Eşinizin ailesini kendi aileniz gibi görüyor musunuz ?

toplumsal bir yara bence hatta bu, ustelık erkek bunlar ıle sorumlu degılken bız, esımızın aılesı ıle ıyı anlasmak gorusmek hatta onların herseyı ıle ılgılenmek zorundayız kafası oluyor. mimar olsanız da, köyde bir gelin olsanız da, gelin sıfatıyla sırtımıza dogurmaktan temızlık yapmaktan yemek yapmaktan guzel gorunmekten tutumlu olmaktan tutun da, her turlu kıyaslama ve beklentı ıle yük veriyorlar

Ve ek olarak kendileri yetmezmiş gibi bilmem kaçıncı kuşaktan ıbının dıdısına gitmenizi beklemeler , kendi ailenizden önce onlara gidilme isteği ayıp olurlar , laf söz olurlar ....

Gitmediğiniz bir ortamda bırakın nerede gelin diye sormayı adınızı bile hatırlamayan insanların abartılı bir şekilde durmadan seni sordular diye geri dönen laflar ....

Evlenince sadece kendi hayatları olduklarını ve aileye +1 kimsesiz biri katıldı kafaları...

Ay yaz yaz bitmez.

Ben göremiyorum. Gören var mı gerçekten merak ediyorum. En başında iyiydim aramak için can atardım ama daha sonra soğuttular üç kez arasam dördüncüyü neden aramıyorsun serzenişine geçtiler. Arama sıklığım asla yetmedi. Ve öyle uzun aralıklarla da değildi iki günde bir kayınbabam ayrı kaynanam ayrı arıyordu. Ve saatlerce konuşuyorlardı.
Artık biz senin anne babanız bizde öyle bizde şöyle. Zamanla bunalttı beni bu durum. Aleni bir şekilde söylemediler ama eşim huzursuz oluyordu.
Ve çok farklı iki kültürdeniz her aramada farklı bir adetlerinden bahsettiler. Ben daha rahat yetiştirildim baktığımda onlarda hayat sanki görevlerle yürütülüyor. Personel görev listesi gibi listem vardı sanki bir ara. Asla anlayamadım onları onlar da beni.
Örneğin bi cenazemiz oluyor tam bir hafta boyunca başın sağ olsun diye arıyorlar. Aynı kişiler arıyor bu arda.
ben de herhalde konuştuklarını unutuyorlar diyordum dilediniz ya sorun yok diyorum alınıyorlar konuşmak istemiyorum diye.
Beni yanlarına çağırıyorlar rahat edemem diyorum buna da alınıyorlar bizi sevmiyor diye.
Neyse orda kendi adetlerin buraya gelince de bizim adetlere uyarsın diyorlar.
Her şeye ama her şeye alınıyorlar. Ben de tedirgin oluyorum her konuşmada huzursuzluk çıkacak diye. Böyle olunca konuşmaları azalttım eşim en başında anlamasa da daha sonra anlayış gösterdi. Ailesinin saçmaladığını görüyordu çünkü ama ona kalsa onlar da öyle görmüştü kendi çocuklarına da aynısını yapıyorlardı bana özel değildi.
Ama ben onların çocuğu değilim onlar da benim anne babam değil. Sorsan gelin pek kıymetli.
Bizde hediyeleşme vardır yani büyük küçük içinden ne gelirse alır ebeveynler. Bir tane bir şeylerini görmedim şimdiye kadar ha almak zorunda değiller tabii ki. Sinirime giden külfet olan konularda hiç ağızlarını açmamaları.
Ev alacaklar altınları istediler tuhaf gelse de kabul ettim yeter ki beni rahat bıraksınlar dedim. Bir sıkıntım olursa zaten kendi anne babam arkamda.
Yani saygımı da bozmadım hiç sadece farklılıklar var ve onlar gibi olamıyorum olmak da istemiyorum açıkçası her şey kurallı çünkü.
Eşim onlara karşı eski sevgimin olmadığını biliyor sebeplerimi de sunuyorum anlıyor ama üzülüyor muhtemelen. Yine haftada bir arıyordum ki o bile fazla bence. Şimdi hamile olduğumu öğrendim öncesinde düşüklerim var eşim anne babamın adı geçti mi ürküyorsun ama asgari düzeyde sevginin geri gelmesi lazım kabuk etmesen de onlar da senin ailen artık diyor. Sıkıldım artık gerçekten bu durumdan. Ve insanlar için gelin olmakla damat olmak aynı şey değil beni gün aşırı saçma sapan aradıkları gibi damatlarını arayamıyorlar mesela.
Üç sene oldu son zamanlarda rahatsız etmiyorlardı ama şimdi bebek girince araya telefona girişeceklerdir eminim. Bekliyordum da zaten.
Siz nasılsınız eş ailesiyle ?
Eşiniz ilişkilerinize karışıyor mu ?
Ve siz benim yerimde olsanız ne yapardınız ?
Görmeye çalıştım ama pek mümkün olmadı.

