Evde kedisi olanlar yardım ?

Ben de yakın zamanda kedi sahiplendim. Daha 1 ay oldu, yani çok tecrübem yok. Ama yine de yazacaklarım var.

Çok çok iyi düşünerek sahiplenin. Çünkü kumuyla, aşısıyla bitmiyor olay.
Benim kız ilk karmadan sonra hastalandı. Kusma, gaz problemi, halsizlik...
Sokaktan kaçırmıştım kendisini :) o yüzden biraz beklediğim bir şeydi. Ama bu kadar yıpratıcı olacağını düşünmemiştim.

Röntgen, test, ilaç ücretleri zaten pahalı.
Diyet yapıyor şu an, mamayı dümdüz koyamıyorum önüne.
Çok sancı çekiyor ve kucaktan inmek istemiyor. "Asla çocuk istemiyorum" diyen ben bir anda kolik bebek annesi gibi oldum yani.

Pişman mısın derseniz, değilim. Çok seviyorum, çok üzülüyorum o acı çektikçe.
Ama ishal olup poposunu açık renk halıya sürttüğünde, bklu patisiyle eşofmanıma bastığında hayatı sorguladım bir süre.
Yani iyi kötü her şeyini düşünerek alın.

Sağlık problemi olmadığı sürece de bakımı zor değil bence.
Ben küçük taneli bentonit kullanıyorum. Biraz büyüyünce çam peletine geçeceğim. Çünkü bentonit hem eve dağılıyor hem de tozutuyor.
Kumunu düzenli temizlerseniz koku sorunu da yaşamazsınız.

Umarım banlanmam ama suzionline'ı takip edebilirsiniz. Hem blog yazıları var hem instagram hesabı. Bakım, ihtiyaç ve masraf konularında bilgilendirici içerikleri var.

Ufaklık ve kendiniz için en doğru kararı verirsiniz umarım

Hayır. Öyle bir tavsiye yok.
[/QUOTE]
benim 2 veterinerim var ikisi de aynısını söyledi ve çevremden de kedi sahiplerinin veterinerlerinin onlara tavsiyelerinden hep öyle duydum.1 doğum rahim ve memede kanseri ve kistleri önlüyormuş.

Hayır. Öyle bir tavsiye yok.
benim 2 veterinerim var ikisi de aynısını söyledi ve çevremden de kedi sahiplerinin veterinerlerinin onlara tavsiyelerinden hep öyle duydum.1 doğum rahim ve memede kanseri ve kistleri önlüyormuş.
[/QUOTE]
Hayır kızgınlığa girince östrojen seviyesinde değişiklik oluyor ve bu rahim kanseri ve meme tümörü riskini arttırıyor. Bunu yapıp bir de doğum yaptırmak hormonal döngü değişikliğinden dolayı riski azaltmıyor. Dişi kedi ve köpekler de üretim yapma hedefi yoksa ilk kızgınlıktan önce kısırlaştırmak en mantıklısı. Bazı görüşlerde kızgınlığa girip tamamen dişilik özelliğini kazansın çıktıktan sonra kısırlaştırın diye söyler. Araya doğum sokun diyen veteriner hekim var mıymış?

Hayır kızgınlığa girince östrojen seviyesinde değişiklik oluyor ve bu rahim kanseri ve meme tümörü riskini arttırıyor. Bunu yapıp bir de doğum yaptırmak hormonal döngü değişikliğinden dolayı riski azaltmıyor. Dişi kedi ve köpekler de üretim yapma hedefi yoksa ilk kızgınlıktan önce kısırlaştırmak en mantıklısı. Bazı görüşlerde kızgınlığa girip tamamen dişilik özelliğini kazansın çıktıktan sonra kısırlaştırın diye söyler. Araya doğum sokun diyen veteriner hekim var mıymış?
[/QUOTE]
ilk kızgınlıkta çiftleştirip (yeterli büyüklüğe geldiğinde) 1 doğum yaptırıp sonra kısırlaştırmayı tavsiye eden dediğim gibi 2'den fazla duydum.tek olsa yanlış duymuşum der geçerim ama işte

ilk kızgınlıkta çiftleştirip (yeterli büyüklüğe geldiğinde) 1 doğum yaptırıp sonra kısırlaştırmayı tavsiye eden dediğim gibi 2'den fazla duydum.tek olsa yanlış duymuşum der geçerim ama işte
[/QUOTE]
Yok hayır. İlk kızgınlıkta sağlıklı bir annelik de olmuyor. Yavrular sağlıksız olabiliyor, küçük kalabiliyorlar, anne ilgilenmiyor vs gibi nedenlerle ilk kızgınlıkta hamile kalmaları genel kural olarak önerilmez. Hamilelik 2.kızgınlıkta en uygunudur. Siz veterinerlerinizin dediklerini biraz sorgulayın. Literatür böyle değil çünkü.

