tırnaklarını kesip, yıkayıp tarayıp tüylerini kabartıp alıyordu sahipleri bir nevi güzellik salonu işte miss

gelişimini tamamladığında kısırlaştırma demişsiniz de, belli bir ayı var mı acaba? mesela kaç yaşında çiftleşmek isterler? 2-3 aylık çiftleşmez inşaallah teşekkür ederim diğer bilgiler için.

Kediler sürekli yıkanmaz bu kürkünden tahribata sebep olur. Tırnaklarını kendiniz de kesebilirsiniz. Biz sene de 1 kez yıkıyoruz. Oğlum hep süt gibi kokuyor Mamada da ND tavsiye ederim.

nasıl problemler? bazı cinslerde yazmışlar ama bu cinse herkes bakımı kolay ev kedisi demiş. kafam karıştı.

Kediler sürekli yıkanmaz bu kürkünden tahribata sebep olur. Tırnaklarını kendiniz de kesebilirsiniz. Biz sene de 1 kez yıkıyoruz. Oğlum hep süt gibi kokuyor ❤ Mamada da ND tavsiye ederim.
senede 1 mi? ben haftada bir diye düşünmüşüm. aman aman

nasıl problemler? bazı cinslerde yazmışlar ama bu cinse herkes bakımı kolay ev kedisi demiş. kafam karıştı.
senede 1 mi? ben haftada bir diye düşünmüşüm. aman aman
[/QUOTE]
Ooo asla. Kediler sık yıkanmaz. Tüylerine büyük zarar. Zaten kirlenen bir hayvan değil araştırın göreceksiniz.

Yıllardır kedi bakıyorum. Çoğu da tekir, sarman yani kısaca sokak kedisiydi. Hatta zaman zaman da geçici olarak baktığım için adım kedi anasına çıktı
Şimdi tüy dökme olayı uzun tüylü ırklarda daha çok olur ama her kedi illa tüy döker. 2 günde 1 evi süpürecekseniz hiç bir sorun yaşamazsınız bence. Zaten bi yerden sonra alışıyosunuz.
Öyle her ay bakımlı bi durum yok. Bakım işleri falan çok kedilere göre değl bence. Ben tırnaklarını kesebildiğm içn sorun yok ama uzadıkça tırnaklarını kesmeniz genel olarak yeterli olacaktır. Bi de tarak alırsınız eve. Ohh mis.
Regl olayını görmek bana hiç kısmet olmadı ilginçtir. Tek söyleyebileceğim eğer alerjik bi bünye iseniz erkek kedinin dişi kediye göre alerji yapma ihtimali daha yüksek. onun dışında da tamamen tercih meselesi.
Bizim kız şu anda kızgınlık döneminde. Çıkmak üzere diyebilirim. Şu son 3-4 gün cidden eziyet gibi geçti. Gece uyanıp uyanıp evi inletircesime miyavladı. Bi ara ağlayacaktım. Sokağa salasım geldi o derece ama kısa sürdü ve şu an daha sakin. Fakat şunu da eklemeliyim ki kızgınlık sürecinde inanılmaz sevecenleşiyorlar. Tadından yenmiyor.
Valla biz hiç işaretleme sorunu yaşamadık ama şu an benimle olmayan kedim babamın yattığı yatağa işemişti. İlk ve tekti. Sanırım babamı sevmedi. Ama esas işareti benim perdeleri de bıraktılar. Evime gelen tüm kediler perdeleri de saldırdı.
Tuvalet için ben ince taneli kumlardan alıyorum. Markaya göre yapışma, tozutma vs sorunlar olsa da benim en büyük kriterin topaklanma durumu. Temizlemesi gerçekten kolaylık. Umarım biraz da olsa faydam olur. Gerçekten çok renkli bir hayatınız olacak net bir şekilde.