Ben göremiyorum. Gören var mı gerçekten merak ediyorum. En başında iyiydim aramak için can atardım ama daha sonra soğuttular üç kez arasam dördüncüyü neden aramıyorsun serzenişine geçtiler. Arama sıklığım asla yetmedi. Ve öyle uzun aralıklarla da değildi iki günde bir kayınbabam ayrı kaynanam ayrı arıyordu. Ve saatlerce konuşuyorlardı.
Artık biz senin anne babanız bizde öyle bizde şöyle. Zamanla bunalttı beni bu durum. Aleni bir şekilde söylemediler ama eşim huzursuz oluyordu.
Ve çok farklı iki kültürdeniz her aramada farklı bir adetlerinden bahsettiler. Ben daha rahat yetiştirildim baktığımda onlarda hayat sanki görevlerle yürütülüyor. Personel görev listesi gibi listem vardı sanki bir ara. Asla anlayamadım onları onlar da beni.
Örneğin bi cenazemiz oluyor tam bir hafta boyunca başın sağ olsun diye arıyorlar. Aynı kişiler arıyor bu arda.
ben de herhalde konuştuklarını unutuyorlar diyordum dilediniz ya sorun yok diyorum alınıyorlar konuşmak istemiyorum diye.
Beni yanlarına çağırıyorlar rahat edemem diyorum buna da alınıyorlar bizi sevmiyor diye.
Neyse orda kendi adetlerin buraya gelince de bizim adetlere uyarsın diyorlar.
Her şeye ama her şeye alınıyorlar. Ben de tedirgin oluyorum her konuşmada huzursuzluk çıkacak diye. Böyle olunca konuşmaları azalttım eşim en başında anlamasa da daha sonra anlayış gösterdi. Ailesinin saçmaladığını görüyordu çünkü ama ona kalsa onlar da öyle görmüştü kendi çocuklarına da aynısını yapıyorlardı bana özel değildi.
Ama ben onların çocuğu değilim onlar da benim anne babam değil. Sorsan gelin pek kıymetli.
Bizde hediyeleşme vardır yani büyük küçük içinden ne gelirse alır ebeveynler. Bir tane bir şeylerini görmedim şimdiye kadar ha almak zorunda değiller tabii ki. Sinirime giden külfet olan konularda hiç ağızlarını açmamaları.
Ev alacaklar altınları istediler tuhaf gelse de kabul ettim yeter ki beni rahat bıraksınlar dedim. Bir sıkıntım olursa zaten kendi anne babam arkamda.
Yani saygımı da bozmadım hiç sadece farklılıklar var ve onlar gibi olamıyorum olmak da istemiyorum açıkçası her şey kurallı çünkü.
Eşim onlara karşı eski sevgimin olmadığını biliyor sebeplerimi de sunuyorum anlıyor ama üzülüyor muhtemelen. Yine haftada bir arıyordum ki o bile fazla bence. Şimdi hamile olduğumu öğrendim öncesinde düşüklerim var eşim anne babamın adı geçti mi ürküyorsun ama asgari düzeyde sevginin geri gelmesi lazım kabuk etmesen de onlar da senin ailen artık diyor. Sıkıldım artık gerçekten bu durumdan. Ve insanlar için gelin olmakla damat olmak aynı şey değil beni gün aşırı saçma sapan aradıkları gibi damatlarını arayamıyorlar mesela.
Üç sene oldu son zamanlarda rahatsız etmiyorlardı ama şimdi bebek girince araya telefona girişeceklerdir eminim. Bekliyordum da zaten.
Siz nasılsınız eş ailesiyle ?
Eşiniz ilişkilerinize karışıyor mu ?
Ve siz benim yerimde olsanız ne yapardınız ?
Görmüyorum görmek istemiyorum görmeyeceğim gormeyecekler .....