Yok hayır. İlk kızgınlıkta sağlıklı bir annelik de olmuyor. Yavrular sağlıksız olabiliyor, küçük kalabiliyorlar, anne ilgilenmiyor vs gibi nedenlerle ilk kızgınlıkta hamile kalmaları genel kural olarak önerilmez. Hamilelik 2.kızgınlıkta en uygunudur. Siz veterinerlerinizin dediklerini biraz sorgulayın. Literatür böyle değil çünkü.
[/QUOTE]
benimki 6 yaşında küçük tosuncuk , çok şükür 4 de torun sahibi kadınım o zamanlar( 5 sene evvel) evden apartmana çıkıyorum diye çıktı hamile kalmış..atlattık o evreleri çok şükür işte bu yüzden Allah korusun hastalığı falan olursa tek veterinere gitmiyorum para tuzağı olursa diye.bu veterinerler de sokakta yaralı bulduklarımı götürmek için bulduklarım aslında.

3 kedim var, British Shorthair, British Longhair ve Maine Coon... her biri değişik, shorthair olan erkek çok sakin butun gun yatar tertemizdir asla bi yeri kirletmez, Maine Coon da erkek, çook uzun tüylü hatta profilimde fotosu mevcut bakabilirsin tüylere, çok pasaklidir çok topladim arkasını, arsizdir yüzsüzdür yatar önüne sev beni diye çıldırır, longhair olan da kiz, çok şirret çok fena cok da sevgi manyağı, hem bize sirnasir hem diger ikisini yalar bütün gün o da temizdir hic bir yerde pisligini görmedim... senede iki kez tüy dökme dönemleri olur uzun tüylü daha cok belli olur kısaya göre.. evimde hali yok cocuk odasi haricinde, perdelerim ipli perde bu konuda sorunum yok ama yemek masasinin deri sandalyelerini mahvettiler, bu da maalesef longhair kizim gelince başladı... o yaptı ve obur ikisini alistirdi... yemek yerken karismazlar gelip istemezler, mutfak yemek odasıyla ve oturma odasiyla bir ve kapısı yok ama tezgaha asla çıkmazlar.. kendi aralarında oynarlar yatarlar kalkarlar... aşılar senede bir, parazit damlaları ve tabletleri 3 ila 6 ayda bir.. ben kisirlastirmaktan yanayım, zavallilara eziyet etmenin anlami yok... herhangi bi hastalık olayimiz çok şükür olmadı... o yuzden o konuda birsey diyemicem.. kum konusuna gelince yurtdisindayim ve karbon kontrollü bir kum kullanıyorum hic koku yapmıyor ama trde yok... arkadaslar tecrubelerini yazar o konuda... 3ü de benim evladim deli oluyorum onlara cooook seviyorummm

tırnaklarını kestirmek bir şey değiştirir mi bilemedim

öncelikle derim ki evlat gözüyle görebilecekseniz sahiplenin çünkü
tüyleri muhakkak dökülecek tüy dökmeyen kedi yok ama kaliteli mama ile beslerseniz sıkıntı olmuyor
eşyalarınızı kıracak dökecek herşeyi fittikleyecek özellikle ilk 1 yıl aşırı meraklı oluyorlar keşfediyorlar 3 yaşında çocuk gibi düşünün hiçbir farkı yok
arada oyuna dalıp tuvaletlerini kaçırabiliyorlar yavruyken özellikle
perdelerinizi koltuk ve halılarınızı tırmalayacaktır ama ona tırmalama tahtası alırsanız ve alıştırırsanız sıkıntı olmaz tırnaklarınıda düzenli kesebilirsiniz
ayrıca bu araba değil ki bakıma sokasınız onlar hergün kendilerini temizliyor inanın bizden daha temiz ve titizler
ilk aldığınızda veterinere götürün kayıt açsın sonra o sizi arayacaktır aşı vakti geldiğinde zaten
iyi bir kum kullanırsanız eve dağılma ve koku sorunu yaşamazsınız ben çam peleti kullanıyorum çokkk memnunum tavsiye ederim ne koku ne eve dağılma var kum kabı salonda olduğu halde
ve son olarak sahiplendikten sonra lütfen bahanelerle (alerji,çalışıyorum vede tüm gün yanlız ilgilenemiyorum, taşınıyorum) onu başkasına vermeyin onlar aynı çocuk gibi çok hassaslar ve insanlardan daha bile duygusallar
inanın asla pişman olmayacaksınız buna emin olabilirsiniz