Bobrek,solunum ve eklem problemleri olabiliyor shorthair cinsinde.
Bnm hulusi tam bir ev erkegiydi :) uysal sakin,ev yemeklerine sulanmayan, esya perde tirmalamayan cok iyi bir kediydi ama solunumunda problem vardi ve daha once yazdigim gibi pasakliydi ya..titiz biriyseniz kakasini ortuyor mu diye iyice sorun bakin cidden onemli o..
Bigun gunduz evde biraktim 4-5 saat kadar, kumuna 5 kere kaka yapmis, hicbirini kapatmamis, oylece cikmis Hali yerler duvarlar, of korku filmi gibiydi..2 aylik olsa yine normalmis bu durum ama 5 aylikti bunlari yaptiginda..
iki de cocugum var, o gun dedim ben dayaniyorum, onun hayri icin burdan gitmesi lazim,simdiki sahibi arkadasim oluyor,hijyeni cok takmadigi icin ikisi de mutlu.

Pet kuaförlük hizmeti de verilebilir ama o ayrı.
Belli bir ayı yok, hayvana göre değişmekle birlikte yüzde 70 kadarını tamamlaması minimum beklenen süre. Bazı hayvanlar 5 ayda tamamlar bazısı 10 aylıkken. Tahmini 8-9 aylık diyebilirim.

Cinsi hakkında fikrim yok benimki baya uzun tüylü. Yine de tüyleri ne kadar kısa olursa olsun mevsim geçişlerinde hepsi tüy döküyor. Düzenli tarayarak aza indirebilirsiniz.
2-3 ayda bir iç dış parazit aşıları ve 3 ayda bir senelik aşıları oluyor. Bulunduğunuz şehre göre fiyatlar değişiklik gösteriyor. Benim bulunduğum yerde iç-dış 100 lira, diğer aşılar da 100er lira.
Benim oğlum var, kızgınlık döneminde bana sıkıntı çıkarmadı, yaşını bekledim ve veterinerimiz kısırlaştırılabilir dediğinde kısırlaştırdık. Bir defa koku bıraktı ama çok şiddetli değildi. Sonra da kısırlaştırdık, genel olarak baya sorunsuz geçti. Kısırlaştırmayı düşünmüyorsanız çok sıkıntılı. İşaretleme de yaparlar, koku da bırakırlar ve saatlerce bütün gece miyavlarlar.
Ben ince taneli topaklaşan kedi kumu kullanıyorum. Taş hiç kullanmadım ama çok iyi olmadığını biliyorum. Düzenli temizlerseniz çok pahalı bir kedi kumuna gerek olmadan orta fiyatta kedi kumunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Kaliteli mama yedirmeye özen gösterin, ilerleyen yaşlarında bir sürü hastalık çıkabiliyor özellikle market mamaları ve ucuz mamalar yüzünden.
Cins olduğu için tırnaklarını rahatlıkla evde siz de kesebilirsiniz muhtemelen. Kediler zaten yıkanmaz, yıkanmaktan hoşlanmazlar da. Evde duran, dışarıya çıkmayan bir kedinin yıkanmaya ihtiyacı yok zaten, tertemizler. Hele bir de yeni serilmiş çarşaf üstünde yattıklarında, oh! Mis gibi kokuyorlar.
En önemlisi ömürlük bakacaksanız sahiplenin, size alıştıktan sonra onu yarı yolda bırakmayın. Kendinizden tamamen eminseniz onun ailesi olun. Size ona verdiğinizden daha da çok mutluluk getirecek.

benim elvanım kuzum yaşında regli olmuştu. çok eminim çünkü üzerimde beyaz tişört varken pembiş pembiş genç kızlığa adım atmıştı sarı papatyam. sonrasında kısırlaştırdık, rahim iltihabı vardı. 10 yıldır beraberiz. onsuz uyuyamam. beni hayatımda hiç kimse onun kadar sevmedi, onun kadar merak etmedi. bahçeye çıksam camdan gözüyle beni takip eder. sokağı dönsem, evde kapıya koşar beni bekler. (kızım söylüyor)
ben dişi kedileri daha çok seviyorum ama daha hırçın oluyorlar erkek kediler biraz daha şapşik oluyorlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…