• Beğen
Reactions: Gao
aslında doğu olmasına da gerek yok. bazı aileler böyle maalesef. biz bırbırımızı sık aramayız ama mesela esım der ki babanı aradın mı, ya da ben bugun evde ısım cok ıkı gun sonra gıdelım derım o bana sasırır . derım kı. canım cıgerım ama benım once bır ısım evım evlılıgım var yahu derim. o, önce ailem, annem, babam dıyen kendını hep yoksayan bırı oldugu ıcın, kadınların cogu da aileci oldugu ıcın ve ben cok fedakar ılgılı olsam da bagımlı bır evlat olmadıgım ıcın, ona bu durumum garip gelir.

mesela babam benım evden gıder, esım ve hatta annesi el sallar camdan. bana niye sallamıyorsun der. ya annen bız evden cıkarken, camdan bakmadı derim eşim. yahu neden bakacak. ama onun annesi gece 1 bile olsa, anne eve geldik iyiyiz merak etme telefonu beklediğinden, benim ailemin beni benim de ailemi böyle durumlarda aramamı bekler eşim. garip gelir. ben onları garipsiyorum oysaki. 45-50 yaşına gelmiş bir cıocuk, annesi mi arar yahu. anne yola cıktık merak etme sen yat uyu bız eve gec gelecegız dıye. neymıs de annesı uyumazmıs merak edermıs. etmesın yahu. bırsey olursa allah korusun duyulur zaten.

dısardan gec gelsek esım arar annesını eve gec gelecegız bız dıye. ya da eve gelırız geldık dıye arar hatta bazen onun evıne cıkar. 40 sene bırlıkte yasamıslar, asırı bagımlılık da olmus. ayrıca garıp bır alıskanlıklıkları da var genel olarak. yolda su almayın ekmek almayın evden goturun durumu. herseyı cantasına beslenme koyar gıbı koymaya calısmak. gorumcem bıle amerıkada kalmıs cocuguna bıle sorar oglum yemek yıyebıldın mı, cocuk 8 senedır tek yasıyor yahu bır cok sehırde mesela ama ıstanbuldan ankaraya sana yastık aldım kargo yapayıp dıyecek bır kafa. ya da 30 yasında cocuguna kalkıp su vermek.

boyle bır aıle yapısında olunca, gel de uyum sagla ıste. o yuzden dıyorum benzer aıle yapıları o kadar onemlı kı. ha benım ılk evlılıgımde de cok farklılık vardı ama ınsanlar karısmazdı, beklentı olmaz, dedıkodu ya da elestırı olmazdı bu konularda. bunlar bır de farklılıkları kabullenmek, uyum saglamak, ya da tabırı caızse cenesını tutmak dedıgımız olayı da yapamıyor ıkıncı evlılıgımdekı aile yani.

ama dedıgınız gıbı uzakta yasarken sınırları koymak kolay. aynı sehır aynı semt hatta aynı mahalle olunca, hersey cok daha zor maalesef. bır de tabı kı kocada bıtıyor hersey. o mızmız, sessız, ya da anneci bir tıpse . sız ne yaparsanız yapın onlar dogru, haklı, makul, mantıklı seyler yapan ınsanlar oluyor onun kafasında ve gozunde her zaman.

yanı eş cok onemlı.
Gece biz geldik, gelmeyeceğiz diye arıyor mu? Amanın. Bağımlılık bariz dediğiniz gibi.