Selam . Bende yıllardır kopek besleyen biri olarak kedinin evde daha temiz olduğunu düşünürek. Cins bir kedi sahiplendim.
Daha sonra birtane daha
Genel olarak temizlerdi, ilk sefer bebeği erken alırsanız annesinden kum kapama olayini çok görmedikleri için kapamaya biliyorlar.
Mamayı advance kullanıyordum ama kedi iki olunca , toptancidam kg su 20 lira olan bir mamaya geçtik. Benimkiler istahlilar, mama tüy dönmediği sürece problem yok bence. Kumu ayda bir döküyorum, yenisi ile degistiriyorum. Bu ara silikayi önereni çok duydum fırsatım olursa denemek istiyorum.
Kum orta hali 10 litresini 25 e falan alıyorum my cat . Gayet güzel. Kokmasın derseniz , aktif karbonlu kullanabilirsiniz.

Mama ne kullanıyorsunuz?
Memnun musunuz?

Bizim nasil mevsimsel saçlarımiz doküluyor onlarinda dokuluyor hergun tuylerini taramaniz gerek
Arkadasıniz asilarini yaptirmiş olabilir aylik ve senelik asılari vardır
Evde koku olmamasi icin çisinde ve kakasindan dolayi koku olmamasi için temizlemek gerek ve tabiki kaliteli mamayla beslenmedi gerek wiskas gibi uyduruk mamalar almamaniz gerek çünkü çok tuzlu
Yani ayni bizim aylik bakimlarimız gibi onlarinda bakimlari vardir eger gercekten eminseniz alin alip sonra da hayvancagızı ben bakamiyorum diye geri vermeyin cünkü onlarda can uzuluyorlar

Merhaba. Konum taşınmış ve ben de banlanmış olduğum için son mesajlara cevap veremedim. Kusura bakmayın.

Arkadaşlar kedimiz geldi. Bugün 3. Gün bitti. 2 gündür hasta. Yani ilk geldiği gün iyiydi. Sonra sürekli uyumak istiyor. Hareketsizlik iştahsızlık derken veterinere götürdüm dün. Antibiyotik başladı iğne. Sıvı prebiyotik mama verdi şırıngayla verelim diye. Onu yedikçe kustu. Bu sabah içirdik şırıngayla. 2 defada tüm yediklerini kustu. Götürdük tekrar. Diğer veteriner parazit olmuş ve kansız dedi ağzına bakarak. Kilo kaybı da varmış. Zaten hepi topu 700gr. Serum taktılar. Antibiyotik vitamin falan. Bazen dehidrasyondan kaybediyoruz dedi çok korktum. Başına gelen var mı ya, daha 6-7 haftalıkmış. Çok minik.

Bunlara ek olarak diyet önerdi mi veteriner?
Benzer şeyler yaşamıştık biz de. Parazit kaynaklı kusma, gaz ve ishal vardı. İlaçlara ek olarak beslenme düzenini değiştirdik 15 gün kadar. Pirinç lapası hazırlayıp çok az yaş mamayla karıştırıp azar azar ve sık sık veriyordum. Kusma sorununu böyle halletmiştik. Yediklerini sindirebilmeye başlayınca gücü de yerine gelmişti.
Bizimki 10-11 haftalıktı, yaklaşık 20 günde toparladı.
Sizinki küçükmüş, bu yöntem belki hastalığına da uygun değildir bilmiyorum ama bir sorun isterseniz veterinerinize.

Hayır hiç böyle bir şeyden bahsetmedi. Yoğurt verebilirsin dediler sadece. Bugün serumdan sonra da zorlamayın yemek yemesi için dediler
rahat rahat kaybedebiliriz diyorlar, anlamıyorum
İlk götürdüğümde hatta, alışma evresinde daha sürekli alıp elinize buraya gelmeyin dedi hadsiz.
şımartmayın alıştırmayın diyor. Yahu belli ki hasta bana kalkmış ne diyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…