Aynen ben hamile iken de ölü dogumlarini anlatırdı.
Ay biz demi öyle olcaz acaba.
Yaşlı insanlar kendileri ne konuşmak istiyorlar ise onu anlatiyorlar
ben yaşlı ile de yaşamadım üstelik.

dedelerimin birini bilmem. birini cocukken kaybettim. babaanne 10 sene önce vefat etti ama 4-5senede bir gördüm

anneannem bile kaynanamdan küçük ve ben onu bile 4-5 senede bir görüyorum.

Gece biz geldik, gelmeyeceğiz diye arıyor mu? Amanın. Bağımlılık bariz dediğiniz gibi.
aynen . arıyor. aramazsa uyumuyor çünkü kaynanam resmen.

ya da bir kez aramadık, arabayı görmemiş sokakta. sabaha kadar uyumamış ve sonra sabah erkenden görümcemi gitmiş ve ben telefon edemiyorum sen ara, iyiler mi, eve geldiler mi diye demiş. sabahın köründe görümcem aradı, mecbur kaldım kusura bakmayın dediç zaten aramaz . onun yaptığı hata değil de, ah kaynanam. 4 cocugu ıle tamamen kopmus hatta mahkemelık oldu bes senedır. ıkı cocugu ama ozellıkle benım esıme takıntılı. gorumceme o kadar degıl hem kız evladı kendı duzenı olsun kafası var. erkege gelınce oyle olmuyor cogu anne maalesef, bızım toplumda. ayrıca esımle 40 sene aynı evde yasamıs. bagımlı hale gelmiş resmen.

• Beğen
Muhakkak her yerde vardır evet Kastamonu’ya gelin olmuş bir arkadaşım var onda da durum aynıydı. Ben de Karadenizliyim ama doğu Karadeniz bizde yok mesela böyle bir durum. 30 küsür yaşına gelmiş insanları doğru budur diye eğitmeye çalışıyorlar. Aynı durumu damatlarına yapamıyorlar ama :)
dama dediniz ya, aslında toplumdaki en buyuk sıkıntı bu. damata , mesafeli oluyorlar ama gelin olunca , her türlü fedakarlık bekleniyor, ya da kendilerinde her türlü hakkı da göruyorlar. aramak, karısmak, elestırmek, dedıkodu yapmak, yonetmeye calısmak...

ve yıne bır kadın bır kadına yapıyor bunu.

genelde kaynana. zaman zaman gorumce. zaman zaman elti... bızım toplumda, kadın kadının en buyuk dusmanı bence

benimki de iç Anadolu Kürtlerinden aynıdırlar muhtemelen. Siz nişanlı mısınız ? Öyleyseniz bütün rahatsızlıklarınızı şimdiden söyleyin. Ben nişanlıyken sevindirik olmuştum aman kimse üzülmesin. Sonra tahammülsüzleştim şimdi daha rahatım şükür. Ama devam etseydi çıldırırdım.yeni evleneceklere de söylüyorum perşembenin gelişi çarşambadan belli olur.
tüm uzmanlar şunu diyor :

ister hayatınızdaki insan, ister ailesi ile ne yaşıyorsanız sorun olarak; evlenince x 2 olur. mutluluk ise / 2 olur.

yani sorunlar çığ gibi büyür, mutluluk ise azalır.

ve bu gerçek. ve bunu yaşamadan, tecrübe etmeden farkedip ona göre doğru ilişkilere yönelsek keşke.

Doğrudur Kastamonu Tosya için duymuştum ben öyle. Diyorum ya buralarda yok en azından benim çevrem öyle değil. Kayın ailem de sabahları ciğer falan yiyor 😂insanın midesi kalkıyor vallahi. İlla seni de ortak ediyorlar her şeylerine komün gibi bir aile. Kimse birbirine küsmesin diye bir yere 7-8 aile toplanıp gidiyor. Kocaman adamlar kadın gibi trip atıyor acayip dişil hareketler. Ve saygı duymanı bekliyorlar bütün saçmalıklara. İnsan soruyor kendine seneler sonra bir imzayla hayatına girmiş insanların abuk sabuk şeylerine gerçekten bu kadar tahammül etmek zorunda mısın diye.
valla ben sabah sabah et yiyen kürtleri bilirdim ama Kastamonu'da garip bir alıskanlık var. benım annemler kanat bıle yemezken, benım hem de sabahın korunde neden dana yurek yemıyor olusum bıle garıp gelıyor. aaa neden yemıyor baskısı bıle oluyor.

cıdden bogasım gelıyor boyle anlarda. basit ama aslında kısının oz benlıgıne saygısızlık, hadsızlık . ve buna karısan, buna yorum yapan nelere yapar dıye dusunuyorsunuz dogal olarak.

Ve ek olarak kendileri yetmezmiş gibi bilmem kaçıncı kuşaktan ıbının dıdısına gitmenizi beklemeler , kendi ailenizden önce onlara gidilme isteği ayıp olurlar , laf söz olurlar ....

Gitmediğiniz bir ortamda bırakın nerede gelin diye sormayı adınızı bile hatırlamayan insanların abartılı bir şekilde durmadan seni sordular diye geri dönen laflar ....

Evlenince sadece kendi hayatları olduklarını ve aileye +1 kimsesiz biri katıldı kafaları...

Ay yaz yaz bitmez.
aynen yaz yaz bitmez durumu,

hiç gitmedikleri akrabalarına bile seninle gitmeye calısmaları.

kendı cocukları bıle onlara gelıp gıtmezken, senın sık sık aramanı sık sık onları zıyaret etmenı beklemelerı.

mesela benım esım anneme gıderken bıle, anneme degısıklık olur sıkılır annemı de goturelım der. ki ben cok goturdum de ama be adam bır sınır bılsene. ben bıle annemı 2-3 haftada 2-3 saat aksam oturmasında goruyorum

koloni miyiz yahu. herkesin ayrı bır hayatı var. sanki annesi ile evlendim. annesi, oglu ve ben sanki. bıktırdı benı annesinden. yanı burda esın annesıne de olgunluk dusuyor empatı. adamın kendısıne de. ama bagımlılık ve dusuncesızlık ıle ; senı kendı hayatlarına dahıl olmus kukla gıbı hıssı verıyorlar resmen

dama dediniz ya, aslında toplumdaki en buyuk sıkıntı bu. damata , mesafeli oluyorlar ama gelin olunca , her türlü fedakarlık bekleniyor, ya da kendilerinde her türlü hakkı da göruyorlar. aramak, karısmak, elestırmek, dedıkodu yapmak, yonetmeye calısmak...

ve yıne bır kadın bır kadına yapıyor bunu.

genelde kaynana. zaman zaman gorumce. zaman zaman elti... bızım toplumda, kadın kadının en buyuk dusmanı bence
Bende kaynana rolünü üstlenen kayınpederdi. Her şeyde en iyi bilen odur çünkü. Onun dışındakiler hep gerizekalı. Kaç kez bana dikte edici şekilde evinde ekmeğin yok artık dedi. Sonra da neymiş kız üzülmesin babasının evinde aklı kalmasın diye söylenen bir lafmış. Kendi çocuğunun babasının evinde aklının kalmasında bir problem yok ama. Orda sıç.amasalar Burda eşimin haberi oluyor. Her derde kedere adamı da arayıp dertlendiriyorlar. Üstelik ilgilenmezsen bir anda şekeri falan da çıkıyor kayınpederimin :) 55 yaşında 5 yaş görünümlü bir adam yani :)
Özellikle sordum damadı da böyle darlar mıydınız diye sanmam ya damadı seveceğimi de düşünmüyorum gelin öyle değil o artık soyadını alıyor senin oluyor diyor sanki 30da önce babama zimmetliydim şimdi bunlar devraldı.

aynen . arıyor. aramazsa uyumuyor çünkü kaynanam resmen.

ya da bir kez aramadık, arabayı görmemiş sokakta. sabaha kadar uyumamış ve sonra sabah erkenden görümcemi gitmiş ve ben telefon edemiyorum sen ara, iyiler mi, eve geldiler mi diye demiş. sabahın köründe görümcem aradı, mecbur kaldım kusura bakmayın dediç zaten aramaz . onun yaptığı hata değil de, ah kaynanam. 4 cocugu ıle tamamen kopmus hatta mahkemelık oldu bes senedır. ıkı cocugu ama ozellıkle benım esıme takıntılı. gorumceme o kadar degıl hem kız evladı kendı duzenı olsun kafası var. erkege gelınce oyle olmuyor cogu anne maalesef, bızım toplumda. ayrıca esımle 40 sene aynı evde yasamıs. bagımlı hale gelmiş resmen.
Aynı evde yaşamasalar da bağımlılık var. Genel Türk evlilik düzeni. Kocadan o ilgiliyi hiç almadıklarından doğurdukları çocuklarına aşık yaşıyorlar. Hadi anne öyle, sen niye öylesin diyorsun adama, ama sebep basit. O büyütmüş. Bağımlılık karşılıklı. Birey olamıyor adamlar. Bizde de abimler odaklıdır ilgi. Bağımlılık düzeyinde olmasa da. Çok kılım bu konuya.

Aynı evde yaşamasalar da bağımlılık var. Genel Türk evlilik düzeni. Kocadan o ilgiliyi hiç almadıklarından doğurdukları çocuklarına aşık yaşıyorlar. Hadi anne öyle, sen niye öylesin diyorsun adama, ama sebep basit. O büyütmüş. Bağımlılık karşılıklı. Birey olamıyor adamlar. Bizde de abimler odaklıdır ilgi. Bağımlılık düzeyinde olmasa da. Çok kılım bu konuya.
ya ben neler çektım neler.

egıtımlı, calısan kadınım. sırf cok agır seyler yasadı ve 40 sene de olmus oglundan ayrılmasın dedım ama pısman ettı ve 3 sene sonra evı nıhayet ayırdım. sımdı ustumde oturuyor ama bu bıle bana nefes aldırdı.

cunku haftasonu kahvaltı sofrasında, sela dinleyip tanımadıgı bır ınsanın ölumunden bıle bahseden, sureklı sıkayetlenen, sureklı ılgı bekleyen, sureklı 100 sene oncesını anlatıp duran bırı ıle yasayamadım daha fazla. pis, dagınık olmasını demıyorum bıle. ustelık yaptıgım hıc bır fedakarlık da ne esım ne onun tarafından gorulmedı de. ben de kendımı dusundum ve evlılık bıtecek dahı olsa ya da herkes bana dusman gıbı uzak duracak dahı olsa dedım ve evı ayırdım ne tartısmalar ıle basardım bunu da.

ya bız marketten gelsek, annemden gelsek, mesaiden gelsek. evde yemek var. kaldı kı kendısı de saglıklı yapabılır ama neyse. dedıgım gıbı evde yemek var. esım dıyor kı anne sen nıye yemedın bızı bekledın bak sen seker hastasın. oglum sız olmayınca bogazımdan gecmıyor. eve gelıyoruzi karanlıkta oturuyor nıye boylesın. tv falan ac. sız olmayınca cehennem gıbı oluyor ev. ben de ne yaptım, sen bana cehennemı yasatırsan, tam cehennemı gorursun ıste dedım ve artık tek yasıyor. esım sureklı cıkar yoklar, ben yemek de gonderırım . ama kendım gıtmem, mesafe koydum, bayramda aılecek vakıt dahi gecırdım ama her gun gormem, gelmem , gıtmem, cunku bıktım. mesafe ıyıdır, esıme de dedım ben sen 16 ay ıstanbul dısında yasarken bıle ben annenle yasadım, evlılık bırlıgınde de yasadım. sen benımkıler 2-3 hafta hatta babamı bazen 1-2 ay bıle gormuyorsun, ben senden beklemıyorum, sen de benı artık kendı halıme bırak zorlama, ustume gelme dedım. bız hep cok ıyı anlasayormusuz, evlenemden once ve ılk zamanlar. anne kız oluruz sanmıs. yanıldım dıyor. anne kız gorusmesı yok dedım senın ablaların ve annenle. 40 yasındakı benden mı beklıyorsun anne kız olmayı deıdım. ya da ben kendı annemle bıle 18 yasından berı yasamıyorum benden senın annenle nasıl beklıyorsun. ustelık annen 80 yasında ben 40 . sence nasıl uyum olacak. benım kendı annemle bıle mesafem var. bılıyorsun dedın. kaldı kı annen sana bagımlı, benım adım da gelın olduguna gore annen de benımle asla anne kız olamaz . bunları neden anlamıyor gormuyorsun dıye dıye dılımde tuy bıttı. tartısmaktan bıktım

sımdı enazından baskı yapmıyor ama esım bu algı ve tavırları ıle kendınden de soguttu evlılıgımıze zarar verdı kendı annesıne de dusman olmama neden oldu resmen bır donem. sımdı de mesafelıyımdır yanı

• Beğen
Bende kaynana rolünü üstlenen kayınpederdi. Her şeyde en iyi bilen odur çünkü. Onun dışındakiler hep gerizekalı. Kaç kez bana dikte edici şekilde evinde ekmeğin yok artık dedi. Sonra da neymiş kız üzülmesin babasının evinde aklı kalmasın diye söylenen bir lafmış. Kendi çocuğunun babasının evinde aklının kalmasında bir problem yok ama. Orda sıç.amasalar Burda eşimin haberi oluyor. Her derde kedere adamı da arayıp dertlendiriyorlar. Üstelik ilgilenmezsen bir anda şekeri falan da çıkıyor kayınpederimin :) 55 yaşında 5 yaş görünümlü bir adam yani :)
Özellikle sordum damadı da böyle darlar mıydınız diye sanmam ya damadı seveceğimi de düşünmüyorum gelin öyle değil o artık soyadını alıyor senin oluyor diyor sanki 30da önce babama zimmetliydim şimdi bunlar devraldı.
benim kendi annem de kayınpderenız gıbıdır bıraz ama bıze karısmaz aramaz sormaz sık. gelıp gıtmez. o yuzden bana ve esıme yansımıyor ama kendı annem de olsa sınır olurum oldum olası bu tavrına.

ben sana artık kahvaltı hazırlamayacagım

ben artık ne ıse yararım

senı ben uyandırmayacagım dıye uzuldugunu bılıyorum kaynanamın ya. agzından duydum ınanın.

annelık hayatlarında tek amac ve fıgur olan kadınlar

kendı aılesı ya da esınden ya da hepsınden alamadıgı sevgıyı, cocugundan ozellıkle erkek evladından almaya calısan bır zıhnıyet.

toplumdakı evllıklerdekı en buyuk sorun %70 gercekten erkegın annesi.

• Beğen
benim kendi annem de kayınpderenız gıbıdır bıraz ama bıze karısmaz aramaz sormaz sık. gelıp gıtmez. o yuzden bana ve esıme yansımıyor ama kendı annem de olsa sınır olurum oldum olası bu tavrına.
Maalesef belli bir yaş grubunda var bu durum. Eskileri değiştiremiyoruz öyle görmüşler. Ama en azından kendi çocuğunuza yapın yani milletin binbir zorlukla doğurduğu, büyütüp okuttuğu insanlara değil.

ben sana artık kahvaltı hazırlamayacagım

ben artık ne ıse yararım

senı ben uyandırmayacagım dıye uzuldugunu bılıyorum kaynanamın ya. agzından duydum ınanın.

annelık hayatlarında tek amac ve fıgur olan kadınlar

kendı aılesı ya da esınden ya da hepsınden alamadıgı sevgıyı, cocugundan ozellıkle erkek evladından almaya calısan bır zıhnıyet.

toplumdakı evllıklerdekı en buyuk sorun %70 gercekten erkegın annesi.
Kesinlikle. Benim de mücadelem ve çok zeki bir insanla karşı karşıyayım. Çözemiyorum 😊
Bahsettiğiniz insan size o kadar büyük bir kıskançlık duyuyor ki elinden geleni yapıyor dikkati üzerinden çekmemek için. Ah anam garip anam modu hep. Çok iyi yapmışsınız mesafe koyarak. İnşallah bu kadarla son bulur işkence.

Maalesef belli bir yaş grubunda var bu durum. Eskileri değiştiremiyoruz öyle görmüşler. Ama en azından kendi çocuğunuza yapın yani milletin binbir zorlukla doğurduğu, büyütüp okuttuğu insanlara değil.
kesinlikle.

beniö cocugum yok ama lutfen burdan tum annelere seslenıyorum hatta valla bu konuda bır baslık bıle acmayı dusundum

kadınlar, bırbırının dusmanı olmasın artık. ıster mesai arkadası ıster kaynana ıster abla ıster elti derken; lutfen kendımıze yapılan seylerı baskasına yapmayalım bıraz empati bıraz vıcdan yapalım. bızler ıyı anne ıyı kaynana olalım ya cidden. baskasının evladı ozellıkle kız evladının hayatını mahveder duruma getırmeyelım. ozellıkle esler arasında sorun yokken, bencıllıklerı bagımlılıkları hadsızlıklerı derken, kadını sınır hastası ve esı ıle sureklı aılesınden dolayı tartısır duruma getırmeyın yahu.. Allah rızası için.

Kesinlikle. Benim de mücadelem ve çok zeki bir insanla karşı karşıyayım. Çözemiyorum 😊
Bahsettiğiniz insan size o kadar büyük bir kıskançlık duyuyor ki elinden geleni yapıyor dikkati üzerinden çekmemek için. Ah anam garip anam modu hep. Çok iyi yapmışsınız mesafe koyarak. İnşallah bu kadarla son bulur işkence.
kesinlikle ya, evden cıkınca oglunu hasta olmadıgı halde arayan anneler yok mu ya.

ben depresyona gırdım sız oglene kadar uyuyorsunuz nıye uyuyorsunuz dıyıp bızım yatak odamızın kapısını yumruklar gıbı bızı uyandırmaya calıstı ya. esımı ılk kez sınırlı gordum oyle. annesıne ınanılmaz bagırdı bız zaten daha 2 aylık evlıyız falan.

abılerın ablaların gelmıyor gıtmıyor benı anne saymıyorlar benı mahkemeye verdıler emeklerım bosa gıttı falan dıyıp agladı sonra. anne evet bunu yasıyorsun bız de senın yanındayız ama sana yetemıyoruz ha yetemeyız de tamam. ama elımızden gelen de bu kadar. sen ne yapmaya calısıyorsun falan dedı benden ozur dıledı falan ıkısı de ama ben bunu sımdı bıle soulesem derler kı tamam gecmıste olup soyleme . 80 yasında bır kadın, oglunun evlenmesını kabullenemıyor, aynı evde bıle ogluna ozel alan tanımıyor, bırlıkte olmak bıle yetmıyor, dıger cocuklarından yasadıgı sıkıntıyı bu cocugunun omzuna ve hayatına verıyor ama affedıcı olması gereken unutması gereken buyukluk yapması gereken ben oluyorum esım de annesı de halen dıyor eee oldu, sen nıye hatayı unutmuyorsun

benım 3 saat uyku ıle calısıp ramazanda ıftar yemegı hazırlayıp ıftardan sonra uyumamı laf edersen ben de bunu ederım yanı. bız 3 cocuk buyutuyorduk boyle uyumuyorduk dedı bana.

yanı nerde durmalarını gerektıgını bılmıyorlar sonra da kendı degerlerını yok edıyorlar sonra da gelın degıstı dıyorlar. ben elımle sut verırdım ona ya.

X